توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  سیم کشی خانه ها به چه صورتی است

  1 بازدید

  سیم کشی خانه ها به چه صورتی است را از سایت اسک 98 دریافت کنید.

  انواع سیم کشی ساختمان ، استاندارد سیم کشی و نقشه سیم کشی - مجله آچاره

  انواع سیم کشی ساختمان ، استاندارد سیم کشی و نقشه سیم کشی - مجله آچاره

  سیم کشی ساختمان، مبحثی کاملا تخصصی است و عموم ما، فقط زمانی به سراغ یادگیری در این حوزه می‌رویم که با مشکلاتی در سیم کشی روبرو شده باشیم؛ برای مثال متوجه می‌شویم سیم کش محترم، کلید و پریز اتاق‌ها را در جایی دور از دسترس ما قرار داده و برای استفاده از آن، باید دشواری‌هایی را تحمل کنیم. در چنین حالتی با کمی جستجو در اینترنت مشخص می‌شود او استانداردها را در سیم کشی رعایت نکرده است.

  با این حال در این مقاله تلاش کرده‌ایم مهم‌ترین نکات سیم کشی را مورد بررسی قرار دهیم؛ مباحثی که برای مخاطب عموم می‌تواند مفید و دربردارنده اطلاعات عمومی باشد و در عین حال برای متخصصین برقکاری که در دنیای اینترنت به جستجوی اطلاعات تخصصی هستند، می‌تواند جنبه آموزشی داشته باشد.

  مطالب ارائه شده در این مقاله:

  سیم کشی ساختمان نیاز به یک تعریف دارد

  سیم کشی ساختمان (electrical wiring)، شامل لوله گذاری‌، عبور انواع سیم های الکتریکی از این لوله‌ها، ایجاد انشعابات مختلف و در نهایت خروجی‌هایی مانند دو شاخه، کلید و انواع روشنایی هاست؛ مراحلی که در حین ساختمان سازی و با وجود یک نقشه سیم کشی انجام می‌شود.

  جریانات برقی با ولتاژ ۲۲۰، از طریق سیم‌های برق شهری و با عبور از یک وسیله ایمنی و یا برق شکن‌هایی مانند فیوز، به داخل خانه‌ها راه می‌یابند و ما می‌توانیم به دلیل سیم کشی های انجام شده و فقط با زدن یک کلید، روشنایی را به خانه دعوت کنیم و وسایل مختلف برقی را به کار اندازیم.

  به این ترتیب برای استفاده از همه موارد مانند سینمای خانگی، دوربین‌های مداربسته، آیفون‌های تصویری، انواع وسایل برقی آشپزخانه، کلید و پریز، تلفن، اینترنت، وسایل اعلام حریق، دستگاه‌های هوشمند سازی ساختمان و … وجود سیم کشی صحیح ضروری است که با توجه به استانداردهای سیم کشی و مقررات ساختمان‌ها انجام ‌می‌شود. 

  سیم کشی ساختمان چه زمانی پا به عرصه ظهور گذاشت و به وضعیت کنونی رسید؟

  همه ما با مخترع بزرگ و مشهور برق آشنا هستیم: توماس ادیسون بالاخره و بعد از پروژه‌های پیاپی شکست خورده، توانست در سال ۱۸۹۲، حق اختراع آنچه او هدایت‌گر برق می‌نامید، به نام خود ثبت کند و جهانی را به سوی روشنایی دائمی سوق دهد.

  بعد از این اختراع، هدایت برق در ایالات متحده آمریکا و با ایجاد انشعابات به خانه‌ها، شروع شد و بین سال‌های ۱۹۲۰ تا ۱۹۳۵، ۷۰% خانه‌های آمریکایی، به طور کامل سیم کشی برق شدند.

  اگر به مباحث تاریخچه سیم کشی علاقمندید، می‌توانید سایر اطلاعات در زمینه تاریخچه برق کشی را اینجابخوانید.

  سیم کشی ساختمان در ایران، چه تفاوت‌هایی با سایر کشورها دارد؟

  کمیته بین‌المللی الکتروتکنیکال (International Electrotechnical Commission)، سازمانی است که استانداردهای برقکاری و سیم کشی انواع ساختمان‌ها را تعیین کرده و انتشار می‌دهد.

  یکی از انواع کارهایی که این کمیته انجام می‌دهد، تلاش برای یکپارچه‌سازی قوانین، استانداردها و تجهیزات در تمامی کشورهاست. با این حال، این موضوع در همه کشورها به طور کامل اجرا نمی‌شود، چرا که حتی شرایط آب و هوایی متفاوت می‌تواند روی این استانداردها تاثیر داشته باشد. به این ترتیب، با مسافرت به کشورهای مختلف، تفاوت‌های ظاهری و ساختاری سیم کشی و برقکاری ساختمان را خواهید دید.

  با این حال، یکی از تفاوت‌هایی که به احتمال زیاد و بدون مسافرت به خارج از ایران، با آن مواجه شده‌اید، تفاوت پریزهای برق است: دو شاخه بسیاری از شارژرهای موبایل، با پریزهای ایران همخوانی ندارد و وجود یک تبدیل کننده برای استفاده از آنها ضروری است.

  شکل زیر، انواع پریزهایی که در کشورهای مختلف استفاده می‌شود را، نشان می‌دهد:

  همانطور که در شکل نشان داده شده است، حداقل ۷ نوع متفاوت از پریزهای برق در دنیا وجود دارد و متناسب با آنها، انواع دو شاخه‌ها طراحی شده است.

  در جدول زیر، انوع پریزهای قابل استفاده در کشورهای مختلف ارائه شده است:

  اگر علاقمند به کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع پریز و دو شاخه برق سایر کشورها هستید، می‌توانید انواع دوشاخه و پریز را در این مقاله، مطالعه کنید.

  یکی دیگر از تفاوت‌های سیم کشی ساختمان در کشورهای مختلف، مربوط به مواردی است که به صورت ظاهری قابل مشاهده نیست و در حین ساختمان‌سازی ایجاد می‌شود: انتخاب سیم‌های الکتریکی با رنگ‌های متفاوت و ولتاژ‌های متفاوت عبوری از آنها.

  قبل از اینکه به موضوع سیم های الکتریکی ساختمان ها بپردازیم، باید سیم فاز و نول را تعریف کنیم:

  سیم فاز، سیمی است که برق در آن جریان دارد و حامل بار الکتریکی است. این سیم معمولا با عایق مشکی رنگی پوشیده می‌شود، اما رنگ عایق می‌تواند با سایر رنگ‌ها به جز آبی، خاکستری، سبز و سفید نیز تغییر کند.

  سیمی که از نیروگاه‌های برق به سمت مصرف کننده ارسال می‌شود، در سه فاز ۱، فاز ۲ و فاز ۳ انتشار می‌یابد که ولتاژهای مختلف دارند. معمولا سیم فاز ۱ را با قهوه‌ای، فاز ۲ را با مشکی و فاز ۳ را با نارنجی نشان می‌دهند.

  سیم دیگر که برگرداننده برق است، سیم نول نام دارد؛ به عبارتی دیگر، در سیم نول، برقی وجود ندارد و معمولا به رنگ آبی دیده می‌شود.

  در جدول زیر، می‌توانید رنگ سیم‌ های الکتریکی فاز و نول را در کشورهای مختلف، مشاهده کنید.

  اگر مایل هستید اطلاعات بیشتری در این‌باره بدانید، می‌توانید رنگ سیم های الکتریکی را در ویکی پدیا بخوانید. مراجعه کنید.

  استانداردهای سیم کشی ساختمان ، منبع اصلی برای سیم کشی مناسب

  همانطور که در مباحث قبلی گفته شد، استانداردهای سیم کشی ، در اصل توسط کمیته بین‌المللی الکتروتکنیکال (IEC)، تعیین می‌شود؛ این استانداردها در نسخه‌های متعدد و به واسطه مهندسین و متخصصین مختلف، به روز رسانی می‌شوند.

  این استانداردها مباحث بسیار گسترده‌ای را شامل می‌شوند: تعریف واژه‌های تخصصی سیم کشی و برقکاری، مشخص کردن انواع سیم کشی های مجاز ساختمان برای تلفن، اعلام حریق، اینترنت و … و استانداردهای رعایت فاصله‌ها. برای دسترسی به این اطلاعات به طور کامل، می‌توانید به وب سایت رسمی IECمراجعه کنید.

  همچنین، افرادی که مایل به آشنایی با جدیدترین اطلاعات استانداردهای سیم کشی هستند، می‌توانند با دانلود طرح و اجرای تاسیسات برقی ساختمان‌ ها ، از جزئیات این استانداردها در ایران با خبر شوند. اما در ادامه، تعدادی از استانداردهای سیم کشی را که می‌تواند جنبه اطلاعات عمومی هم داشته باشد، ارائه کرده‌ایم:

  استاندارد سیم کشی اعلام حریق

  استاندارد سیم کشی تابلو برق

  استاندارد سیم کشی مربوط به فاصله ها

  فاصله قرارگیری جعبه فیوز، پریزها، آیفون، کلیدها و مانند آن، همگی بر اساس استاندارد سیم کشی طراحی و جای‌گذاری می‌شوند. بخشی از این استانداردها در ادامه آورده شده است:

  نکته پایانی از استانداردهای سیم کشی ساختمان

  اگر یک نقشه سیم کشی ساختمان دارید، چگونه آن را بخوانید؟

  نقشه سیم کشی ساختمان در حال حاضر با نرم‌افزار اتوکد تهیه می‌شود و بهترین حالت آن است که با توجه به نقشه معماری ساختمان، توسط مهندسین برق و یا تکنسین‌های برق که آموزش‌های تخصصی لازم را دیده‌اند، این نقشه طراحی شود.

  در طراحی نقشه سیم کشی ساختمان ، دو موضوع اهمیت دارد: آیا فرد متخصص می‌خواهد بر اساس استانداردهای سیم کشی ، طراحی را انجام دهد و یا به روش بازاری و با توجه به هزینه‌ای که کارفرما برای این کار در نظر گرفته است، باید نقشه سیم کشی طراحی شود.

  زمانی که نقشه سیم کشی بر اساس استانداردهای سیم کشی طراحی می‌شود، همه موارد اصولی خواهد بود، اما احتمال صرف لوله و سیم بیشتری نسبت به حالت دوم وجود دارد. اما تعدادی از طراحان و برقکاران باهوش سعی می‌کنند، تلفیقی از این دو را در طراحی نقشه سیم کشی ساختمان ارائه دهند.

  در شکل زیر، طرح ساده‌ای از یک نقشه سیم کشی ساختمان را مشاهده می‌کنید که در آن جایگاه لامپ‌ها در سقف، کلیدهای تک پل و پریزها مشخص شده است.

  علائم این نقشه و دیگر علائمی که مربوط به انواع روشنایی‌ها و وسایل برقی است، در شکل زیر آورده شده است:

  اما علائم دیگری هم وجود دارد که در ادامه آورده شده‌اند:

  اگر علاقمند به آگاهی بیشتر در این زمینه هستید، می توانید مباحث طراحی را در این وب سایت بخوانید.

  برای سیم کشی ساختمان هم می‌توان به روش‌های مختلفی عمل کرد!

  در حال حاضر، بیشتر ساختمان‌هایی که ساخته می‌شوند، از سیم کشی توکار استفاده می‌کنند؛ در این روش، حین ساختمان سازی و بر حسب نقشه سیم کشی ارائه شده و با رعایت استانداردهای سیم کشی، سیم‌ها داخل دیوارها، جا سازی می‌شوند.

  سه روش مختلف برای سیم کشی توکار وجود دارد:

  سیم کشی با جعبه تقسیم: در این روش، در نقاط مشخصی که معمولا بالای کلید و یا پریز قرار دارد، قوطی تقسیم قرار می‌گیرد و تقسیم سیم در داخل آن انجام می‌شود. این روش، در گذشته بیشتر متداول بود.

  سیم کشی توکار با استفاده از قوطی کلید و پریز به جای استفاده از قوطی تقسیم: امروزه، سیم کشی توکار با استفاده از قوطی کلید، متداول‌ترین روش است. در این حالت، فضای کافی برای سیم ها ایجاد می‌شود تا کلید و پریزبه راحتی در قوطی کلید نصب شود. در این وضعیت، سیم های روشنایی از سیم های پریز جدا قرار می‌گیرند.

  سیم کشی توکار با استفاده از تابلوی توزیع محلی یا جعبه فیوز: در این روش، بخش‌های منزل، تقسیم بندی‌های جداگانه‌ای دارند و از همین رو، سیم کشی توکار به صورت جداگانه به داخل جعبه فیوزها آورده می‌شود. همچنین تابلو را در جایی قرار می‌دهند که امکان قرارگیری لوله‌ها برای سیم کشی به محل تابلوی مرکزی امکان‌پذیر باشد.

  جعبه فیوز را نیز در مناطقی مانند راهرو نصب می‌کنند تا امکان عیب‌یابی سیم ها و تغییرات بعدی راحت‌تر انجام شود. این روش سیم کشی توکار را می‌توان در واحدهای مسکونی، بیمارستان‌ها و … استفاده کرد.

  در سیم کشی روکار، بعد از اتمام ساختمان‌سازی، سیم کشی انجام می‌شود و برای آنکه از بی‌نظمی جلوگیری شود، سیم‌ها درون داکت‌هایی که می‌تواند به رنگ‌های متفاوت باشد، قرار می‌گیرند. اما معمولا به دلیل اینکه این روش روی زیبایی ساختمان تاثیرمنفی دارد، کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

  هر متخصص سیم کشی، وسایل برقکاری را به همراه دارد

  در برق کشی ساختمان، تکنسین‌های برق، همیشه وسایلی را به همراه دارند و در عین حال، بخشی از وسایل سیم کشی ساختمان نیز بعد از دیدن نقشه سیم کشی ساختمان و توسط تکنسین برق، خریداری می‌شود. تعدادی از این وسایل در ادامه لیست شده‌اند:

  متر: متر فقط وسیله خیاطینیست، بلکه هر برقکاری، در کیف ابزار خود یکی از آن مترهای ساده و کم هزینه را دارد تا به کمک آن، اندازه‌گیری‌های لازم برای سیم‌ها، لوله‌ها و دیوار را انجام دهد.

  مولتی متر: دستگاه دیگری که برای اندازه‌گیری ولتاز، جریان برق، مقاومت‌ها و منبع نوسانات الکتریکی به کار می‌رود و استفاده از آن و تفسیر اعداد آن به تخصص نیاز دارد، مولتی متر است که در بازار، انواع مختلفی از برندها برای آن موجود است.

  سیم لخت کن: سیم‌های الکتریکی همه دارای عایقی پلاستیکی هستند و اگر قصد اتصال سیم‌ها به پریزها و دیگر تجهیزات هادی وجود داشته باشد، باید انتهای آنها توسط سیم لخت کن برش داده شود تا بخشی از پوشش عایق جدا شود.

  چسپ نواری برق: احتمالا این چسپ‌ها را دیده‌اید؛ چسپ‌های سیاه رنگی که برای بستن انتهای لخت سیم‌ها، اتصال سیم‌ها به دیوار، فلزات و دیگر بخش‌ها مورد نیاز است.  

  تراز: تراز هم از آن وسایلی است که فقط تکنسین‌های برق از آن استفاده نمی‌کنند، بلکه هر فردی که کار ساختمانی مانند بناییانجام می‌دهد به حضور آن نیاز دارد. ترازها برای مشخص کردن تراز کلیدها و پریزها در ارتفاعات مشخص شده به کار می‌روند.  

  سیم پیچ: سیم پیچ‌ها هم از دسته وسایل تخصصی هستند که برای برطرف کردن اتصالات ضعیف به کار می‌رود تا جریان برق افزایش یابد.

  جعبه تقسیم: برای انشعاب مدارهای الکتریکی از جعبه تقسیم استفاده می‌شود. اما جعبه‌های تقسیم را در هر دو نوع سیم کشی توکار و روکار مورد استفاده قرار می‌دهند. سیم‌هایی که به جعبه تقسیم وارد می‌شوند، سیم‌های فاز، نول و ارت هستند.

  فنر سیم کشی: برای آنکه سیم‌ها بتوانند از داخل لوله‌های توکار عبور داده شوند، از فنر مخصوص سیم کشی استفاده می‌شود. به یک سر این فنرهای نازک فولادی، گوی فلزی و به سر دیگر آن، قالب فلزی، وصل می‌شود.

  لوله های سیم کشی توکار: لوله‌ها برای حفاظت سیم‌ها در دیوار و سطوح و تعیین مسیر عبور سیم‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند.

  ترمینال ها: وظیفه اتصال برق به تابلو و خروج برق به مصرف کننده‌ها را دارند.

  بست دو پایه: در حالت ظاهری، بست‌های دوپایه را می‌توان شبیه منگنه در نظر گرفت، چرا که وظیفه‌ای مشابه به آنها را هم دارند: بست‌های دوپایه برای نگهداری سیم‌ها روی سطوح مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند.

   فیش و سرسیم: فیش‌ها وظیفه اتصال سیم ها را دارند؛ سیم‌ها به کمک فیش‌ها به راحتی به همدیگر متصل می‌شوند و در عین حال مقاومت در محل اتصال کاهش می‌یابد.

  مراحل سیم کشی ساختمان، طولانی و تخصصی است

  همه مراحل سیم کشی ساختمان ، کاری تخصصی است و می‌شود آن را در مراحل زیر خلاصه کرد:

  سیم کشی ساختمان با انواع سیم ها انجام می‌گیرد

  سیم‌های الکتریکی مورد نیاز برای سیم کشی برق ساختمان، از جهت شماره و تعداد رشته‌ها متنوع هستند و بسته به کارکردهای مورد نیاز، انواعی از آنها در هر ساختمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما در هر حال، هر سیم الکتریکی از یک هادی و یک عایق تشکیل شده است.  مربوط به برق کشی می‌تواند به شکل تک رشته، دو رشته، افشان، مفتولی و نیمه افشان ساخته شود. اما در هر حال، هر سیم از یک هادی و یک عایق تشکیل شده است.

  سیم های تک رشته: در سیم کشی توکار مورد استفاده قرار می‌گیرند.

  سیم های دو رشته ای: در سیم کشی روکار استفاده می‌شوند.

  سیم های افشان: معمولا برای سیم کشی توکار مورد استفاده قرار می‌گیرند. چند رشته سیم به هم تابیده که با عایق‌هایی از جنس PVC پوشیده شده و تا ۷۵۰ ولت را پشتیبانی می‌کنند.

  سیم های نیمه افشان: ویژگی‌هایی ما بین سیم افشان و مفتولی را دارند. میزان تابیدگی این سیم ها نسبت به نوع افشان کمتر، اما در مقابل، انعطاف‌پذیری بالاتری دارند.

  سیم های مفتولی: این نوع سیم‌ها دارای یک رشته سیم هادی بوده و به دلیل انعطافی که دارند، قابلیت فرم‌گیری دارند. این نوع سیم‌ها را در تابلوهای برق و سیستم‌های برق فشار قوی به کار می‌برند.

  همچنین پیشنهاد می‌شود برای سیم تلفن، از سیم دو زوج استفاده شود و فویل‌دار باشد تا احتمال نویز گرفتگی خطوط تلفن کمتر شود.

  سیم های ساختمان با شماره های مختلف

  به طور متداول در سیم کشی پریز سالن و اتاق‌ها از شماره ۲.۵، سیم های مربوط به روشنایی ها از شماره ۱.۵ و از شماره ۴ برای سیم کولر استفاده می‌کنند.

  برای روشنایی‌هایی مانند لامپ‌ها، لوسترها، هالوژن‌ها و مانند آن، توصیه می‌شود از سیم شماره ۱.۵ استفاده شود.

  در سیم کشی کولر گازی هم از سیم شماره ۴ استفاده می‌کنند، چرا که جریان زیادی از این سیم‌ها عبور می‌کند.

  اگر علاقمند به یادگیری سیم کشی هستید، همین حالا اقدام کنید

  افرادی که مایل به فعالیت در رشته تخصصی سیم کشی برق ساختمان هستند، باید مدرک علمی و عملی این رشته را از سازمان فنی و حرفه‌ای دریافت کرده باشند که مستلزم شرکت در کلاس‌های آموزشی است.

  همچنین مهندسین برق، میتوانند به عنوان تکنسین برق، کار سیم کشی ساختمان‌ها را انجام دهند و یا نقشه سیم کشی را طراحی کنند.

  علاوه بر آن، همگی مهندسین برق و تکنسین ها باید در آزمون های نظام مهندسی شرکت کنند و آزمون های مربوط به مقررات ملی ساختمان را بگذرانند. در مقاله مقررات ملی ساختمان، اطلاعات لازم درباره این آزمون و منابع آن آورده شده است.

  سخن پایانی در سیم کشی ساختمان

  همانطور که تاکنون اشاره شد، سیم کشی ساختمان کاری تخصصی است و برای انجام موارد سیم کشی و تعمیر وسایل الکتریکی که نیاز به سیم کشی دارند، حضور متخصصین با تجربه ضروری است.

  برای کمک گرفتن از متخصصین حرفه‌ای می‌توانید از خدمت سیم کشی ساختمان و برق کشی آچاره استفاده کنید. متخصصینی که در آچاره فعالیت می‌کنند، همگی دارای گواهی نامه و مدرک سازمان فنی و حرفه‌ای هستند و در عین حال تمامی خدمات بیمه هستند.

  منبع مطلب : blog.achareh.ir

  مدیر محترم سایت blog.achareh.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  علوم بخش الکتریسیته همراه با سوالات

  بخش 7 -
  الکتریسیته

  انرژی
  الکتریسیته، انرژی است که برای نور، حرکت، گرما و روشنایی ایجاد می کند. از انرژی
  الکتریسیته در وسایلی مانند پنکه، شوفاژ، اطو، سماور برقی، لامپ، پلوپز و چرخ گوشت
  استفاده می کنیم. ما حتی از الکتریسیته صدا نیز تولید می کنیم. وقتی شما زنگ در را
  به صدا در می آورید، در اثر حرکت سریع و پیوسته الکتریسیته، این انررژی به صدا
  تبدیل شده است.
  مدار الکتریکی چیست؟
  وقتی لامپ خانه را روشن می کنید با
  استفاده از کلید برق، الکتریسیته را به داخل لامپ می فرستید و روشنایی ایجاد می شود
  و یا قسمتی سیم و لامپ را به باتری متصل می کنیم، الکتریسیته از باتری به وسیله سیم
  جاری می شود و پس از روشن کردن لامپ از سیم دیگری به باتری باز می گردد و این خود
  یک مدار الکتریکی است.
  رسانا و نارسانا:
  چیزهایی مثل میخ آهنی و سیم مسی که
  الکتریسیته از آنها می گذرد رسانا نام دارند. به چیزهایی مثل چوب، پلاستیک و شیشه
  که الکتریسیته از آنها نمی گذرد نارسانا نام دارد.
  مدار متوالی و مدار موازی:

  وقتی مدار بسته شود، الکتریسیته جاری می شود. در این صورت وقتی می خواهیم دو
  لامپ را به یک باتری وصل کنیم و دو لامپ هم به یکدیگر وصل شوند، در این صورت می
  گوئیم لامپ ها به صورت متوالی بسته شده اند. در بستن متوالی جریان، برق ابتدا از یک
  لامپ عبور می کند و سپس به لامپ دیگر می رود.
  اگر بخواهیم قطب مثبت و منفی را به
  هر دولامپ وصل کنیم هر لامپ جداگانه به دو سر باتری وصل می شود. در این صورت لامپ
  ها به صورت موازی بسته شده اند. به این ترتیب جریان برق همزمان به هر دو لامپ وارد
  می شود و نور ضعیف تر به چشم می رسد.
  به هم بستن باتری ها:
  می توانیم با
  استفاده از دو یا چند باتری مدار الکتریکی تشکیل دهیم. در این صورت چون مقدار
  الکتریسیته بیشتری جاری می شود، نوری که لامپ ایجاد می گردد بیشتر می شود.

  الکتریسیته(علوم چهارم ابتدایی)

  1- کدامیک از وسایل زیر رسانا است؟

  چوب                فرش                           پتو                                آهن

  2- کدامیک از اجسام زیر نارسانا است؟

  بدن انسان        آهن                     چوب خیس                      پلاستیک

  3- اگر در منزل شما لامپ آشپزخانه بسوزد، بقیه لامپ ها:

  خاموش می شوند                      روشن می مانند            می سوزند       پر نورتر می شوند

  4- در کدامیک از وسایل زیر از انرژی الکتریسیته برای تولید گرما استفاده می شود؟

  جارو برقی                 ریش تراش                        تلویزیون                  پلوپز

  5- در کدامیک از وسایل زیر الکتریسیته به حرکت تبدیل می شود؟

  همزن برقی                    چراغ مطالعه                       اتو              سماور برقی

  پرسش های تشریحی:

  1- الکتریسیته چگونه جریان می یابد؟

  وقتی مدار بسته باشد

  2- به چه اجسامی رسانا می گوئیم؟

  اجسامی که جریان الکتریسیته از این اجسام عبور کند مانند سیم مسی و آب.

  3- چه موادی نارسانا هستند؟

  به اجسامی که جریان الکتریسیته از آنها عبور نکند، مواد نارسانا گفته می شود مانند چوب.

  4- مدار چگونه تشکیل می شود؟مدار به چند طریق بسته می شود نام ببرید؟

  وقتی الکتریسیته جریان پیدا کند. در صورتی که مدار ساده نباشد به دو طریق موازی و متوالی بسته می شود.

  5- در چه صورت، مدار در لامپ نور بیشتری تولید می کند؟

  وقتی مدار به صورت متوالی بسته می شود نور اولین لامپ بیشتر و دومی کمتر می شود. در موازی نور هردو لامپ یکسان و کمتر می شود.

  6- آیا برای سیم کشی منزل می توان از مدار متوالی استفاده کرد؟ چرا؟

  خیر چون در این صورت با سوختن یا قطع کردن جریان در یک وسیله الکتریکی، سایر وسایل الکتریکی نیز خاموش می شوند.

  7- فرق مدار بسته و باز چیست؟

  در مدار بسته الکتریسیته جاری می شود و در مدار باز الکتریسیته قطع می شود.

  8- کلید چه اثری در تشکیل مدار دارد؟

  کلید مدار را قطع و وصل می کند.

  9- در اسباب بازی ها و رادیو ها، باتری ها را چگونه قرار داده اند؟

  قطب منفی به مثبت و قطب مثبت به منفی

  سوالات تشریحی

  1 – الکتریسیته چگونه جریان پیدا می کند ؟

  2 – مدار الکتریکی چگونه تشکیل می شود ؟

  3 – رسانا را تعریف کنید . مثال بزنید .

  4 – نارسانا را تعریف کنید . مثال بزنید .

  5 – سیم کشی برق خانه ی شما موازی است یا متوالی ؟ از کجا می فهمید ؟

  6 – اگر الکتریسیته نبود چه مشکلاتی پیش می آمد ؟

  7 – دراستفاده ازالکتریسیته چه نکات ایمنی را رعایت کنیم ؟ ( 2 مورد )

  8 – به اجسامی که جریان برق را از خود عبور می دهند چه می گو یند ؟

  9 – الکتریسیته در هر یک از وسایل زیر چه چیزی تولید می کند ؟

                                          مهتابی ( ........... )

                                    اتو ( ............. )

                چرخ گوشت ( ............. )

             سماور ( ............. )

            چراغ خواب ( ............. )

  سوالات تکمیلی

  10 – یک مدار ساده از ............ و ............ و ............ تشکیل شده است .

  11 – الکتریسیته در وسایل گوناگون روشنایی ، ............... و ............ ایجاد می کند .

  12 – برای قطع و وصل کردن جریان الکتریسیته از ................ استفاده می کنند .

  13 – وقتی جریان الکتریسیته از لامپی به لامپ دیگر وارد می شود می گویند لامپ ها به طور ............... بسته شده اند .

  14 – الکتریسیته درتلویزیون ........ ودربخاری ....... ایجادمی کند .

  15 – الکتریسیته در چرخ خیاطی تولید ......... میکند .

  سوالات چهار گزینه ای

  16 – کدام دسته از اجسام زیر رسانا هستند ؟

          الف ) آهن و چوپ                     ب ) آب و مس

            ج ) پلاستیک و طلا                   د ) انسان و چرم

  17 – در بین وسایل زیر کدام یک نارسانا هستند ؟

            الف ) چوپ خیس                     ب ) سیم برق

               ج ) بدن انسان                       د ) آینه

  18 – کدام یک از موارد زیر نا رسانا هستند ؟

            الف ) میخ آهنی                      ب ) سوزن

               ج ) آب خالص                         د ) شیشه

  19 – الکتریسیته در ماشین لباس شویی چه چیزی تولید می کند ؟

               الف ) حرکت                             ب ) گرما

                  ج ) روشنایی                          د ) آب

  20 – در یک مدار متوالی اگر یکی از لامپ ها بسوزد بقیه ی لامپ ها ............. .

           الف ) پرنورتر می شوند                  ب ) خاموش میشوند

              ج ) کم نورتر می شوند                 د ) می سوزند

  21 – الکتریسیته در کدام وسیله حرکت ایجاد می کند ؟

             الف ) اتو                               ب ) چرخ گوشت

                ج ) لامپ                            د ) بخاری برقی

  22 – اگر در یک مدار موازی یکی از لامپ ها بسوزد نور لامپ های دیگر چه تغییری می کند ؟

             الف ) کم می شود                 ب ) زیاد می شود

                ج ) تغییر نمیکند                  د ) تغییر می کند

  23 – سیم کشی خانه ی شما با چه مداری است ؟

              الف ) موازی                      ب ) سری

                 ب ) متوالی                  ب ) موازی و متوالی

  24 – الکتریسیته در کدام وسیله ایجاد حرکت و گرما می کند ؟

             الف ) اتو                        ب ) سشوار

               ب ) سماور برقی          ب ) جارو برقی

  سوالات صحیح و غلط

  جمله ی صحیح یا غلط را با علامت ( × ) مشخص کنید .

  25 – در یک مدار موازی اگر یکی از لامپ ها خاموش شود بقیه ی لامپ ها پر نور می شوند .

                       ص                                     غ

  26 – سیم کشی برق منازل به صورت مدار موازی است .

                        ص                                    غ

  27 – جریان الکتریسیته در سماور برقی گرما تولید می کند .

                        ص                                     غ

  28 – پارچه یک جسم رسانا است .

                          ص                                   غ

  29 – در سیم کشی خانه ها از مدار متوالی استفاده می شود .

                          ص                                 غ

  منبع مطلب : 4shahriarisc.blogfa.com

  مدیر محترم سایت 4shahriarisc.blogfa.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  مدار متوالی و مدار موازی

  علوم و روش آموزش آن به کودکان و نوجوانان

  روش های آموزشی علوم

  چگونه می توان مدار متوالی و مدار موازی ساخت؟

  معلم درس را با این سوال آغاز کرد؟ او روی تخته نوشت؟ آیا تا کنون متوجه شده اید که سیم کشی خانه شما موازی است یا متوالی ؟بچه ها به فکر فرو رفتند و بعضی با هم مشورت می کردند. برخی گفتند موازی و برای جواب دادند متوالی و برخی سکوت کردند و جوابی ندادند. معلم گفت:امروز به خانه رفتید با دقت به سیم کشی  خانه تان نگاه کنید.  بچه ها حالا با همکاری یکدیگر در گروههای 4 الی 5 نفره سعی می کنید یک مدار متوالی و یک مدار موازی بسازید و پی به تفاوت این دو نوع مدار  ببرید. بچه ها روی میز کار  وسایل لازم برای ساخت مدار موازی و متوالی  از قبل آماده شده است و تعدادی برگه روی میز وجود دارد که در آن روش  یا شیوه ساخت  اینگونه مدار ها نوشته شده است و با کمک شکلهای مدار متوالی و موازی که من روی تخته خواهم کشید و یا با توجه به شکل مدار موازی و متوالی که در کتاب درسی شما هست در گروه های خود با کمک هم و با راهنمایی که من به شما می کنم شروع کنید. بچه ها با علاقه زیاد  شروع کردند و بعد مدتی گرو ه ها  مدار ها را ساختند. معلم  از دانش آموز یکی از گروه ها خواست  تفاوت مدار موازی و متوالی که ساخته بودند را بگویید. در این موقع معلم دانش آموزان را به سکوت دعوت کرد . دانش آموز گفت:هرگاه در یک مدار لامپ ها را  که در مدار ما سه لامپ بود به دنبال هم یعنی پشت سر هم به طور متوالی مطابق شکل روی تخته  به هم وصل کنیم هنگامی که مدار بسته است و جریان از باطری می آید به طرف لامپها همه آنها روشن می شوند و وقتی یکی از این سه لامپ خراب شود یا  خاموش شود همه نیز از کار می افتند. ولی برعکس در مدار موازی که ما ساخته بودیم و سه لامپ بطور موازی قرار داشتند وقتی یکی از لامپ ها خاموش می کردیم آن دو لامپ  روشن ماندند. و خاموش نشدند. معلم پاسخ را پذیرفت و ادامه دادو گفت: اگر در یک مدار الکتریکی شما چند لامپ را بطور متوالی مطابق شکل  به هم ببندید و در مدار الکتریکی قرار دهید هنگامی که جریان از آن عبور می کند اگر یکی از لامپ ها خراب شود یا بسوزد یا خاموش گردد مشاهده خواهید نمود که بقیه لامپ ها  کار نمی کنند زیرا مدار قطع شده است. گاهی وقتها شاید شاهد بوده اید که در جشنها و مراسم ها لامپ های زیادی را بصورت متوالی به هم بسته باشند. اگر یکی خاموش شود مدار قطع می شود. و سایر لامپ ها روشن نمی شود.  زیرا از هر لامپ کل جریان الکتریسیته از منبع مانند باطری یا پیل عبور می کند و هر چه تعداد لامپها بیشتر شود جریان الکتریسیته با مقاومت بیشتری رو برو می شود و جریان برق کمتری از آن لامپها می گذرد. ولی بر عکس هر گاه وسایل برقی مثل لامپ ها در یک مدار الکتریکی مثل مداری که شما در گرو ههای خود ساخته اید به طور موازی به هم وصل باشند جریان الکتریکی از نزدیکی هر یک عبور می کند یعنی جریان  کل الکتریسیته که منبع می آید به چند جزءیا انشعاب تقسیم  می شود . و بین لامپ های که به طور موازی بسته شده اند در مدار تنها بخشی از آن جریان کل برق وارد  می شود و از هر کدام عبور می کند  اکنوان اگر شما یکی از لامپ هادر مدار موازی که ساخته اید بردارید  سایر لامپ ها  روشن باقی می مانند و خاموش نمی شوند و حتی روشنایی آنها کمی بیشتر می گردد.  بچه ها لطفا امتحان کنید. و ببینید. اگر  به سقف کلاس نگاه کنید دو لامپ می بینید و یکی از آنها را خاموش می کنم ولی آن یکی خاموش نمی شود . و یا اگر دو لامپ این کلاس را خاموش کنیم  لامپهای بقیه قسمتهای مدرسه خاموش نمی شود. پس تمام سیم کشی وسایل برقی  خانه های ما به طور موازی است به طوری که لامپها و سایر وسایل برقی بدون قطع مدار جداگانه روشن و خاموش می شوند. در بیشتر خانه ها حداقل دو انشعاب موازی دارد که الکتریسیته را به دستگاههای  مختلف در اتاقهای دیگر  خانه می رساند. بچه ها جلسه قبل از شما خواسته بودم که در مورد چگونگی تبدیل الکتریسیته به حرکت ، حرارت ، نور  و صوت در خانه و یا مدرسه و در صنعت مطالعه کنید و گزارشی را تهیه و به کلاس بیاورید همه شما به خوبی اینگونه اطلاعات را جمع آوری کرده ایدودر این زمینه گزارش خود را در تابلو علوم نصب نموده اید و من آنها را مطالعه کرده ام. با تشکر از تلاشی که برای یادگیری بیشتر از خود نشان داده اید حالا  از یکی می خواهم بگویید در اتو  چه استفاده ای از الکتریسیته می شود؟ یکی از بچه ها جواب داد: جریان برق به گرما تبدیل می شود. معلم پاسخ را پذیرفت و گفت:درست است ، آفرین یکی از موارد استفاده مهم الکتریسیته در زندگی ما برای تولید گرما است. بچه ها آیا می توانید تعدادی دستگاه های الکتریکی که گرما تولید می کنند نام ببرید تا من در ستون اول جدولی که روی تخته کشیده ام بنویسم؟ یکی گفت: کباب پز  یکی دیگر گفت: اجاق و همگی  تعدادی از وسایلی در منزل خودشان مشاهده کرده بودند مثل آبگرمکن ،  بخاری و... نام بردند و معلم آنها را در ستون اول موارد استفاده الکتریسیته نوشت.  معلم گفت علاوه بر این مورد استفاده الکتریسیته دیگر چه  کاربردی دارد؟ یکی گفت: از برق ما برای تولید نور (روشنایی در شب) استفاده می کنیم.  مثل همین لامپ کلاس  معلم گفت: آفرین بچه ها به لامپ نگاه کنید در آن رشته سیمهای خیلی ظریف و بلند وجود دارد که در مقابل عبور جریان الکتریسیته آن چنام مقاومتی از خود نشان می دهد که به قدر لازم داغ می گردد و نوری از خود ایجاد می نماید.  در همین موقع یکی از بچه های باهوش کلاس گفت: من نوعی لامپ دیده ام که درون آن چنین سیمهای وجود ندارد. آنها چگونه کار می کنند. در این موقع معلم گفت : آفرین سوال خوبی بود. بچه ها به اینگونه لامپها در صنعت  لامپهای نئونی می گویند. معلم از دانش آموز باهوش پرسید: آیا نور آن  تقریبا قرمز  رنگ بود؟ دانش آموز گفت: بله معلم گفت: لامپهای نئونی سیم ندارند و در عوض آن را در صنعت  لامپ سازی از گازی به نام نئون که یکی از گازهای نجیب از خانواده هلیم ، آرگون و... است پر می کنند و هر گاه جریان الکتریکی با ولتاژ زیاد وارد حباب شیشه ای محتوی گاز نئون می گردد این گاز با نور قرمز رنگی می در خشد. بچه ها در جشنها  حتما اینگونه لامپهارا در بازارو خیابانها و برخی منازل شاید دیده باشید. در صنعت لامپ سازی برای تولید رنگهای مختلف  از حبابهای رنگی و گاز های دیگر مثل بخار جیوه و آرگون و بخار سدیم و... هم استفاده می کنند. شما لامپهای مهتابی را  در منزل فکر می کنم داشته باشید. در اثر درخشش مواد معدنی که در آن استفاده شده به هنگام برخورد نور ماورای بنفش نامرئی ، نور تولید می شود. در صنعت لامپ سازی به اینگونه لامپها لامپ فلوئورسنت یا مهتابی می گویند. با عبور جریان الکتریکی با فشار زیاد  در لوله های که محتوی مقداری از بخار جیوه است . نور ماورای بنفش تولید می کنند پیدایش نور ماورای بنفش به پوشش دیواره حباب لامپ که دارای مواد معدنی است برخورد کرده و باعث روشنایی و درخشش آنها می شود. بچه ها علا وه بر موارد استفاده الکتریسیته که نام برده اید تا اینجا  موارد دیگری می توانید نام ببرید؟ یکی از بچه ها گفت:  اجازه ما در مدرسه و در خانه از پنکه استفاده می کنیم در این وسیله برقی الکتریسیته به انرژی حرکتی تبدیل می شود. معلم  گفت: بسیار مثال خوبی بود. پس یکی دیگر از استفاده های الکتریسیته  تولید حرکت است.  بچه ها ما در زندگی در جا های مختلف  از صنایع  حتی در وسایل برقی موجود در منازلمان از موتور های به نام موتور الکتریکی استفاده می کنیم  کار اصلی اینگونه موتور ها تبدیل انرژی الکتریسیته به انرژی مکانیکی (حرکتی) است. در واقع الکتریسیته  موتورها را به کار می اندازد.  شاید اسم ژنراتور را شنیده باشد این دستگاه دستگاه بسیار مفیدی برای انسان است زیرا انرژی مکانیکی را به انرژی  الکتر یسیته تبدیل می کند. بدین طریق که انرژی مکانیکی جنبشی  مورد نیاز را برای حرکت در آوردن سیم و یا آهن ربا به وسیله خاصیت آهن ربایی (مغناطیسی) به انرژی الکتریکی تبدیل می کند پس در ژنراتور برای تولید الکتریسیته از خاصیت آهن ربایی (مغناطیسی) بهره گرفته می شود. موتور برای تولید خاصیت مغناطیسی از الکتریسیته استفاده می کند. حالا تعدادی وسایلی که دارای موتور الکتریکی هستند و الکتریسیته را به انرژی حرکتی تبدیل می کنند نام ببرید تا در ستون سوم جدول بنویسم.  بچه ها  تعدادی وسایل  نام بردند مانند : پنکه ؛ تلویزیون و...یکی از بچه ها گفت در برخی از وسایل مورد استفاده الکتریسیته برای تولید صدا یا تولید انرژی صوتی است مثلا در ضبط صوت ، رادیو و... معلم این مورد استفاده الکتریسیته را در ستون چهارم جدول نوشت. معلم گفت: همه  با موارد استفاده الکتریسیته تا حدودی آشنا شدیم و پی بردیم که الکتریسیته کاربرد و موارد استفاده مختلف و متنوع دارد . پس حتما بچه ها ارزش و قدر این انرژی را باید در زندگی  فهمید و در مصرف آن صرفه جوئی کرد اگر شما در خانه بی رویه و بی خود از انرژی الکتریسیته استفاده نکنید یعنی مثلا لامپهای اضافی را خاموش کنید باعث شده اید سایر مردم عزیز کشور ما هم بتوانند از نعمت برق استفاده کنند.  امروزاز یکدیگر خیلی چیزها در رابطه با الکتریسیته  یاد گرفتیم  و از شما تشکر می کنم که بخوبی همکاری کردید  و در فعالیتهای کلاسی نظم را رعایت نمودید و در ساخت مدار های موازی و متوالی به یکدیگر کمک کردید. بچه ها با مراجعه به کتابخانه ها ، اینترنت (کامپیوتر) ، افراد آگاه و مطلع از الکتریسیته و.. جستجو و تحقیق نماید که منابع تولید الکتریسیته در کشور عزیز ما از چه راههای می باشد و اطلاعات جمع آوری شده را جلسه دیگر با خود به کلاس بیاورید.

  گرد آورنده : دهقانی نژاد 

   

   

   

   

   

   

   

   

  منبع مطلب : www.rooieshe-andisheha4.blogfa.com

  مدیر محترم سایت www.rooieshe-andisheha4.blogfa.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 1 سال قبل
  0

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  1
  طاها🤢🤢🤢🤢🤢🤢🤢 16 روز قبل

  کوفت،زهر مار

  هر دفعه تو هر مطلبی همین نظر رو مینویسی

  برای ارسال نظر کلیک کنید