در حال پالایش مطالب میباشیم تا اطلاع ثانوی مطلب قرار نخواهد گرفت.
  توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  ضرب المثل نوش دارو بعد مرگ سهراب یعنی چه

  1 بازدید

  ضرب المثل نوش دارو بعد مرگ سهراب یعنی چه را از سایت اسک 98 دریافت کنید.

  معنی ضرب المثل " نوش دارو بعد از مرگ سهراب " + داستان - دانش‌چی

  نوش دارو بعد از مرگ سهراب معنی و داستان

  ضرب المثل نوش دارو بعد از مرگ سهراببا توجه به معنی ضرب المثل نوش دارو بعد از مرگ سهراب، داستانی را هم در شرح این ضرب المثل ذکر کرده ایم. با ما همراه باشید.

  معنی ضرب المثل نوش دارو بعد از مرگ سهراب

  ۱- به علاج واقعه بعد از وقوع آن اشاره می کند.

  ۲- بهترین دارو هم بعد از مرگ کمکی نمی کند.

  ۳- این عبارت را زمانی به کار میبریم که کار از کار گذشته و همه راه حلها بی فایده باشد.

  ۴- هر کار را باید به موقع انجام دهیم واگر به موقع و به جا صورت نگیرد مانند نوش دارویی خواهد بود که بعد از مرگ آورده شود که دیگر کار از کار گذشته و هیچ فایده ای ندارد.

  ۵- این مثَل زمانی به کار می رود که ابزار و وسایل در هنگام نیاز، نایاب اما پس از رفع نیاز فراوان باشد.

  داستان برای ضرب المثل نوش دارو بعد از مرگ سهراب

  این ضرب المثل درباره داستان رستم و سهراب است:

  رستم هنگام جدا شدن از تهمینه، همسرش، پس از آنکه فهمید به زودی دارای فرزند خواهند شد، بازوبندی به تهمینه دادکه آن رابه بازوی او ببندد. پس از مدتی تهمینه پسری به دنیا آورد و نامش را سهراب گذاشت وبازوبند را به بازوی او بست. سهراب کم کم بزرگ شد و در شجاعت و پهلوانی همانند پدرش رستم بود. یک روز با مادر درمورد پدرش صحبت کرد و فهمیدک ه پدرش کیست وچگونه آدمی است. سهراب تصمیم گرفت به جست وجوی پدر برود و با او همراه باشد و کاووس شاه که وصف پهلوانی ها و رشادت های سهراب را شنیده بود، رستم را برای مقابله با او فرا خواند. رستم برای این که این پهلوان جوان را ببیند و او را به خاک بزند،لباس ترکان را پوشید و مخفیانه به اردوگاه سهراب رفت.

  «ژنده رزم»برادر تهمینه و دایی سهراب از جریان پدر و فرزندی سهراب خبر داشت و چون رستم را می شناخت، تهمینه او را باسهراب همراه کرده بود تا رستم را به سهراب بشناساند؛ اما از بخت بد، آن شب ژنده رزم از چادر سهراب بیرون آمده بود و این همان شبی بود که رستم به اردوگاه آمده بود. ژنده رزم بارستم روبرو شد وآن هادر تاریکی یکدیگر رانشناختند. ژنده رزم با دیدن سایه فریاد براورد اما رستم با ضربه ای او راکشت تابتواند به کارخود ادامه دهد.

  فردا صبح سهراب از کشته شدن دایی خود آگاه و آماده رزم شد. سهراب می دانست که پدرش در میان پهلوانان ایرانی است،اما او را نمی شناخت. به همین دلیل از هژیر که نزد آنان اسیربود، سراغ رستم را گرفت. هژیر بدون آنکه از سهراب و ماهیت واقعی او و نقشه اش آگاه باشد، نشانی تمام پهلوانان را داد و وقتی می خواست رستم را معرفی کند، گفت او یک پهلوان چینی است. هژیر می ترسیدکه سهراب قصد جان جهان پهلوان راداشته باشد،به همین دلیل اطلاعات غلط به اوداد. سهراب از قصدهژیر آگاه شد و اصرارکرد که رستم و چادر او رانشان دهد، اما هژیر حتی با پول ومقام و وعده های دیگر سهراب هم راضی نشد نشانی از رستم به سهراب بدهد. سهراب خشمگین به چادر کاووس شاه حمله برد.کاووس شاه کسی را نزد رستم فرستاد واو را به کمک طلبید.

  رستم نزد سهراب آمد تا اورا ازجنگ بازدارد. سهراب پدر را دید و حدس زد که شاید او رستم باشد. به همین دلیل او را به کناری کشید و از نام و نشان او پرسید. رستم که سهراب را نشناخته بود،باز هم هویت خود را پنهان کرد. سهراب جوان از یافتن پدر ناامید شده بود،تصمیم گرفت به سپاه کاووس حمله کند. قرارشد فردا صبح رستم و سهراب بایکدیگر کشتی بگیرندتا برنده و بازنده ی میدان پهلوانی معلوم شود. در دور اول سهراب پیروز شد و بر طبق رسم پهلوانی که رستم پیشنهادکرد، قرارشد دوباره کشتی بگیرند.

  در دور دوم ،رستم پیروز شد وبا خنجر خود قلب جوان را از هم درید؛ بی خبر از آنکه فرزندش سهراب است وفقط وقتی بازوبند رابر بازوی سهراب دید،فهمیدکه چه کرده است. رستم آن پهلوان نامدار،بر جسد فرزند گریه ها و ناله ها کرد.آن گاه گودرز را برای آوردن نوشدارو نزد کاووس شاه فرستاد اما کاووس از بیم نجات سهراب و همدست شدن پدر و پسر و در خطر دیدن تاج و تخت خود،در فرستادن نوشدارو، کوتاهی کرد. رستم دلتنگ از مرگ فرزند و خشمگین از خیانت کاووس شاه،نزد او رفت تا نوشدارو بگیرد اما سهراب جان باخت و نوشداروی پس از مرگ سهراب در فرهنگ ما مثل شد.

  ضرب المثل نگارش ششم _ دانشچی

  منبع مطلب : www.daneshchi.ir

  مدیر محترم سایت www.daneshchi.ir لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  ریشه و مفهوم ضرب المثل: نوش دارو بعد از مرگ سهراب

  -ریشه ضرب المثل:

  رستم بعد از آن که به سهراب خنجر‌ زهرآگین زد فهمید که سهراب پسرش است. پس فرستاد نوشدارویی بیاورند که اثر زهر را از بین ببرد، اما نوشدارو دیر رسید و سهراب زیر دستان پدر جان داد.

  مفهوم:

  - به علاج واقعه بعد از وقوع آن اشاره می کند.

  - این عبارت را زمانی به کار میبریم که کار از کار گذشته و همه راه حلها بی فایده باشد.

  - این مثَل زمانی به کار می رود که ابزار و وسایل در هنگام نیاز، نایاب اما پس از رفع نیاز فراوان باشد.

  - بهترین دارو هم بعد از مرگ کمکی نمی کند.

  - گاهی اتفاق می افتد که آدمی برای جلوگیری از خطری عظیم و یا زیانبخش به هر دری می زند و از اقدام به هر عملی برای حصول مقصودش کوتاهی نمی کند خلاصه همه گونه سعی و تلاش را حتی خارج از حدود مقدرات و امکان انجام می دهد ولی توفیق حاصل نمی کند و متحمل زیان و ضرر فاحش می شود.اگر در این هنگام که همه چیز به ناکامی و نامرادی گراییده آمال و آرزوها یکسره بر باد رفته است غفلتاً راه فرج و گشایشی پیدا شود و امکان حصول مقصود فراهم آید، چون دیگر نفع و فایدتی بر آن مترتب نیست در چنین موقع و موردی عبارت مثلی بالا را به کار می برند و از آن برای بیان مقصود استشهاد و تمثیل می کنند.

  منبع مطلب : schoolmaster6.blogfa.com

  مدیر محترم سایت schoolmaster6.blogfa.com لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  معنی ضرب المثل نوش دارو بعد از مرگ سهراب +داستان و اصطلاح انگلیسی

  معنی ضرب المثل نوش دارو بعد از مرگ سهراب +داستان و اصطلاح انگلیسی

  ممکن است برای شما هم پیش آمده است که مدت ها درگیر حل کردن مشکل یا مسئله ای باشید، اما زمانی که راه حل مناسب را پیدا میکنید دیگر کار از کار گذشته است و راه حل مورد نظر دیگر فایده ای ندارد. در اینگونه مواقع از حکایت نوش دارو بعد از مرگ سهراب شاهنامه فردوسی استفاده می شود.

  معنی ضرب المثل نوش دارو بعد از مرگ سهراب فردوسی

  ریشه و مفهوم این حکایت را می توان به صورت های مختلفی بیان کرد که در ادامه آن ها را با هم مرور می کنیم. در ادامه با بخش ضرب المثل ماگرتا همراه باشید.

  مفهوم اول – اولین برداشتی که اکثر ما از این ضرب المثل داریم این است که برای یک مشکل بزرگ راه حل پیدا می‌شود، در حالی که کار از کار گذشته و دیگر این راه حل فایده ای ندارد.

  مفهوم دوم – هر کار را باید به موقع انجام دهیم زیرا با گذشتن زمان ممکن است اتفاقاتی بیفتد که دیگر هرگز نشود آن را با هر راه حلی جبران کرد.

  مفهوم سوم – ابزار و وسایل در زمان نیاز و به موقع، در دسترس نباشند؛ امّا پس از رفع نیاز، فراوان و در دسترس باشند!

  مفهوم چهارم – هر کاری را باید به موقع انجام داد مثل بیمارستان رفتن که اگر دیرتر برویم شاید اتفاق بدی برای ما بی افتد.

  به نظر شما دیگر چه برداشت های دیگری می شود از این حکایت داشت؟ از طریق بخش نظرات، دیدگاه های خود را با سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

  داستان ضرب المثل

  ضرب المثل بالا مربوط به داستان رستم و سهراب می باشد، پدری و پسری که ناخواسته موجب آسیب دیدن یکدیگر شدن. در واقع داستان به جریان نبرد تن به تن این پدر و پسر که تا آن موقع یکدیگر را ندیده و اصلاً نمی شناختند بر میگردد.

  در هنگام نبرد این دو تن زمانی که رستم به سهراب خنجر‌ زهرآگین زد فهمید که سهراب پسرش است و در این هنگام دستور که پادزهر این زهر سریعا برای آن بیاورند. اما نوشدارو دیر رسید و سهراب زیر دستان پدر جان داد.

  نوش دارو بعد از مرگ سهراب یکی از بهترین و مشهور ترین ضرب المثل های رایج بین ایرانیان می باشد. داستان این حکایت بسیار زیبا می باشد و توصیه می کنیم حتما نسخه کامل آن را از شاهنامه فردوسی مطالعه نمایید.

  نوش دارو بعد از مرگ سهراب به انگلیسی

  1.Now he wants to try and fix his house, but it is locking the barn door after the horse is gone. There was already a flood and the house is ruined. 

  the damage is done; it’s too late

  امیدوارم معنا و مفهوم های آورده شده در این مقاله برای ضرب المثل نوشدارو بعد از مرگ سهراب برای شما مفید واقع شده باشد. در صورت نیاز به بررسی حکایتی دیگر آن را در قسمت دیدگاه برای ما بنویسید.

  منبع مطلب : magerta.ir

  مدیر محترم سایت magerta.ir لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 12 روز قبل
  0

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید