توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  قوه مقننه از چه کسانی تشکیل شده است

  1 بازدید

  قوه مقننه از چه کسانی تشکیل شده است را از سایت اسک 98 دریافت کنید.

  قوه مقننه جمهوری اسلامی ایران

  مجلس شورای اسلامی (قوه مققنه) چه وظایف و اختیاراتی دارد | گروه وکلای سنا

  مجلس شورای اسلامی (قوه مققنه) چه وظایف و اختیاراتی دارد | گروه وکلای سنا

  بر طبق اصل ۵۷ قانون اساسی جمهوری اسلامی، ایران از سه قوه مقننه، مجریه و قضاییه تشکیل شده است زیر نظر ولایت مطلقه امر و امامت امت می باشند و در عین حال از یکدیگر جدا می باشند.

  در اصل ۵۹ قانون اساسی آمده است که اعمال قوه مقننه در مسائلی همچون فرهنگی، اجتماعی و سیاسی و اقتصادی از راه همه پرسی می باشد و همچنین توسط مراجعه مستقیم به آرای مردم صورت می گیرد درخواست مراجعه به آرای عمومی باید به تصویب دو سوم از نمایندگان مجلس برسد با این توضیحات به وظایف مجلس و نحوه انتخاب نمایندگان آن می پردازیم.

   همه پرسی چگونه انجام میگیرد؟

  با توجه به قانون، همه پرسی را رئیس جمهور یا صد نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی پیشنهاد می دهند و به تصویب ۳۲ مجموع از نمایندگان صورت می‌گیرد. این مصوبه مجلس همانند سایر مصوبه های دیگر باید برای اظهار نظر به مجلس شورای نگهبان فرستاده شود. وظیفه شورای نگهبان نظارت بر همه پرسی می باشد.

   اعمال قوه مقننه از طریق مجلس بر اساس اصل ۵۸ دو نکته را شایان ذکر می کند:

  اول اینکه هر چند که گذاشتن قانون و قانونگذاری در جمهوری اسلامی از طریق مجلس انجام می شود اما به این معنی نمیباشد که هر مصوبه ای را که مجلس تعیین می کند به تنهایی دارای اعتبار باشد و برای اینکه به رسمیت شناخته شود هیچ مرکز و نهاد دیگری نباید روی آن نظر دهند و یا به تایید دیگران برسد.

  پس برای اینکه مصوبات مجلس قانونی شود نظر تایید شورای نگهبان و در بعضی از موارد مجمع تشخیص مصلحت نظام لازم می باشد و مشکلی با اصل ۵۸ ندارد.

  مورد دومی این می باشد که درست است که مجلس قانونگذاری دارد اما در بعضی از زمینه ها بر اساس قانون اساسی اجازه چنین کاری را ندارد. در اصل ۷۱ آمده است مـجلس شـورای اسلامی در عموم مسائل در حدود مقرر در قانون اساسی می تواند قانون وضع کند.

  وظایف و اختیارات مجلس شورای اسلامی

  محدودیت های مجلس برای قانون گذاری

  مجلس از دو جهت برای ایجاد قانون گذاری محدود می‌باشد:

  ویژگی ها و تعداد نمایندگان مجلس شورای اسلامی

  سوال اینجاست که کسانی که برای مجلس انتخاب می‌شوند چه شرایطی دارند و تعداد نمایندگان چقدر است؟

  بر اساس اصل ۶۲ قانون اساسی اینگونه بیان می کنیم که:

  با توجه به این اصل می توانیم بگوییم که شرایطی که انتخاب شوندگان دارند به قانون عادی مجلس واگذار می گردد و همچنین با توجه به اختیارات و وظایف فراوانی که برای نمایندگان مجلس قرار داده شده است مجلس اجازه این را ندارد که مواردی از قبیل مبانی نظام و تعهد و امانت داری و همچنین نداشتن سوء سابقه و غیره را نادیده بگیرد چون دادن این همه از اختیارات و وظایف به کسانی که نوعی ولایت بر سرنوشت جان و مال مردم دارند بدون اینکه صلاحیت های لازم را داشته باشند مشروع نمی باشد.

   نامزد مجلس چه شرایطی باید داشته باشد؟

  وظایف و اختیارات مجلس شورای اسلامی

  همچنین کسانی هستند که از انتخاب شدن در در مجلس به کلی محروم می باشند و آن ها شامل افراد زیر می باشند:

  بر طبق قانون انتخاباتی که اعضای مجلس را انتخاب میکنند افرادی از قبیل، مقامات عالی قوه مجریه و قضائیه و معاونین و مشاورین آنها، اعضای شورای نـگهبان، شـاغلین نیروهای مسلح و وزارت اطلاعات، استانداران، فرمانداران، بخشداران و معاونان و مشاوران آنها در سراسر کشور، ائمه جـمعه، رؤسـا و مـقامات عالی محلی و اعضای هیأت مدیره و مدیرعامل مؤسسات دولتی و وابسته به دولت در حوزه مأموریت خود، به واسـطه شغل و مقامی که دارند، حق انتخاب شدن در مجلس را ندارند مگر اینکه از سه ماه قبل از اینکه در انتخابات ثبت نام کنند از سمت خود خارج شده باشند و استعفاء داده باشند و دیگر در آن پست شغلی مشغول خدمت نباشند.

  کسانی که به عنوان نمایندگان مجلس انتخاب می گردند باید تابعیت جمهوری اسلامی ایران را داشته باشند و عاقل باشند.

  بر اساس اصل ۶۴ تعداد نمایندگان مجلس شورای اسلامی باید ۲۷۰ نفر باشد و از سال ۱۳۶۸ به بعد از هر ده سال با در نظر گرفتن شرایط موجود از قبیل عوامل انسانی و سیاسی و جغرافیایی و هم چنین عواملی از این دسته حداکثر می توانند ۲۰ نفر را به نمایندگان مجلس اضافه کنند. زرتشتیان، کلیمیان هر کدام یک نماینده و مسیحیان و آشوری و کلدانی مجموعا یک نماینده و مسیحیان ارمنی جنوب و شمال، هر کدام یک نماینده انتخاب می کنند

   شیوه و کیفیت جلسات و مذاکره هایی که در مجلس انجام میشود

  با توجه به اصل ۶۵ می توانیم اینگونه بیان کنیم که مجلس با حضور داشتن ۳۲ دو نفر از مجموع نمایندگان مجلس رسمیت پیدا می کند و همچنین در جلسه اول تمامی نمایندگان که حضور دارند باید سوگند یاد کنند و اگر نماینده حضور نداشت در جلسه بعدی سوگند را اجرا می کند.

  تمامی مذاکرات مجلس شورای اسلامی باید به‌ صورت علنی برگزار گردد و همچنین گزارش کامل از مجلس باید به صورت رسمی در روزنامه رسمی و همچنین از طریق رادیو به اطلاع کلیه مردم برسد و اگر شرایط اضطراری باشد به خاطر امنیت کشور نتوانند مجلس را به صورت علنی برگزار کنند با توجه به تقاضای رئیس جمهور یا یکی از وزرا و یا ۱۰ نفر از نمایندگان مجلس جلسه به صورت غیر علنی برگزار می گردد و اعتبار جلسات غیر علنی به این می باشد که شورای نگهبان حضور داشته باشند و همچنین به تصویب سه چهارم نمایندگان مجلس برسد.

  بعد از اینکه شرایط عادی شد و از حالت اضطراری خارج گردید مصوبات جلسه غیر علنی باید به حضور و اطلاع عموم برسد.

  طبق اصل ۷۰ رئیس جمهور و معاونان و همچنین وزیران او به صورت جمعی یا انفرادی حق شرکت در جلسات علنی را دارا هستند. همچنین آنها می‌توانند در این جلسات مشاورین خود را به همراه داشته باشند و در صورتی که نمایندگان نیاز ببینند که وزرا حضور داشته باشند آنها موظف هستند که حضور پیدا کنند و هرگاه که بخواهند تقاضا کنند مطالب آنها شنیده می شود.

  وظایف و اختیارات مجلس شورای اسلامی

  مجلس شورای اسلامی چه وظیفه ها و اختیاراتی دارد؟

  اختیاراتی که مجلس شورای اسلامی دارد بسیار سنگین و وسیع می باشد.

  اما مهمترین وظایفی که مجلس دارد به قرار زیر است:

  نمایندگان مجلس و مصونیت آن ها

  نکته قابل توجه این جا می باشد که نمایندگان مجلس با این همه وظیفه و اختیاراتی که دارند ترجمه قانون اساسی از یک مصونیت پارلمانی برخوردار هستند با توجه به اصل ۸۶ قانون اساسی مصونیتی که نمایندگان مجلس دارند باید در خصوص رای نظراتی باشد که در داخل مجلس برگزار می گردد. اگر هم در خارج از مجلس باشد باید در ارتباط با کار نمایندگی باشد.

  منبع مطلب : www.sena2015.com

  مدیر محترم سایت www.sena2015.com لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  ناشناس 12 روز قبل
  0

  قوه‌ی مقننه از چه کسانی تشکیل می‌شود

  مهدی 1 سال قبل
  0

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید