توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  معادله نوشتاری تولید آهک از سنگ آهک

  1 بازدید

  معادله نوشتاری تولید آهک از سنگ آهک را از سایت اسک 98 دریافت کنید.

  سنگ آهک

  سنگ آهک

  سنگ آهک سنگ رسوبی با منشأ شیمیایی یا زیست‌شیمیایی که بیشتر از کلسیم‌کربنات تشکیل شده‌باشد.[۱]

  آهک زنده میل ترکیبی شدیدی با فلزات دارد، از این‌رو با فلزات مصرف شده در ساختمان مانند لوله‌های آب و لوله‌های شوفاژ ترکیب شده و در آن‌ها خوردگی ایجاد کرده و موجب پوسیدگی می‌شود. به همین علت رفته رفته از میزان مصرف آهک در ساختمان کاسته شده و با توسعه کارخانه‌های سیمان پزی در ایران و سراسر دنیا رفته رفته سیمان جای آهک را در صنعت ساختمان‌سازی گرفته به‌طوری‌که امروزه در کمتر ساختمانی از آهک به عنوان ملات استفاده می‌شود؛ ولی در راه‌سازی برای افزایش تحمل فشاری و کششی خاک مخصوصاً در قشرهای پایین راه‌سازی برای تحکیم بخشیدن به آن و همچنین جلوگیری از روئیدن گیاهان در دامنه راه و باندهای فرودگاه مصرف می‌شود.

  همچنین آهک در صنعت سیمان پزی، چینی سازی، شیشه گری، ذوب آهن، صنایع غذایی، تصفیه قند و غیره نیز مصرف می‌شود.[۲]

  اصول تهیه و بکارگیری آهک[ویرایش]

  خواص آهک زنده[ویرایش]

  معادن[ویرایش]

  آهک‌پزی[ویرایش]

  آهک پزی یعنی خارج کردن CO۲ از سنگ آهک که این کار بوسیلهٔ حرارت دادن به سنگ آهک انجام می‌شود.

  انواع سنگ آهک[ویرایش]

  سنگ‌های آهکی (carbonate rocks) سازنده عمده سنگ‌های آهکی می‌تواند ترکیبات حاصل از پیوند کلسیم و بنیان بی کربنات باشد. این ترکیب می‌تواند در قالب انواع کانی‌ها ظهور کند. عمده ترکیب ان کانی‌های کلسیت(caco3)، دولومیت(ca,mg co3)و انواع دیگر نظیر سیدریت و انکریت می‌باشد. از انواع سنگ‌ها از نظر ژنز می‌توان از نوع تخریبی آهکی و زیستی آهکی و شیمیایی آهکی نام برد.

  سنگ‌های آهکی زیستی: این نوع سنگ مستقیماً حاصل عملکرد فرایندهای بیولوژیکی هستند. یعنی فعالیت‌های جانداران موجود در طبیعت با عث می‌سود به نوعی یون‌های کلسیم و بی کربنات از محیط گرفته شده و با هم پیوند داده شوند و در محیط رسوب گداری نمایند.

  سنگ‌های آهکی شیمیایی: این نوع سنگ‌ها در اثر تأثیرات انحلال و محلول و حلال ایجاد می‌شوند که جانداران به صورت مستقیم در شکل‌گیری آن‌ها تأثیر ندارند. به‌طور کلی در اثر فعل و انفعالات محیطی و تغییرات غلظت انواع محلول‌ها و یون‌ها در محیط، این سنگ‌ها به صورت غیر محلول درآمده و در یک محیط رسوبی ته نشست حاصل می‌کنند. از انواع این سنگگ‌ها می‌توان به تراورتن اشاره نمود.

  سنگ‌های آهکی آواری: تأثیر رایندهای رسوبی و دینامیکی در اثر تحرکات محیط از قبیل باد یا جریان آب می‌تواند یک سنگ آهکی از قبل تشکیل شده را دوباره حرکت داده فرسایش دهد و بالاخره مجدداً در محیطی جدید رسوب دهد این نوع سنگ‌ها بعد از سخت شدن محیطی یا دایاژنز تبدیل به نوعی سنگ رسوبی می‌شود که اصطلاحاً سنگ‌های آهکی آواری نام دارند.

  پیوند به بیرون[ویرایش]

  نگارخانه[ویرایش]

  پانویس[ویرایش]

  منبع مطلب : fa.wikipedia.org

  مدیر محترم سایت fa.wikipedia.org لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  چرخه تولید آهک

  چرخه تولید آهک

  چرخه تولید آهک

  چرخه آهک، در ماهیت و طبیعت علم شیمی جزء بهترین مثال ها می باشد ، این چرخه برای هر دو آهک با کلسیم و آهک دولومیت درست می باشد.

  چرخه فوق ، از واکنش های شیمیایی آهکمی باشد که پایه و اساس کاربردهای مختلف آهکرا نشان می دهد .

  وقتی سنگ آهک (کربنات کلسیم) را در کوره می سوزانیم، تبدیل به آهک زنده شده و دی اکسید کربن را آزاد می نماید.

  برای تولید آهک هیدراته ( هیدروکسید کلسیم )، آب را به آهک زنده  ( آهک پخته شده ) می افزایند.

  دی اکسید کربن، قابلیت جذب به آهک را از طریق هوا دارد و اگر آهک در معرض هوای دارای دی اکسید کربن باشد و یا در پروسه ای به آن، گاز 2CO تزریق گردد، دوباره تبدیل به کربنات کلسیم می گردد که به آن کربناسیون مجدد یا Recarbonation گفته می شود.

  سه ماده اصلی این چرخه به ترتیب به شرح زیر می باشد:

  1-   سنگآهک یا کربنات کلسیم

  2-   آهک زنده یا اکسید کلسیم

  3-  آهک هیدراته یا هیدروکسید کلسیم

  سوزاندن سنگ آهک در حدود 900 درجه سانتی گراد رخ می دهد. حرارت کوره ها جهت حصول اطمینان از پخته شدن تمام مناطق و هسته سنگها اغلب تا 1200 درجه سانتی گراد می باشد.

  واکنش تجزیه حرارتی کربنات کلسیم به صورت زیر می باشد:

  طی این واکنش شیمیایی، آهک زنده  ( آهک پخته شده ) تولید می شود.

  اکسید کلسیم، ترکیب اصلی آهک زنده است که کیفیت آن وابسته به فاکتورهای مختلفی از جمله خواص فیزیکی، واکنش پذیری با آب و ترکیب شیمیایی می باشد.

  آهک زنده به علت دسترسی آسان و ارزان قیمت بودن نسبت به مواد مشابه قلیائی دیگر، نقش اساسی در طیف گسترده ای از فرآیندهای صنعتی دارد و با اضافه نمودن آب به آن، یک واکنش گرمازا می باشد و باعث تولید آهک هیدراته می شود .

  واکنش هیدراتاسیون آهک زنده به صورت زیر می باشد:

  فرآیند هیدراتاسیون آهک پیچیده بوده و نسبت به اختلاط مقدار آب و آهک، به علت ایجاد حرارت و بخار حاصله اساساً از معادله واکنش شیمیایی آن پیروی نمی کند، طبق معادله برای تولید 100 تن آهک هیدراته بایستی مقدار 24.3 تن آب و مقدار 75.7 تن آهک زنده لازم است در حالیکه در عمل برای این کار بایستی 50 تا 60 تن آب مصرف گردد که این مقدار مصرف آب وابسته به میزان اکتیو بودن آهک و همچنین اندازه ذرات آن دارد.

  آهک هیدراته با اینکه اساساً یک ماده خشک می باشد ولی بطور کلی دارای مقادیر کم رطوبت آزاد(کمتر از 1 %) نیز هست.

  حدود 10 تا 15 درصد آهک زنده تولیدی در کشورهای توسعه یافته به آهک هیدراته تبدیل می شود ( درصدی که احتمالاً به دلیل عدم وجود صنایع بزرگ فولادسازی می باشد).

  در آهک شکفته شده در آب یا آهک آبدیده، ذرات هیدروکسید کلسیم به صورت سوسپانسیون در آب پخش می شوند که به نام شیر آهک یا دوغاب آهک، یک محصول بسیار پرمصرف و شناخته شده ای می باشد.

  فرآیند کربناسیون مجدد، اساساً نقطه مقابل و عکس فرآیند کلسیناسیون می باشد. هر دو ماده آهک زنده و آهک هیدراته زمانی که برای مدت طولانی در معرض هوا قرار گیرند، شروع به جذب دی اکسید کربن موجود در هوا می کنند بنابراین آهک به حالت اولیه خود (سنگ آهک) برگشته و کربنات کلسیم جایگزین جزء اکسید شیمیایی می شود.

  واکنش به شرح زیر انجام می پذیرد:

  کربناسیون مجدد در تعدادی از محصولات بر پایه آهک رخ می دهد و در بسیاری از موارد سودمند است. برای مثال هنگامی که این پروسه در ملات آهکی رخ می دهد به طور موثری، قدرت پیوندها را افزایش و به عنوان یک راه حل طبیعی ضد ترک خوردگی عمل می نماید.همچنین در تولید کربنات کلسیم رسوبی نیز از این روش استفاده می شود،جهت تولید کربنات کلسیم رسوبی با درصد خلوص بالا،گاز دی اکسید کربن را با آهک هیدراته در رآکتور وارد می نمایند، ناخالصی های آهک وارد واکنش نمی شوند در حالی که آهک هیدراته با گاز واکنش داده و کربنات کلسیم تولید می شود سپس با یک فرآیند جداسازی سانتری فیوژی ناخالصی ها از کربنات جدا و حاصل فرآیند تولید یک ماده باارزش دارای خلوص بسیار بالا می باشد که در صنایع داروئی و شیمیایی به طور گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرد.

  منبع مطلب : shayankar.ir

  مدیر محترم سایت shayankar.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  فرمول آهک

  فرمول آهک

  فرمول شیمیایی آهک چیست

  فرمول آهک بر اساس ویژگی های این ماده تعیین می شود. آهک نام عمومی ترکیبات کلسیمی تولید شده از خانواده سنگ های کربنات کلسیم است. این ماده انواع مختلف معدنی و شیمیایی دارد و می توان با استفاده از روش هایی ، فرمولاسیون و ویژگی های فیزیکی و شیمیایی آن را تغییر داد. در این مطلب فرمول شیمیایی آهک و انواع آن را شرح می دهیم.

  فرمول سنگ آهک

  سنگ آهک یک ماده معدنی خام است که به دلیل فرمول شیمیایی آن را کربنات کلسیم می نامند. این ماده با دیگر مواد معدنی نظیر آهن و منیزیم ترکیب می شود ولی این مواد وارد فرمول آهک نمی شود و می توان با روش هایی آن ها را حذف نمود. از این ماده می توان سنگ ، پودر سنگ و انواع مختلف آهک را تولید نمود.

  فرمول شیمیایی سنگ آهک : CaCO3

  روش تولید : استخراج معادن کربنات کلسیم

  انواع دیگر آن : کلسیت – آراگونیت – مرمریت – تراورتن – گچ

  موارد مصرف : کشاورزی – ساختمان سازی – تصفیه قند و شکر

  شکل ظاهری : سنگ و صخره و بدون شکل خاصی

  فرمول آهک

  فرمول شیمیایی آهک دولومیتی

  دولومیت یک سنگ آهکی خشک با فرمول کربنات کلسیم منیزیم است. با وجود اینکه این ماده در خانواده آهک قرار می گیرد ولی تفاوتی نیز با این ماده دارد که آن هم وجود یون منیزیم است.

  فرمول شیمیایی آهک دولومیتی : CaMg(CO3)2

  قابل انحلال در محلول رقیق اسید هیدروکلریک

  رنگ : سفید ، طوسی و صورتی

  موارد مصرف : به عنوان گدازنده در تولید فولاد ، به عنوان کاتالیست و همچنین مصرف در صنایع ساختمانی

  فرمول شیمیایی آهک زنده

  تا اینجا در مورد اهک های خام صحبت کردیم. اما برای تولید آهک خالص که فاقد ناخالصی های معدنی باشد و بتوان زمینه های کاربرد آن را گسترش داد نیاز به انجام واکنش های شیمیایی داریم. ما با خالص سازی آهک در حقیقت یک تغییر شیمیایی در آن ایجاد نموده و فرمولاسیون این ماده را به کل تغییر می دهیم.

  فراینده تولید آهک شیمیایی از طریق حرارت دهی به آن در کوره های آهکپزی است. این کار سابقه طولانی چند هزار ساله دارد اما امروزه به روش علمی تری انجام می شود. کوره های آهکپزی حرارتی بیش از نهصد درجه سانتی گراد ایجاد می کنند تا مواد مختلف موجود در سنگ آهک را تحت تاثیر قرار دهد. این ماده با نام آهک زنده معروف است.

  فرمول شیمیایی : CaO

  روش تولید : از طریق حرارت دهی در کوره های آهکپزی

  دیگر نام ها : آهک پخته شده – اکسید کلسیم – آهک فعال – آهک آب نخورده

  حالت ظاهری : کلوخه یا پودر سفید رنگ

  حالت شیمیایی : بسیار واکنش پذیر و قلیایی

  انحلال پذیری : قابل انحلال در آب با تولید حرارت و تغییر شیمیایی

  موارد مصرف : تولید سیمان – ضد عفونی مرغداری ها و گاوداری ها – تولید حرارت

  فرمول آهک

  فرمول شیمیایی آهک هیدراته

  آهک هیدراته هم نوع دیگری از انواع آهک فراوری شده است. این ماده به صورت معمول در طبیعت یافت نمی شود بلکه باید آن را تولید نمود. فرمول شیمیایی آن با دیگر انواع اهک ها متفاوت است اما وجود یون کلسیم در این ماده نیز ثابت می باشد.

  فرمول شیمیایی : Ca(OH)2

  روش تولید : استفاده از روش هیدراتاسیون (ترکیب آهک زنده با آب)

  حالت ظاهری : گرد سفید رنگ

  حالت شیمیایی : غیر واکنش دهنده و نامحلول در آب

  کاربرد ها : تولید مواد شیمیایی – دفن زباله های عفونی – شفته ریزی ساختمان و زیر سازی استخر – ضد آب کردن بتن

  منبع مطلب : lime-co.ir

  مدیر محترم سایت lime-co.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  zahra 14 روز قبل
  0

  معادله تولید اهک از سنگ اهک

  مهدی 12 ماه قبل
  0

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید