توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  محصولات صادراتی استان گیلان را نام ببرید

  1 بازدید

  محصولات صادراتی استان گیلان را نام ببرید را از سایت اسک 98 دریافت کنید.

  ایرنا

  ایرنا

  ابوالقاسم یوسفی نژاد روز چهارشنبه در جلسه کارگروه توسعه صادرات استان گیلان اظهار داشت: طی ۶ ماه نخست امسال، بیش از ۴۴۶ میلیون و ۲۳۰ هزار  کیلوگرم کالا به ارزش ۲۶۳ میلیون و ۴۵۴ هزار  دلار از استان گیلان صادر شد که از لحاظ ارزشی حدود ۴۵ درصد رشد یافته است.

  وی عمده کالاهای صادرشده  از استان را  میوه، تره‌بار و مصالح ساختمانی عنوان و بیان کرد : بیش از ۶۰ درصد کالاها از استان گیلان به کشور روسیه صادر می‌شود که این محصولات  نیز عمدتاً به این کشور  صادر شده است.

  وی همچنین  با اشاره به میزان کالاهای وارداتی به گیلان تصریح کرد: طی پنج ماه نخست امسال حدود ۷۲۵ هزار و ۹۰۰ تُن کالا به ارزش ۳۵۸ میلیون و ۶۰۵ هزار دلار  از این گمرکات به کشور وارد شده که از لحاظ وزنی رشد ۵۴ درصدی و از نظر ارزشی نیز رشد  ۴ درصدی داشته است.

  ناظر گمرکات گیلان اظهار داشت:  عمده کالاهای صادراتی از مرز زمینی آستارا، منطقه آزاد تجاری انزلی و منطقه حسن‌رود صادر شده و  ۱۸ درصد کالاها از منطقه آزاد تجاری انزلی صادر شده است.

  گمرکات گیلان بعلت موقعیت راهبردی و ژئوپلتیک همواره از اهمیت بسیار زیادی برخوردار بوده است. گمرک بندرانزلی در طول تاریخ همواره بعنوان دروازه ورود به اروپا و شاهرگ اتصال شمال به جنوب شناخته می شد و هم اکنون نیز جایگاه مهم و حساس خود را بعنوان یکی از مراکز مهم ورود کالا به کشور و نقطه اتصال کریدور شمال و جنوب حفظ کرده است.
  در حال حاضر رویه های، واردات قطعی، صادرات قطعی ، ترانزیت داخلی، ترانزیت خارجی ، ورود موقت، خروج موقت اتومبیل ، هدیه و سوغات، مرجوعی و مسافری در این گمرک اجرا می شود.
  گمرکات استان گیلان همواره یکی ازگمرکات پیشرو در ارائه رویه‌های نوین تشریفات گمرکی و مکانیزاسیون بوده‌است.
  گمرک انزلی به عنوان مهمترین گمرک شمالی حاشیه دریای خزر با واقع‌شدن در کریدور شمال ـ جنوب و همسایگی دریایی با کشورهای روسیه، قزاقستان، آذربایجان و ترکمنستان با راه‌اندازی و اجرای برنامه‌های مختلف سیستمی طی این سالها گامهای بسیار بلندی جهت ارائه خدمات گمرکی ( واردات قطعی ـ صادرات قطعی ـ ترانزیت داخلی ، خارجی وکارنه تیرـ ورود موقت ـ امانات پستی ـ مبادلات مرزنشینان ) به صورت مکانیزه برداشته‌است.

  منبع مطلب : www.irna.ir

  مدیر محترم سایت www.irna.ir لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  اقتصاد گیلان

  اقتصاد گیلان، بر پایه کشاورزی، دامداری، صیدماهی و پرورش زنبور عسل و کرم ابریشم استوار است. مهم‌ترین محصولات کشاورزی شامل برنج و چای می‌باشد، که در شهرهای مختلف گیلان، از جمله لنگرود، آستانه اشرفیه، لاهیجان و رودسر کشت می‌شوند. زیتون نیز از دیگر فرآورده‌های زراعی است که کشت آن در شهرستان رودبار رایج است. مراکز مهم صید ماهی عبارتند از بندر آستارا، بندر کیاشهر و بندرانزلی. مهم‌ترین مراکز پرورش زنبور عسل عبارتند از اشکور بالا و پایین، عمارلو، دیلمان،آستارا و تالش. دامداری نیز در مناطق کوهپایه‌ای انجام می‌شود. گندم و جو، بادام زمینی، توتون و فندق نیز از دیگر محصولات زراعی گیلان می‌باشند که هنوز نیز به صورت انبوه در نقاط مختلف استان کشت می‌شوند.[۱]

  صنایع دستی[ویرایش]

  منطقه گیلان سنت صنایع دستی بزرگی نظیر استانهای داخلی ایران ندارد. از جمله سنتهای محلی می‌توان ابریشم، یا چادرشب قاسم آباد، قلابدوزی رشت، حصیربافی شامل سفره، سبد و کلاه، مصنوعات چوبی خم شده مثل پایه میز و جاسیگاری و ... و سفالگری (گمج) را نام برد. این دامنه محدود صنایع دستی به این دلیل است که گیلان بیشتر منطقه تولیدکننده ماده خام (مقل ابریشم) بوده تا جایی که محصولات تمام شده تولید می‌کرده و ضمناً این منطقه به مدت طولانی روستایی مانده و کارگاهها و استادکاران حرفه‌ای اهمیت ناچیزی داشته‌اند. از محصولات نساجی گیلان می‌توان به لنگ، پارچه تافته و کجینی اشاره کرد. قلابدوزی رشت مورد تحسین زیادی قرار گرفته‌است. در شمال تالش شال، و در جنوب استان جاجیم هم بافته می‌شود. نمدبافی در جنوب تالش و سیاه ورود و طارم و نیز در قاسم آباد رواج دارد.

  حصیربافی فعالیت مشخص دلتای سفیدرود و تالاب انزلی است. گونه‌های مختلف گالی و نی روینده در ساحل دریا و نیز در منابع آب کشاورزی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

  پنج نوع خاص سفالگری تا پایان دهه ۱۹۷۰ در مناطق مختلف گیلان از جمله کاسه و تنور نانوایی در هشتپر، گمج، نمکار و چیره در جیرده، گمج و چیره خام در گیلده و خرطوم، ظروف آب و ماست در روستاهای غرب تالاب انزلی و نزدیک سیاهکل، جنوب رودسر و تنها کارگاههای شهری در خمیران زاهدان در رشت موجود بوده‌است. سفال همچنین برای پوشش سقف خانه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.[۲]

  کشاورزی[ویرایش]

  گیلان، به دلیل آب و هوای مناسبش، دارای کشاورزی و دامپروری غنی، در سرزمین ایران، است. نام‌دارترین فراورده‌های کشاورزی گیلان عبارتند از: برنج، مرکبات، چای، فندق، بادام زمینی، سیب زمینی، خاویار، پیله ابریشم، کدو، زیتون و....

  ۵۲ درصد اراضی کشاورزی گیلان به کشت برنج اختصاص دارد. تا سال ۱۳۶۱ شمسی گیلان بزرگترین تولیدکننده برنج ایران بود و ۴۰ تا ۵۰ درصد تولید ملی را داشت ولی در این سال استان همجوار مازندران از آن پیشی گرفت. ۶۰ درصد تولید استان در ناحیه دلتای سفیدرود انجام می‌شود ولی در جلگه‌های حاشیه‌ای غربی و شرقی تولید برنج با محصولات متنوع دیگری ترکیب شده‌است. این میزان تولید در گیلان اخیراً رخ داده‌است. در ۱۹۱۱ رابینو نوشت: «گرچه برنج گیلان از مازندران و استرآباد بهتر است، دو تای آخری پایتخت و مرکز ایران را تأمین می‌کنند.» و چرچیل و ابوت گفته‌اند که در میانه قرن نوزدهم گیلان مجبور بود برای تأمین نیاز محلی خود از مازندران وارد کند. این دو دلیل اصلی داشت: اولاً زمینداران گیلان برای پاسخ به نیاز فزاینده بازارهای اروپایی اولویت را به نوغان داری می‌دادند و این فقط در ۱۸۶۰ بود که به علت نابودی کرمهای ابریشم توسط مرض پبرین[۳] کشاورزان به برنج روی آوردند؛ ثانیاً گیلان تا ابتدای قرن بیستم و احداث راه رشت-قزوین، که آن را به فلات ایران مرتبط کرد از بقیه کشور ایزوله بود. تهران به دلیل امکانات ارتباطی از آمل توسط مازندران تأمین می‌شد. مانند بسیاری از دیگر فعالیتها، تولید برنج در گیلان به دلیل نیاز بازار روسیه رونق گرفت. در ۱۸۹۲، گیلان ۸٬۸۹۹٬۶۰۰ قران برنج به روسیه صادر کرد ولی تنها ۵۸۹٬۰۰۰ قران به داخل ایران که عمدتاً توسط مازندران تغذیه می‌کرد صادر کرد. با در نظر گرفتن سختی حمل و نقل، و این که در جنوب برنج تولید می‌شد واردات برنج از خارج بی معنی بود، حال آن که در ۱۳۱۰ گیلان مقادیر زیادی برنج به روسیه صادر می‌کرد.[۴]

  کشت چای در ایران به دلیل بهره بردن استانهای خزری از شرایط اقلیمی لازم محدود به این استانها ست: بارندگی فراوان بین ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ میلیمتر، خاکهای اندک اسیدی. بیشتز کاشت در کوهپایه‌های البرز در زمین‌های شیبدار نامناسب برای برنجکاری در سه شهر لاهیجان، لنگرود و رودسر انجام می‌شود. حاج محمد میرزا کاشف‌السلطنه، کنسول ایران در هند پس از چندین تلاش ناموفق توسط دیگران، ۳۰۰۰ دانه چای آسامی را به کشورش قاچاق کرد. او آن‌ها را در لاهیجان به‌طور آزمایشی کاشت و به زودی موفق شد یک کیلوگرم چای ایرانی را برای مظفرالدین شاه بفرستد. او همچنین سعی کرد مجلس اول را متقاعد کند که یک شرکت ایرانی برای تأمین مالی توسعه چای در گیلان تأسیس کند. اولین کارخانه فراوری چای در ایران در ۱۳۱۱ در یک ایستگاه تحقیقاتی در لاهیجان تأسیس شد و انگیزه‌ای برای کشت این گیاه ایجاد کرد.[۵]

  امروزه گیلان اصلی‌ترین منطقه تولید ابریشم در ایران است، و ۸۰ درصد تولید ملی را که بین ۲۰۰ تا ۴۰۰ تن در سال می‌شود را در اختیار دارد. تیلمبار، محل نگهداری کرمهای ابریشم از مشخصه‌های معماری بومی گیلان است.[۶] شرکت سهامی پرورش کرم ابریشم ایران در رشت واقع شده‌است.[۷]

  پانویس[ویرایش]

  منبع مطلب : fa.wikipedia.org

  مدیر محترم سایت fa.wikipedia.org لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  پایانه صادراتی محصولات کشاورزی در استان گیلان راه‌اندازی می‌شود

  پایانه صادراتی محصولات کشاورزی در استان گیلان راه‌اندازی می‌شود

  به گزارش خبرگزاری تسنیم از رشت، ارسلان زارع عصر امروز در جلسه روز ملی صادرات ضمن قدردانی از زحمات و تلاش‌های همه فعالان اقتصادی استان که با وجود محدودیت‌های مختلف موجب افزایش صادرات  شدند اظهار داشت: صادرکنندگان و فعالان اقتصادی استان سهم به‌سزایی در افزایش صادرات غیرنفتی تا سقف 500 میلیون دلار داشتند.

  استاندار گیلان، صادرات را کلید تحقق سیاست‌ها و برنامه‌های اقتصاد مقاومتی دانست که منجر به افزایش تولید، توسعه اقتصاد و ایجاد اشتغال می‌شود افزود: صادرات در توسعه اقتصاد ملی بسیار موثر است و با توجه به اهمیت این مساله باید تمام منابع و شرایط لازم را برای رشد صادرات در نظر بگیریم.

  نماینده عالی دولت در استان گیلان خاطرنشان کرد: راهبرد امروز توسعه اقتصادی کشور مبتنی بر شرایط موجود، سیاست‌ها و برنامه‌های اقتصاد مقاومتی بوده که البته یکی از رویکردهای اصلی آن در واقع توجه به سرمایه‌ها و ظرفیت‌های درونی است.

  زارع با بیان اینکه استان گیلان از دیرباز به‌عنوان دروازه اروپا شناخته شده است تصریح کرد: امروز توسعه زیرساخت‌های ارتباطی از جمله بنادر گیلان، استفاده از ظرفیت منطقه آزاد انزلی، منطقه ویژه اقتصادی آستارا و استفاده از ظرفیت اتحادیه اقتصادی اوراسیا در روند توسعه استان و رشد صادرات محصولات غیرنفتی اثرگذار است.

  وی با اشاره به حمایت دولت از فعالان اقتصادی و صادرکنندگان گفت: یکی از عواملی که موجب تسهیل و تسریع عرضه کالاهای صادراتی به کشورهای مختلف می‌شود در حقیقت الکترونیکی کردن فرآیند صادراتی است و باید تلاش کنیم که محصولات گیلان با برندهای تعریف شده در بازارهای جهانی عرضه شود که البته این امر نیازمند سرمایه‌گذاری و حمایت‌های بیشتر است.

  استاندار گیلان با اشاره به راه‌اندازی پایانه صادراتی محصولات کشاورزی در استان گیلان ابراز داشت: محصولات کشاورزی و غیرنفتی سهم‌ به‌سزایی در ارزآوری و توسعه کشور و استان گیلان دارد و باید تلاش کنیم تا این محصولات در بازارهای کشورهای حاشیه دریای خزر عرضه شود.

  رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی گیلان نیز در این جلسه ضمن تبریک روز ملی صادرات به تمام فعالان این عرصه اظهار داشت: امروز صادرات ما با مشکلات بیشتری مواجه است که لازم است حمایت دولت از صادرکنندگان بیشتر شود البته تنظیم بازار کشور نیز معمولاً با واردات کالا صورت می‌گیرد.

  هادی تیزهوش‌تابان خاطرنشان کرد: روزانه آیین‌نامه‌های جدیدی برای صادرات کالا ابلاغ می‌شود که این آیین‌نامه‌ها و بخشنامه‌های صادرات با توجه به شرایط کشور بایستی به حداقل برسد.

  رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و روسیه با اشاره به عضویت ایران‌ در اتحادیه اقتصادی اوراسیا بیان داشت: استان گیلان جزو نحستین استان‌هایی بوده که وارد موضوعات و‌ برنامه‌های پیرامون اتحادیه اوراسیا شده و باید بتوانیم از ظرفیت این اتحادیه در جهت توسعه استان بهره ببریم.

  انتهای پیام/612/ش

  منبع مطلب : www.tasnimnews.com

  مدیر محترم سایت www.tasnimnews.com لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  مرینت : سلام من گفتم محصولات استان گیلان برایپایه پنجم

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  ناشناس 6 روز قبل
  0

  کشاورزی

  دامداری

  صید ماهی

  ادرینا 19 روز قبل
  1

  خرما و برنج و گردو وخشک بارها

  ادرینا 19 روز قبل
  0

  خرما و برنج و گردو وخشک بارها

  0
  سیتا 19 روز قبل

  ممنون

  مرینت دوپن چنگ 1 ماه قبل
  2

  سلام بچه های خوب من اومدم دنبال دوست

  0
  زیبا 1 ماه قبل

  با من بشو

  0
  السا 1 ماه قبل

  من خرم

  مرینت 1 ماه قبل
  1

  من هیچی بلد نیستم

  0
  آدرین آگاراست 1 ماه قبل

  چون خنگی

  ناشناس 1 ماه قبل
  0

  برنج و خرما

  درنلزللخ 8 ماه قبل
  0

  باخه

  0
  مرینت 1 ماه قبل

  چی

  مرینت 11 ماه قبل
  2

  سلام من گفتم محصولات استان گیلان برایپایه پنجم

  0
  مرینت 1 ماه قبل

  سلام باهم دوست بشیم

  -1
  MOBINA 8 ماه قبل

  منم زدم پنجم نیاورد

  مرینت 11 ماه قبل
  4

  سلام من گفتم محصولات استان گیلان برایپایه پنجم

  0
  انا مقدمی 1 ماه قبل

  منم

  s 11 ماه قبل
  0

  برنج و خرما

  0
  مرینت 1 ماه قبل

  چی چی میگی

  0
  مرینت 1 ماه قبل

  حالت خوبه ؟

  امیر 11 ماه قبل
  -2

  محصولات وارداتی و صادراتی گیلان

  امیر 11 ماه قبل
  3

  محصولات وارداتی و صادراتی گیلان

  مهدی 1 سال قبل
  2

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید