توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  ماهیچه های غیر ارادی را نام ببرید

  1 بازدید

  ماهیچه های غیر ارادی را نام ببرید را از سایت اسک 98 دریافت کنید.

  ماهیچه


  دستگاه ماهیچه‌ای از ماهیچه‌ها تشکیل می‌شود. ماهیچه‌ها یا عَضُله‌ها برای حرکت بدن استفاده می‌شوند. ماهیچه‌ها انرژی شیمیایی مواد غذایی را به انرژی مکانیکی تبدیل می‌کنند، حرکت بدن از انقباض و انبساط ماهیچه‌ها حاصل می‌شود. ماهیچه‌ها به نسبت شکل و اندازه‌ای که دارند تقسیم‌بندی می‌شوند، در بدن سه نوع عضله وجود دارد:

  ساختمان بافتی تارچه‌های ماهیچه‌[ویرایش]

  در ساختمان بافتی تارچه‌های عضله‌ای در هر سارکومر دو نوع میوفیلامان (میوفیلامنت) قطور و نازک وجود دارد. ترکیب شدن و جابه‌جایی پروتئین‌هایی که در این میوفیلامان‌ها وجود دارند، اساس مولکولی انقباض عضله ای و کوتاه شدن سارکومرها را تشکیل می‌دهند. هر یک از میوفیلامان‌های قطور که در بخش میانی سارکومر قرار دارند از صدها مولکول پروتئینی به نام میوزین ساخته شده‌اند. هر مولکول میوزین شبیه میلهٔ نازکی با یک سر کروی است که با زاویهٔ خاصی به صورت یک پل عرضی به یک میوفیلامان نازک می‌چسبد. میوفیلامان‌های نازک دارای سه نوع پروتئین‌اند: پروتئین اصلی آن‌ها اکتین نام دارد که مولکول‌های آن کروی و کوچک است که به صورت یک زنجیرهٔ دوتایی قرار گرفته‌اند. دو پروتئین دیگر تروپومیوزین و تروبونین نام دارند.

  تروپونین دارای سه زیرواح این زیرواحدها عبارتند از تروبونینI,تروبونینT که به تروپومیوزین متصل می‌شود و ترومپونینC که به کلسیم متصل می‌شود.

  تروپومیوزین به صورت مولکول‌های دراز و رشته‌ای است و هر یک از این مولکول‌ها روی چند مولکول اکتین را می‌پوشاند.

  مولکول‌های تروپونینC که در طول رشته‌های تروپومیوزین چسبیده‌اند، با یون‌های کلسیم میل ترکیبی شدید دارند و اتصال آن‌ها با یون‌های کلسیم باعث شروع مکانیسم مولکولی انقباض می‌شود.

  در نهایت ماهیچه یا عضله (به عربی) دارای توالی‌های سارکومری می‌باشد که پروتین‌های موجود در این متوالی‌ها می‌توانند تارهای ماهیچه‌ای (عضلانی) را به انقباض وادار نمایند.

  فیزیولوژی[ویرایش]

  در حال استراحت ماهیچه، مجموعهٔ مولکول‌های تروپومیوزین و تروپونین از ترکیب مولکول‌های اکتین و میوزین جلوگیری می‌کنند.

  بر اثر تحریک عصبی واثر استیل کولین برگیرنده‌های سلول عضلانی، کلسیم از شبکه سارکوپلاسمی آزاد می‌شود. وقتی کلسیم بر تروپونین C اثر کند، تغییری در آرایش مولکول‌ها پدید می‌آید که باعث جدا شدن تروپومیوزین از اکتین می‌شود. حال اکتین آزاد شده و میوزین می‌تواند به آن متصل شود و باعث پل‌های عرضی متناوب به مولکول‌های اکتین و لغزاندن میوفیلامان‌های نازک بر روی میوفیلامان‌های قطور شود. به این ترتیب که سرهای فعال مولکول‌های میوزین با زاویهٔ معینی به مولکول‌های اکتین می‌چسبد و آن‌ها را مانند یک چرخ دندانه‌دار جابه‌جا می‌کنند. این تغییرات باعث کوتاه شدن سارکومرها و نزدیک شدن خطوط Z به یکدیگر و در نتیجه کوتاه شدن طول ماهیچه می‌شود.

  در هنگام انقباض ماهیچه پل‌های عرضی میوفیلامان‌های قطور پس از اتصال به میوفیلامان‌های نازک و حرکت دادن آن‌ها از میوفیلامان‌های نازک جدا شده و دوباره در نقطهٔ دورتری به آن متصل می‌شوند. انرژی لازم برای این جابه جایی از مصرف آدنوزین تری‌فسفات (ATP) به وسیلهٔ سر فعال میوزین حاصل می‌شود.

  انقباض ماهیچه اسکلتی[ویرایش]

  با رسیدن پیام عصبی به سلول عضلانی یا همان سارکوپلاسم (به انگلیسی: sarcoplasm) و غیر متعادل کردن غشای آن به نام ساکرولما (به انگلیسی: sarcolemma) از نظر بار الکتریکی، این عدم تعادل از طریق فرو رفتگی‌هایی در سارکولما به نام لوله تی (به انگلیسی:t tubule) به عمق ساکرولما و در محلی که رتیکولوم‌های ساکروپلاسمیک حضور دارند نفوذ می‌کند و سبب آزاد شدن یون‌های کلسیم از این رتیکولوم‌های ساکروپلاسمیک می‌شود. با افزایش آزاد شدن یون‌های کلسیم از رتیکولوم‌های ساکروپلاسمیک (به انگلیسی: Sarcoplasmic reticulum) درون سارکولما به درون تارچه یا میوفیبریل‌های عضلانی تعداد بیشتری از این یون‌ها به درون فضای ساکرومر در درون میوفیبریل می‌روند که در آنجا به پروتئین‌های تروپونین (به انگلیسی: troponin) که بر روی رشته‌های تروپومایوسین (به انگلیسی: tropomyosin) که خود بر روی رشته‌های پروتئینی اکتین (به انگلیسی: actin) قرار دارند چسبیده و پس از واکنش با آن‌ها منجر به حرکت کردن آن‌ها از سر جایشان می‌شوند که این حرکت منجر به آزاد شدن محل اتصال رشته‌های پروتئینی مایوسین (به انگلیسی: myosin) به اکتین می‌شود. پس از آزاد شدن محل اتصال زائده‌های موی شکلی (به انگلیسی: bulbous head) که بر روی رشته‌های پروتئینی مایوسین وجود دارند به درون محل‌های اتصال روی رشته‌های پروتئینی اکتین فرورفته و اتصالی به نام پل متقاطع (به انگلیسی:cross bridge) را تشکیل می‌دهند. این حرکت منجر به آزاد شدن فسفات‌هایی که بر روی زائده‌های مایوسین قرار داشته‌اند می‌شوند، با آزاد شدن فسفات‌ها آدنوزین دی فسفات (ADP)هایی که تاکنون در سر این زائده‌ها ذخیره شده بودند واکنش داده و انرژی مورد نیاز برای حرکت این زائده‌ها را در یک جهت و به میزان ۴۵ درجه را فراهم می‌آورند با حرکت این زائده‌ها رشته‌های اکتینی که به این زائده‌ها ی مایوسینی متصل هستند نیز حرکت می‌کنند. با حرکت رشته‌های اکتینی و با کوتاه شدن نوار اچ (به انگلیسی: H band) عضله منقبض می‌شود این زنجیره از فرایندها تا حدی تکرار می‌شود که عضله به میزان انقباض لازم برسد. پس از هر حرکت یک آدنوزین تری‌فسفات (ATP) جدید به سوی سر زائده‌های مایوسینی آمده و در همین هنگام این زائده‌ها از رشتهٔ اکتین جدا می‌شوند. آدنوزین تری‌فسفات در سر زائده‌های مایوسینی توسط آنزیم ای تی پاز (به انگلیسی: atpase) به آدنوزین دی فسفات(ADP) و یک فسفر (Pi) تجزیه می‌شود، اکنون زائده‌های مایوسینی آماده برای انقباض بعدی عضلانی می‌باشند.

  پس از پایان یافتن هر انقباض یون‌های کلسیم به رتیکولوم‌های ساکروپلاسمیک (به انگلیسی: Sarcoplasmic reticulum) ای در خارج از میوفیبریل که از آن‌ها به هنگام رسیدن پیام عصبی آزاد شده بودند بازمی‌گردند.

  منابع[ویرایش]

  بروس آلبرتس، (۱۳۸۵مبانی زیست‌شناسی سلولی، ترجمهٔ بهرام میرحبیبی، حسین بهاروند، پروانه فرزانه، داوود صبور، علی شیخیان، مرضیه ابراهیمی، محمد پاکزاد، نرگس زارع، شبنم زرعی مرادی، سیدمحمود هاشمی، مؤسسه فرهنگی انتشاراتی تابش اندیشه، ص. ص٫، شابک ۹۶۴-۹۵۶۴۷-۲-۱

  منبع مطلب : fa.wikipedia.org

  مدیر محترم سایت fa.wikipedia.org لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  بافت ماهیچه‌ای

  بافت ماهیچه‌ای

  بافت ماهیچه‌ای (به انگلیسی: Muscle tissue) بافتی نرم است که ماهیچه ها را در بدن جانوران می‌سازد و توان درهم‌کشیده‌شدن یا انقباض را به ماهیچه‌ها می‌بخشد. این بافت در دورهٔ رشد جنینی از فرایندی به نام ماهیچه‌زایی پدید می‌آید.[۱]ماهیچه‌ها در انجام حرکات بدن به جاندارن کمک می‌کنند. جانداران برای ماهیچه‌های خود تکیه گاهی دارند که این تکیه گاه اسکلت نام دارد و در مجموع ماهیچه‌ها و اسکلت حرکات جاندارن را کنترل می‌کنند. بافت ماهیچه‌ای از سلولهای ماهیچه‌ای تشکیل شده است که برای انقباض تخصیص یافته‌اند. ماهیچه‌ها وسیله حرکت هستند. سلولهای ماهیچه‌ای معمولا طویل بوده و توسط بافت پیوندی به یکدیگر متصلند و ماهیچه‌های بدن را تشکیل می‌دهند. یکی از اختصاصات عمده سلولهای ماهیچه این است که در سیتوپلاسم این سلولها ، رشته‌های منقبض شونده‌ای وجود دارد و انقباض و انبساط آنها موجب انقباض و انبساط سلول ماهیچه‌ای و در نتیجه بافت ماهیچه‌ای می‌شود. بافت ماهیچه‌ای به سه دسته عضله تقسیم بندی می‌شود.


  بافت‌های ماهیچه‌ای سه نوع هستند:۱. مخطط ۲. صاف ۳. قلبی[نیازمند منبع]

  بافت ماهیچه ای قلب[ویرایش]

  قلب، ماهیچه ای است که به صورت غیر ارادی منقبض می‌شود و از نظر بافت‌شناسی شبیه ماهیچه اسکلتی است و دارای ظاهری مخطط است . شکل سلول ها استوانه ای است ولی سلول ها منشعب هستند . در بافت ماهیچه ی قلبی در محل اتصال سلول ها ، صفحات بینابینی وجود دارد . در سلول های ماهیچه های قلبی یک یا دو هسته وجود دارد که در مرکز سلول قرار دارند . مانند میوکارد(لایه میانی) قلب. شباهت دیگر بافت ماهیچه ای با ماهیچه صاف است که هر دو غیر ارادی اند و رنگ هر دو قرمز است .

  بافت ماهیچه ای صاف[ویرایش]

  بر خلاف ماهیچه ی قلبی و مخطط ، سلول های ماهیچه ی صاف بخش های تیره و روشن ندارند و سیتوپلاسم آنها یکنواخت است . این سلول ها دوکی شکل اند و هسته بیضی شکل سلول ها در مرکز سلول قرار دارد و به دلیل تیره تر بودن از سایر بخش های سلول قابل تشخیص است . رنگ آن سفید-صورتی و در دستگاه گوارش ، پلک چشم ، مثانه ، جدار سرخرگ ها و... یافت می شود .و به صورت غیر ارادی انجام میشه

  بافت ماهیچه ای اسکلتی(مخطط)[ویرایش]

  سلول های بافت ماهیچه ای اسکلتی ، استوانه ای(رشته ای) هستند . هر سلول دارای چند هسته است و ظاهری مخطط دارد ؛ یعنی هر سلول ، دارای بخش های تیره و روشن است . همه هسته های سلول ها بیضی شکل اند و در حاشیه سلول قرار دارند . تمام ماهیچه هایی که فعالیت ارادی دارند ؛ شامل تمام بخش های بدن به استخوان ها ، دیافراگم ، ماهیچه های دهان ، حلق ، بخش ابتدایی مری ، ماهیچه حلقوی مخرج ، ماهیچه حلقوی خارجی در میز راه و ... . رنگ آن قرمز و در هسته ها در حاشیه سلول قرار دارند .

  نکاتی در مورد بافت های ماهیچه ای[ویرایش]

  گروهی از سلول های گیاهی به نام اسکلرییدهاهمانند سلول های ماهیچه قلبی ظاهری منشعب دارند.

  در سلول های ماهیچه قلبی و ماهیچه اسکلتی ، واحد های انقباضی به طور منظم در کنار هم قرار می گیرند، انقباض این واحد ها در مجموع ، باعث انقباض ماهیچه می شود .

  تمام ماهیچه های اندام های داخلی بدن به جز قلب که عمل غیر ارادی دارند، صاف اند .

  سلول های منفرد ماهیچه قلبی و صاف اندازه نسبتاً کوچکی دارند .

  انقباض ماهیچه های قلبی ، بدون تحریک عصبی و به واسطه فعالیت شبکه هادی قلب انجام می شود . ولی ماهیچه صاف و اسکلتی نیازمند تحریک عصبی اند .


  منابع[ویرایش]

  منبع مطلب : fa.wikipedia.org

  مدیر محترم سایت fa.wikipedia.org لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  فصل 5(حرکت بدن) کتاب پنجم ابتدایی

  استخوان

  استخوان سخت ترین بافت بدن انسان است. استخوان پر از رگ، بافتی زنده و دائم در حال تغییر است. استخوان از آب، مواد آلی و معدنی تشکیل شده است. اسکلت انسان مانند سایر مهره داران، داخلی است. در اسکلت، علاوه بر استخوان، غضروف نیز وجود دارد.

  عملکرد استخوان شامل موارد زیر است:

  1. تکیه گاهی برای ماهیچه ها و بافت های نرم بدن است.

  2. اهرمی که انقباض ماهیچه ها را تقویت کرده و موجب حرکت بدن می شود.

  3. حفاظت از اندام های حیاتی مانند مغز، نخاع، قلب و شش ها، را انجام می دهد.

  4. منبع ذخیرة کلسیم و فسفات در بدن است.

  5. محل قرارگیری مغز استخوان و تولید سلول های خونی است

  مفصل

  استخوان ها در محل مفصل به هم متصل اند. برخی از مفصل ها مثل مفصل بین استخوان های سر، غیرمتحرک اند. استخوان های این مفصل ها با رشته هایی به هم متصل اند. برخی مفصل ها، نیمه متحرک اند مثل دیسک بین مهره ها در ستون مهره. در دیسک، رشته ها و غضروف قرار دارند. در مفصل متحرک مانند مفصل آرنج، انگشتان، ران و لگن، بازو و شانه، قسمتی از انتهای دو استخوان را غضروف پوشانده است. استخوان ها در محل مفصل متحرک به وسیلة یک غلاف به نام کپسول مفصلی و رشته های محکمی به نام رباط، نگه داری می شوند.

  ماهیچه

  حرکت انسان به کمک نیروی ماهیچه ها و با کشیده شدن استخوان ها توسط ماهیچه ها انجام می شود

  آنچه را که گوشت می نامیم، ماهیچه یا عضله است. ماهیچه ها 50 درصد وزن بدن را تشکیل می دهند. ماهیچه ها عامل اصلی حرکت اند. انقباض ماهیچه ها است که غذا در طول لولة گوارش پیش می رود و گوارش می یابد. با انقباض ماهیچة قلب و ماهیچة دیوارة رگ ها، خون رگ ها به حرکت درمی آید. با انقباض ماهیچه های اسکلتی، استخوان ها به حرکت درمی آیند. در بدن انسان سه نوع ماهیچه وجود دارد:

  1. ماهیچة قلبی که انقباض آن غیرارادی، قوی و منظم است؛ 2. ماهیچة صاف که انقباض آن کند و غیرارادی است. این ماهیچه در بخش هایی مثل روده، معده، مثانه و مردمک چشم وجود دارد؛ 3. ماهیچة اسکلتی (مخطط) که حرکت اسکلت و استخوا نها با انقباض ارادی این ماهیچه ها انجام می شود.

  در انتهای هر ماهیچه، قسمتی طناب مانند وجود دارد که بسیار محکم است و زردپی نام دارد. رشته های تشکیل دهندة زردپی از یک طرف به درون ماهیچه نفوذ می کنند و از طرف دیگر با رشته های بافت بسیار محکم دور استخوان (پردة ضریع)یکی می شوند. زردپی، بسیار محکم است و معمولاً در اثر ضربه پاره نمی شود.

  ماهیچه ها در یک جهت حرکت می کنند و به اصطلاح منقبض می شوند. برای برگشتن استخوان به حالت اولیه، باید ماهیچة مخالفی وجود داشته باشد؛ مثلاً ماهیچة جلوی بازو، فقط ساعد را بالا می برد. برگرداندن آن به حال اول برعهدة ماهیچه ای است که در پشت بازو قرار دارد.

  ماهیچه ها از طریق انقباض (کوتاه شدن) عمل می کنند. ماهیچه نمی تواند خود را بکشد اما ممکن است بر اثر عمل ماهیچه های دیگر، کشیده شود. هنگامی که ماهیچه ها از دستگاه عصبی پیا مهای عصبی دریافت کنند، منقبض می شوند.

  نکته: در این کتاب انقباض ماهیچه که با کوتاه شدن آن همراه است، مطرح می شود ولی واژة انقباض بیان نشده است.

  مغز و نخاع

  مغز و نخاع بخش مرکزی دستگاه عصبی انسان اند که در محفظة استخوانی حفرة کاسة سر و کانال ستون مهره قرار گرفته اند. بخش محیطی دستگاه عصبی در خارج از محفظة استخوانی قرار دارد و شامل اعصاب مغزی و نخاعی و سلو لهای عصبی مربوط به این اعصاب است.

  عصب

  هر عصب، مجموعه ای از رشته های دراز سلو لهای عصبی است. برخی از اعصاب، پیام های عصبی را از مغز و نخاع به ماهیچه ها می برند (عصب حرکتی) و برخی از آنها پیام های عصبی را از اندام هایی مانند چشم و گوش به مغز می برند (عصب حسی).

  مغز، مرکز اصلی پردازش اطلاعات در بدن است. افکار، عواطف، رفتار، تشنگی، گرسنگی، ادراک، احساس و حافظه، برعهدة مغز است. مغز شامل چند بخش است که نیمکره های مخ، مخچه و ساقة مغز از آن جمله اند. مخ، بزرگ ترین بخش مغز است و توانایی یادگیری، حفظ کردن، ادراک و عملکرد هوشمندانه دارد.

  منبع مطلب : bavafa95.blogfa.com

  مدیر محترم سایت bavafa95.blogfa.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  98 : سه مورد از ماهیچه‌های غیر ارادی رانام ببرید

  محمد : بدددددددددددددددددد هیچی نیس فقط ی مشت مطلب هس که فقط وقتتو حدر میده

  ناشناس : خیلی بد من راضی نبودم

  ناشناس : من زدم ماهیچه های غیر ارادی یه چیز دیگه میاره ناراضی

  ناشناس : سه مور از ماهیچه‌های غیر ارادی را نام ببرید؟

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  بنده 7 روز قبل
  0

  گون گشاد ها و عن قرمز ها رو سک و کص انجام میدید من میدم عالیه شما هم حتما انجام بدید🖕🖕🖕🤑🤑

  طاها 11 روز قبل
  0

  دو ماهیچه غیرارادی نام ببرید

  0
  طاها 11 روز قبل

  دو ماهیچه که غیر ارادی است نام ببرید

  ناشناس 19 روز قبل
  0

  خیلی بد

  زارعی 22 روز قبل
  0

  دو ماهیچه که بااراده یخودمان کارنمیک

  نه

  ناشناس 1 ماه قبل
  0

  منننتتتتنم

  ناشناس 1 ماه قبل
  1

  ارادی : ✌✌ دست پا صورت

  غیر ارادی : ✌✌ شش معده قلب

  زهرا 1 ماه قبل
  0

  اسکلت چیست ؟ مجموعه استخوان های درونی بدن ما را اسکلت بدن میگویند

  شیرو 2 ماه قبل
  0

  کار کدام ماهیچه غیر ارادی است

  لطفا جواب بدین

  ناشناس 2 ماه قبل
  0

  سلام من مریم حاتمی هستم

  جواب میشه : ماهیچه های قلب، معده ، روده و........

  0
  ناشناس 29 روز قبل

  جایی خالی می شود شوش ها

  فاطمه 2 ماه قبل
  -1

  ماهیچه های قلب ،معده،

  ناشناس 8 ماه قبل
  4

  سه مور از ماهیچه‌های غیر ارادی را نام ببرید؟

  -1
  ناشناس 2 ماه قبل

  دو مورد از ماهیچه های غیر ارادی در بدن

  ناشناس 8 ماه قبل
  4

  من زدم ماهیچه های غیر ارادی یه چیز دیگه میاره ناراضی

  ناشناس 8 ماه قبل
  0

  مفصل

  0
  ناشناس 29 روز قبل

  مفصل چیست ؟

  استخوان های بدن ما بدن ما با رشته های محکمی به هم مفصل شده اند به مکانی به یکدیگر وصل می شود مفصل گفته می شود در واقع مفصل حرکت استخوان هارا امکان پذیر میکند

  1
  ناشناس 29 روز قبل

  من جواب مفصل را می دانم

  ناشناس 8 ماه قبل
  4

  خیلی بد من راضی نبودم

  ناشناس 9 ماه قبل
  2

  جوابش چی میشه 😡😡😡😡😡😡😡

  -2
  فاطمه 2 ماه قبل

  ماهیچه قلب و معده

  محمد 9 ماه قبل
  5

  بدددددددددددددددددد

  هیچی نیس فقط ی مشت مطلب هس که فقط وقتتو حدر میده

  کیمیا 9 ماه قبل
  0

  اوسکل من الان برام اورده بالا تو چقدر کس خوله

  کیمیا 9 ماه قبل
  0

  منم میخواستم بگم ماهیچه اما چیز دیگه ی اود اوسکل

  احمد 9 ماه قبل
  -1

  ماهیچه های غیر ارادی را نام ببرید هر چه زدم نمیاد لطفا برام بفرستید جواب رو

  98 9 ماه قبل
  3

  سه مورد از ماهیچه‌های ارادی را نام نام ببرید

  98 9 ماه قبل
  5

  سه مورد از ماهیچه‌های غیر ارادی رانام ببرید

  -1
  معده= روده=قلب 1 ماه قبل

  🙂🙂

  گرشا 10 ماه قبل
  0

  اقا میشه بهتر بگید

  گه 10 ماه قبل
  -1

  گص کش

  ناشناس 12 ماه قبل
  0

  نام دو تغییر که انسانها در طبیعت می دهند بگوئید

  سکینه 12 ماه قبل
  -1

  سلام من میخوام جوابم را بدید

  ناشناس 1 سال قبل
  1

  خیلی بد بود من راضی نبودم

  ستایش 1 سال قبل
  2

  کاش جواب برام درست میومد هرچی زدم ماهیچه‌های غیر آزادی نمیاره😑🙁😔

  0
  منم هرچی خاستم اسم ماهیچه 1 سال قبل

  خانم

  مهدی 1 سال قبل
  -1

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید