توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  سرکه کاغذ پی اچ را چه رنگی می کند

  1 بازدید

  سرکه کاغذ پی اچ را چه رنگی می کند را از سایت اسک 98 دریافت کنید.

  پی‌اچ

  پی‌اچ یا پ هاش (به انگلیسی: pH) مقیاسی برای تعیین میزان اسیدی یا بازی بودن یک محلول آبی است. هرچه محلولی اسیدی تر باشد عدد pH کوچکتر، و هر چه بازی تر باشد عدد pH بزرگتری خواهد داشت. در دمای اتاق (۲۵ درجه سلسیوس)، آب خالص نه خاصیت اسیدی و نه خاصیت بازی دارد و در نتیجه عدد pH آن برابر ۷ خواهد بود. مقیاس pH یک مقیاس لگاریتمی بوده و نشان دهنده معکوس غلظت یون هیدروژن موجود در محلول است (یعنی هر چه pH کمتر باشد، غلظت یون هیدروژن بیشتر است). این به آن دلیل است که رابطه مورد استفاده برای محاسبه pH تخمین منفی لگاریتم بر مبنای ۱۰ غلظت مولار یون‌های هیدروژن موجود در محلول می‌باشد. به صورت دقیق تر، pH منفی لگاریتم در مبنای ۱۰ فعالیت یون‌های هیدروژن است.[۲]

  در دمای ۲۵ درجه سلسیوس، هر محلولی که pH کمتر از ۷ داشته باشد، اسیدی و هر محلولی که pH بزرگتر از ۷ داشته باشد محلولی بازی خواهد بود. مقدار pH خنثی بستگی به دمای محیط دارد. هر چه دما بیشتر باشد مقدار pH خنثی از ۷ کمتر خواهد بود. مقدار pH برای اسیدهای فوق قوی حتی می‌تواند زیر ۰، و برای محلول‌های بازی فوق‌العاده قوی بالای ۱۴ شود.[۳]

  مقدار pH محلول‌های آبی را می‌توان توسط الکترود شیشه ای (glass electrode) و pH سنج، یا توسط شناساگر پی‌اچ اندازه گرفت.

  تاریخچه[ویرایش]

  نخستین بار اس.پی.ال. سورانسن دانشمند دانمارکی در سال ۱۹۰۹ میلادی مقیاسی به نام pH را بنا کرد.[۴] و در سال ۱۹۲۴ برای تطبیق با تعاریف و اندازه‌گیری‌های موجود در سلول‌های الکتروشیمیایی در تعریف آن تجدید نظر شد. منظور دقیق حرف p در pH دقیقاً مشخص نیست و مورد اختلاف است، چرا که سورانسن دقیقاً مشخص نکرده که چرا از آن استفاده کرده‌است.[۵] سورانسن روشی را برای اندازه‌گیری اختلاف پتانسیل (potential) شرح داده، که نشان دهنده توان (power) 10 غلظت یون‌های هیدروژن است. در نتیجه p می‌تواند هم به عبارت "power" و هم به عبارت "potential" اشاره داشته باشد. حتی ممکن است او به صورت فرضی محلول تست را "p" و محلول مرجع را "q" نامیده باشد.[۶]

  تعریف[ویرایش]

  pH به صورت لگاریتم در مبنای ۱۰ معکوس فعالیت یون‌های هیدروژن، a H + {\displaystyle a_{H+}} ، در یک محلول تعریف می‌شود:[۷]

  pH = log 10 ( a H + ) = log 10 ( 1 a H + ) {\displaystyle {\ce {pH}}=-\log _{10}(a_{{\ce {H+}}})=\log _{10}\left({\frac {1}{a_{{\ce {H+}}}}}\right)}

  برای مثال برای محلولی با فعالیت یون‌های هیدروژنی برابر 5×10−6 خواهیم داشت: 1/(5×10−6) = ۲×105 و در نتیجه pH محلول برابر است با:

  log10(2×105) = ۵٫۳

  شناساگرها (Indicators)[ویرایش]

  برای تعیین pH محلول‌ها می‌توان از شناساگرها استفاده کرد. شناساگرها در محیط‌های اسیدی یا بازی به رنگ‌های متفاوتی درمی آیند. با مقایسه چشمی رنگ‌های یک جدول راهنما با رنگ کاغذ پس از آغشتن آن در محلول می‌توان به صورت تقریبی مقدار pH را معین کرد. استفاده از شناساگرهای کاغذی می‌تواند با خطای زیادی همراه باشد، به همین دلیل اگر به دقت بالایی نیاز باشد از pH سنج‌های الکترونیکی استفاده می‌شود.

  منابع[ویرایش]

  منبع مطلب : fa.wikipedia.org

  مدیر محترم سایت fa.wikipedia.org لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  مشاهده‌ی علمی - آزمایش‌هایی با اسید و باز


  آزمایش‌هایی
  با
  اسید و باز
  مقدمه

  این بار ما با آزمایش های ساده  شیمی شروع به معرفی اسید و باز می کنیم. خواهیم دید که چگونه اسید‌یته‌ی مواد اندازه‌گیری می‌شود؛ با تعدادی ازمعرف‌های اسید و باز آشنا می‌شویم؛ کاغذ PH‌سنج می‌سازیم؛ تیتراسیون سرکه را انجام می‌دهیم؛ تعدادی ازمعرف‌ها (اندیکاتورها)‌ی طبیعی را می‌شناسیم و جدول رنگی آنها را تعیین می‌کنیم. در بیشتر موارد ما از مواد خانگی و در مواردی از ابزار و موادی که برای همین آرمایش‌ها خریداری کردیم استفاده می‌کنیم.
  آزمایش‌هایی که شرح خواهیم داد نه تنها برای اجرا در مدرسه مناسب است بلکه در خانه برای علاقمندان هم انجام‌پذیر است. سختی این آزمایش‌ها مورد به مورد متفاوت است و به ‌عهده‌ی معلم یا اولیاست که متناسب با سطح درسی دانش‌آموز خود آزمایش‌های مناسب وی را انتخاب کنند.
  امیدواریم شما معلمان عزیز با راهنمایی‌های خود ما را در بهبود این مطالب یاری نمایید.


  واکنش شیمیایی

  اولین آزمایش و مشاهده برای معرفی مفهوم واکنش شیمیایی ارائه می‌شود که می‌توان آن را در مقطع ابتدایی انجام داد. این آزمایش کمک می‌کند بچه‌ها بفهمند چگونه اسید و باز بر هم اثر می‌کنند.

  درنصف لیوان آب چند قاشق چای‌خوری جوش‌شیرین بریزید و آن را خوب هم بزنید تا محلول یکنواختی حاصل شود. در همان لیوان یک قاشق غذا‌خوری سرکه بریزید. همان طور که مشاهده می‌کنید مقدار فراوانی کف ایجاد می‌شود(شکل 2). چه اتفاقی اقتاده است؟
  یک واکنش شیمیایی بین سرکه (یک اسید) و جوش‌شیرین (یک باز) رخ داده است. این دو ماده با هم واکنش داده و تولید نمک، آب و دی اکسید کربن می‌کنند. این گاز حباب‌های کوچکی که می‌بینید را ایجاد می کند. درکل، مواد اسیدی و بازی با هم واکنش می‌دهند و نمک و سایر مواد مثل آب و دی اکسید کربن تولید می‌شود. اگر می‌خواهید  واکنش با سرعت بیشتری انجام شود از آب گرم (نه جوش) استفاده کنید.
  نمکی که در این واکنش  تولید می شود استات سدیم است
  :


  اسیدها، بازها و PH

  در جهان میلیون‌ها ماده‌ی شیمیایی وجود دارد. بعضی از آنها دارای خاصیت اسیدی و بعضی دیگر دارای خاصیت بازی هستند. اسیدها موادی هستند که در ترکیب با آب یون هیدروژن (+H) آزاد می کنند. بازها موادی هستند که در ترکیب با آب یون هیدروکسید (-OH) آزاد می کنند (آزاد شدن یون دراین گونه واکنش ها تفکیک نامیده می‌شود). یون هیدروکسید آزاد با یون هیدروژن مولکول آب تولید می کند:  H+ + OH- = H2O .
  در این حالت بازها  تراکم  یون هیدروژن را در محلول کاهش می دهند. محلولی که غنی از یون‌های هیدروژن است را اسیدی و محلولی که مقدار کمی یون هیدروژن دارد را بازی می نامند. بعضی از اسیدها بصورت جزئی تفکیک می‌شوند و به آنها اسید ضعیف می گویند؛ بعضی دیگر تفکیک کامل دارند و اسید قوی نامیده می‌شوند. بازها هم به همین ترتیب می‌توانند ضعیف یا قوی باشند.
  اسیدها و بازهای رقیق که کمتر اشباع هستند فعالیت کمتری در واکنش ها دارند. میزان اسیدی و بازی بودن مواد بوسیله‌ی واحدهای  PH اندازه گیری می‌شود. شاخص مورد استفاده محدوده‌ای بین 0 تا 14 دارد. موادی که PH پائین‌تر از 7 دارند اسید‌، آنهایی که  PH مساوی 7 دارند خنثی و آنهایی که PH بالاتر از 7 دارند را باز می‌نامند. موادی که PH خیلی پایین دارند اسید قوی و آنهایی که PH خیلی بالا دارند باز قوی هستند. اسیدها و بازهای غلیظ بسیار خورنده و خطرناک هستند.
  (مطالب ذیل مخصوص دانش آموزان دوره‌ی دبیرستان است.)
  PH سنجشی برای میزان تراکم یا غلظت یون هیدروژن در محلول است. از آنجا که تعداد رقم‌های این کمیت بسیار زیاد خواهد شد، آن را با لگاریتم در مبنای ده نشان می‌دهند و چون این تراکم همواره از 1 کوچک‌تر است لگاریتم همیشه علامت منفی می‌گیرد و برای جلوگیری از نوشتن علامت منفی، قرار داد شده که همواره آن را با علامت مثبت بنویسند (یک علامت منفی به آن اضافه شده). بنابراین PH ،لگاریتم غلظت یون هیدروژن است و آن را این‌گونه نشان می دهند:              [+PH=-log[H     
   بنابراین هرگاه PH عدد کمتری داشته باشد، غلظت یون هیدروژن بیشتر است.

  آب مقطر PH =7 دارد. پس چطور ممکن است که  آب مقطر یون هیدروزن آزاد داشته باشد؟ این پدیده به علت تفکیک جزئی برخی از مولکول‌های آب در اثر آشفتگی گرمایی است (H2O- ↔ H+ + OH). این یون‌ها بلافاصله به هم می‌پیوندند و مولکول‌های دیگر تفکیک می‌شوند. به این ترتیب یک تعادل دائمی در غلظت مولکول‌های تفکیک شده وجود دارد. 

   اندازه‌گیری PH

  خوب حالا زمان آن رسیده که از کاغذهای PH دست‌سازمان استفاده کنیم:
  در این بخش ما به اندازه‌گیری بعضی مواد معمولی خواهیم پرداخت. ما این کار را با کاغذ لیتموس و PHمتر انجام خواهیم داد. از کاغذهای کلم قرمزی که درست کردیم هم استفاده خواهیم کرد. در جدول مقابل مقدار PH کاغذ لیتموس و PHمتر را بنویسید. رنگی که از کاغذ کلم بدست می‌آورید را با مداد رنگی در جدول رنگ‌آمیزی کنید.


  در انتهای اندازه‌گیری مقادیری که با PHمتر و کاغذ لیتموس بدست آوردید را با هم مقایسه کنید.
  رنگی که کاغذ کلم قرمز نشان می‌دهد را مشاهده کنید.
  2 ماده‌ی بیشتر اسیدی را در جدول علامت‌گذاری کنید.
  2 ماده‌ی بیشتر بازی  را در  جدول علامت‌گذاری کنید.


  جدول رنگی  کلم قرمز

  حالا ببینیم چطور می‌توان جدول رنگی کلم قرمز را تنظیم کرد.
  محلول‌هایی با تمام درجات PH درست کنید. با دروبین دیجیتال از تمام کاغذ‌های کلمی که در محلول‌ها قرار دادید بعد ازاینکه آنها را خارج کردید و خشک شدند، عکس بگیرید. بوسیله‌ی نرم افزار Edit عکس مثل فتوشاپ تعیین رنگ‌هایی که بدست آوردید بسیار ساده می‌شود. برای ادامه‌ی این آزمایش لازم است که یک PHمتر تهیه کنید. 

  منبع مطلب : old.roshd.ir

  مدیر محترم سایت old.roshd.ir لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  لیلا شیخی : خوب بجای اینهمه اراجیف میگفتی کاغذ پ هاش در سرکه چه رنگی میشه من هنوز نفهمیدم

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهلا خدامی 19 روز قبل
  0

  اگر ما پیعچ را در پرتقال قرار دهیم پرتقال قرمز می شود ولی اگر پیعچ را داخل لیموترش قرار دهیم آن قرمز می شود و از پرتقال هم قرمز تر می شود برای اینکه لیموترش ترش تر از پرتقال است

  1
  فاطمه جعفری 19 روز قبل

  من یک سعال داشتم کاغذ پیعچ رو در ماده ی خراکی قراردهیم که رنگ آن سبز یا آبی باشد

  ناشناس 7 ماه قبل
  -1

  خیلی متن طولانی من فقط میخام بدون چه رنگی میشه

  ایحگبوی 7 ماه قبل
  -1

  قرمز

  1
  🎼 19 روز قبل

  به نظرم بنفش میشه

  ف 11 ماه قبل
  0

  خب به جای اینکه این همه الکی حرف بزنی میگفتی کاغد پی اچ تو سرکه جه رنگی میشه رو میگفتی

  ناشناس 12 ماه قبل
  -1

  چیزی نبود من میخواستم ببینم سرکه کاغذ پی اچ رابه چه رنگی در می اورد واقعا بد بود

  ناشناس 1 سال قبل
  2

  نمیدونممممم

  لیلا شیخی 1 سال قبل
  11

  خوب بجای اینهمه اراجیف میگفتی کاغذ پ هاش در سرکه چه رنگی میشه من هنوز نفهمیدم

  برای ارسال نظر کلیک کنید