در حال پالایش مطالب میباشیم تا اطلاع ثانوی مطلب قرار نخواهد گرفت.
  توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  عباس کیارستمی و درس هایی از سینما

  1 بازدید

  عباس کیارستمی و درس هایی از سینما را از سایت اسک 98 دریافت کنید.

  کتاب عباس کیارستمی و درس هایی از سینما

  کتاب عباس کیارستمی و درس هایی از سینما

  عباس کیارستمی: «کار هنر قضاوت کردن نیست. کار هنر به فکر واداشتن است.»

  «عباس کیارستمی»، هنرمند نام‌آشنای ایرانی با چنین تفکری پا به عرصه‌ی هنر و سینما گذاشت و در طول سال‌های فعالیتش بازتابی از انسانیت و اخلاقیات بود. او کارگردانی حرفه‌ای و انسانی والا بود که هنر ایران‌زمین را به دنیا نشان داد. کتاب «عباس کیارستمی و درس‌هایی از سینما» دریچه‌ای کوچکی به سمت زندگی و گفت‌وگوهای او با دانشجویانش است که بامطالعه‌ی آن می‌توان از سال‌ها تجربه‌ی او بهره‌مند شد.

  درباره کتاب عباس کیارستمی و درس‌هایی از سینما

  کتاب «عباس کیارستمی و درس‌هایی از سینما» اثر «محمود رضا ثانی» در سال 1392 منتشر شد که شامل خاطرات «محمود رضا ثانی» و «عباس کیارستمی» از سفر به اسپانیا در سال 2012 است. در فوریه این سال «کیارستمی» برای دریافت جایزه‌ی نشان ابن عربی به مناسبت پاسداشت یک‌عمر دستاورد هنری عازم اروپا شد. او در این سفر کارگاه ده‌روزه‌ای را برای دانشجویان و علاقه‌مندان به سینما و ساخت فیلم برنامه‌ریزی می‌کند. حاصل تجربیان این سفر را «محمود رضا ثانی» در کتاب «عباس کیارستمی و درس‌هایی از سینما» جمع‌آوری کرده است تا در اختیار سایر علاقه‌مندان به این حوزه نیز قرار بگیرد. این پروژه بانام «وان دی شوتینگ» یعنی در یک روز باید فیلم‌برداری را به پایان برسانیم در سیسیل برگزار شد و این سینماگر بزرگ تجربه‌ی سال‌ها فعالیتش را در اختیار جوانان تازه‌کار گذاشت.

  «ژان-کلود کریر»، فیلم‌نامه‌نویس و هنرمند مشهور فرانسوی در ابتدا این کتاب در بخش «درس نه گفتن» درباره‌ی شخصیت والای «کیارستمی» می‌گوید: «هرکدام از فیلم‌های او بخشی مبتکرانه وتوام با نوآوری دارد که تنها متعلق به اوست و به‌محض اینکه سعی کنیم از آن تقلید کنیم تبدیل به چیزی بسیار معمولی می‌شود... عباس کیارستمی نمونۀ بارز کارگردانی موفق است که توانسته با پایه‌ای بسیار ساده، گاه نزدیک به مستند یا حتی گزارش خبری، مسیری را طی‌ کند که از ۳۰ سال پیش تاکنون ما را همچنان شگفت‌زده می‌کند.... در هریک از فیلم‌های او به نظر می‌رسد که چیزی را به‌تازگی کشف کرده است. آنچه می‌باید از کیارستمی به خاطر سپرد، آنچه که می‌باید از او تقلید کرد، تن ندادن به تقلید کردن است...»

  مروری بر محتوای کتاب عباس کیارستمی و درس‌هایی از سینما

  کتاب «عباس کیارستمی و درس‌هایی از سینما» شامل بخش‌های زیادی است که علاوه بر بیان خاطرات سفر، تصویری از خط فکری و نوع دغدغه‌های «کیارستمی» را نیز نشان می‌دهد. کتاب با تیتر «کار هنر به فکر واداشتن است» شروع می‌شود و «محمود رضا ثانی» نویسنده‌ی اثر درباره‌ی زندگی حرفه‌ای و سبک‌کاری «کیارستمی» صحبت می‌کند. «کیارستمی» همانند کارگاه‌های دیگرش فیلم‌های کوتاهی که با دیگر جوانان علاقه‌مند ساخته را در این کارگاه نیز نمایش می‌دهد و درباره‌ی مسئولیت دوربین و سینما با دانشجویانش گفت‌وگو می‌کند. آن‌ها برای ساختن فیلم‌هایشان به جاده‌ی مورسیا به بندر کارتاخنا می‌روند که پر از درخت‌های بزرگ پرتقال و لیمو است که «کیارستمی» با دیدن زیبایی‌های آنجا معتقد است ذوق جوان‌ها می‌تواند قصه‌های زیادی را در آنجا رقم بزند.

  در قسمت‌های دیگر کتاب درباره‌ی فیلم‌های خود این سینماگر معروف ازجمله «طعم گیلاس» نیز صحبت می‌شود، درواقع این اثر علاوه بر روایت خاطرات ده‌روزه، بازتابی از شخصیت و فعالیت‌های هنری «عباس کیارستمی» است. از تیترهای دیگر این کتاب می‌توان به «ما از واقعیت چیز دیگری درمی‌آوریم که واقعیت شخصی ماست»، «هدف‌هایمان را باید از طریق تصاویری که می‌دهیم بیان کنیم»، «کارگردانی در مقام بازی بازیگر مقابل»، «تصویر خودش را از ادبیات جدا می‌کند»، «به شخصیت‌هایمان نباید چیزی را تحمیل کنیم» و «فهرست کارگاه‌های فیلم‌سازی کیارستمی در خارج از کشور» اشاره کرد. کتاب «عباس کیارستمی و درس‌هایی از سینما» را «انتشارات معین» منتشر کرده است و نسخه‌ی الکترونیک آن در همین صفحه برای خرید و دانلود موجود است. از کتاب‌های دیگری که درباره‌ی «عباس کیارستمی» است می‌توان به «کیارستمی؛ پشت‌ و روی واقعیت» اثر «یوسف اسحاق پور»، «سینمای عباس کیارستمی» اثر «روبرت صافاریان» و «عباس کیارستمی» اثر «عباس بهارلو (غلام حیدری)» اشاره کرد که کتاب الکترونیکی آن‌ها در سایت و اپلیکیشن فیدیبو برای خرید و دانلود موجود است.

  در بخشی از کتاب عباس کیارستمی و درس‌هایی از سینما می‌خوانیم

  بعضی از دانشجویان ذهنیت مستند داشتند و مانده بودند که چه کنند. آیا باید در ذهنشان یک داستان می‌ساختند و فردا که قرار بود برویم لوکیشن‌ها را ببینیم آن را به لوکیشن تحمیل کنند یا کار دیگری باید می‌کردند. کیارستمی به‌خوبی این کار را بلد است و در حقیقت تخصص او در همین کار است و آن را به‌وضوح در بسیاری از کارهای او می‌توان مشاهده کرد. با دیدن کارهای کیارستمی غالباً این سؤال به ذهن می‌آید که ما داریم فیلمی مستند می‌بینیم یا داستانی؟ ازنظر کیارستمی مستند بودن به‌تنهایی کافی نیست و فیلم به یک‌چیز دیگر احتیاج دارد تا تکراری نباشد. روز قبل که برای دیدن لوکیشن‌ها با کیارستمی به‌جاهای مختلف رفته بودیم در بازگشت که عصر هنگام بود به یک اسکله‌ی ماهیگیری رسیدیم. چند سیاه یوست خوش‌چهره داشتند تورهایی را که شب قبل به دریا انداخته بودند تعمیر می‌کردند. یکی از آن‌ها چهره‌ای بسیار زیبا و چشمانی درخشان و بازوانی قوی داشت. نشسته بود و داشت مرتب سوزن می‌زد و تور را مرمت می‌کرد. من رفتم جلو و از او فیلم گرفتم و گپ کوتاهی با او زدم. کیارستمی نزدیک من آمد. جوان سیاه یوست می‌گفت نامش عبدالله است و ده سال است که اینجاست. تنها زندگی می‌کند. یک نامزد اسپانیایی دارد اما امکان ازدواج ندارد و به همین هم راضی است و این رضایت را می‌توانستی در چشمانش ببینی.

  کیارستمی مجذوب شده بود. گفت: می‌توانیم فردا من و تو ساعت سه صبح با این‌ها همراه شویم و تور انداختن و آواز خواندن آن‌ها را ببینیم. نمی‌دانم چه می‌شود ولی برایم جذاب است. اینکه فردا صبح می‌آیند تور را می‌کشند بالا بازهم جذاب است. ماهی‌ها را می‌ریزند بیرون و ماهی‌ها همین‌طور تکان می‌خورند. خوب است. کیارستمی که همیشه چراغ دستگاه ذهنی‌اش روشن است به‌یک‌باره فکری به ذهنش رسید و به من گفت: اگر یک بچه پنج‌ماهه که خواب است و خیس، وسط این ماهی‌ها پیدا شود چه اتفاقی می‌افتد؟ برقی در چشمان من نشست و احساس کردم وارد مسیری شدم که می‌توانست همه‌چیز را از مستند بودن محض خارج کند و به سمت سینمای متفاوت ببرد.

  درباره محمود رضا ثانی، فیلم‌ساز جنوبی

  «محمود رضا ثانی»، تهیه‌کننده و بازیگر سینما در سال 1352 در آبادان متولد شد. او در جوانی رشته‌ی مهندسی شیمی را دنبال کرد ولی‌ علایقش او را به سمت سینما و فیلم‌سازی کشاند. او هنرمندی پرکار و موفق است که ساخت بیش از 15 فیلم کوتاه و چند مستند را در کارنامه‌ی کاری‌اش دارد، «سیامو در افغانستان»، «رویای شیرین کانیا در آمریکا»، «از قبیله بنی اسد در عراق» و «خواب شیرین قرطبه در اسپانیا» نام برخی از آثار سینمایی اوست. «محمود رضا ثانی» نشان بین‌المللی چزاره زاوالینی از آمریکای جنوبی را دریافت کرد و به‌عنوان بهترین کارگردان در فستیوال کانزاس سیتی آمریکا در سال 2004 انتخاب شد. او همچنین فستیوال «ایباف» در اسپانیا را نیز بنا نهاد و تا امروز کارگاه‌های زیادی را برگزار کرده است.

  «محمود رضا ثانی» علاوه بر فعالیتش در سینما به‌عنوان نویسنده نیز شناخته‌شده است. کتاب «لذت فیلم‌سازی برای همه» اثر دیگری از اوست که به زبان‌های انگلیسی و اسپانیایی ترجمه‌شده‌اند.

  درباره عباس کیارستمی

  «عباس کیارستمی»، کارگردان و مستندساز ایرانی تیر سال 1319 در تهران متولد شد و با نقاشی پا به عرصه‌ی هنر گذاشت. او در دانشکده‌ی هنرهای زیبای دانشگاه تهران تحصیلاتش را گذراند و درزمینه‌ی ساخت و تهیه پوستر‌های بازرگانی و تیتراژ فیلم‌ شروع به فعالیت کرد. «کیارستمی» با ساخت دو فیلم «زنگ تفریح» و «مسافر» در ابتدای دهه‌ی پنجاه به‌عنوان کارگردان شناخته شد. او تمام زندگی‌اش را وقف سینما، شعر، عکاسی، موسیقی و نقاشی کرد و چهل فیلم و مستند ساخت.

  از مهم‌ترین آثار او می‌توان به «کلوزآپ ۱۹۹۰»، «طعم گیلاس ۱۹۹۷»، «و باد ما را خواهد برد ۱۹۹۹»، «کپی برابر اصل ۲۰۱۰» و «مثل یک عاشق ۲۰۱۲» اشاره کرد. «کیارستمی» هنرمند ماندگار سینمای ایران و جهان است او موفق به دریافت جایزه نخل طلای جشنواره فیلم کن برای فیلم «طعم گیلاس» شد و در چهار دوره‌ی این جشنواره به‌عنوان داور حضور داشت. همچنین «عباس کیارستمی» به‌عنوان پرافتخارترین هنرمند ایران دو بار جایزهی ویژه‌ی هیئت‌داوران را از جشنواره فیلم فجر دریافت کرد.
   

  منبع مطلب : fidibo.com

  مدیر محترم سایت fidibo.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  عباس کیارستمی و درسهایی از سینما

  کاری از محمودرضا ثانی
  با یادداشتی از ژان کلود کایر
  نوبت چاپ: چاپ سوم (1399)
  تاریخ چاپ نخست: 1392
  تعداد صفحات: 144 صفحه
  قطع: رقعی
  نوع جلد: شومیز

  چند صفحه ای ازاین کتاب را ورق بزنید

  گزارش خبرگزاری کتاب ایران در باره ی این کتاب


  گزارش خبرگزاری مهر درباره ی این کتاب

  نگاهی به کتاب «عباس کیارستمی و درسهایی از سینما»

  منبع مطلب : www.moin-publisher.com

  مدیر محترم سایت www.moin-publisher.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  کیارستمی و درس‌هایی از سینما/ ژان کلود کاریر بر کتاب نویسنده ایرانی مقدمه نوشت

  کیارستمی و درس‌هایی از سینما/ ژان کلود کاریر بر کتاب نویسنده ایرانی مقدمه نوشت

  به گزارش خبرنگار مهر، کتاب «عباس کیارستمی و درس‌هایی از سینما» نوشته محمود ثانی برای نخستین‌بار با عنوان «کارگران مشغول کارند» توسط انتشارات هیوز پرس در آمریکا به دو زبان انگلیسی و اسپانیایی منتشر شد و پس از آن انتشارات معین متن فارسی این کتاب را منتشر و روانه بازار کرد.

  ژان کلود کاریر فیلمنامه‌ نویس در بخش هایی از مقدمه ای که بر کتاب «عباس کیارستمی و درس هایی از سینما» نوشته است به این نکته اشاره کرده که عباس کیارستمی تنها سینماگری است که می تواند درس سینما بدهد اما خود درسی نگرفته است. او همچنین معتقد است نخستین درسی که باید از کیارستمی بیاموزیم این است که هرگز نمی توانیم فیلم هایی را که او ساخته است، بسازیم.

  این شرق‌شناس فرانسوی که برای نخستین بار براساس اشعار عطار نیشابوری نمایشنامه «سیمرغ» را برای پیتر بروک نوشته و از دوستان نزدیک عباس کیارستمی نیز هست دربخش دیگری از مقدمه این کتاب چنین آورده است: عباس کیارستمی نمونه بارز کارگردان موفق است که توانسته با پایه ای بسیار ساده، گاه نزدیک به مستند یا حتی گزارش خبری، مسیری را طی کند که از 30 سال پیش تا کنون ما را همچنان شگفت‌زده می‌کند. او نیز مانند بسیاری دیگر از سینماگران آثار کسانی را که آنها را اساتید بزرگ سینما می‌نامیم به‌خوبی می‌شناسد اما از آنها تقلید نمی‌کند.

  محمود ثانی نویسنده کتاب «عباس کیارستمی و درس هایی از سینما» که خود او نیز از مستندسازان سینمای ایران است درباره دلایل نگارش این اثر چنین آورده است: در فوریه سال 2012 میلادی عباس کیارستمی به دعوت مرکز فرهنگی شهرداری مورسیای اسپانیا برای دریافت نشان ابن عربی به مناسبت یک عمر دستاورد هنری به اسپانیا رفت و قرار بر این شد که طی همین سفر کارگاه 10 روزه‌ای نیز برای 35 دانشجو که مشتاقانه از سراسر دنیا خودشان را به مورسیا رسانده بودند، برگزار نماید.

  در این سفر من همراه او و در کنارش بودم و حاصل این سفر درس هایی از اوست. به همین دلیل وظیفه خود دانستم که حاصل تجربیات این کارگاه 10 روزه را برای دیگرانی که فرصت شرکت در این کلاس ها را پیدا نمی کنند نقل کنم و آنچه در کتاب «عباس کیارستمی و درس هایی از سینما» حاصل تجربیات این کارگاه ده روزه است. در واقع این کتاب برای دیگرانی که فرصت شرکت در این کلاس ها را پیدا نمی کنند؛است.

  این مستندساز همچنین در بخش دیگری از مقدمه این کتاب به تفاوت کارگاه آموزش فیلمسازی و مدارس و دانشگاه های سینمایی از نگاه کیارستمی اشاره کرده است: از نظر کیارستمی عمده‌ترین تفاوت کارگاه ها با مدارس سینمایی در این است که در کارگاه دانشجویان بدون ترس شروع به ساخت فیلم می کنند. خیلی وقت ها فارغ التحصیلان مدارس سینمایی جرات ساخت فیلم را پیدا نمی کنند چون می خواهند تمام یافته و آموخته هایشان را در یک فیلم بگنجانند.

  عباس کیارستمی در بخشی از این کتاب درباره مباحث مختلفی صحبت کرده است که سرفصل برخی از این مباحث «کار هنر، به فکر واداشتن است»، «لذت بخش ترین کار در سینما تجربه کردن است»، «چیزی که در کنترل ما باشد دیگر واقعیت است»، «ما از واقعیت چیز دیگری درمی‌آوریم که واقعیت شخصی ماست»، «زیبایی دردناک است و تحملش به تنهایی دشوار»، «جهان کار است و خداوند کارگر» و ... است.

  این فیلمساز سینمای ایران در بخشی از این کارگاه‌ها به فیلمسازان مستقل و گرفتاری‌هایی که این دسته از فیلمسازان در ساخت آثارشان دارند، اشاره کرده است: گرفتاری تمام فیلمسازان مستقل این است که تعریف دقیقی از استقلال در ذهنشان ندارند. می گویند که من سینماگر مستقلم اما از اینکه فیلمم را در سی سالن سینما نشان نمی دهند دلخورم و حسادت می کند به همکارش که فیلمش مخاطب گسترده و عام دارد.من اگر واقعا سینماگر مستقل هستم باید بدانم که یک سینما با تعداد محدودی صندلی در قد و قواره من و فیلم من است اینجاست که ما باید تکلیفمان را با خودمان و تماشاگر روشن کنیم.

  کتاب «عباس کیارستمی و درس‌هایی از سینما» در 144 صفحه به قلم محمود ثانی نوشته شده که در 1100 نسخه با قیمت 6 هزار تومان توسط انتشارات معین منتشر شده است.

  منبع مطلب : www.mehrnews.com

  مدیر محترم سایت www.mehrnews.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 2 ماه قبل
  0

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید