توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  معنی فاقیموا الصلاه و اتوا الزکاه

  1 بازدید

  معنی فاقیموا الصلاه و اتوا الزکاه را از سایت اسک 98 دریافت کنید.

  آیه 78 سوره حج

  وَ جاهِدُوا فِی اللَّهِ حَقَّ جِهادهِ هُوَ اجْتَباکُمْ وَ ما جَعَلَ عَلَیْکُمْ فِی الدّینِ مِنْ حَرَجٍ مِلَّةَ أَبیکُمْ إِبْراهِیمَ هُوَ سَمَّاکُمُ الْمُسْلِمِینَ مِنْ قَبْلُ وَ فِی هذا لِیَکُونَ الرَّسُولُ شَهِیداً عَلَیْکُمْ وَ تَکُونُوا شُهَداءَ عَلَی النَّاس فَأَقِیمُوا الصَّلاةَ وَ آتُوا الزَّکاةَ وَ اعْتَصِمُوا باللَّهِ هُوَ مَوْلاکُمْ فَنِعْمَ الْمَوْلی‌ وَ نِعْمَ النَّصِیرُ «78» و در راه خدا جهاد کنید چنان که شایسته جهاد (در راه) اوست، او شمارا (بر همه‌ی امّت‌ها) برگزید و در دین (اسلام) هیچ گونه دشواری بر شما قرار نداد، آیین پدرتان ابراهیم (را پیروی کنید)، او که شما را از قبل مسلمان نامید و در این (کتاب نیز مطلب چنین است) تا این پیامبر بر شما گواه باشد و شما بر مردم گواه باشید، پس نماز بر پا دارید و زکات بپردازید و به خدا تمسّک جویید، که او مولا و سرپرست شماست، پس چه خوب سرپرستی است و چه خوب یاوری.

  نکته ها

  می‌دانیم که گواه بودن، به علم و عدالت نیاز دارد و همه‌ی مردم نه عادلند و نه آگاه که بتوانند بر دیگران شاهد باشند، بنابراین، مراد از گواه بودن مسلمانان که در این آیه عنوان شده است، بعضی از آنان هستند که هم به اعمال و رفتار مردم علم دارند و هم امین و عادلند و چنین افرادی همان گونه که در روایات می‌خوانیم، اهل‌بیت پیامبر و امامان معصوم علیهم السلام هستند که اعمال و رفتار ما بر آنان عرضه می‌شود.

  خداوند در آغاز این سوره، از زلزله عظیم قیامت وعذاب شدید الهی یاد کرد و در پایان سوره از جهاد و نماز و زکات سخن گفت و یادآور شد که او برای همه بندگانش، مولا وسرپرست و یاوری نیکوست، این نکته به ما می‌آموزد که برای نجات از خطرهای زلزله‌ی عظیم قیامت و عذاب شدید الهی، بنده‌ی او باشیم و به او پناه ببریم که‌ «فَنِعْمَ الْمَوْلی‌ وَ نِعْمَ النَّصِیرُ».

  نفی‌ «حَرَجٍ» به معنای سخت نبودن احکام الهی نیست، زیرا در همین آیه که می‌فرماید:

  جلد 6 - صفحه 76

  جهاد کنید آن گونه که حقّ جهاد است. و ناگفته پیداست که جهاد کار بس سختی است. پس مراد از نبودن حرج در دین آن است که اسلام بن‌بست ندارد. مثلًا در فرمان جهاد افراد بیمار، لنگ، نابینا، سالمند و زنان و کودکان و ناتوانان معافند، ولی دفاع با همه‌ی سختی آن وظیفه است.

  پیام ها

  1- ارزش کارها، به انگیزه و شیوه ومقدار آن بستگی دارد. (جهادی ارزش دارد که با تمام توان در راه خدا باشد) «فِی اللَّهِ حَقَّ جِهادهِ»

  2- هم به مردم شخصیت دهید، «اجْتَباکُمْ‌- أَبیکُمْ‌- تَکُونُوا شُهَداءَ عَلَی النَّاس» و هم سخت‌گیری نکنید. «ما جَعَلَ عَلَیْکُمْ فِی الدّینِ مِنْ حَرَجٍ»

  3- در وضع قانون، مراعات توان مردم را بکنیم. «ما جَعَلَ عَلَیْکُمْ فِی الدّینِ مِنْ حَرَجٍ»

  4- اسلام، دین آسان واحکام آن انعطاف پذیر است. در زمان‌ها و مکان‌های مختلف، شایستگی اجرا شدن را دارد. «ما جَعَلَ عَلَیْکُمْ فِی الدّینِ مِنْ حَرَجٍ»

  5- اسلام آئین ابراهیمی و سابقه بس درخشان دارد. «هُوَ سَمَّاکُمُ الْمُسْلِمِینَ»

  6- پیامبران، پدران امّت‌ها هستند. «أَبیکُمْ»

  7- «مسلمان» نام مبارکی است که از قبل برای ما انتخاب شده است. «مِنْ قَبْلُ»

  8- پیامبراکرم صلی الله علیه و آله بر اعمال ما گواه است. «لِیَکُونَ الرَّسُولُ شَهِیداً»

  9- نماز و زکات، تشکّر از خداوند است. (باید به شکرانه‌ی برگزیدگی و سابقه و لیاقت و گواه بودن امّت اسلام، نماز به پا داشت. فَأَقِیمُوا الصَّلاةَ ...

  10- تنها به برگزیده بودن و نام اسلام و مسلمانی تکیه نکنیم، با نماز و زکات و تمسّک به خدا، این افتخارات را پاسداری کنیم. «فَأَقِیمُوا الصَّلاةَ وَ آتُوا الزَّکاةَ»

  11- مشروعیّت ولایت‌ها و حکومت‌های بشری در گرو منتهی شدن به ولایت الهی است. «هُوَ مَوْلاکُمْ»

  «الحمدللّه ربّ العالمین»

  منبع مطلب : wiki.ahlolbait.com

  مدیر محترم سایت wiki.ahlolbait.com لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  🌹گلی : میخوام بگید❤ مرسی جیگر های من

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  ناشناس 17 روز قبل
  0

  پس بخوانید نماز را و بپردازید زکات را

  گل 25 روز قبل
  -1

  معنی نیست

  علی 5 ماه قبل
  0

  نمیدونم

  🌹گلی 5 ماه قبل
  5

  میخوام بگید❤

  مرسی جیگر های من

  🌹گلی 5 ماه قبل
  -2

  بدویید دیگه دوستان من منتظرم آزمون دارم

  ناشناس 6 ماه قبل
  1

  رددبیق

  باردا 6 ماه قبل
  0

  رددبیق

  ۱ 6 ماه قبل
  0

  رددبیق

  نیما 7 ماه قبل
  2

  نمی دونم

  مهدی 10 ماه قبل
  2

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید