توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  عوامل موثر بر سرعت انجام تغییرات را نام ببرید

  1 بازدید

  عوامل موثر بر سرعت انجام تغییرات را نام ببرید را از سایت اسک 98 دریافت کنید.

  سرعت تغییرات شیمیایی

  عوامل موثر در سرعت تغییرات شیمیایی :

    ۱- دما : ماست در گرما زودتر ترش می شود و غذاها و دارو ها در خارج از یخچال سریع تر فاسد می گردند.

   ۲ - اندازه ی ذرات : احتمال آتش گرفتن خاک اره بیش تر از یک تخته چوب است و خوب جویدن غذا باعث می شود که زودتر هضم شود .

   ۳ - غلظت مواد واکنش دهنده : در پمپ بنزین ها به دلیل غلظت بالای بخار بنزین نباید سیگار کشیده شود - البته سیگار در هیچ مکان یا زمانی و توسط هیچ شخصی نباید کشیده شود -

   ۴ - کاتالیزگر «کاتالیزور » : موادی که در تغییرات شیمیایی وارد شده و سرعت آن را زیاد می کنند ولی در آخر دست نخورده باقی می مانند و مصرف نمی شوند.مثلاْ قند را اگر بخواهیم بسوزانیم باید  آن را تا دمای ۹۰ درجه گرم کنیم ٫ اما در بدن ما به دلیل وجود کاتالیزگر های زیستی قند در دمای ۳۷ درجه ی سانتی گراد می سوزد.

  منبع مطلب : oloomeshirin.blogfa.com

  مدیر محترم سایت oloomeshirin.blogfa.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  عوامل موثر بر سرعت واکنش های شیمیایی

  اثر حالت فیزیکی:

   برای انجام یک واکنش، واکنش دهنده ها باید در مجاورت یکدیگر قرار بگیرند و با هم مخلوط شوند. بنابراین اگر واکنش دهنده ها در یک فاز باشند، مثلا همگی گاز یا محلول در آب باشند، واکنش با سرعت بیشتری رخ خواهد داد. زیرا در این حالت واکنش دهنده ها بهتر با هم مخلوط  شده و در نتیجه احتمال برخورد بین آن ها زیاد می شود و سرعت واکنش هم افزایش می یابد. اما اگر واکنش دهنده ها در دو فاز مختلف باشند مثلا مجاورت یک گاز با یک ماده جامد یا دو مایع مخلوط نشدنی، در این حالت مجاورت واکنش دهنده ها تنها به مرز میان دو فاز بستگی دارد.

   یادآوری، تعریف فاز: قسمتی از سامانه که خواص فیزیکی و شیمیایی آن در همه قسمت ها یکسان است.

  نکته:

   هر ماده جامد به تنهایی یک فاز محسوب می شود. ( فاز را با حالت فیزیکی اشتباه نکنید! )

  وقتی چند ماده واکنش دهنده به صورت جامد باشند، برای افزایش سرعت واکنش می توان آنها را خرد یا پودر کرد. زیرا در این حالت سطح تماس بین مواد واکنش دهنده بیشتر شده و سرعت نیز بیشتر می شود. از همین مطلب می توان نتیجه گرفت در یک کارخانه تولید کننده نشاسته از آرد گندم، احتمال وقوع انفجار در انبار آرد بیشتر است تا انبار گندم، که این امر بیانگر اثر سطح تماس روی سرعت واکنش است.

  منبع مطلب : article.tebyan.net

  مدیر محترم سایت article.tebyan.net لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  عوامل مؤثر در سرعت انجام واکنش

  عوامل مۆثر در سرعت انجام واکنش

  در این مطلب با بررسی اثر دما و میزان مواد شرکت کننده در واکنش خواهیم دید که سرعت واکنش، نمودار واکنش و میزان تشکیل محصولات چگونه با این عوامل تغییر می کنند.

  در فلش زیر می بینید که هر چه مقدار واکنش دهنده B بیش تر شود، تشکیل محصول قرمز رنگ نیز بیش تر خواهد بود. غلظت بیش تر واکنش‌دهنده‌ها باعث ایجاد برخورد بیش تر بین آن ها می‌شود و هر چه تعداد برخوردها بیش تر باشد، تعداد برخوردهای موثر هم بالا می‌رود؛ بنابراین سرعت واکنش هم بیش تر می‌شود.

  در فلش دوم، نقش دما بر سرعت انجام واکنش و تولید محصول را خواهیم دید. روی دگمه دما کلیک کنید تا تغییرات نمودار دو واکنش را که در دو دمای مختلف انجام می شوند، ببینید.

  مشاهده می کنید که در دمای بالا سرعت انجام واکنش و تولید محصول قرمز رنگ بیش تر است. همچنین به سیب دو نمودار نیز توجه کنید.

  در کدام حالت، شیب بیش تر است؟

  چرا هر چه دما بیش تر می شود، نمودار انجام واکنش آن در قسمت بالایی به خط راست نزدیک تر می شود؟

  با کلیک روی دگمه INTERPRETATION خواهید دید که تنها زمانی محصول تولید خواهد شد که برخورد مۆثر بین دو واکنش دهنده  روی دهد و برخوردی که هیچ جهت خاص یا سرعتی نداشته باشد، به محصول منجر نخواهد شد.

  حال بر روی What does …  کلیک کنید تا نقش دما بر روی انجام واکنش را تحقیق کنید.

  علت چیست؟

  عوامل مؤثر در سرعت انجام واکنش
  عوامل مؤثر در سرعت انجام واکنش

  دما بزرگ ترین تأثیر را بر روی واکنش شیمیایی دارد. مولکول ها در دمای بالاتر ، انرژی گرمایی بیش تری به دست می آورند. اگرچه آهنگ برخورد در دماهای بالاتر، بزرگ تر است، اما این کافی نیست.

  اهمیت دما در این است که، نسبت مولکول های واکنش دهنده با انرژی کافی (انرژی بزرگ تر از انرژی فعال سازی) برای واکنش را، به طور چشم گیری بالاتر می برد و با توزیع انرژی مولکولی ماکسول بولتزمن بیان می شود.

  منبع مطلب : article.tebyan.net

  مدیر محترم سایت article.tebyan.net لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  لیلاالنبی 8 روز قبل
  0

  سلام پاسخ هایتان خیلی زیاده کاش مختصربودالان هرچی نگاه میکنم جواب سوالات معلمم راپیدانمیکنم ویااگرپیدامیکنم جوابشان زیاده.

  مهدی 1 سال قبل
  0

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید