توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  عمو زنجیر باف پشت کول انداختی

  1 بازدید

  عمو زنجیر باف پشت کول انداختی را از سایت اسک 98 دریافت کنید.

  چند سالتون بود فهمیدید که....؟؟؟؟

  عمو زنجیرباف

  عمو زنجیر باف نوعی بازی جمعی برای کودکان[۱] و یکی از بازی های بومی و محلی منطقه کازرون است.[۲] این بازی آنقدر معروف است که تقریبا کودکان در همه جای ایران این بازی را انجام می دهند.[۲] بازی بسیار شبیه به نمایش‌های آیینی است.[۳] داستان و روایت عمو زنجیر باف روایتی از نوع بدون راوی است.[۴]

  نمادها در بازی

  روش بازی

  ابتدا دو نفر که از لحاظ جسمانی و قد و وزن یکسان و قدری از بقیه بچه‌ها بزرگتر باشند انتخاب می‌شوند. یکی از آن‌دو به عنوان سرگروه و دیگری نقش عمو زنجیرباف را دارد. این دو بازیکن به دو سر رشته و زنجیری که سایر بازیکنان با قلاب کردن دست‌ها با یکدیگر درست کرده‌اند پیوسته و کمانی دایره‌وار تشکیل می‌دهند. سرگروه، عمو زنجیرباف را مورد خطاب قرار داده و سؤال و جواب‌هایی را به صورت شعر باهم رد و بدل می‌کنند[۵] و اعضای گروه هم همراه او پاسخ می‌دهند و یک دور بازی را با نوایی واحد به پایان می‌رسانند. سپس رهبر برای آزمایش استحکام زنجیر از شرکت کنندگان می‌خواهد تا هر کدام، بازیکن کناری خود را با فشار به سمت خود بکشند تا اینکه زنجیر از یک جایی پاره شود. در پایان به عنوان جریمه، دو بازیکنی را که دستهایشان از هم باز شده تنبیه می‌شوند.[۴]

  شعر بازی

  سرگروه: عمو زنجیر باف؟

  گروه: بله

  سرگروه: زنجیر منو بافتی؟

  گروه: بله

  سرگروه: پشت کوه انداختی؟

  گروه: بله

  سرگروه: بابا اومده

  گروه: چی چی آورده؟

  سرگروه: نخود و کشمش

  گروه: بخور و بیا

  سرگروه: با صدای چی؟

  عمو زنجیر باف: با صدای گربه (یا هر حیوان دیگری که او انتخاب کند)

  گروه: میو، میو، میو (در اینجا گروه صدای آن حیوان را در می‌آورد)

  منابع

  منبع مطلب : fa.wikipedia.org

  مدیر محترم سایت fa.wikipedia.org لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  آشنایی با بازی محلی عمو زنجیر باف

  آشنایی با بازی محلی عمو زنجیر باف

  عمو زنجیر باف بعله؟ زنجیر منو بافتی؟ چقدر لذت داشت این شعر توی بازی محلی عمو زنجیر باف.

  بازی عمو زنجیر باف


  اهداف کلی: آموزش اصوات، تقلید و شناخت صداهای مختلف حیوانات
  اهداف جزئی: رعایت نوبت و احترام به حقوق دیگران، تحرک و شادی، تبعیت از قانون
  تعداد بازیکن: حداقل 10 نفر
  سن بازیکنان: 8 الی 14 ساله
  ابزار لازم: ندارد
  محوطه بازی: محوطه ی خاصی لازم ندارد ترجیحاً حیاط مدرسه

  شرح بازی: ابتدا دو نفر که تقریباً از لحاظ نیروی جسمانی و قد و وزن یکسان و قدری بزرگتر از بقیه باشند انتخاب می شوند. یکی به عنوان سرگروه و دیگری عمو زنجیرباف.
  این دو بازیکن به دو سر رشته و زنجیری که سایر بازیکنان با قلاب کردن دستهای یکدیگر درست کرده اند پیوسته و دایره وار کمانی را تشکیل می دهند.
  ابتدا، سرگروه، عمو زنجیرباف را مورد خطاب قرار داده و سؤال و جوابهایی را به صورت شعر رد و بدل می کنند. البته در اینجا بقیه ی بچه ها سرگروه را همراهی می کنند.
  سرگروه و سایر بچه ها و عمو زنجیرباف گفتگو می کنند.
  عموزنجیرباف……….! بعله..؟
  زنجیر منو بافتی………؟ بعله...!
  پشت کوه انداختی……..؟ بعله...!
  بابا اومده………….! چی چی آورده...؟
  نخود و کشمش….! بخور و بیا...!
  با صدای چی؟؟؟ با صدای گربه...! میو، میو، میو...

  نکته: در این شعر به جای سگ می توان اسم هر حیوانی مانند: گاو، گنجشک و ... را آورد که به طبع آن صدای حیوان هم باید تغییر کند.


  تا عمو زنجیرباف نام حیوانی را بر زبان آورد، سرگروه همراه با سایر بازیکنان، صدای حیوان مورد نظر را درآورده و به راه می افتند و از زیر دستهای به هم داده ی عمو زنجیرباف و نفر دوم می گذرند، به جز همان نفر دوم که به صورت کت بسته، پشت به بچه ها قرار می گیرد.

  سرگروه دوباره شعر را شروع می کند و عمو زنجیرباف با نام حیوانی آن را تمام می کند و آنها از زیر دست به هم داده ی نفری که کت بسته پشت به بچه ها ایستاده و نفر سوم عبور می کنند.
  در نتیجه نفر سوم نیز دستهایش پیچ خورده و پشت به بچه ها قرار می گیرد. خلاصه این بازی را تا جایی انجام می دهند که همه ی بچه ها غیر از سرگروه و عمو زنجیرباف، کت بسته و پشت و رو شوند و یا به عبارتی زنجیر !! شوند.
  در اینجا سرگروه و عمو زنجیرباف مکالمه می کنند.
  عموزنجیرباف……….! بعله…؟
  زنجیر منو بافتی………؟ بعله…؟
  محکمه یا که شُله….؟ بکش و ببین!!

  حال سرگروه از یک طرف و عمو زنجیرباف از طرف دیگر، با کشیدن بچه ها سعی می کنند که زنجیر را پاره کنند اما بچه ها با محکم گرفتن دستهای یکدیگر مقاومت می کنند… تا اینکه بالاخره زنجیر از یک جایی پاره می شود. دو بازیکن که دستهایشان از یکدیگر باز شده جریمه می شوند و بایستی هر کاری که از سوی سایر بازیکنان به آنها محول می شود، انجام دهند. مثلاً یک دور حیاط مدرسه را بدوند.


  نتیجه بازی: بچه ها با اجرای این بازی ضمن پر کردن اوقات فراغت و تقویت عضلات دست و بازو و پاها، با تقلید صدای حیوانات، می توانند آنها را بشناسند و قدرت تقلید و مشابه سازی را در هر زمینه که باشد بالا برده و در لایلای همین سؤالها و جوابها است که تمرکز حواس خود را تقویت کنند.

  منبع مطلب : saednews.com

  مدیر محترم سایت saednews.com لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  حامد 1 ماه قبل
  0

  عالیه شعرش

  مهدی 1 سال قبل
  2

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید