توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  علائم تخمک گذاری بعد از مصرف کلومیفن

  1 بازدید

  علائم تخمک گذاری بعد از مصرف کلومیفن را از سایت اسک 98 دریافت کنید.

  زمان تخمک گذاری بعد از مصرف کلومیفن

  زمان تخمک گذاری بعد از مصرف کلومیفن

  همه خانم ها نمی توانند بصورت طبیعی فرایند پیچیده باردار شدن را طی کنند. عارضه های مختلفی مانند سندروم تخمدان پلی کیستیک، مشکلات رحمی، کاهش ذخیره تخمدان، پایین بودن کیفیت و تعداد اسپرم ها و... می توانند بر بارداری فرد تاثیر منفی بگذارند و باعث تاخیر آن بشوند. خوشبختانه درمان های مختلفی برای مقابله با این عوامل و کمک به بارداری طبیعی خانم ها کشف شده است و یکی از این کمک کننده ها نیز داروی کلومیفن است که امروز می خواهیم زمان و نحوه تخمک گذاری بعد از مصرف کلومیفن را برای شما مخاطبان عزیز مجله اوما توضیح دهیم. پس با ما همراه باشید.

  میلیون ها زن برای باردار شدن مبارزه می کنند. در بسیاری از آن ها با استفاده از داروهای باروری کمکی موفقیت در حاملگی افزایش پیدا می کند و می توانند به صورت طبیعی باردار شوند. در واقع این داروها تولید تخمک ها را تحریک کرده و تخمک گذاری بهتر با راندمان بیشتر برای بارداری را افزایش می دهد. 

  هورمون هایی که تولید مثل را کنترل می کنند در زنان و مردان یکسان است. بنابراین ، مردان مبتلا به ناباروری نیز ممکن است همان داروهای کمکی باروری که برای زنان تجویز می شود را استفاده کنند تا تولید اسپرم های با کیفیت و به مقدار بیشتر تحریک شود.

  تخمک گذاری چگونه انجام میشود؟

  تخمک گذاری به معنی آزاد شدن یک تخمک قابل بارور شدن از تخمدان است. هر ماه در هر سیکل قاعدگی یک بار این اتفاق می افتد ، که  معمولاً در افراد با چرخه قاعدگی منظم بین 12 تا 14 روز پس از آخرین روز پریودی ایجاد می شود. البته این تعداد روز برای افرادی است که سیکل قاعدگی 28 روزه دارند.

  در افرادی که سیکل قاعدگی 30 روزه است تخمک گذاری هم زودتر انجام می شود. بهترین زمان مطلوب برای مقاربت برای بارداری در روزهای  تخمک گذاری است. تخمک گذاری توسط هورمون های مختلف بارداری تنظیم می شود.

  پس از رها شدن تخمک قابل باروری ، در صورت مقاربت به موقع لقاح با اسپرم انجام می شود و سپس از لوله های فالوپ به سمت رحم برایکاشت و لانه گزینی حرکت می کند و مراحل تشکیل جنین شروع می شود. اگر لقاح با موفقیت انجام نشود، دیواره رحم فرو ریخته و شما دوباره  پریود می شوید. گاهی نیز ممکن است لقاح انجام شود اما مسیر حرکت تخمک اشتباه باشد و بارداری مولار یا بارداری خارج از رحم اتفاق بیفتد.

  کلومید یا قرص کلومیفن سیترات چیست؟

  این دارو یک داروی کمکی برای افزایش قدرت باروری است که به صورت  خوراکی مصرف می شود و احتمال بارداری را افزایش می دهد. در واقع این دارو به بدن شما در تولید هورمون هایی که توسط مغز و غده هیپوفیز برای بارداری ترشح می شوند کمک می کند و باعث تخمک گذاری بهتر می شود. این دارو کمک می کند تخمک آزاد شده در روزهای تخمک گذاری قابلیت باروری بیشتری داشته باشد و لقاح سریع تر انجام شود.

  چند روز بعد از مصرف کلومیفن تخمک گذاری انجام میشود؟

  مطالعات نشان می دهد که تقریباً 80٪ از زنانی کهسیکل قاعدگی نامنظمی دارند و روز تخمک گذاری آن ها دقیقا مشخص نیست، نیاز به مصرف کلومید یا کلومیفن برای بارداری دارند و حدود 50٪ از آنها نهایتا در دوره سوم درمان باردار می شوند.

  این دارو با تحریک تولید هورمون ها ی باروری در مغز شما باعث ایجاد تخمک با کیفیت و رها شدن از تخمدان یا تخمک گذاری شما می شود. به همین دلیل اگر در این زمان مقاربت کاملی داشته باشید احتمال انجام لقاح و بارداری افزایش پیدا می کند. 

  به طور معمول ، Clomid در روز 3،4 یا 5 چرخه قاعدگی با دوز 50 میلی گرم ، یک بار در روز و به مدت 5 روز تجویز می شود. زمان دقیق آن توسط پزشک مشخص می شود. توصیه می شود برای تاثیرگذاری بهتر کلومیفن درهر روز در یک زمان مشخص مصرف شود. یکی از عوارض جانبی کلومید خواب آلودگی است و بهتر است در شب استفاده شود.اما بعضی زنان با مصرف آن در صبح راحت تر هستند و موردی ندارد. 

  تخمک گذاری هنگام مصرف کلومیفنبه طور کلی حدود 5-10 روز پس از مصرف آخرین قرص رخ می دهد. بهترین زمان برای مقاربت ، یکی دو روز قبل از تخمک گذاری است ، زیرا اسپرم ها می توانند تا دو روز در لوله های فالوپ زندگی کنند و در زمان آزاد شدن تخمک قابل باروری وارد تخمک شده و لقاح صورت گیرد.

  اگر این دوز مشخص برای فردی کارساز نباشد، ممکن است پزشک دوز آن را افزایش دهد. همچنین با توجه به این که در روزهای 14 الی 19 سیکل قاعدگی پس از مصرف کلومید تخمک گذاری اتفاق می افتد پزشک یک برنامه برای تعداد مقاربت های شما و زمان مناسب آن تنطیم می کند تا نتیجه بهتری بگیرید.

  چرا پزشک برایم کلومیفن تجویز کرده است؟

  معمولا اگر شما سیکل قاعدگی نامنظمی داشته باشید و پس از چند ماه تلاش برای بارداری موفق نشوید پزشک برای کمک به تنظیم بهتر تخمک گذاری این دارو را تجویز می کند. البته اگر عارضه دیگری باعث تاخیر در بارداری نشده باشد.  Clomid می تواند در مراحل زیر برای باردار شدن به شما کمک کند:

  کلومیفن برای مردان

   چون هورمون های باروری در زنان و مردان یکسان است ممکن است مردان نیز در صورت نیاز به تعادل هورمون ها برای تولید اسپرم سالم و به اندازه، برای بارور کردن تخمک ، نیاز به مصرف داروهایی مثل کلومید داشته باشند. کلومید می تواند در مردان مبتلا به ناباروری ، که دچار تستوسترون پایین ، تعداد اسپرم کم یا کیفیت یا تحرک اسپرم پایین هستند، کمک کند. همچنین کلومید می تواند هیپوگنادیسم ثانویه را که باعث تعداد کم اسپرم یا عدم تولید اسپرم می شود را درمان کند.

  عوارض مصرف قرص کلومیفن

  بیشتر خانم ها عارضه خاصی را پس از مصرف کلومید تجربه نمی کنند. اما برخی از آن ها ممکن است دچار نوسانات خلق و خویی و عاطفی شوند. همچنین احتمال عوارض دیگری شبیه عوارض بارداری مانند گرگرفتگی، حساسیت پستان، بی خوابی، نفخ و افزایش وزن وجود دارد. اگر نتوانستید این عوارض را تحمل کنید باید با پزشکتان صحبت کنید تا راه حالی پیش پایتان بگذارد.

  چگونه بفهمم پس از مصرف کلومید موفق به بارداری شده ام؟

  عوارض جانبی کلومید می تواند بسیار شبیه به علائم بارداری باشد و شما را گیج کند. توصیه می شود تا زمانی که پریودتان به تاخیر نیفتاده است، برای انجام آزمایش بارداری صبر کنید.

  مصرف چند دوره کلومید بی خطر است؟

  زنانی که در طی سه یا پنج دوره مصرف کلومید باردار نمی شوند ممکن است به روش های درمانی دیگری نیاز داشته باشند. با این حال ، شرایط هر بیمار منحصر به فرد است و درمان مبتنی بر تشخیص ، سن خانم و تاریخچه پزشکی از طریق متخصص تجویز می شود. با توجه به جوابگو بودن و مقرون به صرفه بودن این دارو، پزشکان سعی می کنند با همین روش فرایند طبیعی بارداری را صورت دهند.

  فواید قرص کلومید چیست؟

  کلومید نسبتاً ارزان است و اغلب قبل از آزمایش های گرانتر یا درمان ناباروری شدید تر استفاده می شود. این دارو از عوارض جانبی خطرناک کمی نیز برخوردار است. همچنین خرید کلومید با نسخه معمولاً تحت پوشش بیمه درمانی است ، در حالی که سایر داروهای باروری عموماً تحت پوشش قرار نمی گیرند.

  سخن آخر

  گاهی یک یا چند عامل باعث تاخیر در بارداری شما می شوند. در این مواقع اصلا نباید نگران باشید زیرا استرس شرایط را بددتر می کند. شاید پزشک بتواند با تجویز یک قرص ساده مثل کلومیفن و توصیه های لازم به شما کمک کند که به راحتی باردار شوید. پس بدون نگرانی در صورت تاخیر در بارداری به پزشک مراجعه کرده و به او اعتماد کنید.

  منبع مطلب : ooma.org

  مدیر محترم سایت ooma.org لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  دانشنامه فرزند

  کپی‌رایت © دانشنامه فرزند. ۱۳۸۸-۱۳۹۷ کلیه حقوق مادی و معنوی این دانشنامه طبق قوانین حق تکثیر محفوظ بوده و متعلق به پدید آورندگان می‌باشد. دانشنامه فرزند کاملاً مستقل است و وابسته به هیچ سازمان، نهاد و یا ارگان دولتی نمی‌باشد و توسط گروه فرزند مدیریت می‌شود. این دانشنامه شامل کلیه اطلاعات مورد نیاز برای بچه دار شدن بوده و تنها در راستای اهداف آموزشی طراحی گردیده‌است. اگر شما هر گونه نگرانی در مورد سلامتی خود و یا فرزندتان دارید، بهتر این است مستقیما با یک پزشک حرفه‌ای و یا یک متخصص بهداشت و درمان مشورت کنید. لطفاً قبل از استفاده از مطالب این سایت کلیه قوانین، مقررات و شرایط استفاده از آن را مطالعه نمایید، استفاده شما از مطالب این سایت نشان دهنده توافق شما با کلیه قوانین و مقررات می باشد.

  استفاده از مطالب و محتوای دانشنامه فرزند در دیگر سایت‌ها و رسانه‌های الکترونیکی تنها با ذکر منبع و درج لینک مستقیم مجاز بوده و استفاده از مطالب دانشنامه فرزند در رسانه‌های چاپی تنها با کسب موافقت‌نامه کتبی مجاز می‌باشد. کلیه مطالب و محتوای تولید شده در دانشنامه فرزند تحت مجوز Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 در دسترس است.

  All contents copyright © Farzand Encyclopedia. 2010-2020 All rights reserved.
  This Internet site provides information of a general nature and is designed for educational purposes only. If you have any concerns about your own health or the health of your child, you should always consult with a physician or other healthcare professional. Please review the Terms of Use before using this site. Your use of the site indicates your agreement to be bound by the Terms of Use. This work is licensed under the Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License. Click here to view a copy of this license.
  For contact us, send email to info[a]farzand.net

  منبع مطلب : farzand.net

  مدیر محترم سایت farzand.net لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  تحریک تخمک گذاری با قرص کلومیفن

  کلومیفن معمولا به شکل قرص در یک دوره پنج روزه مصرف می شود که به تولید هورمون‌هایی که باعث آزاد شدن تخمک می‌شوند (مثل اف اس اچ) کمک می کند و تخمدانها را وادار به تولید یک یا چند تخمک می کند.

  بسیاری از پزشکان رشد فولیکول (تخمک) را با سونوگرافی کنترل می کنند. اندازه فولیکول (تخمک) مناسب بنظر پزشکان مختلف متفاوت است اما اکثر پزشکان در صورتیکه بیمار دارو مصرف نکرده یا تنها کلومیفن مصرف کرده باشد 20 تا 24 میلی‌متر در نظر می گیرند و اگر   FSHبه تنهایی مصرف کرده باشد 17 یا 18 میلی متر و اگر FSH+LH استفاده کرده باشد 16 یا 17 میلی‌متر را اندازه فولیکول بالغ در نظر می‌گیرند. البته این امکان دارد که فولیکول‌های تا حد 14 تا 15 میلی متر نیز حاوی تخمک طبیعی نیز باشند. بعلاوه فولیکولها تا زمان آزاد سازی حدود یک تا دو میلی متر روزانه رشد می کنند. یک خانم ممکن است در یک سیکل بیش از یک تخمک آزاد کند و وقتی به اندازه آنها به حد طبیعی رسید در صورتیکه hCG استفاده نکرده باشند تا 24 ساعت بعد تخمکها در بدنش آزاد خواهند شد. تزریق hCGدر 95% خانمها باعث آزاد سازی تخمکها در 36 ساعت بعد خواهد شد.

  تخمک گذاری نامنظم و قرص کلومیفن

  اگر تخمک گذاری در شما نامنظماست یا اصلا وجود ندارد، خصوصا اگر شما سندرم تخمدان پلی کیستیک دارید کلومیفن می تواند به باروری شما کمک کند. (اگر شما سندرم تخمدان پلی کیستیک دارید و به نظر می رسد که کلومیفن در شما اثر نمی کند، ممکن است پزشکتان، متفورمین را به عنوان داروهای حساس کننده به انسولین تجویز کند تا به پاسخ دهی شما به کلومیفن کمک کند)

  همچنین ممکن است شما کلومیفنودیگر داروهای باروری را قبل از انجام تکنیک‌های پیشرفته کمکی باروری مثل آی وی افمصرف کنید تا باعث تولید چندین تخمک در شما برای این روش شود.

  کلومیفن همچنین در مردانی که عدم تعادل هورمونی با منشا هیپوفیز یا هیپوتالاموسی دارند وباعث شمارش وکیفیت وحرکت پایین در آنها گردیده است ،مصرف می شود.

  از درمان با کلومیفن چه انتظاری می رود؟

  کلومیفن معمولا به شکل قرص در یک دوره پنج روزه مصرف می شود. که به تولید هورمونهایی که باعث آزاد شدن تخمک می‌شوند مثل اف اس اچ کمک می کند و تخمدانها را وادار به تولید یک یا بیشتر تخمک می کند.

  بعد از پایان مصرف یک دوره کلومیفن ،هیپوتالاموس، قسمتی از مغز که اعمال حیاتی بدن مثل درجه حرارت را تنظیم می‌کند، هورمون ال اچ را آزاد می کند واین هورمون به تخمدانها فرمان می‌دهد که یک یا بیشتر تخمک رسیده شده را به داخل لوله‌های رحمی آزاد کنند. اگر یک تخمک در مسیر خود به سمت حفره رحمی با یک اسپرم سالم برخورد کند، شما شانس حامله شدن خواهید داشت.

  طول درمان:

  اگر عادت ماهیانه شما منظم است ،شما مصرف کلومیفن را در روز سوم یا چهارم پریود شروع می‌کنید و پنج روز به مصرف آن ادامه می‌دهید.

  اگر عادت ماهیانه در شما نامنظم است ،پزشک ابتدا مطمئن خواهد شد که شما باردار نیستید و سپس با تجویز دارویی به نام پروورا (مدروکسی پروژستروناستات) عادت ماهیانه را در شما ایجاد خواهد کرد، سپس احتمالا پس از پنج تا دوازده روز بعد از مصرف آخرین قرص، تخمک گذاری می کنید. پزشک به دقت شما را  تحت نظر خواهد داشت وبیشتر نظارت می کند که چگونه تخمدان‌ها برای آزاد کردن یک تخمک آماده می‌شوند.

  اغلب زنان بیشتر اوقات سه تا شش دوره درمان دریافت می کنند. یک یا دو ماه دارو درمانی برای منظم شدن تخمک گذاری لازم است.  اگر دوره دریافت دارو افزایش یابد شانس باردار شدن بهبود پیدا نمی کند، بنابراین اگر بعد از سه دوره، موفق نشدید، پزشک ممکن است دوز دارو را افزایش دهد یا داروی دیگری را تجویز کند.

  اثرات جانبی :

  داروهای باروری حیطه وسیعی از اثرات جانبی کوچک را شامل می شوند که شامل تورم خفیف تخمدانها، درد معده، حساسیت پستانها، بی خوابی، تهوع واستفراغ، تاری دید، سردرد، خستگی، بی حوصلگی، افسردگی، بالا رفتن وزن، و در موارد نادر کیست‌های تخمدانی می باشد.

  همچنین شما 10 درصد احتمال بارداری دوقلویی را با این داروها دارید.(گاهی اوقات زنان سه قلو حامله می شوند) با اینکه خیلی از زن وشوهرها این مسئله را نعمتی خدادادی تصور می کنند، در جنین های چند قلویی خطر سقط جنین و دیگر مشکلات وجود دارد.

  زنانی که کلومیفن را همراه با دیگر داروها دریافت می‌کنند گاهی اوقات دچار سندرم تحریک پذیری تخمدان می‌شوند.

  شرایطی که با زیاد شدن وزن واحساس نفخ شکم مشخص می‌شود. بعضی بیماران کوتاهی تنفس، گیجی، درد لگن، تهوع و استفراغ، دارند. سندرم تحریک پذیری تخمدان زمانی اتفاق می‌افتد که آنچنان پاسخ شما به داروها خوب است وتعداد زیادی تخمک آزاد کرده‌اید.،تخمدانهای شما به سرعت به چند برابر اندازه طبیعی بزرگ می‌شوند و مایع به داخل حفره شکمی نشت می کند. به طور طبیعی این مایع خود به خود با نظارت دقیق توسط پزشک تحلیل می رود. اما در مواردی  نادر این وضعیت مخاطره آمیز است و باید برای مراقبت خیلی بیشتر در بیمارستان بستری شوید.

  به عبارتی واضح تر، محققان اخیرا نتایج هشت مطالعه مختلف را که بین سالهای 1989 تا 1999 انجام شده است را بررسی کرده اند ودریافته اند که داروهای باروری خطر توسعه سرطان تخمدان را افزایش نمی‌دهند حتی اگر برای بیشتر از یک سال مصرف شوند.

  درصد موفقیت بارداری با کلومیفن:

  داروهای باروری در تحریک تخمدان بسیار موفقیت آمیزند. حدود 80درصد از زنان در اولین سه ماهه درمان تخمک گذاری می‌کنند. ازآنهایی که تخمک گداری می کنند، 40  درصد حامله می شوند (میزان بارداری وابسته به همه فاکتورهای دخیل در حاملگی هستند، از سنتان گرفته تا سرعت و چابکی اسپرمهمسرتان) اطلاعات خیلی کمی در مورد میزان تولد نوزاد زنده در دسترس است اما مطالعات کمی این میزان را بین 30 تا 60 درصد ذکر می کنند.

  منبع مطلب : www.drnematolahi.com

  مدیر محترم سایت www.drnematolahi.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  پریسا امیری 17 روز قبل
  0

  سلام من قرص کلومفین خوردم حالا خیلی زیر شکمم میسوزه

  مهدی 2 سال قبل
  0

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید