توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  عوامل موثر در رشد خودآگاهی چیست

  1 بازدید

  عوامل موثر در رشد خودآگاهی چیست را از سایت اسک 98 دریافت کنید.

  عوامل موثر بر رشد خودآگاهی و اهمیت آن در روابط زوجین

  هدف از این تحقیق بررسی عوامل موثر بر رشد خودآگاهی و اهمیت آن در روابط زوجین می باشد.

  خودآگاهی یعنی شناخت نقاط ضعف و قوت، خواست ها، ترس، نیازها، تمایلات و رغبت های خود است. یعنی اینکه فرد از خود چه برداشتی دارد و چه احساسی از این برداشتهای خود پیدا می کند. خودآگاهی مهارتی است که به ما کمک می کند تصور درستی از خود داشته باشیم و با تعمق نسبت به خود، به تمام ویژگی های فردی خود بنگریم و خود را بهتر بشناسیم، از حقوق و مسئولیتهای خود آگاه باشیم و تصمیم بگیریم چگونه باشیم و از کسی که هستیم شاد و راضی باشیم.


  عوامل مؤثر در رشد خودآگاهی

  پذیرش خود: به طوری که خودمان، نقاط ضعف و قوتمان و در مجموع آنجه هستیم را بپذیریم. یکی از عوامل مؤثر در پذیرش خود، پذیرفتن اشتباهی است که از ما سر می زند و سپس بخشش خوداست. (سازمان بهداشت جهانی 2000، ترجمه. فتحی و همکاران، 1386) .


  پذیرش دیگران: مهمترین عامل در نپذیرفتن دیگران، ناتوانی ما در پذیرش تفاوتهای بین فردی مان است. اگر بپذیریم هرفرد، انسانی منحصر به فرد و هریک از ما در برخی موارد به دیگران شبیه هستیم و در برخی موارد متفاوت، شناخت و پذیرش آن به خودآگاهی ما کمک می کند (میرخشتی ،‌1375).


  مسئولیت پذیری:
   بدیهی است بهترین کسی که می تواند برای ما تصمیم گیری نماید، خود ما هستیم. اگر دیگران به جای ما تصمیم بگیرند، در واقع مسئولیت کارمان را نپذیرفته ایم، ترس از شکست نباید مانعی برای قبول مسئولیت باشد، این کار به خودآگاهی ما کمک می کند (باقریان نژاد، 1386) .

   اهمیت خودآگاهی در روابط زوجین

  عدم خودآگاهی زوجین و حتی یکی از آنها می تواند باعث مشکلاتی در روابط آنها شود. هرچه طرفین بیشتر سعی کنند خود را همانگونه که هستند بشناسند از زندگی لذت بیشتری خواهند برد. زوجین با خود آگاهی می توانند به این باور برسند که هر انسانی دارای نقاط قوت و ضعف می باشد، به همین دلیل از همسر خود این انتظار را ندارد که فرد کامل و بی عیب و نقصی باشد. عدم خودآگاهی در زوجین منجر به انتظارات و توقعات بیش از حد، کمال گرایی و غرور خواهد شد ( آقازاده، 1386 ) .


  فهرست مطالب

  تعریف نظری خودآگاهی 
  تعریف عملیاتی خودآگاهی 


   مقدمه    13
  2-2 آشنایی با مهارتهای خودآگاهی و حل مساله    13
  2-3 مهارت خود آگاهی و اجزا آن    15
  2-3-1  شناخت ویژگی های جسمانی و بدنی     15
  2-3-2  شناخت توانایی ها و مهارت های خود    15
  2-3-3  شناخت افکار و گفتگوهای درونی     15
  2-3-4 شناخت افکار باورها و ارزشهای خود     16
  2-3-5 شناخت اهداف خود:    16
  2-4 عوامل مؤثر در رشد خودآگاهی    16
  2-4-1  مسئولیت پذیری    17
  2-5  اهمیت خودآگاهی در روابط زوجین    17

  منابع و ماخذ
  منابع فارسی    
  منابع غیر فارسی

  منبع مطلب : fileina.com

  مدیر محترم سایت fileina.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  مهارت خودآگاهی

                                               مهارت خودآگاهی

                                                                                                                                         شاپور کرمی

  کارشناس روانشناسی وسلامت روان

  یکی از عواملی که به ما کمک می کند زندگی خوب و منطقی داشته باشیم،این است که خود را بشناسیم،احساس خوبی در مورد خودمان داشته باشیم و از آنچه که هستیم ،شاد و راضی باشیم .مها رت خود خود آگاهی به شما کمک می کنئد تا بتوانید شناخت بیشتری در مورد خویش،خصوصیات ظاهریافکاروباورها ،نیازها،خواسته ها ،اهداف،نقاط ضعف،نقاطقوت،احساسات،ارزش و هویت خود داشته باشید.ضعف در خود آگاهی با بسیاری از بیماری ها و آسیب های روانی اجتماعی همراه است.از جمله مشکلات روانی اجتماعی مرتبط با خود آگاهی ضعیف می توان به افسردگی ،اضطراب ،احساس حقارت،اعتماد به نفس پایین،مشکلات ارتباطی،احساس تنهایی،سوء مصرف مواد ،فرار و....اشاره کرد .                            

  اجزای خودآگاهی

  1-  شناخت ویژگی‌های جسمانی و ظاهری: از عوامل موثر در شناخت خود است. هریک از ما برخی از ویژگی‌های ظاهری خود را مثبت و برخی دیگر را منفی ارزیابی می‌کنیم. برخی را قابل تغییر و برخی را غیرقابل تغییر می‌دانیم.

  2-    شناخت توانایی‌ها و مهارت‌های خود: نقاط قوت

  ·     شناخت خصوصیات و ویژگی‌های مثبت خود: به صورتی که برخی از این ویژگی‌ها آشکار است ، آن را می‌شناسیم و برخی دیگر را به خوبی نمی‌شناسیم و باید آن را کشف کنیم و اگر نتوانستیم گاه با مشورت دیگران آنها را بیابیم

  ·     شناخت توانمندی‌ها و استعداد‌های خود: هر کدام از ما توانایی‌هایی داریم که باعث می‌شود در چنین کارهایی موفق باشیم . مثل روابط اجتماعی خوب، نقاشی خوب.و...

  ·     شناختپیشرفت‌ها و موفقیت‌های خود: منظور از پیشرفتموفقیت در انجام کارهای معمولی زندگی است. مثل اولین باری که توانستیم بدون کمک دوچرخه‌سواری کنیم. اتوبوس سوار شویم،... هر چه بهتر خود را بپذیرید، خودآگاهی شما واقعی تر خواهد بود. واقعیت این است که توانایی‌مامحدود است و همه‌ی انسان‌ها در برخی موارد موفق و در برخی موارد ضعیف عمل می‌کنند. اما شناخت نقاط ضعف خود و پذیرش آنها نیز کاملاً ضروری است. زیرا با تکیه براین خودآگاهی می‌توانید با موفقیت حرکت کنید.

  3-شناخت افکار و گفتگوهای درونی خود: بسیاری از ما انسان‌ها آنگاه که کاری را خوب انجام نمی‌دهیم از دست خود عصبانی شده و خود را سرزنش می‌کنیم. اغلب در موقعیت‌های مختلف زندگی‌ ذهن فعال شده و گفتگوی درونی با خود خواهیم داشت. این گفتگوی با خود می‌تواند منفی باشد، صدمه زده و ما را در شک و ترس‌هایمان باقی نگه دارد در حالی که این گفتگو می‌تواند مثبت باشد و به ما شهامت بخشیدهو تشویق به انجام کارهای جدید نماید.

  4- شناخت افکار، باورها و ارزش‌های خود: ما درباره‌ی موضوعات مختلف، ایده‌ها و باورهای خاصی داریم. باورهای ما افکاری است که آنها را صحیح دانسته و برمبنای آن عمل می‌کنیم. ارزش‌ها، ملاک‌هایی است که بوسیله‌ی آن افکار و باورهایمان را مورد ارزیابی قرار می‌دهیم. باورها ، ارزش‌ها و به طور کلی نحوه‌ی نگرش ما نسبت به زندگی قابل تغییر است و ما می‌توانیم هر کجا لازم باشد در افکار و باورهایمان به اصلاح و تعدیل خود بپردازیم.

  5- شناخت اهداف خود: هدف چیزی است که می‌خواهیم به آن برسیم و برای رسیدن به آن برنامه‌ریزی می‌کنیم. هر چه قدر شناخت ما از خودمان واقعی‌تر باشد هدفی را هم که برای خود برمی‌گزینیم واقع‌بینانه‌تر خواهد بود و احتمال دستیابی به آن نیز بیشتر خواهد بود. برای دستیابی به اهداف بایدآن را از قالب کلی و مبهم آن خارج ساخته و هدف خود را به جزء جزء کردهو مرحله به مرحله پیش رویم. در طی این مراحل هم به توانمندی‌های خود بیشتر آگاه می‌شویم و هم این آگاهی به ما کمک می‌کند که اشتباهات خود را رفع کنیم.

  برخی عوامل موثر در رشد خودآگاهی

  موانع رشد خودآگاهی

  ویژگی‌هایی که شاید به نظر فرد مثبت باشد ولی در عمل مانع خودشکوفایی وی شود، عبارتند از:

  ·     توقعات و انتظارات بیش از حد از ما: اگر خود را به همان صورتی که هستیم نپذیریم و به دنبال ایده‌آل ها باشیم، خودخواه باشیم، بدون تلاش بخواهیم انتظارات‌مان برآورده شود، به جای خواهش، دعوا راه بیندازیم تا به خواسته‌هایمان برسیم و خواسته‌های غیرمعقول داشته باشیم، توقعات بیش از حد داریم.

  ·     کمال گرایی: آرزوی کامل بودن، هم احساس رضایت از خودتان را از شما می‌گیرد و هم بیشتر شما را در معرض ناکامی می‌گذارد. ترس از بازنده بودن، اشتباه کردن، نارضایتی، همه یا هیچ‌پنداری، تاکید زیاد بر بایدها و اهداف غیر قابل دسترسی هستند.

  ·     غرورها: غروری که بر پایه‌ی خودایده‌آلی باشد یا موجب احساس مبالغه‌آمیز باشد مثبت است. غرور محبوب بودن که فرد فکر می‌کند هر کس را بخواهد می‌تواند داشته باشد.غرور عقلی که فرد تصور می‌کند قادر به حل تمام مشکلاتش است. غرور مهم بودن، غرور شجاعت، غرور درستی و عدالت، غرور آزادی مطلق، یعنی حساسیت زیاد به بایدها، نبایدها و مقرراتی بودن در جامعه.Bottom of Form

  به طور کلی در مهارت خودآگاهی می‌آموزیم که

  o       با تکیه بر نقاط قوت خود برای بهبود نقاط ضعف خود تلاش کنیم. آگاهی از نقاط ضعف باعث می‌شود که فرد بااستفاده از این آگاهی بتواند تسلط بیشتری بر خود داشته باشد.

  o        احساسات خود را بشناسیم. چون فردی که از احساسات خود آگاه می‌شود می‌تواند آنها را کنترل کند. ناتوانی در کنترل و مهار احساسات می‌تواند به اعتیاد، خشونت و ... بیانجامد.

  o        از نیازهای خود اطلاع پیدا کنیم و یاد بگیریم که از مسیرهای سالم نیازهای خود را مرتفع سازیم.

  o       در زندگی خود اهداف واقعی را دنبال نماییم و از دنبال کردن اهداف غیرواقعی، تخیلی و کمال‌گرایانه پرهیز کنیم. چرا که اهداف غیر‌واقع بینانه باعث ناکامی و به تبع آن خشم و خشونت می‌شود.

  o       در نهایت خودآگاهی باعث ارزشمندی ما می‌شود و به ما کمک می‌کند تا دنبال ارزشهای واقعی به جای ارزشهای کاذب باشیم و رضایت کافی از زندگی داشته باشیم.

  شناخت احساسات:
  یکی از اجزای مهم مهارت خودآگاهی «شناخت احساسات» است.

   


  هوش هیجانی:

                 « اثرات سودمند هوش هیجانی بر اشخاص»

  عزت نفس:

  منابع:

  -آموزش مهارتهای زندگیدکتر فتی لادن و...

  -آموزش مهارتهای زندگی محمدخانی شهرام

  -اینتر نت

                                  

  منبع مطلب : pr.kums.ac.ir

  مدیر محترم سایت pr.kums.ac.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 11 ماه قبل
  0

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید