توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  علت شوری اب دریا چیست علوم سوم

  1 بازدید

  علت شوری اب دریا چیست علوم سوم را از سایت اسک 98 دریافت کنید.

  چرا آب دریاها شور است؟

  علت شور بودن آب دریا چیست؟ [تماشا کنید]

  علت شور بودن آب دریا چیست؟ [تماشا کنید]

  برای این که علت شور بودن آب دریا را بفهمیم، بهتر است اول نگاهی به چرخه آب داشته باشیم. این فرایند با ریزش قطرات باران از ابرها آغاز می گردد و سپس آب های ناشی از آن به سمت رودخانه ها، اقیانوس ها و دریاچه ها سرازیر می شوند. طی زمانی کوتاه، نور خورشید آب موجود در منابع مختلف را به بخار تبدیل نموده و باز هم این چرخه تکرار می شود.

  اگر در هر یک از مراحل چرخه آب بیشتر تامل نماییم، علت شور بودن آب دریا مشخص می گردد. آبی که از ابرها فرو می ریزد به طور کامل خالص نیست، زیرا هنگام بارش با دی اکسید کربن اتمسفر ترکیب شده و خاصیت اسیدی پیدا می کند.

  قطرات باران هنگام رسیدن به زمین راه خود را برای پیوستن به جریانات مختلف پیدا می کنند. آب در طول مسیر خود به صخره ها برخورد نموده، آن ها را شسته و یون های موجود را به آب دریا ها انتقال می دهد. ۹۰ درصد این مواد معدنی را سدیم و کلراید تشکیل می دهند. همانطور که می دانید، نمک به واسطه ترکیب این دو عنصر ساخته می شود.

  هنگام شکل گیری فرایند تبخیر، سدیم و کلراید بر سر جای خود باقی می مانند و به همین علت آب دریا تدریجا شور می شود. جا به جایی دما در سطح اقیانوس نیز باعث می شود تا سدیم و کلر بیشتری تولید گردد.

  صحبت پیرامون مقدار نمکی که تاکنون توسط این فرایند ها تولید شده می تواند جالب باشد. نمک های حل نشده ۳.۵ درصد وزن تمام اقیانوس ها را تشکیل می دهند و اگر تمام آن ها را کنار یکدیگر قرار دهیم، با لایه ای به ضخامت ۱۵۳ سانتیمتر از نمک رو به رو خواهیم شد؛ معادل یک ساختمان ۴۰ طبقه.

  در اینجا سوالی مهم مطرح می گردد: با در نظر گرفتن چرخه آب و تاثیر آن بر اقیانوس ها، چگونه در دریاچه ها اثری از نمک مشاهده نمی شود؟ جریان های مختلف و رودخانه ها هم وارد دریاچه شده و هم از آن خارج می گردند. به این ترتیب یون های نمکی از دریاچه بیرون رفته و آب تازه نگه داشته می شود.

  نمک موجود در منابع ساکن (بدون جریان خروجی) آب مانند دریاچه نمک «یوتا» (Utah) یا دریاچه ارومیه در ایران از میزان نمک اقیانوس ها بیشتر است. ویدیوی زیر توضیحاتی در این رابطه ارائه نموده، بنابراین از شما دعوت می کنیم آن را تماشا کنید.

  منبع مطلب : rooziato.com

  مدیر محترم سایت rooziato.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  کلاس سوم دبستان

  آبها,دریا,دریاها

  دلایل,شوری,دریاها,آکاایران,پوسته,شور,دریا,پوسته,نمک,قسمتی,دریا,دریا,قسمتی,پوسته,گزینش

  قسمتی از نمک موجود در آب دریا از طریق فعالیت‌های آتشفشانی زیر آبی وارد آن می‌شود اما قسمت اعظم این نمک مربوط به فرسایش پوسته زمین یا خاک است.املاح معدنی موجود در خاک در آب باران حل می‌شود و از طریق رودخانه‌ها به دریاها حمل می‌گردد. آنگاه زمانی که بر اثر تابش نور خورشید قسمتی از آب دریا بخار می‌شود نمکی که در آن وجود دارد بر جای باقی می‌ماند و این امر باعث می‌گردد که تراکم نمک موجود در آب افزایش یابد. امروزه میزان املاح معدنی موجود در آب دریاهای آزاد جهان ۳.۵ درصد است که بیشتر آن را سدیم کلراید یا همان نمک طعام تشکیل می‌دهد.  منبع مطلب : kelassevomeman.mihanblog.com

  مدیر محترم سایت kelassevomeman.mihanblog.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  زهرا 3 روز قبل
  0

  خوبه

  ناشناس 17 روز قبل
  0

  میشه یکم خلاصه بگین

  دتدابتدعلىلب 6 ماه قبل
  -1

  خنگ

  ناشناس 11 ماه قبل
  1

  خیلی خری

  برای ارسال نظر کلیک کنید