توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  ضرب المثل هرچه کنی به خود کنی کلاس سوم

  1 بازدید

  ضرب المثل هرچه کنی به خود کنی کلاس سوم را از سایت اسک 98 دریافت کنید.

  داستان ضرب المثل هرچه کنی به خود کنی ( فارسی سوم)

  حکایت ضرب المثل هر چه کنی به خود کنی در کتاب فارسی سوم (صفحه 44) درج شده است،این ضرب‌المثل را در مورد افرادی به کار می‌برند که به نتیجه اعمال خود بی‌توجه هستند. در واقع پیام اصلی این مثل این است که هر حرکت ما خوب و بد در حق دیگران، اثری مستقیم بر خودمان دارد. در این مطلب قصد داریم تا خلاصه داستان این ضرب المثل را به همراه فایل صوتی آن تقدیم حضورتان نماییم. لطفا با ما همراه باشید.

  C9_Page(22)

  خلاصه داستان ضرب المثل هر چه کنی به خود کنی

  ۱- انسان هر کار خوب و بدی را انجام می دهد نتیجه آن عاید خودش خواهد شد و به خودش بر می گردد.

  ۲- هر عملی (چه خوب – چه بد) دارای عکس العمل است.

  ۳- انسان نتیجه کارهایش را می بیند؛ إِنْ أَحْسَنْتُمْ أَحْسَنْتُمْ لِأَنْفُسکمْ وَ إِنْ أَسَأْتُمْ فَلَها ، اگر نیکی کنید، به خودتان نیکی می کنید؛ و اگر بدی کنید باز هم به خود می کنید. (اسراء – ۷)

  ۴- این یک سنت همیشگی است نیکی ها و بدی ها سر انجام به خود انسان باز می گردد.

  ۵- اعمال انسان، بی تاثیر در سرنوشت او نیست.

  داستان ضرب المثل هر چه کنی به خود کنی گر همه نیک و بد کنی – شماره ۱
  در حکایت آمده است که: درویشی بود که در کوچه و محله راه می‌رفت و می‌خواند: “هرچه کنی به خود کنی گر همه نیک و بد کنی” اتفاقاً زنی مکاره این درویش را دید و خوب گوش داد که ببیند چه می‌گوید وقتی شعرش را شنید گفت: “من پدر این درویش را در می‌آورم”.

  زن به خانه رفت و خمیر درست کرد و یک فتیر شیرین پخت و کمی زهر هم لای فتیر ریخت و آورد و به درویش داد و رفت به خانه‌اش و به همسایه‌ ها گفت: “من به این درویش ثابت می‌کنم که هرچه کنی به خود نمی‌کنی”.

  از قضا زن یک پسر داشت که هفت سال بود گم شده بود یک دفعه پسر پیدا شد و برخورد به درویش و سلامی کرد و گفت: “من از راه دور آمده‌ام و گرسنه‌ام” درویش هم همان فتیر شیرین زهری را به او داد و گفت: “زنی برای ثواب این فتیر را برای من پخته، بگیر و بخور جوان!”

  پسر فتیر را خورد و حالش به هم خورد و به درویش گفت: “درویش! این چه بود که سوختم؟”

  درویش فوری رفت و زن را خبر کرد. زن دوان‌دوان آمد و دید پسر خودش است! همانطور که توی سرش می‌زد و شیون می‌کرد، گفت: “حقا که تو راست گفتی؛ هرچه کنی به خود کنی گر همه نیک و بد کنی”.

  داستان ضرب المثل هر چه کنی به خود کنی گر همه نیک و بد کنی – شماره ۲
  روزی روزگاری پسرک فقیری زندگی می کرد که برای گذران زندگی و تامین مخارج تحصیلش دستفروشی می کرد.از این خانه به آن خانه می رفت تا شاید بتواند پولی بدست آورد. روزی متوجه شد که تنها یک سکه ۱۰ سنتی برایش باقیمانده است و این درحالی بود که شدیداً احساس گرسنگی می کرد. تصمیم گرفت از خانه ای مقداری غذا تقاضا کند.

  بطور اتفاقی درب خانه ای را زد. دختر جوان و زیبائی در را باز کرد. پسرک با دیدن چهره زیبای دختر دستپاچه شد و بجای غذا، فقط یک لیوان آب درخواست کرد. دختر که متوجه گرسنگی شدید پسرک شده بود بجای آب برایش یک لیوان بزرگ شیر آورد.

  پسر با آهستگی شیر را سر کشید و گفت : «چقدر باید به شما بپردازم؟» دختر پاسخ داد: «چیزی نباید بپردازی. مادر به ما آموخته که نیکی ما به ازائی ندارد.» پسرک گفت: «پس من از صمیم قلب از شما سپاسگذاری می کنم.»

  سالها بعد دختر جوان به شدت بیمار شد. پزشکان محلی از درمان بیماری او اظهار عجز نمودند و او را برای ادامه معالجات به شهر فرستادند تا در بیمارستانی مجهز، متخصصین نسبت به درمان او اقدام کنند.

  دکتر هوارد کلی، جهت بررسی وضعیت بیمار و ارائه مشاوره فراخوانده شد. هنگامیکه متوجه شد بیمارش از چه شهری به آنجا آمده برق عجیبی در چشمانش درخشید. بلافاصله بلند شد و بسرعت بطرف اطاق بیمار حرکت کرد. لباس پزشکی اش را بر تن کرد و برای دیدن مریضش وارد اطاق شد. در اولین نگاه اورا شناخت. سپس به اطاق مشاوره باز گشت تا هر چه زود تر برای نجات جان بیمارش اقدام کند.

  از آن روز به بعد زن را مورد توجهات خاص خود قرار داد و سر انجام پس از یک تلاش طولانی علیه بیماری، پیروزی ازآن دکتر کلی گردید. آخرین روز بستری شدن زن در بیمارستان بود. به درخواست دکتر هزینه درمان زن جهت تائید نزد او برده شد. گوشه صورتحساب چیزی نوشت. آنرا درون پاکتی گذاشت و برای زن ارسال نمود.

  زن از باز کردن پاکت و دیدن مبلغ صورتحساب واهمه داشت. مطمئن بود که باید تمام عمر را بدهکار باشد.سرانجام تصمیم گرفت و پاکت را باز کرد.چیزی توجه اش را جلب کرد. چند کلمه ای روی قبض نوشته شده بود. آهسته انرا خواند: «بهای این صورتحساب قبلاً با یک لیوان شیر پرداخت شده است.»

  ۱- نتیجه خوبی ها و بدی ها متوجه خود انسان است: مَنْ عَمِلَ صَالِحاً فَلِنَفْسهِ وَمَنْ أَسَاءَ فَعَلَیهَا جاثیه/۱۵؛ هر کس کار شایسته ای به جا آورد، برای خود به جا آورده است و کسی که کار بد کند، به زیان خود اوست.

  ۲- اگر می خواهید خداوند شما را ببخشد، شما نیز دیگران را ببخشید: وَلْیعْفُوا وَلْیصْفَحُوا أَلا تُحِبُّونَ أَنْ یغْفِرَ اللَّهُ لَکُمْ نور/۲۲؛ آنها باید عفو کنند و چشم بپوشند ایا دوست نمی دارید خداوند شما را ببخشد؟

  حضرت علی علیه السلام فرمود: إرْحَم تُرْحَم؛ رحم کن تا به تو رحم شود.

  ۳- اگر می خواهید به یتیمان شما رحم کنند، به یتیمان دیگران رحم کنید: وَلْیخْشَ الَّذینَ لَوْ تَرَکُوا مِنْ خَلْفِهِمْ ذُرِّیةً ضِعَافاً خَافُوا عَلَیهِمْ فَلْیتَّقُوا اللَّهَ نساء/۹؛ کسانی که اگر فرزندان ناتوانی را از خود به یادگار بگذارند و از اینده آنان می ترسند، باید (از ستم به یتیمان مردم) بترسند.

  قال رسول الله صلی الله علیه وآله و سلم: تحننوا علی ایتام الناس یتحنن ایتامکم؛ به یتیمان مردم محبت کنید تا یتیمان شما مورد محبت واقع شوند.

  ۴- به دیگران جا بدهید تا خداوند به شما جا بدهد: إِذَا قِیلَ لَکُمْ تَفَسَّحُوا فِی الْمَجَالِس فَافْسَحُوا یفْسَحِ اللَّهُ لَکُمْ مجادله/۱۱؛ هنگامی که به شما گفته می شود مجلسی را وسعت بخشید (و به تازه واردها جا بدهید)، وسعت بخشید؛ خداوند (بهشت را) برای شما وسعت می بخشد.

  ۵- به پیمان الهی وفا کنید تا خداوند نیز بر پیمان خویش وفا کند: أَوْفُوا بعَهْدی أُوفِ بعَهْدکُمْ بقره/۴۰؛ به پیمانی که با من بسته اید وفا کنید تا من نیز به پیمان شما وفا کنم.

  ۶- خدا را یاری کنید اگر می خواهید خداوند شما را یاری کند: إِنْ تَنْصُرُوا اللَّهَ ینْصُرْکُمْ محمد/۷؛ اگر (ایین) خدا را یاری کنید، خداوند (نیز) شما را یاری خواهد کرد.

  ۷- کسانی که می خواهند دیگران را گمراه کنند، خود را گمراه ساخته اند: وَدَّتْ طَائِفَةٌ مِنْ أَهْلِ الْکِتَاب لَوْ یضِلُّونَکُمْ وَمَا یضِلُّونَ إِلَّا أَنْفُسَهُمْ آل عمران/۶۹؛ جمعی از اهل کتاب (از یهود) دوست داشتند (و آرزو می کردند) شما را گمراه کنند. آنها گمراه نمی کنند، مگر خودشان را.

  ۸- منافقان فقط خود را فریب می دهند: یخَادعُونَ اللَّهَ وَالَّذینَ آمَنُوا وَمَا یخْدَعُونَ إِلَّا أَنْفُسَهُمْ بقره/۹؛ (منافقان می خواهند) خدا و مؤمنان را فریب دهند؛ در حالی که جز خودشان را فریب نمی دهند.

  ۹- وقتی داخل خانه ای می شوید به خودتان سلام کنید: … فَإِذَا دَخَلْتُمْ بُیوتاً فَسَلِّمُوا عَلَی أَنْفُسکُمْ نور/۶۱؛ و هنگامی که داخل خانه ای شدید، بر خویشتن سلام کنید.

  در مورد اینکه چرا خداوند فرموده به خود سلام کنید، چند وجه گفته شده و از جمله گفته اند که وقتی انسان به دیگران سلام کند، در حقیقت به خود سلام کرده است.

  حضرت علی علیه السلام فرمود: قل خیراً تذکر بخیر؛ خوبی بگو (و خوب رفتار کن) تا با خوبی یاد شوی.

  فایل صوتی:

  منبع تصویر: سایت رشد

  منبع مطلب : samangol.ir

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  ناشناس 27 روز قبل
  0

  عیبی نداره

  زهرا 1 ماه قبل
  1

  خوب بود یا نه

  زهرا 1 ماه قبل
  -1

  باشه خیلی ممنون

  خدافظ

  Ausan 1 سال قبل
  0

  واقعا خوب بود راضی بودم خیلی ممنون از نظراتتون

  ناشناس 1 سال قبل
  0

  من از کلاس چهارم را خواستم

  ناشناس 1 سال قبل
  2

  من از کلاس چهارم را میخوام

  MAX 1 سال قبل
  0

  اسم من مکثه و خوشم اومد

  Anita 92 1 سال قبل
  -1

  عالییییب

  -1
  Anita 92 1 سال قبل

  منظورم عالییییییی تو کتابم نوشتم مطلب کامله کامل بود

  Anita 92 1 سال قبل
  -2

  خوشم اومد

  ناشناس 1 سال قبل
  -1

  خوب بود و عالی

  زینب 1 سال قبل
  1

  خیلی خوب است

  ساره نظری 1 سال قبل
  0

  من معنیش و نمیخوام،داستانش چیه که تو کتاب نگارش گفته

  0
  Ausan 1 سال قبل

  باید از همون اول توی اینترنت سرچ می کردید نگارش چهارم صفحه فلان چیز تا برایتان بیاید 🙏🏻🙏🏻

  مهدی 2 سال قبل
  0

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید