در حال پالایش مطالب میباشیم تا اطلاع ثانوی مطلب قرار نخواهد گرفت.
  توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  نام حضرت مهدی چند بار در خطبه غدیر آمده

  1 بازدید

  نام حضرت مهدی چند بار در خطبه غدیر آمده را از سایت اسک 98 دریافت کنید.

  خبرگزاری شبستان

  خبرگزاری شبستان

  حجت‌الاسلام والمسلمین محمدرضا نصوری، معاون تبلیغ و ارتباطات مرکز تخصصی مهدویت حوزه علمیه قم در گفتگو با خبرنگار مهدویت خبرگزاری شبستان با اشاره به سخنان پیامبر (ص) در خطبه غدیر پیرامون حضرت مهدی (عج) اظهار کرد: در خطبۀ غدير که سخنراني پيامبر  (ص) در معرفي امیرالمومنین امام علي (ع) است، به حضرت بقية الله الأعظم(عج)، توجه خاصي شده است.

  خبردادان از مهدی موعود(عج) در خطب غدیر توسط پیامبر (ص)

  وی با بیان اینکه خبر دادن از مهدي موعود(عج) براي آن مردمي كه قبول ولايت امير المؤمنين (ع) برايشان سنگين بود، بيانگر آينده نگري اسلام و برنامه بلندمدتاین دين الهي براي مسلمين است، تصریح کرد: اگرچه برخي با آنكه آن روز با علي بن ابي طالب(ع) بيعت كردند، پيمان شكستند اما حقايق در طول زمان برای نسل‌های بعد روشن گشت و از‌ آنجا كه كارها به دست خداوند است، روزي بازمانده اهل بيت (ع) ظاهر خواهد شد.

  حجت الاسلام نصوری با بیان اینکه در زمان ظهور امام زمان (عج)، جهان به دست جانشينان واقعي پيامبر (ص) سپرده مي‌شود و انتقام آنچه در طول قرن ها بر ايشان رفته است، گرفته خواهد شد، گفت: خطبه غدير، يك پيشگويي و اخبار از غيب نيز به شمار مي‌آيد.

  25 اشاره خطبه غدیر به امام زمان(عج)

  معاون تبلیغ و ارتباطات مرکز تخصصی مهدویت حوزه علمیه قم با بیان اینکه در خطبۀ غدير، 25 جمله درباره حضرت مهدي عجل الله تعالي فرجه الشريف آمده است كه آنها را تحت شش عنوان مي‌توان خلاصه كرد، افزود: عنوان اول بشارت به آمدن او است که پيامبر اكرم صلي الله عليه و آله و سلم در اين باره مي‌فرمايند: «او كسي است كه همه پيشينيان به آمدن او بشارت داده‌اند.»

  وی با بیان اینکه عنوان دوم خاتميت امام زمان (عج) است يعني امامت در امامان تعيين شده، اتصال دارد و منقطع نمي­گردد تا زماني كه به دست خاتم و آخرين آنان كه حضرت مهدي عجل الله تعالي فرجه الشريف است، برسد، تصریح کرد: مقام و منزلت حضرت حجت(عج) عنوان سوم است، در اين باره دو جهت ذكر شده است.

  حجت السلام نصوری با اشاره به این دو جهت بیان کرد: فضائل و مناقب او که در این باره پیامبر (ص) می فرمایند: «او «انتخاب شده خداوند» و «هدايت يافته» و «كمك شده» است ، نور از جانب خداوند در او قرار داده شده و نوري نيست مگر با او، و حقي نيست جز با او.»

  امام زمان (عج)؛ ولي خدا در زمين و حكم كننده خدا در ميان خلق 

  معاون تبلیغ و ارتباطات مرکز تخصصی مهدویت حوزه علمیه قم با بیان اینکه مقام و شأن اجتماعي حضرت مهدی(عج) دومین جهت در این بحث است، افزود: در این زمینه مطالبی از قبیل: او ولي خدا در زمين و حكم كننده خدا در ميان خلق است، كارها به او سپرده شده و او امين خداوند بر پنهان و آشكار الهي است، او ياري كننده دين خدا است و او هر صاحب فضلي را به قدر فضلش و هر صاحب جهلي را به قدر جهلش نشانه مي‌دهد، بیان شده است.

  وی با اشاره به اینکه علم امام زمان (عج) بخش چهارم اشارات خطبه غدیر به ایشان است، گفت: اين مسأله را نيز از دو بعُد مي­توان در خطبۀ غدير به دست آورد که او وارث هر علمي است و علمش به همه چيز احاطه و علم ایشان به درياي عميق علم الهي اتصال دارد.

  به کار رفتن عبارت «القائم المهدي(عج)» در خطبه غدیر

  حجت الاسلام نصوری با بیان اینکه قيام امام زمان (عج) پنجمین عنوان مطرح شده در خطبه غدیر است، تصریح کرد: در دو مورد از خطبه غدير، كلمه «القائم المهدي» بكار رفته و بعد از آن به قدرت مطلقه و تمام عيار حضرت بقية الله الأعظم(عج) اشاره شده كه از جانب الهي به او عطا گرديده است و هيچ قدرتي یارای برابري با او را ندارد.

  معاون تبلیغ و ارتباطات مرکز تخصصی مهدویت حوزه علمیه قم اضافه کرد: اين موضوع از سه جنبه شامل: كسي بر او غالب يا عليه او كمك نمي شود و او همۀ قلعه‌هاي محكم را فتح مي‌كند، او بر همۀ اديان و بر همۀ گروه‌هاي شرك غالب مي‌شود و آنان را هدايت مي‌كند و يا (متعصبان را) نابود مي­كند و خداوند همه آبادي‌ها و شهرهاي جهان را تحت تصرف حضرت مهدي عجل الله تعالي فرجه الشريف در مي‌آورد، مطرح شده است.

  امام زمان (عج) ؛ منتقم دشمنان اهل بیت (ع)

  وی ششمین عنوان این خطبه پیرامون امام زمان (عج) را انتقام ایشان از دشمنان خاندان رسالت معرفی و تاکید کرد: در قسمتي از خطبة غدير به اين مسأله تصريح شده است كه اگر چه حق اهل بيت عليهم السلام و شيعيانشان در طول تاريخ توسط ظالمين پايمال شده است، ولي منتقمي خواهد آمد و گذشته از عذاب اُخروی، در همين جهان دل دوستان را با گرفتن انتقام از دشمنان، مسرور خواهد كرد.

  حجت السلام نصوری با بیان اینکه اين نكته در قالب سه جمله آمده است، افزود: در خطبه غدیر آمده است ؛ «او حق خداوند و هر حق را كه به اهل بيت عليهم السلام مرتبط شود، خواهد گرفت»، «او انتقام هر خون به ناحق ريختۀ اولياء خدا را خواهد گرفت» و «او از تمام ظالمان عالم، انتقام خواهد گرفت».

  امام مهدی(عج) حق خداوند و تمام حق اهل بیت(ع) را خواهد گرفت

  معاون تبلیغ و ارتباطات مرکز تخصصی مهدویت حوزه علمیه قم گفت: در خطبه غدیر پیرامون نورانيت و نسل نوراني حضرت مهدی(عج) نیز پیامبر (ص) فرموده اند:«نور از طرف خداوند در من، و سپس در علي عليه السلام و نسل او تا مهدي قائم عجل الله تعالي فرجه الشريف  قرار داده شده است» و همچنین ایشان پیرامون گرفتن حقوق اهل بيت(ع) به دست حضرت(عج)، مي‌فرمايند: «مهدي(عج)، حق خداوند و هر حقّي را كه براي ماست، خواهد گرفت».

  وی با بیان اینکه اختيار مطلق زمين به دست حضرت حجت(عج) خواهد بود، اظهار کرد: پیامبر (ص) در این باره در خطبه غدیر فرموده است: «هيچ سرزمين آبادي نيست مگر آنكه خداوند تا روز قيامت اهل آن را به خاطر تكذيبشان هلاك مي‌كند، و آن را در اختيار حضرت مهدي عجل الله تعالي فرجه الشريف  قرار مي‌دهد».

  امام مهدی(عج) ؛ خاتم امامان(ع) و غالب بر همه ادیان الهی

  حجت الاسلام نصوری با بیان اینکه در بخش هشتم خطبه سه موضوع ديگر ذكر شده است، گفت: خاتميت آن حضرت(عج) یکی از این موضوعات است، آنجا كه مي‌فرمايند: «خاتم امامان مهدي قائم عجل الله تعالي فرجه الشريف ، از ما است» و غلبه او بر همه اديان موضوع دیگری است، آنجا كه مي‌فرمايند: «اوست غالب بر أديان، منتقم از ظالمين فاتح قلعه ها، غالب بر مشركين، منتقم خون هاي به ناحق ريخته، كمك كننده دين خدا، سرچشمه گرفته از دريايي عميق، نشانه دهنده به افراد در حد خودشان، وارث علوم محكم كنندة آيات الهي».

  معاون تبلیغ و ارتباطات مرکز تخصصی مهدویت حوزه علمیه قم خطرنشان کرد: پیامبر اکرم (ص) در این خطبه می فرمایند: «اوست كه كارها به دست او سپرده شده و گذشتگان به او بشارت داده‌اند، و اوست حجت باقي خداوند، و وليِّ او در زمين و امانتدار او بر سرّ و آشكار».

  نحوه معرفی امام زمان(عج) در خطبه غدیر

  نحوه معرفی امام زمان(عج) در خطبه غدیر

  به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا به اعتقاد شیعه، مهدویت اصلی‎ترین معارف الهی است که خداوند متعال وعده تحقق آن را در قرآن کریم بارها با مفاهیم مختلف بیان کرده است و بهترین خوبان بشر یعنی انبیاء و رسل(ع) و بر فراز رسولان(ع)، اولوالعزم من‌الرسل را در مسیر تحقق آن قرار داده است. مقام معظم رهبری در این زمینه فرمودند: «مسأله مهدویت یک مسأله اصلى است؛ جزو اصلى‌ترین معارف الهى است ... همان چیزی است که همه‌ انبیاء، همه‌ بعثتها برای خاطر آن آمدند». (بیانات در 90/4/18)

  از این جهت مهدویت مسأله‎ای است که به شدت به سیره عترت(ع) گره خورده است و ایشان نیز به بهانه‎های مختلف به تبیین ابعاد مختلف آن می‎پرداختند تا جایی که بیشترین احادیث موضوعی کتب روایی شیعه را به خود اختصاص داد. حتی پیامبر اکرم(ص) در حساس‎ترین و مهم‎ترین واقعه بشریت یعنی واقعه غدیر نیز به آن اشاراتی داشتند؛ زیرا اصل ماجرای غدیر معرفی امامت امیرالمؤمنین(ع) و سایر ائمه معصومین(ع) به عنوان هادیان و قافله‌سالاران بشریت به سوی آرمان‌شهر الهی در آخرالزمان و ظهور بود. از این منظر می‌توان شدت تأکید خداوند بر ابلاغ پیام غدیر به پیامبر(ص) را تا حدودی درک کرد، آنجا که خداوند فرمود: «یا أَیُّهَا الرَّسُولُ بَلِّغْ ما أُنْزِلَ إِلَیْکَ مِنْ رَبِّکَ وَ إِنْ لَمْ تَفْعَلْ فَما بَلَّغْتَ رِسالَتَهُ؛ اى پیامبر، آنچه را از جانب پروردگارت به تو نازل شده، ابلاغ کن؛ و اگر نکنى رسالتش را به انجام نرسانده‌ای».

  لذا رسول گرامی اسلام(ص) بارها در خطبه خود اشارات متعددی نسبت به «صراط» بودن علی(ع) و نیز حضرت مهدی(عج) داشتند در آن فرازهایی که فرمودند: «أَنَا صِراطُ الله الْمُسْتَقیمُ الَّذی أَمَرَکُمْ بِاتِّباعِهِ، ثُمَّ عَلِیٌ مِنْ بَعْدی؛ «هان مردمان! صراط مستقیم خداوند منم که شما را به پیروی آن امر فرموده. و پس از من علی است» و نیز در فرازی دیگر فرمود  «مردمان! نور از سوی خداوند عزّوجل در جان من، سپس در جان علی بن ابی طالب، آن گاه در نسل او تا قائم مهدی - که حق خدا و ما را می ستاند».

  در ادامه فرازهایی از خطبه پیامبر(ص) در جریان غدیر را که مربوط به مهدویت است، می‌خوانید.

   هان مردمان! « به خدا و رسول او و نور همراهش ایمان آورید». (تغابن/8)« پیش از آنکه چهره ها را تباه و واژگون کنیم، یا چونان اصحاب روز شنبه ( یهودیانی که بر خدا نیرنگ آوردند ) رانده شوید.» (نساء/47) به خدا سوگند که مقصود خدا از این آیه گروهی از صحابه اند که آنان را با نام و نَسَب می شناسم لیکن به پرده پوشی کارشان مأمورم. آنک هر کس پایه کار خویش را مهر و یا خشم علی در دل قرار دهد (و بداند که ارزش عمل او وابسته به آن است).

  مَعاشِرَالنّاسِ، (آمِنُوا بِاللَّهِ وَ رَسُولِهِ وَالنَّورِ الَّذى أُنْزِلَ مَعَهُ مِنْ قَبْلِ أَنْ نَطْمِسَ وُجُوهاً فَنَرُدَّها عَلى أَدْبارِها أَوْ نَلْعَنَهُمْ کَما لَعَنَّا أَصْحابَ السَّبْتِ). (باِللَّهِ ما عَنى بِهذِهِ الْآیَةِ إِلاَّ قَوْماً مِنْ أَصْحابى أَعْرِفُهُمْ بِأَسْمائِهِمْ وَأَنْسابِهِمْ، وَقَدْ أُمِرْتُ بِالصَّفْحِ عَنْهُمْ فَلْیَعْمَلْ کُلُّ امْرِئٍ عَلى‏ مایَجِدُ لِعَلِىٍّ فى قَلْبِهِ مِنَ الْحُبِّ وَالْبُغْضِ).

   ای مردمان! نور از سوی خداوند در جان من، سپس در جان علی ابن ابیطالب آنگاه در نسل او تا قائم مهدی - که حق خدا و ما را می ستاند – جای گرفته، چرا که خداوند عزوجل ما را دلیل و حجت قرار داده بر کوتاهی کنندگان به عمد، ستیزه گران، ناسازگاران، خائنان و گنهکاران و ستمکاران و غاصبان از تمامی جهانیان 

   مَعاشِرَالنّاسِ، النُّورُ مِنَ ‏اللَّهِ عَزَّوَجَلَّ مَسْلوکٌ فِىَّ ثُمَّ فى عَلِىِّ بْنِ أَبى طالِبٍ، ثُمَّ فِى النَّسْلِ مِنْهُ إِلَى الْقائِمِ الْمَهْدِىِّ الَّذى یَأْخُذُ بِحَقِّ اللَّهِ وَ بِکُلِّ حَقٍّ هُوَ لَنا، لاَِنَّ اللَّهَ عَزَّوَجَلَّ قَدْ جَعَلَنا حُجَّةً عَلَى الْمُقَصِّرینَ وَالْمعُانِدینَ وَالُْمخالِفینَ وَالْخائِنینَ وَالْآثِمینَ وَالّظَالِمینَ وَالْغاصِبینَ مِنْ جَمیعِ الْعالَمینَ.

  پیامبر(ص) در فراز دیگر از خطبه غدیر فرمود:

  آگاه باشید! همانا آخرین امام، قائم مهدی از ماست. هان! او بر تمامی ادیان چیره خواهد بود، آگاه باشید! که اوست انتقام گیرنده از ستمکاران، آگاه باشید! که اوست فاتح دژها و منهدم کننده آنها، آگاه باشید! که اوست چیره بر تمامی قبایل مشرکان و راهنمای آنان، آگاه باشید! که او خونخواه تمام اولیای خداست، آگاه باشید! اوست یاور دین خدا، آگاه باشید! که از دریایی ژرف پیمانه‌هایی افزون گیرد، آگاه باشید! که او به هر ارزشمندی به اندازه ارزش او، و به هر نادان و بی ارزشی به اندازه نادانی‌اش نیکی کند.

  أَلا إِنَّ خاتَمَ الْأَئِمَةِ مِنَّا الْقائِمَ الْمَهْدِی، أَلا إِنَّهُ الظّاهِرُ عَلَی الدِّینِ، أَلا إِنَّهُ الْمُنْتَقِمُ مِنَ الظّالِمینَ، أَلا إِنَّهُ فاتِحُ الْحُصُونِ وَهادِمُها، أَلا إِنَّهُ غالِبُ کُلِّ قَبیلَةٍ مِنْ أَهْلِ الشِّرْکِ وَهادیها، أَلاإِنَّهُ الْمُدْرِکُ بِکُلِّ ثارٍ لاِوْلِیاءِالله، أَلا إِنَّهُ النّاصِرُ لِدینِ الله، أَلا إِنَّهُ الْغَرّافُ مِنْ بَحْرٍ عَمیقٍ، أَلا إِنَّهُ یَسِمُ کُلَّ ذی فَضْلٍ بِفَضْلِهِ وَ کُلَّ ذی جَهْلٍ بِجَهْلِهِ،

  آگاه باشید! که او نیکو و برگزیده خداوند است، آگاه باشید! که او وارث دانشها و حاکم بر ادراکهاست، هان! بدانید که او از سوی پروردگارش سخن می‌گوید و آیات و نشانه‌های او را برپا کند. بدانید همانا اوست بالیده و استوار، بیدار باشید! هموست که [امور جهانیان] به او واگذار شده است، آگاه باشید! که تمامی گذشتگان ظهور او را پیشگویی کرده‎اند، آگاه باشید! که اوست حجّت پایدار و پس از او حجّتی نخواهد بود. درستی و راستی و نور و روشنایی تنها نزد اوست، هان! کسی بر او پیروز نخواهد شد و ستیزنده او یاری نخواهد گشت، آگاه باشید که او ولیّ خدا در زمین، داور او در میان مردم و امانتدار امور آشکار و نهان است.

  أَلا إِنَّهُ خِیَرَةُالله وَ مُخْتارُه، أَلا إِنَّهُ وارِثُ کُلِّ عِلْمٍ وَالْمحیطُ بِکُلِّ فَهْمٍ، أَلا إِنَّهُ الْمخْبِرُ عَنْ رَبِّهِ عَزَّوَجَلَّ وَ الْمُشَیِّدُ لاِمْرِ آیاتِهِ، أَلا إِنَّهُ الرَّشیدُ السَّدیدُ، أَلا إِنَّهُ الْمُفَوَّضُ إِلَیْهِ، أَلا إِنَّهُ قَدْ بَشَّرَ بِهِ مَنْ سَلَفَ مِنَ الْقُرونِ بَیْنَ یَدَیْهِ، أَلا إِنَّهُ الْباقی حُجَّةً وَلاحُجَّةَ بَعْدَهُ وَ لا حَقَّ إِلاّ مَعَهُ وَلانُورَ إِلاّعِنْدَهُ، أَلا إِنَّهُ لاغالِبَ لَهُ وَلامَنْصورَ عَلَیْهِ، أَلاوَإِنَّهُ وَلِی الله فی أَرْضِهِ، وَحَکَمُهُ فی خَلْقِهِ، وَأَمینُهُ فی سِرِّهِ وَ علانِیَتِهِ.

  انتهای‌پیام/

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  زهی 8 روز قبل
  0

  نمی دونم کاش بقیه مه میدونن بگن

  فاطمه مرادی 11 روز قبل
  0

  ۴۰مرتبه

  0
  فاطمه مرادی 11 روز قبل

  نام مهدی ۴۰مرتبه ونام علی ۴۰مرتبه درخطبه غدیرآمده

  مهدی 12 ماه قبل
  0

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید