توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  فرق کره زمین باکره جغرافیا چیست

  1 بازدید

  فرق کره زمین باکره جغرافیا چیست را از سایت اسک 98 دریافت کنید.

  فرق کره زمین باکره جغرافیا چیست | بازی آموزشی | دینگولند

  آخرین قیمت موبایل

  منبع مطلب : www.dingoland.ir

  مدیر محترم سایت www.dingoland.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  آشنایی با کره زمین

  کره زمین سومین سیاره در منظومه شمسی است. سیاره ای که ما بر روی ان تکامل یافته و تنها سیاره مناسب زندگی در منظومه شمسی می­باشد. در ادامه مطلب شما با ویژگیها و مشخصات مختلف کره زمین آشنا می شوید.

  قطر کره زمین حدودا ۷۹۲۶ مایل (۱۲۷۵۶ کیلومتر) است. کره زمین پنجمین سیاره بزرگ در منظومه شمسی پس از مشتری ،زحل،اورانوس ونپتون می باشد.اراتوستن دانشمند یونان،(۲۷۶- ۱۹۴قبل از میلاد مسیح) اولین کسی بود که محیط کره زمین را محاسبه کرد. اوسایه ظهر اواسط تابستان را،در چاههای عمیق سین که (امروزه اسوان نامیده می شود و در کنار رود نیل در مصر قرار دارد) و اسکندریه را مقایسه کرد. و به درستی تصور کرد از انجا که خورشید بسیار دور است پرتوهای ان تقریبا موازی هستند.و بادانستن فاصله دو محل ، محیط زمین را بالغ بر ۲۵۰۰۰۰ استادیا (واحد سنجش محیط زمین ) محاسبه کرد . به طور دقیق مقدار یک واحد سنجش محیط زمین ناشناخته است، بنابراین دقت او نا مطمئن و احتمالی اما بسیار نزدیک به حقیقت بود او همچنین انحراف محور کره زمین و فاصله آن از ماه و خورشید را با دقت اندازه گرفت.

  ● ماه

  کره زمین یک قمر به نام ماه دارد. قطر کره ماه در حدود یک چهارم قطر کره زمین است. کره ماه ممکن است بخشی از کره زمین بوده باشد که بر اثر برخورد جسمی بزرگ باکره زمین در میلیاردها سال پیش از آن جدا شده است .

  ● جرم ، چگالی وسرعت گریز

  جرم کره زمین برابر ۹۸/۵ ضربدر ۱۰ به توان ۲۴ کیلو گرم است . کره زمین دارای چگالی متوسط ۵۵۲۰ کیلو گرم بر متر مکعب است (آب دارای چگالی ۱۰۲۷ کیلو گرم بر متر مکعب است ). پر چگال ترین سیاره منظومه شمسی کره زمین می باشد. یک جسم برای فرار از کشش گرانشی زمین باید به سرعت ۲۴۸۴۰ مایل در ساعت (برابر ۱۱۱۸۰ متر بر ثانیه ) برسد .

  ● طول مدت یک روز و سال بر روی کره زمین

  یک روز بر روی کره زمین ۹۳/۲۳ ساعت طول میکشد . (این به این معنی است که مددت ۹۳/۲۳ ساعت طول می کشد تا کره زمین یک بار به دور محور خودش بچرخد – این فرآیند یک روز نجومی نام دارد ). یک سال بر روی کره زمین به اندازه ۲۶/۳۶۵ روز بر روی این کره طول می کشد . ( این به این معنی است که ۲۶/۳۶۵ روز طول می کشد تا کره زمین یک بار مدار خورشید را دور بزند ). حرکت وضعی زمین به مرور زمان تا اندازه ای کند میشود یعنی تقریبا هر ده سال یک ثانیه کندتر خواهد شد.

  ● مدار زمین

  کره زمین به طور میانگین مسافت ۹۳ میلیون مایل (برابر با ۱۴۹۶۰۰۰۰۰ کیلومتر ) را در مدار خودش به دور خورشید می پیماید . این فاصله بر حسب یک واحد نجومی (AU) تعریف می شود . در حدود روز دوم ژانویه هر سال زمین نزدیکترین فاصله را با خورشید (۴/۹۱ میلیون مایل برابربا ۱/۱۴۷ میلیون کیلومتر ) دارد . این هنگام نزدین یا حضیض نام دارد . در حدود دوم جولای هر سال زمین بیشترین فاصله را با خورشید (۸/۹۴ میلیون مایل برابر ۶/۱۵۲ میلیون کیلومتر ) دارد . این هنگام اوج یا دورین گاه نام دارد .

  ● خروج مرکزی مداری

  خروج از مرکز مدار کره زمین برابر با ۰۱۷/۰ است . مدار کره زمین تقریبا دایره است .

  ● انحراف محور کره زمین و فصول

  محور کره زمین از خط عمود بر مدار خورشید ، به اندازه ۴۵/۲۳ درجه انحراف یافته است . این انحراف باعث به وجود آمدن چهار فصل سال یعنی تابستان ، بهار ، زمستان و پائیز می شود . از آنجائی که محور زمین دارای انحراف است، بخشهای مختلف کره زمین در زمانهای مختلف سال در جهت خورشید قرار می گیرند. این پدیده مقدار آفتاب در یافتن هر منطقه را تحت تاثیر قرار می دهد.

  ● سرعت

  سطح کره زمین در خط استوا به مقدار ۴۰۰۰۰ کیلومتر در شبانه روز حرکت می کند. این به معنای سرعتی برابر ۱۰۴۰ مایل بر ساعت یا ۱۶۷۰ کیلومتر بر ساعت است . این سرعت از تقسیم محیط کره زمین در خط استوا (حدود ۲۴۹۰۰ مایل یا ۴۰۰۷۰ کیلومتر )بر تعداد ساعات شبانه روز (۲۴) محاسبه می شود .

  از انجایی که محیط زمین در قطبین به صفر نزدیک می شود ،هنگامی که به سمت یکی از دو قطب حرکت می کنید این سرعت تقریبا به صفر کاهش پیدا می کند. زمین با سرعتی در حدود ۳۰ کیلو متر بر ثانیه در مدار به دور محور خودش می چرخد. این سرعت توسط سرعت چرخش تقریبی زمین (۵/۰کیلو متر بر ثانیه) در نزدیکی خط استوا سنجیده می شود.

  برای نشان دادن اثر گل خانه ، در اندازه جو در این تصویر مبالغه شده است. ضخامت جو کره زمین در حدود۳۰۰ مایل(۴۸۰کیلو متر ) است. اما بیشترین مقدار جو زمین در حدود ۱۰ مایل (۱۶ کیلو متر ) سطح زمین است.

  ● مقدار دما بر روی کره زمین

  مقدار دما بر روی کره زمین ۱۳۶ تا ۱۲۷- درجه فارنهایت (برابربا ۵۸ تا ۸۸ – درجه سانتی گراد) در نوسان است. پائین ترین دمای ثبت شده در جولای ۱۹۸۳ در منطقه وستوک قطب جنوب است و بالا ترین دمادر سپتامبر ۱۹۲۲ در کشورلیبی در قاره افریقا به ثبت رسید. تاثیر گلخانه ای باعث محصور شدن گرما در جو می شود. جو اجازه ورود مقداری پرتوی مادون قرمز را به درون فضا می دهد که کمی از انها به زمین انعکاس می یابند.

  ● جو زمین

  جو زمین متشکل از لایه نازکی از گازها است که کره زمین را احاطه کرده است. این گازها شامل ۷۸ % نیتروژن، ۲۱ % اکسیژن، ۹/۰%ارگون، ۰۳/۰%دی اکسیدکربن ومقدار کمی از گازهای دیگر است.

  جو زمین به واسطه گاز زدایی سیاره ای به وجود امد، فرایندی که در ان گازهایی مانند دی اکسیدکربن، بخاراب، دی اکسیدگوگرد و نیتروژن از درون زمین از طریق اتشفشانها ودیگر جریانات ازاد شدند. اشکال زندگی بر روی زمین از هنگام تکامل ترکیب جو را تعدیل کرده اند.

  کره زمین سومین سیاره از طرف خورشید درمنظومه شمسی است. وتنها سیاره قابل زیست منظومه شمسی می باشد. و یک ماه دارد. قطر زمین در حدود ۷۹۲۶ مایل (۱۲۷۵۶ کیلو متر) است. وپنجمین سیاره بزرگ منظومه شمسی پس از مشتری، زحل، اورانوس و نپتون است.

  منبع مطلب : geo-hadadpour.blogfa.com

  مدیر محترم سایت geo-hadadpour.blogfa.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  سوالات سال چهارم

  13) سیستم ها برچه اساسی به سیستم بازوبسته تقسیم می شوند ؟

  الف)تفاوت میزان ورودی وخروجی درسیستم  ب)چگونگی مبادله ی انرژی یااطلاعات   درس1

  ج) ساده یاپیچیده بودن سیستم  د)تاثیرپسخورانددروضعیت تعادل سیستم

  14) زمانی که تک تک پدیده های پیرامونی شهراصفهان راموردبررسی قرارمی دهیم ازچه نوع شناختی استفاده کرده ایم

  الف)تکوینی  ب)کارکردی  ج)ساختاری  د)آینده نگر    درس1

  15- کشف اصل هواشناسی« با افزایش ارتفاع در لایه تروپوسفر دما کاهش می یابد. » چه نوع پژوهشی است؟   درس2

  الف) بنیادی  ب) تاریخی   ج) کاربردید) توصیفی

  16- تمامی عبارات در راستای فعالیتهای پژوهشی درست است.به جز .....                                                            درس2                       

  الف) رد فرضیه به معنای شکست پژوهش و پژوهشگر نمی باشد.

  ب) انجام فعالیتهای منظم و منطقی جهت پاسخگویی به سوالات علمی را پژوهش می گویند.

  ج) پژوهش های بنیادی زیر بنای پژوهش های کاربردی است .  د)تدوین فرضیه بعداز جمع آوری داده های تحقیق انجام می گیرد.

  17- کدام خصیصه در همه نقشه ها مشترک است؟

  الف) تمامی نقشه ها با یک مقیاس تهیه می شوند    ب) در یک نقشه اندازه همه پدیده ها به یک نسبت تغییر نمی کند.     درس3

  ج) منظره قائم منطقه مورد نظر را نشان می دهند    د)تصویری عمودی از پدیده های طبیعی یا انسانی را نشان می دهند.    

  18- امروزه در کشورهای پیشرفته ، نقشه به عنوان بهترین وسیله برای چه منظوری کاربرد دارد؟درس3

  الف) جمع آوری اطلاعات برای توسعه سرزمین   ب) برنامه ریزی های مورد نیاز فضاهای جغرافیایی

  ج) بررسی دقیق پدیده های طبیعی و انسانی      د) دستیابی به دید کل نگری نسبت به محیط زندگی

  19- کدام پدیده ها بر روی نقشه های توپوگرافی بصورت عدد 7 نشان داده می شوند؟درس4

  الف) دره ها و آبراهه ها  ب) پرتگاه ها و گردنه ها   ج) دره ها و یالها  د) پشته ها و یالها .  

  20- برای تهیه نقشه از کشور کوچک تایوان و جزیره ایسلند کدام سیستم تصویر مناسب تر است؟درس4

  الف) مسطح    ب) استوانه ایج) مخروطید) ملواید.

  منبع مطلب : banbaey.blogfa.com

  مدیر محترم سایت banbaey.blogfa.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  ناشناس 12 روز قبل
  0

  سلام

  محمد 1 ماه قبل
  0

  فرق کره ی زمین با کره ی جغرافیا

  ناشناس 2 ماه قبل
  0

  خفه شوید دوست عزیز

  ناشناس 2 ماه قبل
  0

  نمی دانم

  ناشناس 2 ماه قبل
  0

  من به شما چی میگم شما چی میگید

  مهدی 1 سال قبل
  2

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید