توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  شرایط قبولی در امتحانات نهایی شهریور

  1 بازدید

  شرایط قبولی در امتحانات نهایی شهریور را از سایت اسک 98 دریافت کنید.

  شرایط استفاده از تبصره و تک ماده در دوره متوسطه دوم ۹۸ - ۹۹

  شرایط استفاده از تبصره و تک ماده در دوره متوسطه دوم ۹۸ - ۹۹

  برخی از دانش آموزان به دلایلی مانند بیماری یا موارد دیگر، شرایط حضور در امتحانات را ندارند و یا پس از شرکت در آزمون، نمره قابل قبولی را کسب نمی کنند. یکی از امکاناتی که برای این دسته از دانش آموزان در نظر گرفته شده است، قانون تک ماده می باشد. ممکن است برای شما سوال ایجاد شود که تک ماده چیست؟ در پاسخ باید بگوییم که چنانچه دانش آموزی در امتحانات خود نتواند نمره قبولی را کسب نماید و نمره سالانه او کم تر از حد نصاب قبولی باشد ، می تواند برای دریافت نمره قبولی از قانون تک ماده استفاده نماید. حال شرایط استفاده از تک ماده چه می باشد؟ برای یافتن پاسخ این سوال ادامه مطلب را مطالعه نمایید.

  شرایط استفاده از تبصره و تک ماده برای دوره دوم متوسطه 98 – 99

  دانش آموزان دوره دوم متوسطه (دهم، یازدهم و دوازدهم) می توانند با داشتن حداقل نمره 7 در 4 درس، از تبصره و تک ماده استفاده نمایند. البته تا سال های گذشته دانش آموزان می توانسنتد برای 5 درس دارای نمره پایین خود درخواست تک ماده داشته باشند اما با تغییر آیین نامه آموزشی، هر دانش آموز می تواند حداکثر در 2 درس نهایی و در 2 درس غیرنهایی (داخلی) از تبصره استفاده کند.

  ممکن است زمانی که صحبت از قبولی به میان می آید، ذهن شما به سمت نمره کسب شده در برگه امتحانی برود، اما منظور از قبول شدن یا نشدن در امتحانات، همان نمره سالانه می باشد. به طور مثال این امکان وجود دارد که دانش آموزی نمره کسب شده در ورقه اش 7 و یا کمتر باشد، اما در نمره سالانه قبول شده باشد. برای آن که بهتر متوجه شوید، به فرمول زیر توجه فرمایید:

  8 ÷[{(نمره مستمر نوبت اول × 1) + (نمره برگه نوبت اول × 2 )} + {(نمره مستمر نوبت دوم × 1) + (نمره برگه نوبت دوم × 4)}] = نمره سالانه

  حدنصاب قبولی در هر درس چند است ؟

  حدنصاب قبولی در هر درس نمره 10 و در دروس شایستگی های فنی و غیرفنی رشته فنی حرفه ای 12 است. در رشته کاردانش مشخص کردن حدنصاب قبولی در استاندارد مهارت در بخش نظری و عملی، بر عهده دستگاه متولی استاندارد مهارت است.

  اگر دانش آموزی نخواهد از تبصره استفاده کند، باید چه کند؟

  ممکن است دانش آموزان دوره متوسطه دوم نخواهند از قانون تک ماده و تبصره استفاده کنند و خود را برای امتحانات شهریور ماه آماده نمایند. در این صورت دانش آموز می تواند با مراجعه به مدرسه خود، درخواستی کتبی مبنی بر شرکت در امتحانات شهریور ماه داشته باشد. پس از شرکت در امتحانات شهریور ماه دو حالت پیش می آید:

  نمره کسب شده در شهریور ماه از نمره خرداد ماه بالاتر است: در این صورت نمره شهریور ماه جایگزین خواهد شد.

  نمره کسب شده در شهریور ماه از نمره خرداد ماه پایین تر است: در این صورت بالاترین نمره به ثبت خواهد رسید و دانش آموز می تواند در صورت تمایل از قانون تک ماده استفاده کند.

  شرایط قبولی در دروس دوره دوم متوسطه

  شرایط قبولی در درس های پایه دهم و یازدهم

  شرط اول: دانش آموز بایستی نمره سالانه 10 و بالاتر را کسب نماید

  شرایط قبولی در درس های نهایی پایه دوازدهم

  شرط اول: دانش آموز بایستی نمره سالانه 10 و بالاتر را کسب نماید.

  شرط دوم: بایستی نمره برگه امتحانی او 7 و بالاتر باشد. (کمتر از 7 نباشد)

  شرایط قبولی در درس های غیرنهایی پایه دوازدهم

  شرایط فارغ التحصیلی

  برای درک هر چه بهتر مفاهیمی که در این بخش به توضیح آن ها پرداختیم، می توانید مندرجات اینفوگرافیک ارائه شده در ادامه مقاله را مورد بررسی قرار دهید.

  (جهت مشاهده، روی عکس کلیک کنید.)

  بسیاری از دانش آموزان حتی با وجود کسب نمره قبولی در امتحانات پایان سال، معدل خوبی را به دست نمی آورند و با توجه به آن که معدل دوره دوم متوسطه، در کنکور سراسری و در پذیرش رشته های بدون کنکور نقش تعیین کننده ای دارد، لذا در صورتی که معدل شما پایین می باشد، می توانید از قانون ترمیم معدل کنکور نیز استفاده نمایید. برای اطلاع از جزئیات شرایط ترمیم معدل در کنکور می توانید با مشاوران مرکز ایران مشاوره تماس بگیرید.

  سوالات متداول

  چنانچه دانش آموزی دارای نمره سالانه 7 تا 10 باشد، می تواند بدون توجه به نمره برگه امتحانی خود از قانون تبصره و تک ماده استفاده نماید.

  در صورتی که آخرین نمره درس دانش آموزی از مجموع دروس دوره دوم متوسطه حداکثر در 4 درس 7 و بیشتر و معدل کل او حداقل 10 باشد، به عنوان فارغ التحصیل شناخته می شود.

  در صورت کسب نمره کمتر از 7 در برگه امتحانی و دارا بودن نمره سالانه کمتر از 7

  سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

  شرایط استفاده از تک ماده در دوره متوسطه دوم

  مرورگر شما از این ویدیو پشتیبانی نمیکنید.

  شریط قبولی در درس های دوره متوسطه دوم 98 - 99

  شرایط قبولی در هر یک از پایه های دهم ، یازدهم و دوازدهم دوره دوم متوسطه متفاوت می باشد که در ادامه به شرح قبولی در درس های نهایی و غیر نهایی هر پایه می پردازیم :

   شرایط قبولی در درس های پایه دهم و یازدهم


  دانش آموزی که در امتحانات نوبت دوم در هر درس نمره قبولی کسب نموده و نمره سالانه فرد کمتر از حد نصاب قبولی نباشد .

  دانش آموزی که در امتحانات نوبت دوم نمره قبولی در هر درس را کسب نکند می تواند در امتحانات شهریور ماه شرکت کرده و در صورتی که نمره فرد کمتر از حد نصاب نباشد قبول شناخته می شد .

   تبصره 1 : دانش آموزایی که در امتحانات نوبت دوم نمره قبولی کسب نکرده اند در صورت عدم شرکت در دوره های تابستانه ، نمره امتحان پایانی شهریور ماه آن ها صرفا بر مبنای 20 محاسبه می شود .


   تبصره 2 : دانش آموزان شاخه کاردانش که پس از شرکت در امتحانات خرداد در هر یک از بخش های نظری و عملی استاندارد مهارت ، حدنصاب قبولی را کسب نکرده است باید در امتحانات شهریور ماه شرکت نموده و نمره قبولی را کسب نماید .

   شرایط قبولی در درس های غیر نهایی پایه دوازدهم


  در درس های غیر نهایی امتحانات نوبت دوم دانش آموزی که نمره سالانه آن کمتر از حدنصاب نباشد قبول شناخته می شود .

  دانش آموزی که درزمان برگزاری امتحانات مدارس در نوبت دوم ، در یک یا چند درس حدنصاب قبولی را دریافت نکرده باشد و یا از سال های قبلی درسی که قبول نشده ، باقی مانده باشد ، می تواند در امتحانات شهریور ماه و یا دی ماه شرکت کند و در صورت کسب حدنصاب قبول شناخته شود .


   تبصره : دانش آموز شاخه کاردانش که پس از امتحانات نوبت دوم در دو بخش نظری و عملی استاندارد مهارت ( درسهای مهارتی ) یا یکی از بخش های آن حدنصاب قبولی را کسب نکرده باشد می بایست در امتحانات شهریور و یا دی ماه شرکت کند و در صورت کسب حدنصاب قبول شناخته می شود و گواهینامه استاندارد مهارت ، برای او صادر می شود .

   شرایط قبولی در درس های امتحانات نهایی پایه دوازدهم


  در امتحانات نهایی دانش آموزانی قبول شناخته می شند که دارای شرایط زیر باشند :


   در زمان اعلام نتایج امتحانات نهایی پایه دوازدهم ، نمره امتحان نهایی فرد در هر درس بدون ضریب کمتر از 7 نباشد .


  نمره سالانه یا نمره تابستانه دانش آموز در هر درس کمتر از حدنصاب قبولی نباشد .


   تبصره 1 : در درس های غیر حضوری کسب نمره حدنصاب قبولی در امتحانات نهایی ملاک عمل خواهد بود .


   تبصره 2 : آن دسته از درس های فنی و حرفه ای که حدنصاب قبولی آن ها 12 است از مشمولین بند الف مستثنا هستند و دانش آموز باید در امتحانات شهریور ماه برای قبولی شرکت نمایند .


   حدنصاب قبولی در هر درس در رشته های نظری نمره 10 و در دروس شایستگی های شاخه فنی و حرفه ای نمره 12 است . لازم به ذکر است که در شاخه کاردانش تعیین حدنصاب قبولی در بخش نظری و عملی به عهده مسئول سازمان استاندارد مهارت می باشد .

   بعد از اعلام نتایج امتحانات نهایی ، امکان اعتراض به نتایج امتحانات نهاییدر بازه زمانی مشخص فراهم می شود که دانش آموزان می توانند در صورتی که فکر می کنند نمره بهتری در آزمون کسب نموده اند ، به منظور بازبینی نمره خود از این گزینه استفاده نمایند .

  نمره سالیانه برای سوالات امتحان نهایی با استفاده از فرمول زیر محاسبه می شود :

  نمره سالانه = ((نمره ارزشیابی پایانی نوبت دوم * 4) + (نمره ارزشیابی مستمر نوبت دوم) + ( نمره پایانی نوبت اول *2 ) + (نمره ارزشیابی نوبت اول)) / 8 

  امتحانات 

  شرایط استفاده از تبصره تک ماده در دوره متوسطه دوم 98 - 99

  دانش آموزی فارغ التحصیل شناخته می شود که در همه واحد های درسی دوره متوسطه دوم رشته مربوطه نمره قبولی کسب کرده باشد و معدل فرد کمتر از 10 نباشد .


   تبصره 1 : چنان چه آخرین نمره درس ( سالانه ، تابستانه و یا غیر حضوری ) دانش آموزی از مجموع درس های دوره دوم متوسطه حداکثر در چهار عنوان درسی ( دو امتحان نهایی و دو امتحان غیر نهایی ) نمره 7 و بیشتر با کسب معدل حداقل 10 داشته باشند با توجه به قانون تک ماده فارغ التحصیل شناخته می شوند .

  لازم به ذکر است دانش آموزان شاخه فنی و حرفه ای که حدنصاب قبولی آن ها کسب نمره 12 می باشد و همچنین استاندارد مهارت و کارورزی در شاخه کاردانش مشمول استفاده از این تبصره تک ماده نخواهند شد .


   تبصره 2 : استفاده نکردن از شرایط تبصره تک ماده ذکر شده در بالا در نوبت دوم در صورت درخواست کتبی اولیای دانش آموز بلا مانع است ولی اگر دانش آموزی که در نوبت امتحانی شهریور ماه شرکت می کند ، نمره کسب شده آن در درس های مربوط ، کمتر از نمره امتحانات نهایی خرداد باشد ، نمره خرداد ماه فرد در کارنامه درج خواهد شد .


   نحوه محاسبه معدل کل به این صورت است که نمرات هر دانش آموز در پایان دوره دوم متوسطه تعداد واحد های هر درس در نمره پذیرفته شده آن درس ( سالانه ، شهریور ماه و یا دی ماه ) ضرب می شود و مجموع حاصل ضرب های بدست آمده ، بر مجموع واحد های این درس ها تقسیم می گردد .


  تبصره : در صورتی که واحد های درسی گذرانده شده دانش آموز بیشتر از حد مجاز واحد های رشته مربوطه باشد ، نمره درس های مازاد در کارنامه و سوابق تحصیلی فرد ثبت می شود و همچنین در محاسبه معدل کل فرد منظور خواهد شد .

  همچنین شرایط استفاده از قانون تک ماده برای دانش آموزان دوره متوسطه اول نیز وجود دارد که می توانید برای اطلاع دقیق از این شرایط ، مقاله شرایط استفاده از تک ماده در دوره متوسطه اول 98 - 99 را مطالعه نمایید . 

  اگر دانش آموزی نخواهد از تبصره استفاده کند چه کاری باید انجام دهد ؟

  بنابر آیین نامه ارزشیابی دوره دوم متوسطه ، اگر دانش آموزی نخواهد از قانون تک ماده استفاده کند می تواند به همراه والدین دانش آموزان به مدرسه مورد نظر مراجعه نموده و درخواست کتبی بدهند تا دانش آموز در امتحانات شهریور ماه شرکت نماید .

  هم چنین اگر نمره دانش آموز در شهریور بالاتر از نمره خرداد ماه شد ، نمره شهریور ماه جایگزین می ‌شود و دانش آموز از این مزیت استفاده می‌ کند ، اما اگر نمره ‌فرد در شهریور ماه کمتر از نمره خرداد ماه شود ، همان نمره قبلی خرداد ماه که در سیستم سناد ثبت شده برای دانش آموز منظور می ‌شود .

  برای اطلاع از آخرین اخبار شرایط استفاده از تک ماده می توانید عضو کانال تلگرام مدارس هیوا شده و یا صفحه اینستاگرام مدارس را دنبال نمایید . هم چنین در صورت وجود هرگونه سوال درمورد نحوه استفاده از تک ماده می توانید با کارشناسان ما در مرکز مشاوره تحصیلی هیوا تماس حاصل نمایید .

  سوالات متداول

  ✔️ قبولی در دوره متوسطه دوم ، شرایط متعددی در پایه های دهم و یازدهم و هم چنین در دروس نهایی و غیر نهایی دارد که دراین مقاله به شرح کامل این شرایط برای قبولی در دوره متوسطه دوم پرداخته شده است .

  ✔️ به منظور استفاده از تبصره تک ماده دانش آموز می بایست حداقل آخرین نمره درس از مجموع درس ها حداکثر در چهار عنوان درسی نمره 7 و بیشتر با کسب معدل حداقل 10 باشد که در این مقاله می توانید شرایط استفاده از تبصره تک ماده دوره متوسطه دوم را مطالعه نمایید .

  ✔️ همان طور که در این مقاله بدان اشاره شد ، دانش آموز می تواند همراه با والدین خود به مدرسه محل تحصیل مراجعه و درخواست کتبی خود را ارائه نماید تا در امتحانات شهریور ماه شرکت کند .

  شرایط قبولی در امتحانات نهایی و غیر نهایی دوازدهم

  شرایط قبولی در امتحانات نهایی و غیر نهایی دوازدهم

  با سلام

  شرایط قبولی در درسهای امتحان نهایی پایه دوازدهم:

  الف) نمره امتحان نهایی در هر درس کم تر از ۷ نباشد.

  ب) نمره سالانه در هر درس کمتر از ۱۰ نباشد.

  شرایط قبولی در درس های غیر نهایی پایه دوازدهم:

  نمره سالانه در هر درس، کمتر از حد نصاب ( ۱۰) نباشد.

  برای مثال:

  تذکر: چنان چه دانش آموزی در هر درس از امتحان نهایی پایانی نوبت دوم غیبت غیر موجه داشته باشد، نمره وی صفر (غ = غیبت) محسوب شده و موظف است دروس باقیمانده را برابر ضوابط در دوره تابستانی ( شهریورماه) مجددا انتخاب کند.

  متن کامل آیین نامه مصوب شورای عالی آموزش و پرورش را در تصاویر زیر مشاهده نمایید.

  موفق باشید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  ی.ش 19 روز قبل
  0

  ببخشید تاریخ امتحان کسایی که افتادن تقریبا چنده شهریوره؟

  ناشناس 11 ماه قبل
  0

  سلام من خرداد ۵درس و افتادم و دوتاشو تک ماده زدم.

  سه تا درس موند که شهریور امتحان بدم، به من گفته بودن اگه شهریور بالاتر از۷بشم پاس میشم ولی من یکی از درس هارو ۷شدم و نوشتن که افتادم آیا احتمالش هست با نمره سالانه جمع بشه و نیفتم؟؟لطفا هرکی میدونه جواب بده

  امین 11 ماه قبل
  0

  سلام خسته نباشید من میگم حدقل نمره قبولی در امتحان نهایی شهریور چند باید بگیریم تا قبولشیم

  هستی 11 ماه قبل
  -1

  دعا کنید واسم ک قبول بشم.... دیگه روم نیس افتاده باشم

  هستی 11 ماه قبل
  3

  سلام . ببخشید

  میخواستم بگم اونایی ک شهریور امتحان میدن نمره قبولی باید تا چند باشه ؟

  مثلا یکی ۴ درس افتاده شهریور و داره امتحان میدشون نمره قبولی تا چنده؟

  غریبه ترین اشنا 11 ماه قبل
  0

  واسه شهریور نمره مستمر وجود ندارع یعنی اگ کلاس تابستونی نرفته باشیم مستمرش چجوری حساب میشه بعد نمره برگه امتحان نهایی نوبت شهریور نمره خود برگه باید چند باشه؟

  ترانه 11 ماه قبل
  -1

  سلام در شهریور هم میشه از تبصره استفاده کرد ؟

  nesa 11 ماه قبل
  0

  سلام

  من 4 تا از درسهامو افتادم دوتاشو تبصره کردم الانم دوتا شو دارم میخونم ک قبول بشم برای قبولی باید نمره برگمون تو امتحان شهریور 7 به بالا باشه ؟ممنون میشم اگه جواب بدید

  مهتاب 11 ماه قبل
  0

  سلام من فیزیک افتادم امتحان شهریور دادم فک کنم کع اونم باز بیوفتم چون امتحانای ترم اولم خیلی نمرم کم شدع و تاثیر دارع چون سال آخرم ... خواستم بدونم چی میشع ؟! دی میرم امتحان میدم یا باید کلاساشو برم و چطور میتونم تبصره بزنم ؟!

  zeinab 11 ماه قبل
  0

  سلام . من 4 تا تجدیدی داشتم توی خرداد . الان اگه 7 به بالا بگیرم توی برگه و نمره سالانه ام 10 به بالا باشه قبولم ؟

  کیانا 11 ماه قبل
  0

  من معدل کتبیم‌ شده ۷و معدل کلم شده ۱۶ بااین نمره فارق التحصیل میشم؟

  ناشناس 11 ماه قبل
  0

  سلام من نمره کتبی شدم 7ولی سالانم زیر ده هست قبول میشم یانه؟

  0
  zeinab 11 ماه قبل

  نه نمره سالانه باید بالای 10 باشه

  ناشناس 12 ماه قبل
  0

  کسایی که از تک ماده استفاده کردند شهریور میتونن دوباره تک ماده کنن؟

  0
  محمد حسین 2 ماه قبل

  کسانی که خرداد از تک ماده استفاده کردن در شهریور هم میتونن از تک ماده استفاده کنن

  محمد علی 12 ماه قبل
  0

  سلام امتخانات شهریرور نهم به دهم تستی است یا تشریحی

  علی 1 سال قبل
  0

  اره معدل بالا میره

  هستی 1 سال قبل
  2

  نمره مستمر برای شهریور چطور میشه؟

  هستی 1 سال قبل
  0

  نمره مستمر برای شهریور چطور میشه؟

  0
  صادق 1 سال قبل

  اگه کلاس حظوری انتخاب کردی مستمر ۲۰هست منم یک سالونیمه تو بزرگ سالان دارم برای کتاب فلسفه درجا میزنم دعا کنید قبول شده باشم

  محمد غفاری 1 سال قبل
  1

  سلام من در خرداد در ۷ درس مردود شدم می خواستم بدونم اگر در شهریور قبول بشم معدل من بالا می ره

  0
  مژگان 1 سال قبل

  سلام در خرداد 6تا درس مردود شدم می خواستم 2 تاش تک ماده بزارم 4تاش در شهریور امتحان بدم اگر شهریور نمره نیارم در دی باز هم مَی تونم تک ماده استفاده کنم یا نه

  رزا 2 سال قبل
  -1

  سلام دوازدهم انسانیم من جامعه شناسی تو خرداد4/5شدم تو شهریور امتحان دادم صدم 9الان میشه از تبصره استفاده کنیم یا چی لطفن جوابمو بدید

  مهدی 2 سال قبل
  0

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید