توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  سردترین سیاره منظومه شمسی چه نام دارد

  1 بازدید

  سردترین سیاره منظومه شمسی چه نام دارد را از سایت اسک 98 دریافت کنید.

  گرم‌ترین و سردترین سیاره‌های منظومه شمسی کدام‌اند؟ | اعتمادآنلاین

  گرم‌ترین و سردترین سیاره‌های منظومه شمسی کدام‌اند؟ | اعتمادآنلاین

  اعتمادآنلاین| مژده اصغرزاده- انسان‌ تا سال‌ها گمان می‌کرد که منظومه شمسی هشت سیاره دارد، اما در سال 1930 با کشف پلوتون به وجود نهمین سیاره نیز پی برد. این در حالی بود که در دهه 90 میلادی فضانوردان سیاره بودنِ پلوتون را زیر سوال بردند. پس از بحث‌های جنجال‌برانگیزی که بر سر این موضوع در گرفت، دانشمندان توافق کردند که پلوتون را «سیاره کوچک» بخوانند و دوباره تعداد سیاره‌ها را هشت عدد ذکر کردند.

  اعتمادآنلاین به نقل از «space» گزارش می‌دهد که فضانوردان هنوز هم در پی کشف نهمین سیاره واقعی منظومه شمسی هستند. شواهد ریاضی‌ای که در ژانویه 2016 منتشر شد گواه آن بود که سیاره نهم یا «سیاره ایکس» وجود دارد و دانشمندان بر این پندارند که این سیاره 10 برابر زمین و پنج هزار برابر حجم پلوتون است.

  ترتیب سیاره‌ها در منظومه شمسی از نزدیک‌ترین به خورشید تا دورترین آنهاست: عطارد، زهره، زمین، مریخ، مشتری، زحل، اورانوس، نپتون و در آخر سیاره نهم.

  منظومه شمسی

  چهار سیاره‌ای که به خورشید نزدیک‌ترند اغلب سیاره‌های خاکی خوانده می‌شوند. عطارد، زهره، زمین و مریخ از جمله این سیاره‌ها هستند. سطح این سیاره‌ها صخره‌ای است. پلوتون نیز صخره‌ای اما یخی است. البته این سیاره در زمره سیاره‌های خاکی نمی‌گنجد.

  چهار سیاره بیرونی یعنی مشتری، زحل، اورانوس و نپتون سیاره‌های «مشتری‌گونه» نامیده می‌شوند زیرا اندازه آنها نسبت به زمین بسیار بزرگ‌تر است. این سیاره‌ها از گازهایی چون هیدروژن، هلیوم و آمونیاک تشکیل شده‌اند. دانشمندان معتقدند ممکن است هسته همه یا بعضی از این سیاره‌ها جامد باشد. مشتری و زحل را سیاره‌های گازی و اورانوس و پلوتون را به دلیل فاصله زیادی که از خورشید دارند سیاره‌های یخی می‌نامند.

  سیاره‌ها در درون کهکشان راه شیری قرار دارند و خورشید، عطارد، زهره، زمین، مریخ، مشتری، زحل، اورانوس، نپتون و سیاره کوچک پلوتون و ده‌ها قمر و میلیون‌ها سیارک، شهاب و ستاره در آن واقع شده‌اند. فراتر از منظومه شمسی نیز هزاران سیاره دیگر که به دور منظومه شمسی و دیگر ستاره‌ها می‌چرخند یافت شده است.

  سیاره‌های منظومه شمسی به 2 دسته تقسیم می‌شوند: سیاره‌هایی که از سنگ تشکیل شده‌اند و آنهایی که مواد تشکیل‌دهنده‌شان گاز است. سیاره‌های مختلف بنا بر ساختار و فاصله‌شان با خورشید دمای متفاوتی دارند. دمای هر سیاره بسته به فاصله آن با خورشید تغییر می‌کند.

  به گزارش اعتمادآنلاین، به نقل از «world atlas»، هرچه فاصله یک سیاره از خورشید بیشتر باشد، دمای آن کمتر است. عوامل داخلی و خارجی در میزان دمای هر سیاره دخیل‌اند. ماهیت و ترکیب جو از عواملی هستند که میزان گرمای سیاره را تعیین می‌کنند.

  زهره

  ونوس

  ونوس یا زهره به لحاظ فاصله از خورشید دومین سیاره محسوب می‌شود. دمای این سیاره به 464 درجه سلسیوس نیز می‌رسد. این گرما به دلیل غلظت جو سیاره است که با ابرهای ضخیم پوشیده شده. دی‌اکسید کربن باعث افزایش گازهای سیاره می‌شود و مثل پتو جلوی خروج گرما را می‌گیرد. معمولاً دمای سیاره زهره در طول سال ثابت است و دستخوش تغییرات کمی می‌شود.

  عطارد

  عطارد

  عطارد اولین سیاره در منظومه شمسی است. این سیاره در مقایسه با دیگر سیاره‌ها به خورشید نزدیک‌تر است. عطارد برخلاف زهره جو ندارد و به همین دلیل دمای آن در طول شبانه‌روز متغیر است. دمای عطارد ممکن است از منفی 93 درجه به 427 درجه سلسیوس برسد. دمای این سیاره رابطه مستقیمی با خورشید دارد.

  وقتی عطارد رو به خورشید باشد به شدت سوزان است و هنگامی که پشت به آن باشد بسیار سرد می‌شود. فضانوردان معتقدند نور خورشید هیچ‌گاه به قطب‌های این سیاره نمی‌رسد و به همین دلیل شاید این نواحی از ابرهای بالای سیاره مشتری نیز سردتر باشد.

  پلوتون

  پلوتون

  سیاره کوچک پلوتون از سنگ و یخ تشکیل شده است. پیشتر می‌پنداشتند که این سیاره نهمین سیاره در منظومه شمسی و با دمای منفی 225 درجه، سردترین آنهاست. دمای پلوتون بسته به نزدیکی‌اش به خورشید تغییر می‌کند. دمای این سیاره به خاطر تاثیر متان در سطح سردتر از جو است و همین امر باعث وارونگی دما می‌شود. موج‌های فشار که در جو هستند دما را کاهش می‌دهند و دما کمتر از آنچه انتظار می‌رود می‌شود.

  نپتون

  نپتون

  سیاره نپتون قبل از آنکه پلوتون کشف شود، با دمای منفی 200 درجه سلسیوس سردترین سیاره منظومه شمسی به شمار می‌رفت. نپتون هشتمین سیاره است و از گازهای هیدروژن و هلیوم تشکیل شده. نپتون بسته به موقعیتش دما و فشارهای متفاوتی دارد. دمای این سیاره به دلیل فاصله‌ با خورشید بیشتر تحت تاثیر تشعشع داخلی خود است.

  دمای سیارات

  شکل بالا از «solar system.nasa.gov» میانگین دمای سیاره‌ها را در منظومه شمسی نشان می‌دهد. به طور کلی دمای سطح سیاره‌ها با افزایش فاصله آنها از خورشید کم می‌شود. سیاره زهره در این مورد استثناست، زیرا غلظت جو در آن مثل گازهای گلخانه‌ای عمل می‌کند و سطح را گرما می‌بخشد (دمای آن به 880 درجه فارنهایت یا 471 درجه سلسیوس می‌رسد).

  عطارد آرام می‌چرخد و جو نازکی دارد؛ به همین دلیل دمای قسمت شب آن به بیش از هزار درجه فارنهایت (537 درجه سلسیوس) نیز می‌رسد که این دما از دمای قسمت روز سیاره کمتر است. سیاره عطارد سرد هم می‌شود و دمای آن در شب منفی 290 درجه فارنهایت (منفی 179 درجه سلسیوس) است.

  دمای سیاره‌هایی که از گاز و یخ تشکیل شده‌اند (مشتری، زحل، اورانوس و نپتون) مثل فشاری که ما در زمین از سطح دریا محاسبه می‌کنیم اندازه‌گیری می‌شود.

  منبع مطلب : etemadonline.com

  مدیر محترم سایت etemadonline.com لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  سردترین سیاره منظومه شمسی کدام سیاره است؟

  سردترین سیاره منظومه شمسی کدام سیاره است؟

  به باور بسیاری از مردم و علاقه مندان به نجوم، سیاره نپتون به عنوان هشتمین سیاره از نظر فاصله از خورشید، باید سردترین سیاره باشد، اما شاید برایتان جالب باشد که بدانید، مقام اول در سردترین سیاره منظومه شمسی به اورانوس می رسد.

  اورانوس،مانند نپتون، که در سال ۱۷۸۱ کشف شد، در یک گروه با کیوان و مشتری به عنوان سیارات خارجی یا گازی شناخته می شوند اما کمی متفاوت تر. اورانوس و نپتون با نام “غول یخی” شناخته می شوند. هر دو سیاره دارای جوهای سرد و یخ زده هستند که به جای گاز از یخ ساخته شده اند. فاصله نپتون نسبت به خورشید دورتر است اما با این وجود نپتون سردترین سیاره نیست و عنوان سردترین سیاره متعلق به اورانوس است.

  اما چه چیز باعث می شود اورانوس سردترین باشد؟

  اورانوس-نپتون. کدام سردتر است؟

  انتظار می رود که نپتون بسیار سردتر از اورانوس باشد. اما دمای اورانوس کمتر است. نپتون، دورترین سیاره منظومه شمسی ما، ۴٫۵ میلیارد کیلومتر و اورانوس، ۲٫۸۸ میلیارد کیلومتر با خورشید فاصله دارند. اورانوس بیش از یک میلیارد کیلومتر با نپتون فاصله دارد، اما در عین حال سردتر است. چرا؟ مکانیسم این امر ناشناخته است. با این حال، اخترشناسان تصور می کنند که دمای داخلی بالاتر نپتون (و تبادل گرما بین لایه های هسته و لایه های بیرونی) ممکن است دلیل این باشد که چرا نپتون از اورانوس سردتر نیست. دلیل دیگر سردتر بودن اورانوس نسبت به نپتون این است که  با اینکه هر دو سیاره یعنی اورانوس و نپتون میزبان جوهای تقریباً یکسان هستند و هر دو سیاره در جو خود مقادیر قابل توجهی متان دارند که یکی از قویترین گازهای گلخانه ای است و گرما را به دام می اندازد، با این حال، نپتون کمی بیشتر از اورانوس، متان را در خود نگه می دارد. از نظر فنی، حدود ۳٪ در مقابل ۲٪ اورانوس. بنابراین، این افزایش اندک در متان باعث ورود گرمای بیشتر به جو نپتون می شود. در نتیجه ، نپتون دائماً در حدود ۶ درجه گرمتر از اورانوس است. سردترین دما در نپتون در حدود ۳۵۰- درجه فارنهایت اندازه گیری شده است ، در حالی که سردترین درجه حرارت در اورانوس ۳۵۶- درجه فارنهایت یا ۲۱۵- درجه ساتیگراد اندازه گرفته است.

  آیا اورانوس به دلیل برخورد باستانی سردترین سیاره است؟

  چرا اورانوس کج است؟اورانوس به پهلو خوابیده

  یکی دیگر از توضیحات احتمالی در مورد رکورد دمای پایین اورانوس، مربوط به گذشته های دور آن است. در مطلب اورانوس، سیاره به پهلو خوابیده گفتیم که اورانوس کج است. گویی چیزی به پهلوی اورانوس اصابت کرده و او را به پهلو خوابانده است. درجه انحراف این سیاره از محور حدود ۹۸ درجه است، بدین معنی که قطب های شمال و جنوب آن در جایی که خط استوای زمین می چرخد قرار دارند. یکی از نظریات مهم در مورد کج بودن اورانوس برخورد جرمی سنگین به اندازه یک سیاره سنگی مانند زمین به اورانوس در اوایل شکل گیری منظومه شمسی است.متأسفانه، اخترشناسان نسبت به آنچه در این غول یخی رخ داده کاملاً مطمئن نیستند ولی در اثر برخورد شدید گرمای هسته آن خارج شده است. در حال حاضر، اورانوس بدون ایجاد گرمای داخلی بوده و میزبان رکورد درجه حرارت پایین در میان سیارات منظومه شمسی است.

  یک ویژگی منحصر بفرد دیگر اورانوس این است که در طول نیم سال اورانوسی که معادل ۴۲ سال زمینی است، قطب شمال اورانوس به سمت خورشید و در طول نیم سال بعدی قطب جنوب آن به سمت خورشید قرار می گیرد (هر دور چرخش اورانوس به دورخورشید ۸۴ سال زمینی طول می کشد). این امر ظاهرا باید با این نتیجه همراه باشد که زمانی که یک قطب به سمت خورشید قرار دارد باید گرم تر از قطب دیگر باشد اما در مورد اورانوس این امر به یکی از شگفتی های آن تبدیل شده است، چرا که دمای اورانوس در همه جای آن در طول یک سال اورانوسی تغییر نمی کند و همواره حدود ۲۱۵- درجه سانتی گراد است. این ویژگی را برای اولین بار کاوشگر فضایی ویجر ۲ در سال ۱۹۸۶ کشف کرد.

  بیشتر بخوانید:

  گرمترین سیاره منظومه شمسی کدام سیاره است؟

  دورترین منطقه در منظومه شمسی ما

  منبع: www.space.com ، astronimate.com

  مترجم: اشرفی

  منبع مطلب : shabahang.ir

  مدیر محترم سایت shabahang.ir لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  گرمترین و سردترین سیارات منظومه شمسی را بشناسید!

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 2 سال قبل
  0

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید