در حال پالایش مطالب میباشیم تا اطلاع ثانوی مطلب قرار نخواهد گرفت.
  توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  قرص والپروات سدیم برای چیست

  1 بازدید

  قرص والپروات سدیم برای چیست را از سایت اسک 98 دریافت کنید.

  سدیم ولپرات

  سدیم ولپرات

  بیماری مانیا

  والپروات سدیم در کنترل فاز مانیای بیماری دو قطبی داروی بسیار موثری است. این دارو هم در فاز حاد بیماری و نیز در فاز خاموش بیماری و به منظور پیشگیری از عود فاز حاد بسیار موثر می باشد.

  اثرات درمانی دارو به سطح خونی آن بستگی دارد که لازم است بین ۵۰ تا ۱۵۰ میکرو گرم در دسی لیتر تنظیم شود. معمولا پس از تجویز دارو، سطح خونی آن تعیین و مقدار داروی مصرفی بیمار بر اساس آن تنظیم می شود.

  افسردگی

  در درمان فاز افسردگی بیماری مانیا نیز کاربرد درمانی دارد که معمولا توام با داروهای ضد افسردگی تجویز می گردد تا ضمن درمان افسردگی از عود حمله مانیا جلوگیری نماید.

  مهمترین عوارض والپروات سدیم که لازم است بدانیم:

  موارد فوق شایع ولی خطرناک نیستند.

  برخی موارد نادرند هر چند که ممکن است خطرناک باشند:

  آزمایشات دوره ای

  کسانی که تحت درمان والپروات سدیم قرار دارند لازم است آزمایشات زیر را به صورت دوره ای انجام دهند تا از عوارض ناخواسته و خطرناک به موقع آگاه شده و اقدامات لازم برای پیشگیری به عمل آید:

  منبع مطلب : andishesr.com

  مدیر محترم سایت andishesr.com لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  والپروات سدیم برای درمان چه بیماریهایی مورد استفاده قرار میگیرد؟

  والپروات سدیم برای درمان چه بیماریهایی مورد استفاده قرار میگیرد؟

  امروزه با دسترسی همگانی به اینترنت می‌توانیم به راحتی در مورد انواع بیماریها و داروها اطلاعات کسب کنیم. این امر سبب می‌شود که با دیدی باز از داروها استفاده کنیم و در صورت بروز اولین علائم بیماری به سرعت برای درمان اقدام کنیم.

  در این مقاله قصد داریم به معرفی داروی والپروات سدیم بپردازیم. در پایان این مقاله شناخت کاملی به این دارو خواهید داشت و در صورت نیاز با دید باز از آن استفاده خواهید کرد.

  والپروات سدیم چیست؟

  والپروات سدیم چیست؟

  این دارو برای درمان مشکلات سیستم اعصاب مرکزی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این دارو معمولا برای درمان سردردهای میگرنی، بیماری صرع، افسردگی، اختلال دوقطبی و رفع علائم ناشی از ترک اعتیاد تجویز می‌گردد.

  عوارض جانبی والپروات سدیم

  عوارض جانبی والپروات سدیم

  عوارض جانبی بخشی ازهویت هر دارویی است، اما اگر پزشک دارویی را برای شما تجویز می‌کند، بی‌شک اثرات آن بر سلامتی بیشتر از عوارض آن است. عوارض جانبی این دارو به شرح زیرند:

  نارسایی کبدی یکی از عوارض جانبی این دارو است که معمولا در طی 6 ماه اول به وجود می‌آید. اگر بیماری کبدی ادامه دار شود می‌تواند منجر به بی اشتهایی و بی‌قراری گردد.

  تداخل دارویی والپروات سدیم

  تداخل دارویی والپروات سدیم

  تداخل دارویی مسئله بسیار مهمی است که قبل از مصرف هر دارو و مکملی باید به آن توجه داشته باشیم. حتی اهمیت این موضوع در مصرف مکملهای گیاهی نیز بیشتر است. بهتر است بدانید گیاهی هرگز به معنای بی‌خطر نیست. تداخل دارویی این دارو به شرح زیر است:

  در هنگام مصرف این این دارو، نباید از قرصهای خواب استفاده کنید.

  آیا مصرف والپروات سدیم در دوران بارداری و شیردهی مجاز است؟

  آیا مصرف والپروات سدیم در دوران بارداری و شیردهی مجاز است؟

  دوران بارداری و شیردهی دوران بسیار حساسی است. مادر هر چه در این دوران مصرف کند، مستقیم بر بدن جنین و یا کودک اثر می‌گذارد.

  مصرف والپروات سدیم در دوران بارداری خطرناک است و به جنین آسیب وارد می‌کند و خطر نقص لوله عصبی را افزایش می‌دهد. همچنین این دارو وارد شیر مادر می‌شود و بر کودک اثر می‌گذارد، اما اثرات آن هنوز به طور دقیق مشخص نشده است.

  اگر از والپروات سدیم استفاده می‌کنید، به آزمایشهای دوره‌ای اهمیت بدهید!

  اگر از این دارو استفاده می‌کنید، به آزمایشهای دوره‌ای اهمیت بدهید!

  مصرف این دارو باید زیر نظر مستقیم پزشک صورت گیرد و برای جلوگیری از بروز عوارض ناخواسته آزمایشاتی به طور منظم انجام شود. به همین منظور بهتر است هر 6 تا 12 ماه یکبار آزمایش CBC برای اندازه گیری گلبولهای سفید خون انجام شود. همچنین آزمایشاتی بر روی کبد صورت می‌گیرد، تا آنزیم‌های کبدی اندازه گیری شوند.

  چه کسانی نباید از والپروات سدیم استفاده کنند؟

  چه کسانی نباید از والپروات سدیم استفاده کنند؟

  مصرف والپروات سدیم برای برخی از افراد به شدت خطرناک است، این افراد به شرح زیرند:

  سلامتی گنجینه‌ای است که جایگزینی برای آن نیست. مراقب سلامتی خود باشید!

  برای تهیه بهترین محصولات و مکملهای دارویی به سایت داروخانه آنلاین مراجعه کنید.

  منبع مطلب : darookhaneonline.com

  مدیر محترم سایت darookhaneonline.com لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  داروی والپروات | روش قطع قرص والپروات سدیم | داروی والپروات در زنان

  داروی والپروات | روش قطع قرص والپروات سدیم | داروی والپروات در زنان

  داروی والپروات

  نحوه عملکرد

  والپروات اسید چرب ساده ای است که ساختمان چند شاخه ای دارد، نحوه کارکرد آن پیچیده است و هنوز به صورت کامل مشخص نشده است. والپروات مانع از بین رفتن گابا می شود، چرخه اسید آراشیدونیک را کند میکند، مسیرهای علامت دهی خارج سلولی وابسته به کیناز (ERK) را فعال کرده و به این ترتیب شکل پذیری پلاستیسیته سیناپسی را تغییر می دهد، سیستم علامت دهی داخل سلولی را مهار می کند، اثرات و تظاهرات فاکتور رشد نورونی استخراج شده از مغز (BDNF) را تشدید کرده و مقدار پروتئین C کیناز را کم می نماید.

  مطالعات اخیر بر توانایی های والپروات در تغییر دادن تظاهرات ژن های چندگانه ای که در تنظیم نسخه برداری از DNA نقش دارند و همچنین تغییر ساختار اسکلت سلولی و ثبات و تعادل یونها تأکید دارند، سایر سازوکارهایی که برای والپروات درنظر گرفته شده است شامل کاهش اینوزیتول و اثرات غیر مستقیم بر مسیرهای غیرگابایی که توسط کانال های سدیمی وابسته به ولتاژ تنظیم می شوند، می باشد.

  مقالات زیادی مربوط به امکان استفاده از والپروات به عنوان یک داروی کمکی در درمان چند نوع سرطان در سال های اخیر چاپ شده است، در این مورد سازوکار عمل مربوط به مهار هیستون دی استیلاز می باشد.

  اشکال دارویی 

  والپروات معمولا به سه شکل وجود دارد: سدیم والپروات و والپروئیک اسید (مجاز برای درمان صرع) و نیمه – سدیم والپروات که برای درمان مانیای حاد مجاز می باشد. هم نیمه – سدیم و هم سدیم والپروات به اسید والپروئیک متابولیزه می شوند که فعالیت های داروشناختی هر سه نوع دارو را به عهده دارد. مطالعات بالینی که درباره درمان اختلالات خلقی می باشند از هر سه شکل دارو به طور مختلف استفاده می کنند ولی استفاده از نیمه به سدیم والپروات بیش از سایرین بوده است.

  موارد مصرف داروی والپروات

  والپروات در درمان مانیا موثر است.

  والپروات در درمان افسردگی دو قطبی به میزان متوسطی مؤثر است والپروات در پیشگیری حملات اختلالات دوقطبی موثر است.

  والپروات را به عنوان خط اول درمان حملات حاد مانیا و همراه داروی ضد افسردگی برای کنترل حملات حاد افسردگی و برای پیشگیری حملات توصیه می کنند.

  سایر موارد مصرف داروی والپروات

  گاهی اوقات از والپروات برای کنترل رفتارهای پرخاشگرانه ناشی از بیماری های مختلف روان پزشکی استفاده می شود. والپروات قادر است برآشفتگی و پرخاشگری بیماران اسکیزوفرنی یا دو قطبی را که در محیط های دور از استرس زندگی می کنند کم نماید. یک RCT کوچک کنترل شده با دارونمای مثبت در مورد اثرات والپروات در درمان اضطراب منتشر وجود دارد.

  سطوح پلاسمایی 

  شکل دارو جنبشی (فارماکوکینتیک) والپروات پیچیده است و سه بخش متفاوت را دنبال می کند از طرفی در سرم به پروتئین متصل است و به سرعت به حد اشباع می رسد. لذا اندازه گیری سطح پلاسمایی دارو مفید نمی باشد و از آن استفاده چندانی نمیشود. با این حال شاید در مانیای حاد ارتباط سطح دارو و پاسخ درمانی به شکل خطی باشد، سطوح سرمی کمتر از ۵۵ میلی گرم الیتر تأثیر بیشتری از دارونما ندارد و سطوح بالاتر از ۹۴ میلی گرم/لیتر بیشترین پاسخ درمانی را ایجاد می کند گرچه این یافته های ضعیف می باشند.

  توجه داشته باشید که این میزان حداکثر مقدار محدوده مجاز درمان صرع است که در برگه های پاسخ آزمایشگاهی قید شده است. سطح سرمی مطلوب در دوره های نگهدارنده بیماری نامشخص است ولی به نظرمی رسد حداقل ۵۰ میلی گرم/لیتر باشد. استفاده از داروی بارگذاری شده (loading) برای رسیدن سریع به سطوح پلاسمایی مطلوب معمولا به خوبی تحمل می شود. با کمک اندازه گیری سطح پلاسمایی می توان به موارد عدم تحمل و یا مسمومیت دارویی پی برد.

  عوارض جانبی داروی والپروات

  والپروات می تواند سبب التهاب معده و افزایش میزان آمونیاک شود که هر دو این حالات می تواند منجر به تهوع گردد. خواب آلودگی و کاهش هوشیاری اغلب در مواردی دیده می شود که دارو با مقدار بیش از ۷۵۰ میلی گرم روز شروع شده باشد. گاهی افزایش وزن شدید است به خصوص وقتی که دارو همراه کلوزاپین مصرف شود. عارضه بعدی والپروات لرزش ظریفی است که وابسته به مقدار دارو است و در ۴/ ۱ بیماران می تواند بروز کند  این لرزش بیشتر وضعیتی و در هنگامی که قصد انجام کاری وجود دارد (intentional) دیده می شود، در گروه کمی از این بیماران علایم به سمت پارکینسونیسم می رود که در این موارد کاهش کارکرد شناختی فرد نیز بارز خواهد بود. با قطع والپروات این عوارض نیز از بین می روند (برگشت پذیر).

  سایر عوارض والپروات عبارت اند از: ریزش مو که البته با رویش مجدد همراه است، ادم محیطی و گاهی ترومبوسیتوپنی، لکوپنی و هیپوپلازی گلبولهای قرمز و پانکراتیت ، والپروات می تواند سبب پرکاری آندروژنی و درنتیجه بروز سندرم تخمدان های پلی کیستیک در خانم ها شود.

  والپروات تراتوژن شناخته شده ای برای جنین انسان است. والپروات به ندرت سبب نارسایی کبدی وخیم (fulminant) می شود این عارضه به خصوص در کودکانی که چند داروی ضد تشنج مصرف می کنند دیده می شود. در هر بیماری که آنزیم های کبدی او به دنبال مصرف والپروات بالا رفت (در اوایل درمان شایع است) باید از نظر بالینی معاینه شود و سایر شاخص های کارکرد کبدی مثل آلبومین سرم و زمان لخته شدن خون را هم بررسی کرد.

  والپروات توسط کلیه ها دفع می شود و بخشی از آن به اجسام کتونی تبدیل می شود لذا ممکن است نتیجه آزمایش ادرار از نظر کتون مثبت کاذب باشد.

  آزمایشات قبل از شروع دارو 

  شمارش کامل گلبولهای خون، بررسی آنزیم های کبدی و اندازه گیری وزن یا BMI را توصیه می شود

  جهت پایش حین درمان توصیه میشود هر ۶ ماه شمارش کامل گلبولهای خونی و آزمایشات کارکرد کبدی و BMI تکرار شود.  اگر مقدار این آنزیم ها بالا گزارش شده باشد باید آلبومین و زمان لخته شدن خون نیز بررسی گردد.

  قطع دارو

  بهتر است که دارو را به تدریج، حداقل در طول یک ماه قطع شود

  استفاده از داروی والپروات در زنان سن باروری

  والپروات داروی تراتوژن شناخته شده ای برای انسان است، در زنان مبتلا به صرع باید از داروهای ضد تشنج دیگری که برای جنین عارضه ای ندارد استفاده کنیم، در شرایط عادی نباید از والپروات برای درمان اختلال دوقطبی زنان سنین باروری استفاده نمود.

  بروشور اطلاعات دارویی (SPCs) سدیم والپروات و دی والپروئکس سدیم متذکر می گردد:

  زنانی که دچار مانیا می شوند معمولا میل جنسی زیاد داشته، از نظر جنسی بی پروا بوده و امکان بارداری ناخواسته در آنها بالاتر از جمعیت عادی است و تا ۵۰٪ موارد بارداری آنان را تشکیل میدهد لذا اگر لازم است که والپروات را ادامه دهیم باید از روش های مطمئن پیشگیری از بارداری و فولات هم استفاده کرد.

  معمولا به خطر تراتوژنیسیته والپروات آن طور که باید و شاید اهمیت داده نمی شود و بسیاری از زنان سنین باروری نه از روشهای پیشگیری حاملگی و نه از فولات استفاده نمی کنند. گاهی والپروات در کودکانی که در دوران جنینی در معرض آن قرار گرفته اند سبب بروز اختلالات شناختی می گردد.

  تداخلات دارویی

  قسمت عمده والپروات در خون به پروتئین متصل می شود، سایر داروهایی که آنها نیز به پروتئین وصل می شوند مثل آسپرین می توانند سبب جابه جایی والپروات و بالا رفتن سطح آزاد آن در پلاسما و مسمومیت شوند. درضمن آسپرین با مقدار حداقل ۳۰۰ میلی گرم قادر است متابولیسم والپروات را مهار کند. برعکس داروهایی مثل وارفارین که با قدرت کمتری به پروتئین وصل می شوند توسط والپروات از آن جدا شده و سطح آزاد آنها بالا می رود و مسمومیت با آنها به وجود می آید.

  سوخت و ساز والپروات کبدی است، داروهایی که آنزیم های CYP را مهار می کنند (مثل اریترومایسین، فلوکستین و سایمتیدین) سبب بالا رفتن سطح والپروات سرم می گردند. والپروات هم می تواند از طریق رقابت امهار رقابتی سوخت و ساز برخی داروها سطح آنان را بالا ببرد مثل: داروهای ضدافسردگی سه حلقه ای (به ویژه کلومیپرامین)، لاموتریژین، کوئتیاپین ، وارفارین  و فنوباربیتال، والپروات می تواند سطح پلاسمایی الانزاپین را با سازوکار نامعلومی به میزان قابل توجهی پایین بیاورد. .

  تداخلات فارماکودینامیک نیز رخ میدهد: اثر ضدتشنجی والپروات توسط داروهایی که آستانه تشنج را پایین می آورند (مثل داروهای ضدروان پریشی) خنثی میگردد. افزایش وزن ناشی از دارو در هنگام مصرف هم زمان کلوزاپین و الانزاپین تشدید می شود. نحوه تجویز و پایش والپروات در جدول ۱-۳ خلاصه شده است.

  راه های ارتباطی با دکتر ناصر مهربان:

  شماره تماس: 09373533992

  صفحه اینستاگرام: drmehrabann

  برای کسب اطلاعات بیشتر به بهترین متخصص مغز و اعصاب در تهران مراجعه نمایید.

  منبع مطلب : drmehraban.com

  مدیر محترم سایت drmehraban.com لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 5 روز قبل
  0

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید