در حال پالایش مطالب میباشیم تا اطلاع ثانوی مطلب قرار نخواهد گرفت.
  توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  عکس واقعی حضرت محمد در موزه فرانسه

  1 بازدید

  عکس واقعی حضرت محمد در موزه فرانسه را از سایت اسک 98 دریافت کنید.

  عکس نوجوانی رسول خدا (ص) از کجا آمده؟

  عکس نوجوانی رسول خدا (ص) از کجا آمده؟

  عکس نوجوانی رسول خدا, عکس حضرت محمد

  عکس حضرت محمد (ص) در موزه

    

  سالهاست که تصویری به عنوان تصویر نوجوانی رسول خدا (ص) در ایران انتشار می یابد. بسیاری از مردم در عین نشان دادن علاقه شان به این تصویر، این پرسش را مطرح می کنند که تصویر یاد شده از کجا آمده است؟ شنیده شده است که کسانی در پاسخ می گویند این تصویری است که بحیرای راهب در سفری که حضرت به همراه عمویش ابوطالب به شام داشت، آن را کشیده است. اما در واقع درستی این پاسخ در معرض تردید قرار دارد.

  مقاله زیر کوششی است برای بازشناسی منبع اصلی این تصویر.

  نویسنده استدلالهای خاص خود را دارد و تلاش کرده تا نشان دهد اصل این تصویر از کجا آمده است. شاید باب بحث در این باره همچنان باز باشد.

  عجالتا این مقاله را ترجمه و در اختیار خوانندگان عزیز قرار می دهیم. عنوان اصلی مقاله چنین است:

  The Story of Picture

  Shiite Depictions of Muhammad

  Pierree Centlivre & Micheline Centlivres-Demont

  در مجله

  ISIM Review 7

  Spring 2006

  pp. 18-19

  شیعیان ایران سابقه دیرینه­ ای در به تصویر کشیدن اعضای خاندان حضرت محمد(ص) و خود ایشان دارند. از اواخر دهه نود، پوسترهای پرفروشی منقش به تصویر حضرت محمد(ص) در ایران چاپ شده است که در آنها حضرت محمد به صورت جوانی خوش­چهره تصویر گردیده است. این پوسترها امروزه با استفاده از فناوریهای روز و ابزارها و تکنیکهای مختلف تولید می­ گردند. با وجود این، ساختار تصاویر هنوز سنتی هستند، پس زمینه آنها رنگ ساده ­ای دارد و رنگها به سادگی در کنار یکدیگر قرار گرفته ­اند. به علاوه، این تصاویر همواره خصوصیات و صفاتی دارند که تمایز آنها را از دیگر عکسها آسان می­سازد، به عنوان مثال شمشیر دو لبه حضرت علی(ع).

  عکس حضرت محمد در موزه, عکس حضرت محمد

  تصویر نوجوانی رسول خدا (ص) 

  اما تصویری که در اینجا بدان خواهیم پرداخت، اساسا با تصاویر قبلی متفاوت است: این تصویر نوجوانی خوش­قیافه با چشمانی لطیف و چهره­ای دلنشین را نشان می­دهد که تا حد زیادی یادآور نقاشیهای اواخر رنسانس است، به خصوص تصاویر نوجوانانی که توسط Caravagio کشیده شده، همچون پسری با سبد میوه (Boy Carrying a Fruit Basket رم، گالری Borghese) و یا پدر جان تعمید دهنده (Saint John The Baptist موزه Capitole). همان نرمی مخمل­ شکل گونه ­ها، همان دهان نیمه باز و همان نگاه نوازش­گر.

  هر چند نسخ متفاوتی از این تصویر وجود دارد، اما همه آنها صورتی جوان را نشان می­دهند که اغلب در زیر آنها نوشته شده محمد رسول الله و یا حتی اطلاعات دقیق­تری درباره دوره­ای از زندگی محمد(ص) که این عکس بدان متعلق است و حتی منبع عکس داده شده است.

  یک اکتشاف جالب

  در سال 2004، در حین بازدید از یک نمایشگاه عکس مختص به دو عکاس Lehnert و Landrock، تصادفا موفق به کشف ریشه این پوستر ایرانی شدیم و آن عکسی بود که Lehnert بین سالهای 1904 و 1906 در تونس گرفته بود، و سپس در اوایل دهه بیست به صورت کارت پستال چاپ و توزیع شده بود.

  Radolf Franz Lehnret (1878 – 1948) که اهل جمهوری چک امروزی بود، در سال 1904 به همراه Ernst Heinrich Landrock ( 1878 – 1966) آلمانی به تونس آمد، اولی به عنوان عکاس و دومی به عنوان ناشر و مدیر. از آنجایی که Lehnret در سال پیش از آن اقامتی کوتاه در تونس داشت، علاقه زیادی به مناظر طبیعی و ساکنان آنجا پیدا کرده بود. شرکت این دو (L&L) به صورت تخصصی به چاپ تصاویر از مناظر زیبا در تونس و مصر می­پرداخت و هزاران عکس و کارت­ پستال از این مناطق چاپ نمود.

  Lehnert که در موسسه هنرهای گرافیکی وین تحصیل کرده بود، روابطی با اعضای جنش pictorialist که عکاسی را به عنوان اثر هنری می­دانستند، داشت. عکسهای Lehnert نه تنها بیابان، تپه های شن روان، بازارها و مناطق محلی تونس را نشان می­داد، بلکه شامل تصاویری از پسران و دختران نابالغ جوان بود که سنی بین کودکی و نوجوانی و چهره ای بین زن و مرد داشتند. این تصاویر معمولا مطابق سلیقه مشتریان اروپایی تهیه شده بود که تصویری وسوسه انگیز و وهم ­آمیز از شرق داشتند.

  Lehnret بدون شک در تهیه عکسها از این مساله استفاده نموده، ولی نبوغ قابل توجهی نیز به خرج داده است. عکسهای او به صورت چاپ نقره ای، گراورسازی شده و چهاررنگ چاپ شده است. اکثر این کارت پستالها از سال 1920 در آلمان چاپ شده و در مصر پخش شده است.

  چاپها و متنهای منطبق

  هیچ شکی نیست که کارت پستال نشان داده شده در شکل ، که براساس شماره گذاری L&L، شماره آن 106 است به عنوان مدل پوسترهای ایرانی مورد استفاده قرار گرفته است. به علاوه، نام کارت پستال شماره 106 محمد است، که این خود به تنهایی می­تواند نشان دهد که چرا تصویرگران ایرانی آنرا به عنوان مدلی از حضرت محمد(ص) انتخاب نموده­‌اند. بدون شک، همه نسخ موجود از این عکس، همه از عکس شماره 106 الگوبرداری کرده­‌اند با این تفاوت که نسخ اولیه به عکس اصلی شبیه ترند. بدین ترتیب، Lehnret ناخواسته در قلب یک اسطوره قرار گرفته است.

  سوال درباره ارتباط بین توصیف مرسوم از چهره پیامبر و چهره جوان تونسی، هنوز بدون پاسخ مانده است. تصویر نمایشگر چهره یک نوجوان خندان است، با دهانی نیمه باز، عمامه ای بر سر و گل یاسمنی بر گوش. همین چهره در کارت پستالهای دیگری و تحت عناوین دیگری از قبیل احمد، جوان عرب و غیره تصویر شده است.

  کشف مسیری که باعث گردیده تصاویر چاپ شده در دهه بیست به دست ناشران تهران و قم در دهه نود برسد، برای ما ممکن نبوده است. اما این سوال وجود دارد که چه چیزی باعث شده که ناشران ایرانی شباهتی بین پیامبر اسلامی در سنین نوجوانی و تصویری یک جوان تونسی بیابند؟

  قبل از جنگ جهانی اول، تصویر محمد در مجله National Geographic در ژانویه سال 1914 و تحت مقاله ای با عنوان اینجا و آنجا در شمال آفریقا چاپ شد که زیر آن نوشته شده بود عربی با یک گل. در دهه بیست، کارت پستالهای تونسی L&L بین سربازان فرانسوی در شمال آفریقا بسیار محبوب بود. در دهه های هشتاد و نود، کتب متعددی شامل عکس این نوجوان چاپ شد، ولی اغلب آنها عنوانی غیر از محمد به عکس داده­ اند.

  در نسخ ایرانی فعلی، اصلاحاتی روی تصویر انجام شده و از فریبندگی چهره نوجوان چیزهایی نگه داشته شده است ولی از زیبایی جذاب آن کاسته شده است. شانه سمت چپ اندکی با پارچه پوشانده شده است و دهان و چشمها اندکی اصلاح شده است. به طور کلی می­توان گفت که هنرمندان ایرانی سعی کرده‌­اند جنبه های زیبا پسندانه تصویر Lehnert را کاهش دهند و تصویر را از حالت جذاب خارج نموده، به آن زیبایی مقدسی ببخشند.

  عنوان یکی از پوسترها این است: تصویر روحانی حضرت محمد، در سن 18 سالگی در همراهی عمویش در یک سفر تجاری از مکه به دمشق. به علاوه ادعا شده است که این تصویر توسط یک کشیش مسیحی کشیده شده و تصویر اصلی آن در موزه رم قرار دارد.

  ریشه مسیحی؟

  همانطور که پیش از این نیز گفته شد، برخی از نوشته ­ها برای این اثر ریشه ای مسیحی قائلند، و نه یک ریشه اسلامی که این مساله مسلمانان را از گناه نگاه به صورت پیامبر و یا تصویرگری چهره وی، مبری می سازد. به علاوه، این موید این مطلب است که مسیحیان حضرت محمد [ص] را در همان سنین کودکی به عنوان شخصیتی الهی پذیرفته اند.

  این داستان از یک کشیش مسیحی کاتولیک یا ارتدکس به نام بحیرا صحبت می کند که بر اساس داستان، در قرن نهم یا دهم میلادی، در حین گشت و گذار حضرت در سوریه وی را براساس نشانه پیامبری بین شانه هایش بازشناخته است. پیامبر آینده باید می گفته است: "هنگامی که من به آسمان و ستاره ها می نگرم خود را بالاتر از ستاره ها می یابم". به همین دلیل است که در بعضی عکسها ستاره هایی در پس زمینه عکس دیده می شود.

  هر چند که هیچ توصیفی درباره چهره حضرت محمد(ص) در نوجوانی وجود ندارد، ولی توصیفاتی از چهره وی در بزرگسالی گفته شده است: گفته شده که وی پوستی سفید داشته، چشمانی سیاه، گونه هایی صاف، ابروان پرپشت و کمان­گونه. دنداندهای مرتب و مویشان کمی موجدار بوده است. این خصوصیات در مورد نوجوان تصویر شده در پوسترهای ایرانی دیده می شود. در حقیقت این تصویری از یک تصویر و نمایشی از یک نمایش است. به عبارت دیگر، تصویرگران ایرانی مدلی از حضرت محمد(ص) را انتخاب کرده‌­اند که نمایانگر زیبایی، جوانی و توازن است.

  منبع:tarikhislam.com

  منبع مطلب : www.beytoote.com

  مدیر محترم سایت www.beytoote.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  غدیر


  آیا واقعا این تصویر متعلق به امیرالمومنین (ع) است؟

  معروف است که تصویر بالا را یک نقاش یهودی در یکی از جنگها کشیده و هم اکنون در موزه لوور فرانسه نگهداری میشود.

  حال ذکر چند نکته ضروریست.

  عکس تا بحال کجا بوده ؟ این عکس مدت خیلی زیادی نیست که در اینترنت پخش شده اگر مربوط  به حضرت علی (ع) که ۱۴۰۰ سال پیش زندگی می کردند بود مطمئنا باید زودتر از اینها پخش میشد ، نه اکنون که قباحت توهین به پیامبر(ص) و ائمه معصوم و مظلوم (ع) از بین رفته است و مطمئنا این تصویر هم کار دشمنان اسلام و اهل بیت (ع) است .

  نه تنها در این تصویر بلکه در اکثر تصاویری که از حضرت پخش است (که هیچ کدام نمی تواند صحت داشته باشد ) سعی شده حضرت را غضبناک و ترسناک به تصویر بکشند و در همه ، حضرت همراه با شمشیر هستند.

  درمورد تصویر بالا چنانچه بر فرض محال صحیح باشد (که نیست) ، طبیعیست چهره حضرت خشمگین و غضبناک باشد و شمشیر همراه حضرت باشد زیرا معروف است که نقاش یهودی آن را در یکی از جنگها که حضرت حضور داشته اند کشیده است.

  اولا این چگونه جنگیست که در آن حضرت با خیال راحت نشسته اند که کسی سیمای ملکوتی و مبارک ایشان را به تصویر بکشد.

  ثانیا حضرت علی (ع) که بعد از حضرت رسول الله (ص) کامل ترین انسان روی زمین است بارها گفته اند که من به همه سلام می کنم جز دختران جوان زیرا بیم آن دارم که مبادا صدای آنان مرا جزب خود کند. البته طبیعیست که نفس حضرت قوی تر از اینهاست و این کار (سلام به دختران جوان) را نمی کردند که دیگران از حضرت الگو بگیرند.

  حال به نظر شما طبیعیست که این انسان عظیم الشان در جامعه ، جنگ یا هرجای دیگر لباسی که دست مبارکشان را نمایان می کند بپوشند. در ثانی حتی کسان دیگر هم در جنگ چنین لباسی را نمی پوشند و معمولا لباسهای مناسب جنگ را می پوشند مخصوصا اگر بدانند قرار است از آنها تصویری کشیده شود.

  باید به عرض شما برسانم که صد در صد این تصویر منتشرشده در اینترنت که سابقه ی چندانی هم ندارد و جدیدا در میان دیگر توهین ها به ائمه معصوم (ع) دیده میشود نمی تواند صحت داشته باشد و کار دشمنان اسلام است که می خواهند چهره اسلام را بد جلوه دهند .

  حال جالب است بدانید تصاویری که از حضرت عیسی (ع) مادرشان حضرت مریم(س) پخش است سرشار از عطوفت است که در ذیل متن یک نمونه از این تصاویر موجود است .

  دوستان ، مطمئن باشید هدف از این بد جلوه دادن های امیرالمومنین (ع) که عمود اسلام است دلزده کردن شیعیان از دین و مذهب برحقشان است.

  برخلاف حضرت عیسی (ع) پیامبر بزرگ خدا که خداوندبه مادرش حضرت مریم اجازه نداد در عبادتگاه وضع حمل کند ، فاطمه بنت اسد (س)  امیرالمومنین (روحی فداه) را با کمک ملائک در درون خانه کعبه ، مقدس ترین مکان روی زمین به دنیا آورد.

  حال امید است که همه بدانند امیرالمومنین و اولاد معصومشان علاوه بر عطوفت و مهربانی که در چهره شان داشتند و دارند در قلب هایشان هم عشق به شیعیانشان موج می زند.

  و فرزندشان حضرت مهدی (عج) هم که انشاالله ظهور فرمایند قرار نیست همه را از دم تیغ بگذرانند و همچون جد بزرگوارشان پیامبر (ص) و حضرت امیرالمومنین (ع) با عشق همه را به دین مبین اسلام دعوت خواهند کرد .

  منبع مطلب : hastiberjisian.blog.ir

  مدیر محترم سایت hastiberjisian.blog.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  نگاره محمد

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  ناشناس 18 روز قبل
  0

  پذیرفتن این تصویر یا تصاویر مشابه از پیامبران یا ائمه،اثبات این مطلب است که ایرانیان در برخوردشون باهر مساله ای بیشتر از احساسات و عواطف وهیجانات بهره می گیرند تا عقلشون،مردمی جوگیر،هرهری،تو سری خور،قوی خور ضعیف کش،و هزار ویک صفت بد دیگر که محصولش میشه این،چرا باید چهره ائمه مهم باشه،باورها و رفتارهای اونها باید مهم باشه که نیست.

  ا 4 ماه قبل
  0

  این نیست این صورت یه جوون تونسیه

  مريم 5 ماه قبل
  1

  سلام

  مهدی 8 ماه قبل
  -1

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید