توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  علت روشن نشدن بخاری گازی بعد از شمعک

  1 بازدید

  علت روشن نشدن بخاری گازی بعد از شمعک را از سایت اسک 98 دریافت کنید.

  بررسی علت روشن نشدن بخاری گازی و شمعک و علت جرقه نزدن فندک

  بررسی علت روشن نشدن بخاری گازی و شمعک و علت جرقه نزدن فندک

  زمان مطالعه: 3 دقیقه

  روزهای سرد زمستان در راه است و وقتشه که بخاری‌ گازی رو دوباره راه‌اندازی کنیم. اما دقت کرده‌اید بعضی اوقات هنگام روشن کردن بخاری گازی معضلاتی پیش می‌آید؟ مثلا بخاری گازی روشن نمیشه یا بخاری گازی روی شمعک نمیمونه و هزارتا مشکل دیگه که همگی مربوط به عیب یابی بخاری گازی میشه. به خاطر همین موضوع تصمیم گرفتیم به کمک یکدیگر در گپ و گفت امروز اکثر ایرادات رایج مربوط به بخاری‌های گازی را بررسی کنیم و در صورت نیاز به عیب یابی بخاری گازی بپردازیم.

  بخاری گازی و داستان‌هایش

  چرا بخاری گازی روشن نمیشه؟ چرا شمعک بخاری گازی روشن نمی‌ماند؟ جرقه زن بخاری گازی چطور کار می‌کند؟ و هزاران سوال دیگری که قطعا اکثر ما برای راه اندازی مجدد بخاری گازی ممکن است با آن مواجه شویم. اما تا به حال فکر کرده‌اید که اصلا سر منشا این همه عیب بخاری گازی کجاست؟

  بخاری گازی یکی از وسایل گرمایشی تقریبا مدرن است که قطعا همانطور که از نام آن پیدا است با گاز کار می‌کند. عوامل مختلفی هم ممکن است سبب کار نکردن بخاری گازی شود و خب یکی از مهم‌ترین آن‌ها عدم استفاده برای طولانی مدت است. قطعا شما هر وسیله‌ای را اگر برای چندین ماه بی استفاده در گوشه‌ای قرار دهید برای استفاده مجدد ممکن است کمی بد قلقی کند.

  علاوه بر این رعایت یکسری نکات بسیار مهم قبل از روشن کردن بخاری گازی سبب می‌شود تا ایرادات و عیب بخاری گازی کمتر شود. به طور مثال شما بایستی قبل از اینکه بخاری گازی را روشن کنید حتما دودکش و اتصالات آن را چک کنید تا به فرض مثال دودکش مسدود نباشد و یا نشتی گاز در جایی وجود نداشته باشد چرا که شاید همین بررسی‌ها موجب عیب یابی بخاری گازی شود. حال در ادامه نگاهی به رایج‌ترین ایرادات بخاری گازی و عیب یابی آن می‌پردازیم .

  چرا بخاری گازی روشن نمی‌شود؟

  قبل از اینکه به پاسخ سوال خود درباره اینکه بخاری گازی چرا روشن نمی‌شود، برسید باید بگویم که در ساختار اصلی بخاری گازی قطعات و اتصالات بسیار زیادی وجود دارد که قطعا نام و کارایی تمام این قطعات به کارتان نمی‌آید اما بد نیست بدانید که مهم‌ترین دلیل خاموش شدن بخاری گازی مربوط به قطعه‌ای از بخاری به نام ترموکوپل یا بویین بخاری است. حال ساز و کار این قطعه به چه صورت است؟ این قطعه شامل دو فلز غیر هم جنس است که از یک طرف به یکدیگر متصل هستند و حال اگر به قسمت اتصال این دو فلز حرارت برسد در دو سر آزاد دیگر آن برق تولید می‌شود.

  پس اگر هنگام روشن کردن بخاری گازی بعد از فشار دادن یا چرخاندن دکمه فرمان شمعک خاموش می‌شود قطعا گاز به آن نمی‌رسد و این مشکل از ترموکوپل بخاری است. برای درست کردن ترموکوپل هم پیشنهاد می‌کنم از یک تعمیرکار حرفه‌ای کمک بخواهید.

  چرا شمعک بخاری گازی روشن نمی‌شود؟

  اگر دقت کرده ‌باشید اکثر مشکلاتی که مربوط به روشن نشدن بخاری گازی است و یا اینکه بخاری گازی رو شمعک نمیمونه مربوط به بویین و ترموکوپل است. حال اگر ترموکوپل بخاری درست باشد قطعا مشکل از بویین است. برای حل مشکل روشن نشدن بخاری گازی و شمعک آن باید قطعات بویین و ترموکوپل هر دو بررسی شود و در صورت خرابی تعویض شود. علاوه بر این اگر گاهی اوقات بخاری گازی خود به خود خاموش می‌شود ممکن است علت عیب یابی بخاری گازی در تنظیم نبودن شعله شمعک و عدم گرم شدن ترموکوپل باشد.

  حالا برای رفع این ایراد باید چه کرد؟ به طور کلی اگر سر ترموکوپل به درستی در شعله شمعک قرار نگرفته باشد الکتریسیته‌ای که در آن میان تولید می‌شود در حد و اندازه‌ای نیست که هسته بویین را بتواند در حالت جذب نگه دارد. خب به این ترتیب چه اتفاقی می‌افتد؟ فنر بویین هسته را به سمت بیرون می‌راند و مسیر گاز را مسدود می‌کند و قطعا در صورت عدم وجود گاز بخاری خاموش می‌شود پس اگر با چنین مشکلی رو به رو شوید بایستی شعله شمعک را که پایین‌تر یا بالاتر از سر ترموکوپل قرار گرفته را دوباره به حالت اولیه برگردانید که باز هم توصیه می‌کنم برای جلوگیری از هرگونه خطر و یا نقص دیگری بهتر است از یک فرد استادکار در زمینه تعمیر بخاری کمک بگیرید.

  علت جرقه نزدن فندک بخاری گازی چیست؟

  جرقه زن بخاری گازی در واقع حکم همان فندک را دارد که حرارت لازم برای اشتعال را فراهم می‌سازد. حال علت جرقه نزدن فندک بخاری گازی می‌تواند اول به دلیل قطع ناگهانی گاز باشد که معمولا در چنین شرایطی توصیه می‌شود ده دقیقه منتظر بمانید و دوباره جرقه زن را تست کنید و اگر روشن نشد برای بار اول می‌توانید از کبریت استفاده کنید اما به مرور درست می‌شود.

  دومین علت می‌تواند مربوط به تنظیمات فندک بخاری باشد. همانطور که می‌دانید فندک بخاری دارای دو پیچ حداقل و حداکثر تنظیم است. حال اگر این دو پیچ به خوبی تنظیم نشده باشند ممکن است جرقه زن به خوبی کار نکند که برای رفع این عیب بخاری گازی بایستی پیچ‌ها را کاملا محکم کرد.

  سخن آخر

  درست است که به پایان این گفتگو رسیدیم اما این دفتر همچنان باز است و قطعا عیب یابی بخاری گازی به همین نقطه ختم نمی‌شود چرا که ممکن است ایرادات بسیار زیاد دیگری را شما تجربه کرده باشید و یا راه حل‌های بهتری را شما بتوانید ارائه دهید پس در این صورت حتما تجربیات خودتان را با ما به اشتراک بگذارید.

  منبع مطلب : ostadkar.pro

  مدیر محترم سایت ostadkar.pro لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  تعمیر بخاری گازی

  تعمیر بخاری گازی

  تعمیر بخاری گازی

  تعمیر بخاری گازی از خدمات دیگر مجموعه کاراباما است. با شروع سرما متقاضیان تعمیر بخاری گازی نیز افزایش داشته است. برخی افراد گمان می کنند که با دیدن چند فیلم آموزش تعمیر بخاری و یا مطالعه ی آموزش تعمیر بخاری pdf می توانند خود به تنهایی تعمیر بخاری گازی را انجام دهند. اما به یاد داشته باشید تعمیر بخاری گازی کاری کاملا تخصصی است و نیاز به تجربه دارد. بنابراین به این فکر نکنید که با دانلود آموزش تعمیر بخاری گازی و دیدن فیلم تعمیر بخاری گازی، خودتان به تنهایی تعمیر بخاری گازی را انجام دهید. تعمیر بخاری گازی در کارباما به ترتیب تعمیر بخاری گازی مشهد، تعمیر بخاری گازی اصفهان و تعمیر بخاری گازی در شیراز بیشترین حجم درخواست را به خود اختصاص داده اند. همچنین بیشترین برندی که درخواست تعمیر بخاری گازی را داشته است تعمیر بخاری گازی پلار بوده است.

   اجزای بخاری گازی:

  قبل از هر چیز بهتر است با اجزای بخاری گازی مطلع شوید. بخاری گازی در طرح های مختلف و با بازدهی حرارتی گوناگون طراحی می شوند. نحوه ی استفاده انواع بخاری های گازی یکسان است.

  بدنه اصلی

  از ورق فولاد تهیه می شود و سطح آن را با لعاب کاری و یا رنگ کاری پوشش می دهند.

  کوره 

  همان محفظه احتراق که از ورق فولاد تهیه شده و برای جلوگیری از زنگ زدگی و ایجاد حرارت مطبوع و دوام بیشتر آن را لعاب کاری می کنند.

  مشعل (اجاق)

  معمولا از فولاد ضد زنگ ساخته می شود.

  پیلوت (شمعک)

  که کلاهک آن، گاز را در سه جهت هدایت می کند. (جرقه زن – مشعل اصلی – ترموکوپل)

  جرقه زن

   الکتریسیته حاصل از پیزو الکتریک داخل شیر کنترل را به جرقه تبدیل می کند.

  ترموکوپل 

  وظیفه این قسمت قطع گاز در مواقع ضروری است.

  شیر کنترل ( کاربراتور)

  این قسمت وظیفه کنترل سوخت و روشن بودن دائم شمعک را به عهده دارد.

   اجزای اصلی شیر کنترل(کاربراتور):

  20 نکته ایمنی و مهم که باید هنگام نصب بخاری گازی رعایت کرد:

  1. اولین کاری که باید قبل از نصب بخاری گازی و روشن کردن آن انجام دهید مطمئن شوید که لوله دودکش تمیز است. برای اینکه مکش دودکش را کنترل کنید، شعله کبریتی را نزدیک دهانه دودکش بگیرید اگر شعله به طرف دودکش متمایل شود یعنی دودکش باز بوده و از قدرت کششی خوبی برخوردار است.

  2. پس از نصب بخاری گازی، کلیه اتصالات را با کف صابون آزمایش و نشت یابی کنید.

  3. در صورتی که از کپسول استفاده می کنید حداقل فاصله بین کپسول و بخاری باید یک متر باشد.

  4. قطر دودکش دیوار نباید کمتر از قطر دودکش بخاری باشد.

  5. توجه داشته باشید درهای پنجره و اتاق را به صورت کیپ نبندید زیرا وسایل گاز سوز برای سوختن نیاز به اکسیژن دارند.

  6. حتما بین سیستم لوله کشی ساختمان و بخاری گازی یک شیر قطع و وصل توپکی نصب کنید تا در صورت نیاز بتوان جریان گاز را قطع کرد.

  7. حداقل فاصله بخاری گازی از دیوار باید 30 سانتی متر باشد.

  8. هرگز آب را روی شیشه و بدنه بخاری نریزید.

  9. هر چند ماه یکبار کلیه اتصالات را از نظر نشت گاز با کف صابون آزمایش کنید.

  10. سعی کنید بخاری گازی را در محل مناسبی نصب کنید تا در مقابل جریان شدید هوا نباشد.

  11. بررسی علت روشن نشدن بخاری گازی بعد از شمعک، روشن نشدن شمعک بخاری

  12. برای اتصال بخاری به سیستم لوله کشی گاز از شیلنگ مخصوص گاز و یا لوله مسی و آلومینیوم استفاده کنید.

  13. حداکثر طول شیلنگ 1/5 متر و طول لوله مسی 2 متر باید باشد.

  14. برای نصب بخاری گازی بهتر است از تعداد زانویی و لوله استفاده شود.

  15. در انتهای دودکش باید کلاهکی قرار داده شود که باد گازهای حاصل از احتراق را به داخل بخاری برگشت ندهد.

  16. انتهای لوله دودکش از بلندترین نقطه ساختمان در پشت بام باید حدود 60 سانتی متر بلند تر باشد.

  17. قبل از روشن کردن بخاری توجه داشته باشید هیچ شی قابل اشتعال در آن اطراف نباشد.

  18. محل قرار گرفتن بخاری گازی باید مسطح باشد.

  19. چنان چه برای سوخت بخاری از کپسول گاز مایع استفاده می کنید، کپسول باید مجهز به رگلاتور استاندارد شده فشار ضعیف باشد و نازل(ژیگلور) مشعل اصلی ویژه گاز کپسول بوده و شعله پیلوت تنظیم شود.

  20. در صورت قطع ناگهانی گاز و خاموش شدن بخاری گازی حدود 10 دقیقه صبر کنید و دوباره بخاری را روشن کنید اگر شمعک با جرقه زن روشن نشد، می توانید دریچه حرارتی را باز نمایید و با استفاده از کبریت یا فندک دستی شمعک را روشن کنید.

  تعمیرکار بخاری گازی

  پیدا کردن یک تعمیرکار بخاری گازی کاربلد و خوش قول که هزینه تعمیر بخاری گازی را بر حسب تعرفه اتحادیه دریافت نماید، کار راحتی نیست و همه افراد تخصص و تجربه لازم را در تعمیر بخاری گازی ندارند که این عامل ممکن است خطرات زیادی از جمله نشتی گاز و حتی گاز گرفتگی را به همراه داشته باشد. در کاراباما شما از متخصص ترین و با تجربه ترین افراد در خواست تعمیرکار بخاری گازی می دهید ومشکل بخاری گازی شما در سریع ترین زمان تعمیر و سرویس می شود. تعمیرکار بخاری گازی باید از باکیفیت ترین قطعات برای انجام تعمیرات استفاده نماید و همچنین بعد از تمام شدن کار باید حتما فاکتور خدمات خود را به مشتری تحویل بدهد. پیدا کردن یک تعمیرکار بخاری گازی که به روشن نشدن شمعک بخاری، علت روشن نشدن بخاری گازی بعد از شمعک و همچنین علت روشن نشدن بخاری گازی تسلط داشته باشد کار دشواری است.

  عیب یابی و تعمیر بخاری گازی: 

  برخی از مواردی که در هنگام عیب یابی و تعمیر بخاری گازی مورد توجه است می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  علت: مجرای دودکش مسدود شده است.

  رفع عیب: مسیر دودکش را کنترل کنید.

  علت: ممکن است قطر دودکش ساختمان از قطر دودکش بخاری کمتر باشد.

  رفع عیب: از دودکش با قطر مناسب استفاده کنید.

  علت: دودکش بدون کلاهک است.

  رفع عیب: باید از کلاهک مناسب به منظور جلوگیری از وارد شدن گاز حاصل از احتراق به بخاری در اثر وزش باد، استفاده کنید.

  علت: باز بودن دریچه روشن کردن پیلوت با کبریت

  رفع عیب: برای رفع این مشکل دریچه پیلوت را ببندید.

  علت: خراب بودن محفظه احتراق

  رفع عیب: در صورت مشاهده چنین مشکلی کوره را تعمیر یا تعویض کنید.

  علت: نشت گاز از دو سر شیلنگ یا لوله به مس بین شیر اصلی و شیر کنترل بخاری گازی

  رفع عیب: با کف صابون محل اتصال دو سر شیلنگ یا لوله مسی به شیر اصلی و شیر کنترل بخاری را آزمایش و در صورت نشت گاز محل مورد نظر را رفع عیب کنید.

  علت: نشت گاز از اتصالات لوله های رابط بین شیر کنترل و مشعل یا پیلوت

  رفع عیب: باید با کف صابون این قسمت را آزمایش و رفع عیب کنید.

  علت: انسداد مجرای ورودی مشعل توسط شی خارجی

  رفع عیب: پیش از هر کاری ابتدا شیر اصلی را ببندید و سپس مجرای ورودی مشعل را بررسی کنید.

  علت: انحراف نازل یا ژیگلور گاز از جای خود.

  رفع عیب: در این صورت ژیگلور و قطعات متصل به آن را در جای خود قرار داده و تنظیم نمایید.

  علت: خاموش بودن یکی از شعله‌های پیلوت

  رفع عیب: طول و اندازه شعله پیلوت را تنظیم کنید. برای تنظیم آن، پیچ پشت پیلوت را باز نموده و با پیچ گوشتی پیچ تنظیم شعله پیلوت را تنظیم نمایید.

  علت: بسته شدن سوراخ های مشعل

  رفع عیب: گاهی کثیفی بیش از حد مشعل و مسدود شدن سوراخ های آن مانع عبور مخلوط هوا و گاز می شود. برای رفع این مشکل باید مشعل را از جای خود خارج کرده و با برس یا فشار باد آن را تمیز کنید.

  علت: تنظیم نبودن شعله شمعک و عدم گرم شدن ترموکوپل

  رفع عیب: اگر سر ترموکوپل به صورت صحیح در شعله شمعک قرار نگرفته باشد. بنابراین الکتریسته تولید شده توسط آن به حدی نیست که بتواند هسته بوبین را در حالت جذب نگه دارد. در نتیجه فنر بوبین هسته را به بیرون رانده و مسیر گاز را مسدود می کند. برای رفع این مشکل محل قرار گرفتن ترموکوپل را بررسی کنید و در صورتی که شعله شمعک پایین تر از سر ترموکوپل و یا بالاتر از آن قرار گرفته آن را تنظیم نمایید.

  علت: خراب بودن ترموکوپل

  رفع عیب: ترموکوپل را باید آزمایش کنید و در صورت معیوب بودن آن را تعویض نمایید.

  علت: خراب بودن بوبین

  رفع عیب: اگر ترموکوپل سالم باشد پس عیب از بوبین است. بوبین را آزمایش کنید و در صورت معیوب بودن آن را تعویض نمایید.

  علت: کثیف بودن بیش از حد فیلتر

  رفع عیب: کاور شیر کنترل را برداشته و فیلتر را تعویض نمایید.

  هزینه تعمیر بخاری گازی 

  هزینه تعمیر بخاری گازی به نوع خرابی بستگی دارد. گاهی اوقات تعمیر بخاری گازی شما با تعویض یک قطعه انجام می گردد و بعضی مواقع به سرویس کامل قطعات نیاز است. تعیین هزینه تعمیر بخاری گازی باید توسط تعمیرکار بخاری گازی پس از مشاهده بخاری گازی انجام شود.

  منبع مطلب : karaabama.com

  مدیر محترم سایت karaabama.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  عیب یابی بخاری گازی

  عیب یابی بخاری گازی

  مشکلات رایج بخاری گازی

  اما علت اصلی چنین مشکلاتی چیست؟

  رعایت یک سری از نکات باعث خواهد شد تا مشکلات بخاری گازی و نیاز به عیب یابی بخاری گازی کمتر به وجود بیاید یا به سرعت برطرف شود؛ و تا سال بعد نیازی به تعمیر یا سرویس نباشد. یکی از این نکات، بررسی اتصالات و دودکش بخاری ست، در این صورت، اگر دودکش مسدود شده باشد یا در اتصالات نشتی گاز وجود داشته باشد، سریعا متوجه می­‌شویم و عیب یابی بخاری گازی برای ما راحت‌تر خواهد شد. در ادامه مطلب نگاهی داریم به 3 مورد از رایج‌ترین ایرادات بخاری گازی و عیب یابی بخاری گازی در هر یک از این موارد.

  1) چرا بخاری گازی روشن نمی‌شود؟ (علت روشن نشدن بخاری گازی بعد از شمعک)

  2) چرا شمعک بخاری گازی روشن نمی‌شود؟

  عیب یابی بخاری گازی را برای این مشکل انجام دادیم، حال برای رفع این مسئله چه باید کرد؟ در ساختار بخاری گازی اگر سر ترموکوپل به درستی در شعله شمعک قرار نگرفته باشد، الکتریسیته‌ای که در آن میان تولید می‌شود به اندازه‌ای نیست که بتواند هسته بویین را در حالت جذب نگه دارد. در این وضعیت فنر بویین هسته را به سمت بیرون می‌راند، مسیر گاز را مسدود می‌کند و قطعا در صورت عدم وجود گاز بخاری خاموش می‌شود.

  3) علت جرقه نزدن فندک بخاری گازی چیست؟ (تعمیر فندک بخاری گازی)

  در بخاری گازی، جرقه زن همان فندک است که گرمای لازم برای شعله‌ور شدن را تولید می‌کند. اگر خودتان قصد عیب یابی بخاری گازی را دارید، بهتر است بدانید که جرقه نزدن فندک ممکن است به دلایل مختلفی اتفاق بیفتد. اولین علت آن قطع ناگهانی گاز است. در چنین شرایطی بهتر است ده دقیقه منتظر بمانید و دوباره امتحان کنید. این بار می‌توانید از کبریت برای روشن کردن بخاری استفاده کنید.

  دومین دلیل جرقه نزدن فندک بخاری، مربوط به تنظیمات می‌شود. فندک بخاری دارای دو پیچ حداقل و حداکثر تنظیم است که اگر این دو پیچ به خوبی تنظیم نشده باشند، جرقه زن به خوبی کار نخواهد کرد. هنگام عیب یابی بخاری گازی برای رفع این مشکل باید پیچ ها را کاملا محکم کنید. گاهی هم به تعمیر فندک بخاری گازی نیاز خواهید داشت.

  منبع مطلب : khedmatazma.com

  مدیر محترم سایت khedmatazma.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  علی ایرجی 11 روز قبل
  0

  سلام بخاری شستم جرقه میزن داخل ولی گاز نمی رسه

  شئهد 17 روز قبل
  0

  همش جرت گفتی/ هیچ کدوم از آموزشا درست نیست. چی زدی عمو؟

  مصطفی 9 ماه قبل
  0

  چرابخاری‌بعد‌روشن‌شدن‌شمعک‌وچرخاندن‌روشن‌نمیشه

  0
  امیر 12 روز قبل

  سلام خسته نباشید آیا ممکن است علت روشن نشدن بخاری شومینه بعداز روشن شدن فند و چرخاندن فیلتر کوچکش که به اندازه فیلتر یک سیگار است باشد و این در صورتی است که بخاری فقط سه ماه کار کرده است

  حسام 12 ماه قبل
  0

  سلام چرابعدازروشن کردن شمعک گاز نمیاد به بخاری که روشن بشه

  1
  وحید 11 ماه قبل

  ترموکوبل رو تعویض کنید

  مهدی 1 سال قبل
  -1

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید