در حال پالایش مطالب میباشیم تا اطلاع ثانوی مطلب قرار نخواهد گرفت.
  توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  صرافی ارز دیجیتال ایرانی

  1 بازدید

  صرافی ارز دیجیتال ایرانی را از سایت اسک 98 دریافت کنید.

  نوبیتکس | خرید و فروش ارز دیجیتال | صرافی آنلاین

  جستجو

  صرافی‌های ایرانی با چه چالش‌هایی روبرو هستند؟

  صرافی‌های ایرانی با چه چالش‌هایی روبرو هستند؟

  از آخرین تب جهانی خرید بیت کوین در اواخر سال ۲۰۱۷ نزدیک به سه سال می‌گذرد. طی این سال‌ها کسب‌وکارهای متعددی در ایران با هدف آسان‌سازی امکان مبادله بیت کوین و ارزهای دیجیتال شکل گرفتند. به واسطه حضور این پلتفرم‌ها، خرید بیت کوین با تمام دشواری‌ها و خطراتش در آن دوران، از فاصله زیاد میان قیمت‌های خرید و فروش تا استفاده از پرفکت مانی برای خرید بیت کوین، هم‌اکنون با سهولت بیشتر و قیمت‌های معقولانه‌تری با احتساب نرخ ارزی برای کاربران در دسترس است.

  از سوی دیگر توسعه صرافی‌ها و اکسچنج‌ها در سال‌های اخیر با افزایش قابل‌توجه تعداد آن‌ها نیز همراه بوده که علاوه بر ایجاد فضای رقابتی و نرخ‌های بهتر برای کاربران، موجب گسترش کلاهبرداری‌ها و فضای بدون نظارتی هم شده است. پیشنهاد نرخ‌های کمتر از حد معقول از سوی فروشندگان بی‌نام و نشان در بستر پیام‌رسان‌هایی مانند تلگرام، نگهداری اطلاعات هویتی کاربران در بسترهای ناامن و به وجود آمدن فضای پرابهام برای سرمایه‌گذاران که ناشی از بی‌توجهی قانون‌گذاران به این حوزه است، تنها نمونه‌ای از چالش‌هایی است که این روزها حوزه تبادل ارزهای دیجیتال با آن‌ها دست‌وپنجه نرم می‌کند.

  در این گزارش به‌سراغ احسان قاضی‌زاده مدیر اکسیر، محمد علی محمدی، مدیر اوکی اکسچنج و سعید خوشبخت مدیر اریاتک رفتیم تا نظرات آن‌ها را درباره مشکلات ناشی از نبود سیاست‌ دستورالعمل شفاف از سوی قانون‌گذاران، نهادهای قانونی لازم برای رگولاتوری پلتفرم‌های مبادله، امکان مسدود‌سازی تراکنش‌ها، سیاست‌های حفظ اطلاعات مشتریان و چشم‌انداز صرافی‌ها در صورت رفع تحریم‌ها بشنویم.

  نبود سیاست شفاف و مشکلات صرافی‌ها

  سعید خوشبخت: مهم‌ترین چالش به وجود آمده وجود مانع برای ورود سرمایه‌گذاران، توسعه کند زیرساخت‌ها از این بابت و آماده‌شدن فضا برای افراد غیرمتخصص است.

  احسان قاضی‌زاده: تردید افراد حقیقی و حقوقی برای ورود به حوزه تبادل و عدم اطمینان سرمایه‌گذاران به این بازار از چالش‌های عمده است و عدم حضور رگولاتور به معنی هرج‌ و مرج خواهد بود.

  محمد علی محمدی: تفاوتی از نظر ارائه‌دهندگان خدمات حقیقی و حقوقی برای پلیس فتا نیست و هر کسی در تلگرام، بدون ثبت آدرس سکونت و طی عملیات احراز هویت و اهلیت خدمات خرید و فروش ارائه می‌دهد.

  مهمترین واکنش‌ نهادهای قانونی در برابر ارزهای دیجیتال و بیت کوین را می‌توان بیانیه بانک مرکزی در دی ماه ۹۶ و مصوبه هیئت وزیران در تابستان ۹۸ در نظر گرفت که روزهای گذشته تبصره جدیدی به آن اضافه شد تا ارزهای استخراج شده صرفاً برای تأمین ارز واردات کشور و بر اساس مقررات بانک مرکزی قابل مبادله باشند. بانک مرکزی نیز در دی ماه ۹۶ در بیانیه‌ای مبادله بیت کوین در مراکز پولی و مالی کشور را ممنوع اعلام کرد.

  با این حال قانون‌گذاری این حوزه به شکلی بوده که حتی اجازه یا منع فعالیت کسب‌وکارهایی مانند صرافی‌های ارز دیجیتال و اکسچنج‌ها به‌صراحت مشخص نشده است و از این رو مشکلاتی در مراحل بعدی گریبان این کسب‌وکارها را گرفته است.

  به عقیده احسان قاضی‌زاده چهار مشکل عمده از بابت نبود دستورالعمل مشخص متوجه صرافی‌ها و پلتفرم‌های مبادله است:

  بیشتر فعالان این حوزه متفق‌القول‌ هستند که اقدام به ارائه خدمات خرید و فروش از سوی اشخاص حقیقی و در بستر پیام‌رسان‌هایی مانند تلگرام، به افزایش کلاهبرداری‌ها و گسترش بی‌اعتمادی دامن زده است و از این رو قانون‌گذاران باید به این بخش ورود کنند.

  محمد علی محمدی با اشاره به این موضوع گفت:

  محمدی در ادامه به تعدادی از مشکلات به وجود آمده به دلیل نبود قانون‌گذاری اشاره کرد:

  سعید خوشبخت هم در پاسخ به این سؤال که صرافی‌ها به‌خاطر نبود سیاست شفاف با چه مشکلاتی روبرو هستند، مهمترین چالش این کسب‌وکارها را موانع موجود برای ورود بازیگران و سرمایه‌گذاران بزرگ عنوان کرد. به عقیده سعید خوشبخت این موانع توسعه زیرساخت‌ها را با کندی مواجه می‌کند و فضا را برای حضور افراد غیرمتخصص آماده می‌کند:

  نهادهای قانون‌گذار تبادل ارزهای دیجیتال

  • سعید خوشبخت: برای قانون‌گذاری صرافی‌ها بهتر است تنها بانک مرکزی دخالت کند.

  • محمد علی محمدی: بانک مرکزی، سازمان فناوری اطلاعات و کمیسیون اقتصادی مجلس از جمله نهادهای مؤثر در بحث قانون‌گذاری پلتفرم‌های مبادله در ایران هستند.

  • احسان قاضی‌زاده: کسب‌وکارهای این حوزه جنبه‌های متعددی را در برمی‌گیرند و تعیین نهاد رگولاتور کار آسانی نخواهد بود.

  شناسایی ارزهای دیجیتال و بیت کوین به‌عنوان پدیده پولی و نه کالا، بانک مرکزی را در رأس نهادهای قانون‌گذار این فناوری در ایران قرار داده است. پیش‌نویس بانک مرکزی در بهمن ۹۷ قدمی بود که برای قانون‌گذاری رمزارزهای جهان‌روا، عرضه اولیه سکه‌ها، کیف پول‌ها و صرافی‌ها برداشته شد، با این حال هیچگاه از مرحله پیش‌نویس فراتر نرفت.

  محمد علی محمدی در این باره معتقد است که با توجه به مصوبات اخیر، مسئولیت قانون‌گذاری پلتفرم‌های مبادله بر دوش بانک مرکزی، سازمان فناوری اطلاعات و نیز کمیسون اقتصادی مجلس است تا با وضع قوانین در برگیرنده تمامی ضوابط و شرایط کشور، کاربر و شرکت‌ها، صرافی‌ها پس از احراز اهلیت مجاز به ارائه خدمات به کاربران باشند.

  سعید خوشبخت در این خصوص نقش پولی ارزهای دیجیتال را بیشتر از نقش کالایی آن‌ها دانسته و از این رو بانک مرکزی را مهمترین نهادی می‌داند که برای قانون‌گذاری صرافی‌ها می‌تواند به تنهایی وارد عمل شود.

  احسان قاضی‌زاده هم اشاره کرد که تعیین نهاد رگولاتور برای پلتفرم‌های تبادل رمزدارایی‌ها کار آسانی نیست و کسب‌وکارهای این حوزه جنبه‌های متعددی از تبادلات مالی داخلی گرفته تا فناوری‌های نوین و تبادلات بین‌المللی را شامل می‌شوند که نهاد قانون‌گذار باید حدود و ثغور و همچنین استانداردهای هر بخش را مشخص کند:

  امکان مسدودسازی تراکنش‌ها

  محمد علی محمدی: در صورت همکاری صرافی‌های داخلی می‌توان لیست سیاهی برای هشدار و جلوگیری از ارسال ارز به آدرس‌های اسکم ایجاد کرد.

  احسان قاضی‌زاده: راهکار‌هایی برای نظارت بر تراکنش‌های برخی رمزدارایی‌ها در حال اجراست و تشکیل لیست سیاه مشترک بین پلتفرم‌ها می‌تواند کمک زیادی به کاهش ریسک تراکنش‌های خروجی کند.

  سعید خوشبخت: تشخیص و مسدودسازی تراکنش‌ها بازی موش و گربه است و در دنیای کریپتوکارنسی معنا ندارد.

  ماهیت تراکنش‌های بلاک چینی به گونه‌ای است که با هویت واقعی افراد ارتباط مستقیم ندارد اما عمومی و شفاف بودن این تراکنش‌ها زمینه را برای رصد و رهگیری آدرس‌های مختلف فراهم کرده است. در همین راستا چندین شرکت‌ تحلیل داده بلاک چین مانند چین‌الیسیس با نهادهای بین‌المللی و حکومتی همکاری می‌کنند تا با ارائه اطلاعات به کسب‌وکارها، از پول‌شویی و فعالیت‌های مجرمانه در این فضا تا حد امکان جلوگیری کنند.

  از سوی دیگر خطرات ناشی از تحریم‌ها باعث شده تا نگرانی‌هایی در رابطه با مسدودسازی تراکنش‌های داخلی از سوی صرافی‌های خارجی یا سرویس‌دهنده‌هایی که بیت کوین و ارزهای دیجیتال را می‌پذیرند هم مطرح شود. در این خصوص احسان قاضی‌زاده در پاسخ به این سوال که «تشخیص و مسدودسازی تراکنش‌های صرافی‌های داخلی به مقصد اکسچنج‌ها یا سرویس‌های خارجی عملی است یا نه؟» گفت:

  محمد علی محمدی هم به امکان تهیه بلک لیست اشاره کرد که می‌توان با معرفی و جلوگیری از ارسال تراکنش به آدرس‌ پروژه‌های پانزی و کلاهبرداری به کاربران اخطار داد.

  با این حال سعید خوشبخت، تشخیص و مسدودسازی تراکنش‌ها را بازی موش ‌و گربه خواند و به عملی نشدن قانون‌گذاری در سطح تراکنش‌ شبکه‌های بلاک چینی اشاره کرد:

  حفاظت از اطلاعات مشتریان

  • احسان قاضی‌زاده: در صورت وقوع یک بزه اکسچنج‌ها موظف به ارائه اطلاعات هستند

  • محمد علی محمدی: امکان ارائه اطلاعات به نهادهای قانونی می‌تواند امنیت وجوه کاربران را در برابر تحریم‌ها و مسدود‌سازی حساب تضمین کند.

  ثبت ‌نام در پلتفرم‌های مبادله داخلی، خرید ارزهای دیجیتال و استفاده از درگاه‌های پرداخت ریالی نیازمند طی عملیات احراز هویت است. به همین خاطر صرافی‌ها اطلاعات مشتریان را در اختیار دارند و هر یک طبق سیاست حفظ حریم خصوصی خود با آن برخورد می‌کنند.

  محمد علی محمدی در پاسخ به این سؤال که «آیا اطلاعات مشتریان از قبیل سفارش‌ها و آدرس‌های مرتبط با حساب می‌تواند برای مواردی از قبیل مالیات در اختیار نهادهای قانونی قرار بگیرد؟» آن را عملی دانست و عنوان کرد:

  احسان قاضی‌زاده هم با اشاره به اینکه ساختار اکسچنج‌های متمرکز به گونه‌ای است که اطلاعات متعددی از کاربران خود در اختیار دارند گفت:

  چشم‌انداز رفع محدودیت از پلتفرم‌های خارجی

  • محمد علی محمدی: کاربران همچنان در حال استفاده از صرافی‌های خارجی هستند و بدون احراز هویت یا با دور زدن قوانین از آن‌ها استفاده می‌کنند.

  • احسان قاضی‌زاده: امکان بهره‌گیری کاربران ایرانی از اکسچنج‌های بین‌المللی به رقابتی فنی و سازنده بین پلتفرم‌های داخلی ختم می‌شود.

  محدودیت استفاده از شبکه‌های پرداخت جهانی در کنار تحریم‌ها باعث شده تا استفاده از پلتفرم‌های جهانی یا حضور در اکسچنج‌های خارجی برای کاربران ایرانی همراه با ریسک باشد. نبود قوانین سخت‌گیرانه و حضور کم فروغ قانون‌گذاران در سطح بین‌المللی هم دلیل دیگری است که میزان کلاهبرداری در این بخش را بالا برده است. از این رو کاربران ایرانی در صورت فراهم بودن شرایطی از جمله نقدینگی بالا، نرخ کارمزد‌های جذاب و پشتیبانی از ارزهای دیجیتال مختلف، استفاده از پلتفرم‌های داخلی را به خاطر وجود چنین ریسک‌هایی به گزینه‌های خارجی ترجیح خواهند داد.

  با این حال صرافی‌های خارجی مانند بایننس، همچنان بخش عمده‌ای از حجم معاملات کاربران ایرانی را به خود اختصاص داده‌اند و جذابیت اکسچنج‌های خارجی نزد کاربران محفوظ مانده است. در همین رابطه احسان قاضی‌زاده در پاسخ به این سؤال که «چشم‌انداز پلتفرم‌های مبادله در صورت رفع محدودیت‌هایی مانند تحریم‌ها چه خواهد بود؟» گفت:

  محمد علی محمدی هم در این باره اشاره کرد:

  سخن آخر

  علاقه روز افزون مردم به بیت کوین و ارزهای دیجیتال در ایران که با رشد پلتفرم‌های مبادلاتی و صرافی‌های داخلی همراه شده، از سوی دیگر چالش‌های جدیدی را هم نمایان ساخته است. روند محسوس رشد اکسچنج‌های داخلی طی سال‌های گذشته باعث شده تا کارمزدهای رقابتی، توسعه پلتفرم‌ و توجه به رابط کاربری به اولویتی در میان این کسب‌وکارها تبدیل شود تا قادر به جذب کاربران بیشتری باشند.

  از طرفی هم ماهیت این فناوری به گونه‌ای است که باید با وضع و اجرای قوانین برای کاهش ریسک‌های کلاهبرداری و از بین بردن موانع سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌ها و همچنین توجه کسب‌وکارها به اجرای نکات لازم برای حفظ امنیت دارایی کاربران همراه باشد. از این رو رفع چالش‌های جدید به وجود آمده پیش از هر چیزی نیاز به برقراری تعامل از سوی فعالان و مدیران پلتفرم‌های مبادلاتی و صرافی‌ها با بخش قانون‌گذار خواهد داشت. با این همه تجربه به جا مانده از قانون‌گذاری ماینینگ هم دلیلی شده تا عده‌ای از فعالان، حضور در فضای خاکستری و مبهم را به فضای قانون‌گذاری شده ترجیح دهند.

  منبع مطلب : arzdigital.com

  مدیر محترم سایت arzdigital.com لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 9 روز قبل
  0

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید