توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  قیمت هر کیلووات برق خانگی در سال 99

  دسته بندی :
  1. اسک 98
  2. مطالب سایت
  4بازدید

  قیمت هر کیلووات برق خانگی در سال 99 را از سایت اسک 98 دریافت کنید.

  تعرفه برق از ابتدای سال 99 چقدر افزایش می‌یابد؟- اخبار نفت و انرژ - اخبار اقتصادی تسنیم - Tasnim

  تعرفه برق از ابتدای سال 99 چقدر افزایش می‌یابد؟- اخبار نفت و انرژ - اخبار اقتصادی تسنیم - Tasnim

  به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، مصطفی رجبی مشهدی، سخنگوی صنعت برق کشور در نشستی خبری اظهار داشت: تنها در حدود 300 ساعت محدودیت تامین برق در ماه های گرم سال وجود دارد که با مدیریت مصرف، این محدودیت ها کاهش خواهد یافت؛ تامین برق در سایر اوقات هیچ محدودیتی ندارد، علاوه بر آن صنعت برق می‌تواند نیازهای جدید برق را تامین کند.

  سخنگوی صنعت برق، برقی کردن موتور سیکلت ها را اقدام مناسبی جهت کاهش آلودگی هوا ارزیابی کرد و گفت: این موضوع به بهبود هوای کلان‌شهرها کمک خواهد کرد و بر این اساس آمادگی وجود دارد تا تامین برق ایستگاه‌های شارژ انجام شود.

  معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی شرکت توانیر با بیان اینکه "سه هزار و 250 مگاوات نیروگاه جدید از پیک مصرف سال گذشته تا پیک امسال اضافه شد"، گفت: از پیک امسال تا پیک مصرف تابستان سال 99 نیز حدود 3000 مگاوات ظرفیت جدید تولید برق به مدار بهره برداری وارد می شود.

  وی، از ثبت رکورد سه هزار و 874 مگاواتی با اعمال مدیریت مصرف خبر داد و گفت:امسال و در پیک مصرف 200 هزار تفاهنامه با مشترکان صنعتی، کشاورزی و سایرین برای اعمال مدیریت مصرف امضا شد ئ اعمال مدیریت مصرف در صنایع و بخش کشاورزی در زمان اوج مصرف در تابستان امسال نبود خاموشی برنامه ریزی شده برق را به همراه داشت.

  وی افزود: مدیریت مصرف در تابستان امسال صادرات برق کشور براساس تعهدات را ممکن کرد، ضمن آنکه رشد 120 درصدی در صادرات را به همراه داشت.

  معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی توانیر گفت: توجه نکردن به مدیریت مصرف در تابستان امسال می توانست نیاز پنج هزارمگاواتی به نیروگاه های جدید را که هفت هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری هم نیاز داشت، برای کشور به دنبال داشته باشد که اعمال مدیریت مصرف این نیاز را برطرف کرد.

  رجبی مشهدی از پرداخت 350 میلیارد تومان پاداش خوش مصرفی به صنایع و کشاورزی در پیک امسال خبرداد و گفت: امسال از 29 میلیون مشترک صنعت برق 24 میلیون مشترک زیر الگوی مصرف، برق مصرف کردند و بر همین اساس تعرفه برق آنان تنها هفت درصد اضافه شد.

  وی ادامه داد: پنج میلیون مشترک نیز بالاتر از الگو، مصرف داشتند که تعرفه برای آنها 16درصد اعمال شد که با هفت درصد مابقی مشترکان تعرفه آنها23درصد افزایش داشت.

  معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی توانیر تصریح کرد: برای سال آینده نیز از اول فروردین ماه 99 به میزان 7 درصد تعرفه برق برای همه مشترکان افزوده می شود و برای مشترکان پرمصرف نیز که بیش از الگوی مصرف، به مصرف برق می پردازند، علاوه بر افزایش 7 درصدی همگانی، 16 درصد دیگر نیز افزایش تعرفه برق خواهند داشت.

  وی افزود: در تابستان امسال هشت میلیون مشترک از 24 میلیون مشترک نسبت به پارسال مصرف کمتری از حد الگو داشتند و برهمین اساس و طبق مصوبه وزارت نیرو 106 میلیارد تومان پاداش به آنان پرداخت شد.

  سخنگوی صنعت برق به تلاش برای ورود استارتاپ ها به موضوع مدیریت مصرف به صورت جدی در تابستان 99 اشاره کرد و گفت: پیش بینی می شود بتوان با ورود استارتاپ ها بتوان هزارمگاوات صرفه جویی اعمال کرد که در مجموع پنج هزارمگاوات از محل مدیریت مصرف خواهیم داشت.

  رجبی مشهدی ضمن تکذیب مجدد افزایش قیمت ها ناشی از حذف قبض کاغذی گفت: اگر هر مشترکی بتواند مستدل افزایش قبض برق ناشی از حذف قبض کاغذی را نشان دهد یکسال از پرداخت قبض معاف خواهد شد.

  وی افزود: پیش بینی می کنیم طرح حذف قبض کاغذی برق بتواند 300 میلیارد تومان صرفه جویی در یکسال به همراه داشته باشد.

  سخنگوی صنعت برق عامل مهم انتشار ذرات معلق در کلانشهرها را وسایل نقلیه و موتورسیکلت‌ها برشمرد و گفت: سهم صنایع عمده و نیروگاه ها در آلودگی هوا حدود 23 تا 24 درصد است که نقش نیروگاه‌ها در این بین بسیارکم است.

  رجبی مشهدی افزود: نیروگاه ها اگر گاز طبیعی مصرف کنند هیچ‌گونه ذرات معلقی تولید نخواهند کرد و نیروگاه ها تنها در شرایط اضطرار از سوخت مازوت استفاده می‌ کنند که ممکن است عامل آلایندگی باشد و در حال حاضر نیز استفاده از سوخت مازوت در این نیروگاه‌ها بسیار اندک است.

  انتهای پیام/

  منبع مطلب : www.tasnimnews.com

  مدیر محترم سایت www.tasnimnews.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  ​​​​​​​مبلغ قبض برق چگونه محاسبه می‌شود؟

  ​​​​​​​مبلغ قبض برق چگونه محاسبه می‌شود؟

  هر کیلو وات ساعت معادل مصرف 1000 وات در یک ساعت است. مثلاً یک جاروبرقی 2200 وات، در طول 30 دقیقه 1.1 کیلو وات ساعت مصرف می‌کند. در جدول زیر میزان مصرف چند مورد از وسایل خانگی ذکر شده و هزینه میانگین آن آورده شده است.

  * مقادیر هزینه در جدول بالا به صورت تقریبی و میانگین است.

  اما فرمول دقیق محاسبه هزینه برق چیست؟

  حالت‌های مختلفی برای محاسبه این هزینه وجود دارد. مثلاً هزینه برق در واحدهای تجاری تقریباً 4 برابر هزینه مشترکین مسکونی است. علاوه بر این در کنتورهای دیجیتالی جدید، هزینه برق به زمان مصرف آن یعنی ساعت‌های کم باری یا اوج بار بستگی دارد اما در کنتورهای تک زمانه قدیمی، تنها یک نرخ برای محاسبه قیمت وجود دارد.

  در اینجا مثالی در مورد حالت سه زمانه یک واحد مسکونی ارائه می‌شود. تصویر زیر بخشی از قبض برق یک مشترک خانگی در استان تهران است.

  قبض بالا برای مصرف در بازه زمانی 58 روزه بین 03/04/1398 و 30/05/1398 صادر شده است. میزان مصرف در حالت میان باری kwh 257، در حالت اوج باری kwh 120 و در حالت کم باری kwh 169 است. در نتیجه میزان کل مصرف kwh 546 در 58 روز است.

  از آنجایی که قیمت برق در پله‌های مختلف مصرف ماهانه، متفاوت است؛ ابتدا مقدار میانگین مصرف ماهانه محاسبه می‌شود تا هزینه در یک ماه مشخص شده و سپس هزینه کل دوره محاسبه شود.

  برای محاسبه مصرف ماهانه، ابتدا مصرف یک روز حساب می‌شود. مصرف یک روز با تقسیم مصرف کل بر تعداد روز دوره محاسبه می‌شود (546 تقسیم بر 58). با ضرب این مقدار در عدد 30، مصرف ماهانه به دست می‌آید. برای مثال در شکل بالا مصرف ماهانه برابر است با kwh 282.3 که در قبض هم قابل مشاهده است.

  تعرفه مصرف تا kwh 100 برابر با 524 ریال است. از 100 تا 200 کیلو وات ساعت 611 ریال بوده و از 200 تا 300 کیلووات ساعت هزینه دو برابر شده و حدود 1310 ریال خواهد بود. البته مقدار تعرفه در سال‌ها و مناطق مختلف، ممکن است متفاوت باشد. با ضرب میزان مصرف هر پله در تعرفه آن، هزینه ماهانه آن پله مشخص می‌شود. با جمع هزینه تمام پله‌ها، کل هزینه ماهانه که 221462 ریال است، به دست می‌آید. برای به دست آوردن هزینه دوره که 58 روز است، این عدد بر 30 تقسیم شده و در 58 ضرب می‌شود. در نتیجه هزینه دوره برابر با 428160 ریال است.

  برای مصرف در ساعات اوج بار مبلغی مازاد و برای مصرف در زمان کم باری، تخفیف در نظر گرفته می‌شود. تعرفه هر کیلووات ساعت در ساعات اوج‌ بار 524 ریال مازاد و برای هر کیلووات ساعت در ساعات کم‌ باری 262 ریال تخفیف در نظر گرفته شده است. در نتیجه در مثال بالا هزینه kwh 120 در زمان اوج بار برابر با 62880 ریال بوده و تخفیف kwh 169 در دوره کم باری برابر با 44278 ریال است.

  هزینه‌ای هم تحت عنوان آبونمان وجود دارد. این هزینه همان حق اشتراک است و صرف نگهداری و بهبود شبکه تولید و انتقال برق می‌شود. مبلغ آبونمان در این مثال 21267 ریال است.

  در نتیجه مبلغ برق مصرفی برابر است با:

  428160+62880-44278+21267=468029 ریال

  و در نهایت مبالغ کوچکی تحت عنوان مالیات بر ارزش افزوده، عوارض و بیمه نیز وجود دارد. با در نظر گرفتن این هزینه‌ها، مبلغ نهایی قابل پرداخت برابر است با:

  468029+42123+1933+41532=553617 ریال

  توجه به این نکته ضروری است که تعرفه برق در ایران به دلیل تخصیص یارانه، از اکثر کشورهای جهان ارزان‌تر است. برای مثال میانگین قیمت هر کیلووات ساعت در کشورهای پیشرفته اروپایی 15 سنت است که  به صورت تقریبی 16 برابر ایران است.

  با حذف قبوض کاغذی، پرداخت قبض برق، تنها از طریق استعلام قبض امکان‌پذیر است. یکی از روش‌های استعلام و پرداخت قبض برق، آب، گاز و تلفن ثابت، استفاده از اپلیکیشن پرداخت «همراه کارت» است. برای بررسی بیشتر این اپلیکیشن و دانلود آن به لینک زیر مراجعه کنید:

  www.hamrahcard.ir

  2121

  منبع مطلب : www.khabaronline.ir

  مدیر محترم سایت www.khabaronline.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  فصل برق در لایحه بودجه 99

  فصل برق در لایحه بودجه 99

  عوارض برق

  میزان عوارض برق برای سال ۱۳۹۹ معادل ۱۰ درصد به ازای هر کیلووات ساعت پیشنهاد شده که نسبت به سال جاری تغییر نکرده است. اما سقف منابع حاصل از این محل از مقدار ۱۸ هزار و ۶۰۰ میلیارد ریال در قانون بودجه سال ۱۳۹۸ به ۲۱ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال در لایحه بودجه سال ۱۳۹۹ افزایش یافته است. علت این افزایش در سقف منابع حاصل از دریافت عوارض برق به دلیل افزایش پیش‌بینی شده در نرخ فروش برق به مشترکین و رشد متعارف برای میزان فروش برق به مشترکین داخلی بوده است.

  در قانون بودجه سال ۱۳۹۸ علاوه‌بر تصریح به تخصیص منابع برای موارد مطروحه در قانون، اولویت‌هایی نظیر روستاها و مناطق دامداری و عشایری و جابه‌جایی تیر برق در روستاها و خرید برق حاصل از تبدیل پسماند عادی به انرژی و احداث نیروگاه بادی در منطقه محروم سیستان و بلوچستان نیر تعیین شد. در متن پیشنهادی برای حکم عوارض برق در سال آتی، اولویت‌های مذکور حذف شده است. در اجرای این حکم با توجه به اینکه شرکت توانیر متولی توسعه و نگهداری برق روستایی است، واریز منابع لازم برای امور برق روستایی به کُندی صورت می‌گیرد.

  نصب کنتورهای هوشمند برای مشترکین پرمصرف

  نصب کنتورهای هوشمند که ذیل طرح فهام (طرح ملی فراسامانه هوشمند اندازه‌گیری و مدیریت انرژی) قرار می‌گیرد، از جمله زیرساخت‌های لازم برای هوشمندسازی شبکه برق و تحصیل مزایای فنی و اقتصادی شبکه هوشمند انرژی برای کشور است. نصب کنتورهای هوشمند به‌ویژه برای مشترکینی که در برنامه‌های مدیریت بار شرکت می‌کنند، موجب می‌شود میزان برق مصرفی مشترکان به‌طور کامل تحت رصد قرار گیرد و خود مشترک نیز بتواند از نحوه مصرف خود آگاهی کافی پیدا کند. این اقدام موجب می‌شود اهدافی از قبیل فراهم شدن بسترهای اصلاح الگوی مصرف، امکان اعمال مدیریت بار توسط بهره‌بردار شبکه در شرایط عادی و اضطراری، کاهش تلفات غیرفنی و مشخص‌سازی و پایش تلفات فنی شبکه توزیع، امکان راه‌اندازی بازار خرده‌فروشی و... فراهم شود.

  درحال حاضر ۸۵ درصد از مشترکان دیماندی دارای کنتورهای هوشمند هستند. در این میان حدود ۲۵ درصد چاه‌های کشاورزی مجاز، به کنتورهای هوشمند طرح فهام تجهیز شده‌اند و از این طریق امکان پایش برخط آب استحصال شده از چاه‌ها براساس انرژی مصرفی از سوی وزارت نیرو فراهم شده است. این حکم در قانون بودجه سال جاری محدود به مشترکین پرمصرف برق بوده اما در لایحه سال ۹۹، گستره شمول آن به مشترکین عمده گاز تسری داده شده است. عملکرد اجرای این حکم در ۶ ماهه نخست سال‌جاری نشان می‌دهد که اقدامات صورت گرفته در سطح «برنامه‌ریزی برای اجرا» بوده است. براساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته در این زمینه، شرکت توانیر جلساتی با شرکت ساتکاب داشته که منتهی به امضای تفاهم‌نامه شده است. مطابق این تفاهم‌نامه، مدیریت اجرایی به‌منظور تامین کنتورهای هوشمند به آن شرکت سپرده شد. عملکرد این حکم همراه با ابهاماتی است که تحقق اهداف قانون‌گذار را محل تردید قرار می‌دهد. اولا، آیا شرکت ساتکاب، درحال حاضر توان اجرایی برای اقدام در جهت وظایف محول شده را دارد؟ ثانیا آیا درحال حاضر کشور دارای ظرفیت تولید کنتور به تعداد هدف تعیین شده است؟ و تا چه اندازه ساخت کنتورهای هوشمند متکی به واردات است و ارزبری دارد؟

  بند «ه» تبصره «۱۵» قانون بودجه سال ۹۸ در لایحه بودجه سال آتی عینا ابقا شده است. هدف از اجرای این حکم تامین برق مورد نیاز کشور به‌ویژه در زمان اوج مصرف تابستان از محل ظرفیت منصوب در صنایع بزرگ کشور است. ظرفیت نیروگاه‌های متعلق به صنایع، تا پایان سال ۹۷، بالغ بر ۶۰۶۵ مگاوات بوده که حدود ۸۲۰ مگاوات از آن در زمان اوج مصرف در اختیار شبکه قرار گرفت. گفتنی است در زمان پیک سال ۹۶ حدود ۱۱۰۰ مگاوات از مجموع ظرفیت (۵۹۰۵ مگاوات) در اختیار صنایع در شبکه مورد استفاده قرار گرفت. بررسی‌های انجام شده نشان می‌دهد که بقیه ظرفیت صنایع در ایام اوج مصرف تابستان قادر به تزریق توان خود به شبکه هستند. اما به دلیل فقدان سازوکار مشخص و شفاف برای محاسبه بهای سوخت تحویلی به صنایع و سوخت مصرفی در نیروگاه‌ها، کشور از این بخش از ظرفیت منصوب نیروگاهی بلااستفاده مانده است.

  بودجه شرکت‌های دولتی

  اهمیت و لزوم بررسی بودجه شرکت‌های دولتی به دلیل اثرگذاری آن بر متغیرهای اقتصاد کلان کشور نظیر رشد نقدینگی، رشد اقتصادی و... در قانون بودجه سال ۱۳۹۸ مورد تاکید قرار گرفت. بررسی بودجه شرکت‌ها شامل بررسی بودجه جاری و سرمایه‌ای شرکت‌ها بوده که به‌ترتیب تحت عناوین «درآمد-هزینه» و «منابع-مصارف» مورد بررسی قرار داده شده است.

  درآمد-هزینه: مجموع هزینه‌های شرکت‌های صنعت برق در لایحه بودجه سال ۱۳۹۹ بالغ بر ۳۹۲ هزار میلیارد ریال در نظر گرفته شده که نسبت به مقدار مصوب آن در سال جاری ۳۷ درصد رشد داشته است. این مقدار در قانون بودجه سال ۱۳۹۸ حدود ۱۴ درصد افزایش یافته بود. از سویی رشد هزینه تمام‌شده برق که نسبت مجموع هزینه‌های شرکت‌های برق به میزان فروش داخلی برق تعریف می‌شود، در لایحه بودجه سال ۱۳۹۹ مقدار ۱۳۹۶ ریال به ازای هر کیلووات ساعت فروش داخلی برق تعیین شده که نسبت به قانون بودجه سال ۹۸ بیش از ۳۵ درصد افزایش یافته است. میانگین رشد هزینه‌های شرکت‌های برق و هزینه تمام‌شده برق طی قانون بودجه سال ۹۶ تا لایحه بودجه سال ۹۹ به‌ترتیب ۲۰ و ۱۴ درصد است. از سوی دیگر، درآمدهای صنعت برق غالبا از محل فروش برق به مشترکین و صادرات به ترتیب حدود ۲۴۴ و ۷۰ هزار میلیارد ریال است که نسبت به قانون بودجه سال ۹۸، در مجموع ۲۹ درصد افزایش پیدا کرده است. متوسط درآمد صنعت برق معادل ۱۴۰۶ ریال و متوسط نرخ فروش به مشترکین ۸۶۷ ریال به ازای هر کیلووات ساعت خواهد بود.

  بنابراین پیش‌بینی می‌شود صنعت برق در سال ۹۹ حدود ۳ هزار میلیارد ریال سود کسب کند اما از محل فروش برق به مشترکین به ازای هر کیلووات‌ساعت ۵۲۹ ریال و درمجموع بیش از ۱۴۹ هزار میلیارد ریال از محل فروش برق به مشترکین داخلی دچار زیان شود. بدیهی است، علل سودده شدن صنعت برق در سال ۹۹، درآمدهای حاصل از صادرات برق و سایر درآمدهای عملیاتی و غیرعملیاتی این صنعت است.

  منابع-مصارف: منابع-مصارف صنعت برق در سال ۹۹ بیش از ۱۴ درصد نسبت به قانون بودجه سال جاری کاهش داشته و به مقدار ۳۱۲ هزار میلیارد ریال رسیده است. ۲۸ درصد از منابع شرکت‌های صنعت برق در سال ۹۹ از محل ذخایر و اندوخته‌ها، ودیعه حق انشعاب و کمک درآمدهای عمومی در نظر گرفته شده که عملکرد تحقق آن در سال ۹۶ و ۹۷ به‌ترتیب ۶۷ و ۹۴ درصد بوده است. تامین سایر منابع از محل انتشار اوراق مشارکت، دریافت تسهیلات بانکی داخلی و خارجی پیش‌بینی شده که عملکرد مجموع آنها برای سال ۹۶ حدود ۷/ ۱ و سال ۹۷ حدود ۵/ ۶ درصد بوده است.

  مصارف پیش‌بینی شده در لایحه بودجه سال ۱۳۹۹ شرکت‌های دولتی صنعت برق شامل سرمایه‌گذاری در حوزه تولید، انتقال و توزیع برق با اعتبار حدود ۲۷ هزار میلیارد ریال بوده که این مقدار نسبت به سال ۹۸ معادل ۱۳ درصد کاهش یافته است. گفتنی است، عملکرد پرداختی برای سرمایه‌گذاری طی سال‌های ۹۶ و ۹۷ بالغ بر ۳۶ درصد بوده است. به‌علاوه پیش‌بینی شده که بالغ‌بر ۲۱ هزار میلیارد ریال از منابع بودجه شرکت‌های دولتی صنعت برق برای بازپرداخت بدهی‌ها و دیون اختصاص یابد.

  عملکرد بودجه شرکت‌ها در بخش منابع و مصارف برای هر یک از موارد دریافتی و پرداختی متفاوت است، اما وضعیت مجموع عملکرد نشان می‌دهد، در سال ۹۶ معادل ۴۳ و در سال۹۷ معادل ۲۸ درصد از منابع و مصارف پیش‌بینی شده تحقق‌یافته است. بنابراین با توجه به عدم اصلاح در بودجه‌ریزی برای صنعت برق برای سال ۹۹ حداکثر انتظار از تحقق منابع مورد نیاز این صنعت فراتر از عملکرد آن برای سال‌های ۹۶ و ۹۷ نخواهد بود.

  منبع مطلب : donya-e-eqtesad.com

  مدیر محترم سایت donya-e-eqtesad.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 4 روز قبل
  0

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید