توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  میزان مصرف منابع شیمیایی گوناگون در جهان

  1 بازدید

  میزان مصرف منابع شیمیایی گوناگون در جهان را از سایت اسک 98 دریافت کنید.

  میزان مصرف منابع شیمیایی گوناگون در جهان

  هزاران سال است كه انسان از مواد طبيعی گوناگون مانند چوب، سنگ، برخی از فلزها، پوست جانوران، پشم و ابریشم استفاده می كند. اما در صد سال گذشته با رشد چشمگير جمعيت و گسترش و پيشرفت دانش و تكنولوژی، ميزان بهره وری از منابع طبيعی به بالاترین سطح خود رسیده است. به طور کلی منابع طبیعی به منابعی گفته می شود كه طبيعت به طور رایگان آن ها را در اختيار انسان قرار داده است. مانند هوا، خاک، جنگل كوه و…. در یک دسته بندی منابع طبیعی به دو دسته طبقه بندی می شوند. منابع تجدید پذیر مانند آب ، هوا ، خاک و… و منابع تجدید ناپذیر مانند مس ، آلومینیوم ، آهن که فرایند های طبیعی جای خالی آن ها را پر نمی کنند و همین طور نفت ، گاز  و زغال سنگ که سرعت تشکلیل و جایگزین شدن آن ها بسیار اهسته می باشد و جوابگوی نیاز انسان نیست.
  پراکندگی منابع طبیعی در جهان

  بسياری از منابع مهم به طور یكنواخت در سراسر جهان توزیع نشده اند و هيچ رابطه ای هم ميان ای منابع و وسعت یک سرزمین و جمعيت آن وجود ندارد. به عنوان مثال کشور آفریقای جنوبی که تنها 0/8 درصد جمعیت و مساحت کره زمین را  تشکیل می دهد، 68 % كروم، 51 % طلا، 34 % الماس موجود در جهان را در خود جای داده است.
  یكنواخت نبودن پراكندگی منابع معدنی در جهان، عامل پيدایش تجارت جهانی است. زیرا كشورهایی كه برخی منابع را ندارند آن ها را از كشورهای دارای این منابع خریداری می كنند. بنابراین بین كشورهای مختلف صادرات و واردات انواع مواد صورت می گیرد. بخش عمده ای از منابع شيميایی مورد نياز انسان از پوسته زمي تأمين می شود.

  تولید مواد شیمیایی در مناطق مختلف جهان

  بر اساس گزارش ACC میزان تولید مواد شیمیایی در سال 2016 به روند صعودی خود ادامه داده است و به میزان 1/3 درصد رشد کرد. تی. کوین.سوئیفتاقتصاددان ارشد ACC، می گوید: «مخارج مصرفی در سال 2016 با افزایش مناسبی مواجه بوده است زیرا بهبود وضعیت بازار کار و افزایش اطمینان مصرف کنندگان باعث رشد درآمد آنها شده است.»

  وی ادامه می دهد، این روند بهبود از رکود اقتصادی سال 2008 باعث افزایش تقاضا برای اتومبیل، مواد شیمیایی ساختمانی و تجهیزات تجاری شده است. همچنین با افزایش دسترسی مردم به تسهیلات ارزان قیمت، تقاضا برای انواع خودروهای سبک انیز افزایش یافته است. بنابراین، مواد شیمیایی پایه، لاستیک مصنوعی و مواد شیمیایی تخصصی، در صدر فهرست محصولات پرفروش قرار می گیرند. ارزش مواد شیمیایی در کارخانه های تولید خودروهای سبک در آمریکا و کانادا به 3.490 دلار آمریکا رسیده است. نمودار 1 میزان تولید مواد شیمیایی پیشران را در آمریکا نشان می دهد.

  ایشان در ادامه پیشنهاد می کند، ممکن است شرکت های تولیدکننده مواد شیمیایی با کاهش قیمت برخی از محصولات مواجه شوند، «اما حتی با وجود پایین بودن قیمت نفت، صنعت تولید مواد شیمیایی ایالات متحده آمریکا هنوز هم جایگاه رقابتی قابل قبولی خواهد داشت، زیرا هزینه خوراک یعنی گاز طبیعی نیز به میزان قابل توجهی کاهش یافته است.» قیمت پایین محصولات کشاورزی نیز مانند نفت و گاز تقاضا برای محصولات شیمیایی کشاورزی را کاهش داده است، اما ACC پیش بینی می کند که با افزایش قیمت محصولات کشاورزی در سال جاری این بخش از تقاضا نیز جان بگیرد.

  میزان مصرف منابع شیمیایی گوناگون در جهان اطلاعاتی را جمع آوری کنید.

  .

  تحقیق در مورد میزان مصرف منابع شیمیایی گوناگون در جهان اطلاعاتی را جمع آوری کنید.

   The amount of chemical resources in the world Research

  میزان مصرف منابع شیمیایی گوناگون در جهان اطلاعاتی را جمع آوری کنید.

  آمریکا رشد صنعت تولید مواد شیمیایی شرکت‌ها را به آینده ای روشن امیدوار کرده است.

  صنعت تولید مواد شیمیایی آمریکا در سال 2015 با چالش های فراوانی مواجه شده بود. افزایش ارزش دلار باعث کاهش صادرات شده بود؛ و شرکای تجاری مهم آمریکا یعنی برزیل، ژاپن و روسیه با رکود اقتصادی دست و پنجه نرم می کردند در حالیکه رشد اقتصادی چین نیز به شدت کاهش یافته بود. با این وجود، بر اساس گزارش انجمن تولیدکنندگان مواد شیمیایی آمریکا[1](ACC)، به لطف افزایش میزان تقاضا میزان تولید مواد شیمیایی در آمریکا به میزان 8/3 درصد افزایش یافت.

  بر اساس گزارش ACC میزان تولید مواد شیمیایی در سال 2016 به روند صعودی خود ادامه داد و به میزان 1/3 درصد رشد کرد. تی. کوین. سوئیفت[2]، اقتصاددان ارشد ACC، می گوید: «مخارج مصرفی در سال 2016 با افزایش مناسبی مواجه بوده است زیرا بهبود وضعیت بازار کار و افزایش اطمینان مصرف کنندگان باعث رشد درآمد آنها شده است.»

  وی ادامه می دهد، این روند بهبود از رکود اقتصادی سال 2008 باعث افزایش تقاضا برای اتومبیل، مواد شیمیایی ساختمانی و تجهیزات تجاری شده است. همچنین با افزایش دسترسی مردم به تسهیلات ارزان قیمت، تقاضا برای انواع خودروهای سبک انیز افزایش یافته است. بنابراین، مواد شیمیایی پایه، لاستیک مصنوعی و مواد شیمیایی تخصصی، در صدر فهرست محصولات پرفروش قرار می گیرند. ارزش مواد شیمیایی در کارخانه های تولید خودروهای سبک در آمریکا و کانادا به 3.490 دلار آمریکا رسیده است. نمودار 1 میزان تولید مواد شیمیایی پیشران را در آمریکا نشان می دهد.

  اروپا: خوراک ارزان ناکامی بازارها را جبران خواهد کرد

  شرکت های تولیدکننده مواد شیمیایی در اروپا در سال 2016، قیمت های ارزان نفت خام به دادشان رسید تا قیمت کمتری برای مهم ترین خوراک مورد استفاده خود که از نفت به دست می آید، یعنی نفتا، بپردازند. اما آنچه در این سال به نفع شرکت های اروپایی نبود، کاهش رشد اقتصادی چین بود که شرکت های بزرگ اروپایی، از جمله دی. اس. ام، لانکسس و بی. ای. اس. اف. را تحت تاثیر قرار داد زیرا این شرکت ها در حال حاضر بخش عمده ای از درآمد خود را از محل فروش محصولات شیمیایی به چین به دست می آورند. جدول 1 اطلاعات مفیدی را در مورد رشد تولید ناخالص دولتی، رشد تولید، تولید مواد شیمیایی و محصولات دارویی در اروپا ارائه می دهد.

  به دلیل شرایط نه چندان باثبات اقتصاد کلان، انجمن صنعت مواد شیمیایی اروپا[1](ECIC) که بزرگترین انجمن صنعت تولید مواد شیمیایی در اروپاست، گزارش کرده است که تولید مواد شیمیایی در اروپا در سال 2016 به اندازه 0/1 درصد رشد کرده است که نسبت به رشد 5/0 درصدی سال 2015 افزایش یافته است. ECIC دلیل افزایش رشد این صنعت را افزایش تقاضا برای مواد شیمیایی در صنایع تولید مواد غذایی و نوشیدنی و نیز صنعت ساخت و ساز می داند.

  اما این انجمن هشدار داده است که آینده چندان روشنی در انتظار این صنعت نیست. هوبرت ماندری[2]، مدیرکل این انجمن می گوید، «اگرچه پیش بینی ما این است که در سال 2017 نسبت به سال 2016 رشد اندکی افزایش خواهد یافت، اما انتظار نمی رود که شرایطی که باعث این میزان افزایش در رشد این بخش شده اند، مانند قیمت های پایین نفت خام و نرخ مبادله قابل قبول یورو در مقابل دلار آمریکا، برای همیشه پایدار باشند.[3]

  بررسی سرانه مصرفی و حجم بازار محصولات شیمیایی خاص در دنیا

  بررسی سرانه مصرفی و حجم بازار محصولات شیمیایی خاص در دنیا

  قبلا و در یادداشت های تحلیلی مختلفی به بررسی ابعاد بازاری صنعت مواد شیمیایی خاص پرداخته ایم. مواد شیمیایی خاص[۱]، آن دسته از محصولات شیمیایی می باشند که بر اساس عملکرد و مشخصه خود مورد استفاده قرار می گیرند. صنایع مختلفی نظیر اتومبیل، ساخت و ساز، الکترونیک، دریایی، لوازم آرایشی و غیره کاربرد دارد و تنوع محصولات تولیدی از شاخصه های این رشته صنعت است.

  اگر نگاهی به تاریخچه مصرفی این محصولات بیندازیم متوجه خواهیم شد که بازار مصرفی از سمت غرب به شرق تغییر کرده است. دلیل اصلی آن را می توان تغییر مرکزیت جمعیت دنیا و به تبع آن اقتصاد جهانی دانست. در تصویر زیر این موضوع بهتر نشان داده شده است:

  جمعیت دنیا در طول ۴۰ سال گذشته ۲ برابر شده است که همین امر منجر به افزایش تقاضا برای موارد زیر شده است:

  در کشورهایی همچون چین و هند اگرچه سرانه مصرف محصولات شیمیایی خاص کم است؛ لیکن تقاضا رشد بسیار بیشتر خواهد داشت. سرانه مصرف محصولات شیمیایی خاص در کشورهای و نقاط مختلف دنیا در  تصویر زیر نشان داده شده است:

  شیفت جمعیتی از غرب به شرق (عمدتا توسط چین و هند) منجر شده است که بازار مصرفی و اقتصادی نیز به همان سمت کشیده شود. همین امر تاثیر زیادی برای بازار صنعت مواد شیمیایی خاص شده است. در این بین و به طور اختصاصی در چین ۳ عامل اصلی منجر به توسعه صنعت مواد شیمیایی خاص در این کشور گردیده است:

  در واقع در برنامه ۱۳ ام پنج ساله، با توجه موارد بالا این کشور در نظر دارد که از سمت سرمایه گذاری و صادرات مواد اولیه مصرفی در این رشته صنعت به سمت مصرف داخلی برای تولید محصولات مختلف حرکت نماید. با اینحال بخش عمده شرکت های چینی در زمینه تولید محصولات شیمیایی خاص و تحقیق و توسعه آن ضعیف می باشند. آن ها فاقد تجربه لازم در زمینه تولید، توسعه و افزایش همکاری نزدیک تر با مصرف کننده این محصول می باشند. یکی از نقاط ضعف جدی این شرکت های چینی عدم بازاریابی منسجم و ارتباط با مشتری است.

  موارد بالا سبب شده است که چین فعلا مجبور باشد برای توسعه صنعت این حوزه، روی به خرید و یا همکاری با دیگر شرکت های خارج این کشور نماید. در این راه نگاه چین به کشورهای اروپای غربی بوده است که از این حیث جلوتر از چین بوده اند. همکاری های M&A نمونه بارزی از این ادعاست.
  گرچه در حال حاضر چین از حیث مصرفی در رتبه دوم محصولات شیمیایی خاص قرار گرفته است؛ لیکن تا سال ۲۰۲۰ از منطقه آمریکای شمالی نیز پیشی خواهد گرفت.

  در بازار محصولات شیمیایی خاص بیش از آن که سرمایه گذاری و تکنولوژی مهم باشد، مصرف کننده و ارتباط با آن و همچنین حرفه ای گری در فروش مهم است.

  مرکز مطالعات زنجیره ارزش معتقد است؛ صنعت پتروشیمی دنیا شامل ۳ فرآیند توسعه ای است. لایه اول تولید محصولات پایه[۳] نظیر اوره، متانول، اتیلن، پروپیلن، بنزن، تولوئن، پارازایلن و مشتقات اولیه آن هاست. لایه دوم پتروشیمی شامل تولید محصولاتی میان دستی[۴] نظیر DMF، هگزامین، پارافورمالدهید، اتیل استات، بوتیل استات، MMA، DMA، اکریلیک اسید و … است. در نهایت لایه سوم توسعه صنعت پتروشیمی، همان تولید محصولات شیمیایی خاص نظیر DOP، DIOP، اتیل آمین ها، اتوکسیلات ها، polyether polyols و … است. توسعه صنعت پتروشیمی زمانی صورت می گیرد که به هر ۳ لایه نگاه ویژه ای صورت گیرد. چرا که هر لایه به منزله تامین خوراک برای لایه پایین دستی خود است. کشورهای حوزه خلیج فارس نیز با علم به این موضوع در چشم انداز صنعت پتروشیمی خود، بازه زمانی ۲۰۱۵ تا ۲۰۲۰ را برای توسعه لایه سوم با هدف تامین نیاز داخلی و صادرات به کشورهای خاورمیانه و آفریقای شمالی در نظر گرفته اند. در برنامه ریزی آن ها آمده است که از سال ۲۰۲۰ نیز به سمت صادرات جهانی این محصولات حرکت نمایند که در یادداشتی نیز به این مسئله و سبد پیشنهادی آن ها پرداخته شده است.

  [۱] Specialty chemicals

  [۲] Photo voltaic cells

  [۳] Basic chemicals

  [۴] Intermediate chemicals

  یادداشت های مرتبط:

  راهبرد آینده کشورهای GCC در صنعت پتروشیمی: Commodity یا Specilaty
  راهبرد کشورها: تولید محصولات Commodity یا فروش محصولات Specialty؟

  لینک PDF یادداشت

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  ❤❤🌹🌹 7 روز قبل
  1

  عالییی

  باسه 11 روز قبل
  0

  باسه

  باسه 11 روز قبل
  0

  باسه

  هق 23 روز قبل
  0

  تخخخخخ

  مهدی 1 سال قبل
  0

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  0
  نیما 15 روز قبل

  منم نمیدونم

  برای ارسال نظر کلیک کنید