توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  نظم و هماهنگی موجود در طبیعت نشانه چیست

  1 بازدید

  نظم و هماهنگی موجود در طبیعت نشانه چیست را از سایت اسک 98 دریافت کنید.

  هدیه های آسمان : درس 1 تنها او

  درس ۱                 تنها او

  1. نظم و هماهنگی که در جهان اطراف ما وجود دارد نشانه ی چیست ؟ قدرت و توانایی خداوند یکتا

  2.هماهنگی بین کائنات را برای رشد دانه ی گندم توضیح دهید. یک دانه ی گندم وقتی در خاک قرار می گیرد غذای آن از قبل درخاک آماده شده ، دانه برای رشد به آب هم نیاز دارد. آب به وسیله ی ابرها از بالای دریاها به مزرعه می آید و باران می بارد. دانه ی گندم از نور و گرمای خورشید هم برای رشد استفاده می کند.

  3. فاصله دقیق و حساب شده ی خورشید و زمین چه هماهنگی و نظامی را ایجاد کرده است ؟

  اگر فاصله ی زمین تا خورشید خیلی زیاد بود ، گیاهان به خاطر سرما از بین می رفتند و اگر این فاصله خیلی کم بود از گرمای زیاد می سوختند.

  4. چه چیزی نشان می دهد که فقط یک خدا جهان را اداره می کند ؟ نظم و هماهنگی جهان

  5. خداوند در قرآن کریم در رابطه با یکانگی و یکتایی خود چه فرموده اند ؟

  اگر در آسمان و زمین غیر از الله خدایان دیگری بود آسمان و زمین به هم می ریخت.

  6. امام علی (ع) در مورد یگانگی پروردگار به فرزندشان امام حسن (ع) چه فرموده است ؟

  پسر عزیزم ! بدان اگر پروردگار تو شریکی داشت پیامبران او نیز نزد تو می آمدند.

  7. بین پدیده های جهان .... نظم و هماهنگی .... وجود دارد ، زیرا فقط یک خدا جهان را اداره می کند.

  بین و بگو                  ص 13

  1. بادقت به این تصاویر نگاه کنید . میان این موجودات با محیط اصراف خود ، چه هماهنگی وجود دارد ؟

  این تصاویر دانایی و توانایی خداوند را بیان می کند که بین موجودات جهان هستی ارتباط برقرار کرده است تا نیازهای یکدیگر را برآورده کنند و نظم و هماهنگی وجود داشته باشد.

  گفت و گو کنید                        ص 13

  1. به نظر شما در هر یک ازموارد زیر چه مشکلاتی رخ خواهد داد ؟

  - یک مدرسه دو مدیر داشته باشد.             - یک تیم ورزشی دو سرمربّی داشته باشد. - سربازان یک لشکر دو فرمانده داشته باشند.

  در تمام مثالهای بالا اگر دو مسئول وجود داشته باشد ، نظم و هماهنگی از بین می رود و هرکدام روش خاصی برای هدایت و اداره ی گروه خود دارند ، بنابر این مجموعه ی آن ها دچار هرج و مرج می شود.

  منبع مطلب : 6shom-iran.blogfa.com

  مدیر محترم سایت 6shom-iran.blogfa.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  نظم و هم‌آهنگی در جهان

  نظم و هم‌آهنگی در جهان

  یک کتاب را در نظر بگیرید. آن کتاب از هزاران حرف و هزاران کلمه و جمله ترکیب یافته است این حروف و کلمات چه ارتباطی با هم دارند؟ آیا درهم و برهم و بی‌ربط، کنار هم قرار گرفته‌اند؟ یا این که با نظم و ربط خاصی در پی هم آمده‌اند؟

  بعد از این که کتاب را خواندید پی می‌برید که تمام حروف و کلمات و جمله‌ها و بخش‌های مختلف آن کاملًا مربوط و متناسب هستند و هدف واحدی را تعقیب می‌نمایند. تمام این حروف و کلمات با نظم و ترتیب مخصوصی کنار هم قرار گرفته‌اند و هر یک جایگاهی ویژه دارند. به خوبی درک می‌کنید که در تنظیم و تألیف این حروف و کلمات، منظور و هدفی در نظر بوده است. پی می‌برید که نگارنده کتاب، عقل و شعور داشته و قبلًا از کار خود آگاه بوده و با پیش‌بینی و هدف‌گیری، حروف و کلمات را این چنین تنظیم کرده است و در این کار توانایی و مهارت داشته است. در یک مجموعه منظم همه اجزا به هم پیوسته و مربوطند و هدف واحدی را تعقیب می‌نمایند.

  هر یک از اجزا در جایگاه خاصی قرار گرفته و کاری را بر عهده دارد که اگر در جای دیگر قرار گیرد یا وظیفه‌اش را انجام ندهد کار آن مجموعه ناتمام می‌ماند و نتیجه مطلوب حاصل نخواهد شد.

  آیا احتمال می‌دهید آن کتاب خود به خود و از روی تصادف و بی‌هدف به وجود آمده باشد؟ آیا احتمال می‌دهید که یک موجود بی‌درک و شعور- مثلًا باد- قلم را روی کاغذ کشیده باشد و چنین کتابی را پدید آورده باشد نه هیچ‌گاه احتمال نمی‌دهید که آن کتاب خود به خود و بی‌هدف به وجود آمده باشد و هیچ‌گاه احتمال نمی‌دهید که به‌وسیله یک موجود بی‌درک و شعوری تصادفاً چنین کتابی تألیف شده باشد، چون می‌دانید که هر پدیده‌ای علتی متناسب با خود دارد و اگر کسی چنان احتمالی را بدهد، شما به او می‌خندید و سخنش را غیر عاقلانه می‌شمارید بنابراین از وجود کتاب و نظم و هم‌آهنگی کلمات و حروف آن به دو موضوع پی می‌برید:

  اول این که: کتاب، مؤلف و نگارنده‌ای دارد؛

  دوم این که: نگارنده کتاب دارای عقل و علم و مهارت و توانایی است و در کارش هدف‌دار بوده است.

  هم‌چنین هر دستگاه منظم و هدفداری را ببینید به عقل و تدبیر و توانایی سازنده‌اش پی می‌برید و از ظرافت‌کاری و نظم آن دستگاه بر مقدار علم و توانایی سازنده‌اش اطلاع پیدا می‌کنید.

  کتاب بزرگِ جهان آفرینش نیز دارای حروف و کلمات و جملاتی است، هر یک از موجودات و پدیده‌ها و حوادث حرفی یا کلمه‌ای یا جمله‌ای از این کتاب بزرگ است. حوادث و پدیده‌های جهان درهم و برهم و بی‌ربط نیستند، بلکه همانند حروف و کلمات کتاب، نظم و هم‌آهنگی و پیوستگی دارند.

  به این کتاب بزرگ بنگرید در ساختمان بدن انسان- که کلمه‌ای از کتاب آفرینش است- صدها دستگاه ظریف و منظم وجود دارد که در ساختمان هر یک از آنها صدها ظرافت و ریزه‌کاری مشاهده می‌شود. این مجموعه با عظمت یک واحد را تشکیل می‌دهد که اجزائش همه به هم پیوسته و مربوطند. تعاون و همکاری دارند و نیاز یکدیگر را برطرف می‌سازند، هر یک از دستگاه‌های مختلفِ بدن به منزله کارخانه عظیمی است و همه این کارخانه‌ها به یکدیگر وابسته‌اند. مجموع اعضای بدن انسان با نظم و هم‌آهنگی کامل کار می‌کنند تا انسان زنده بماند و به زندگی خویش ادامه دهد.

  بدن انسان نیز نمی‌تواند به تنهایی به حیات خویش ادامه دهد بلکه به موجودات دیگری مانند آب و هوا و غذاهای گوناگون، درختان و گیاهان و حیوانات و منابع طبیعی زمین وابسته و نیازمند است و بدون اینها نمی‌تواند زندگی کند و همه اینها به تابش خورشید و حرکت منظم زمین و توالی شب و روز و فصل تابستان و زمستان وابسته‌اند.

  تا آن جا که گویی همگی یک واحد حقیقی را تشکیل می‌دهند که کمال نظم و هم‌آهنگی در بینشان برقرار است. با دقت به این کتاب بزرگ آفرینش، به جهان بنگرید، به کلمات پویا و زیبایش نگاه کنید، ارتباط و نظم و هم‌آهنگیِ کلماتش را دقیقاً ملاحظه نمایید، چه می‌بینید؟ به خوبی درک می‌کنید که این مجموعه بزرگ آفرینش، تصادفاً و بدون هدف بوجود نیامده است، طبیعت بی‌درک و شعور نمی‌تواند چنین نظام دقیق و هدف‌داری را برقرار سازد، نمی‌تواند چنین کتاب پر حجم و پر معنایی را به نگارش درآورد. با مشاهده جهان و فهم ارتباط و هم‌آهنگی آن به خوبی به علت

  حقیقی آن پی می‌برید، در می‌یابید که جهان را آفریدگاری است دانا و توانا که با علم و تدبیر و هدف‌داری جهان را آفریده است و اداره می‌کند. به این ترتیب به هر جا بنگری، در هر پدیده‌ای که مطالعه کنی آثار علم و قدرت خدای جهان آفرین را مشاهده خواهی کرد. و این طریقِ نگرش و تفکر، یکی از بهترین راه‌های خداشناسی است که «برهان نظم» نامیده می‌شود.

  در بسیاری از آیات قرآن سفارش شده که در آفرینش زمین و آسمان، خورشید و ستارگان، حیوانات و گیاهان، پیدایش منظم شب و روز، شگفتی‌های وجود انسان، اختلاف الوان و اشکال و زبان‌ها، بیندیشید تا به آفریدگار جهان پی ببرید.


  امینی، ابراهیم، خداشناسی، 1جلد، بوستان کتاب (انتشارات دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم) - قم، چاپ: سوم، 1388

  منبع مطلب : www.ibrahimamini.com

  مدیر محترم سایت www.ibrahimamini.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  1- نظم و هماهنگی که در جهان اطراف ما وجود دارد، نشانه ی چیست؟

  سایت آموزش و پرورش


  رتبه الکسا سایت


  ویکی پدیا


  معلم سایت

  منبع مطلب : www.asemankafinet.ir

  مدیر محترم سایت www.asemankafinet.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  ناشناس زاده 8 روز قبل
  1

  وجود تنها یک خدای قادر وتواناست

  1
  redx5543766744 8 روز قبل

  جواب درست است

  ناشناس 28 روز قبل
  0

  خداوند در قران می فرماید بدی را با نیکی پاسخ بدہ

  روسانا حسین زاده 1 ماه قبل
  0

  توانایی و یکتایی خداوند

  هستی 1 ماه قبل
  0

  نشان خدای مهربان است

  لیلا 1 ماه قبل
  0

  بد بود من سوال دیگه داشتم

  ناشناس 2 ماه قبل
  0

  من سوالم چیز دیگه ای بود

  ناشناس 7 ماه قبل
  0

  خیلی خیلی بد بود

  نیکان 7 ماه قبل
  0

  خیلی مطلب های بد دارید😬

  بد ترین کلمات 😑

  آدم رو گیج میکنه🙄

  بهتون میگم که از این مطلب ها استفاده نکنید 🤐

  چون همش غلط و اشتباه 😠😡

  ناشناس 7 ماه قبل
  1

  اصلا خوب نبود

  محمد متین 7 ماه قبل
  0

  هدیه ها

  مهدی 1 سال قبل
  4

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید