توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  نقش خاک رس در مغز مداد چیست علوم هفتم

  1 بازدید

  نقش خاک رس در مغز مداد چیست علوم هفتم را از سایت اسک 98 دریافت کنید.

  سوالات فصل4علوم هفتم

  پ)الماس را می توان به صورت بلور های زیبا و درخشان در داخل سنگ های آتشفشانی جست و جو کرد.

  ت)نمک خوراکی را می توان از آب دریا تهیه کرد.

  2-اکثر مواد مورد استفاده ما که در طبیعت یافت نمی شوند را چگونه تهیه می کنیم؟مثال بزنید.

  باید آنهارا با انجام تغییرهای فیزیکی و شیمیایی درمواد طبیعی به دست آورد.برای نمونه:فلز های آهن،آلومینیوم و مس را از سنگ معدن آنها ، شیشه را از ماسه ، سیمان را از سنگ آهک و پلاستیک را از نفت خام می سازند.

  3-درساخت کاغذ از چه موادی استفاده می شود؟ گچ، چوب و نشاسته

  4-سختی را تعریف کنید و چند مثال بزنید.

  سختی به معنی مقاومت یک ماده در برابر خراشیده شدن است . وقتی می گویند یک ماده از ماده دیگر سخت تر است، منظور این است که می توان به کمک ماده سخت بر روی ماده دیگر خراش ایجاد کرد یا آن را برید.برای نمونه با استفاده از الماس می توان شیشه را برید ، با ناخن روی صابون و چوب پنبه خراش ایجاد کرد.در نیتجه الماس از شیشه و ناخن از صابون سخت تر است.

  5-انعطاف پذیری به چه معناست؟مثال بزنید.

  انعطاف پذیری یک ماده نشان می دهد که آن ماده چقدر می تواند در اثر یک نیرو خم یا کشیده شود و پس ازحذف نیرو، دوباره به حالت اول برگردد.برای نمونه اگر یک کش لاستیکی را بکشید،طول آن افزایش می یابد و شکل آن تغییر می کند.حال اگر آن را رها کنید. ( نیروی وارد شده را حذف کنید ) دوباره به حالت اول خود بر می گردد.در این حالت می گوییم،کش انعطاف پذیر است.

  6-چکش خوار بودن فلز چه ویژگی به آنها می دهد؟

  چکش خوار بودن فلز ها این امکان را می دهد تا آنهارا به شکل های دلخواه در آوریم.

  7-استحکام را تعریف کنید.

  مقدارنیرویی که لازم است تا یک ماده دراثر کشیدن ، گسسته یا بریده شود،استحکام نامیده می شود.

  8-چگالی طلا،فولاد و آلومینیم را مقایسه کنید.

  چگالی طلا خیلی بیشتر از فولاد و آن هم بیشتر از آلومینیوم است.به همین دلیل فلز آلومینیوم به یک فلز سبک شهرت داردوبرای ساختن اجسام محکم ولی سبک به کار می رود.

  9-جلیقه های ضد گلوله را از چه ماده ای می سازند؟

  درساختن جلیقه های ضدگلوله از پلاستیک هایی استفاده شده است که استحکام آنها چندبرابر فولاد است.

  10-آهن،آلومینیوم و طلا را از نظر زنگ زدن با هم مقایسه کنید.

  آهن به آسانی در مجاورت هوا و رطوبت زنگ می زند و خورده می شود در حالیکه فلز آلومینیوم در برابر خوردگی مقاوم است همچنین طلا فلزی است که هیچ گاه زنگ نمی زند به همین دلیل برای مدت های طولانی درخشان باقی می ماند.

  11-چکش خواری طلا چگونه است؟

  چکش خواری طلا بسیار زیاد است.به طوری که اگر مقداری طلا به اندازه یک نخود داشته باشید، می توانید آن را به صفحه بسیار نازکی با مساحت 2 متر مربع در آورید.

  12-چکش خواری شیشه چگونه است؟

  شیشه برخلاف فلز ها به سادگی در اثر ضربه می شکند و خرد می شود.درنتیجه نمی توان آن را در اثر ضربه به ورقه های پهن و رشته های نازک تبدیل کرد.

  13-درساختن یک وسیله علاوه بر ویژگی های فیزیکی به چه نکات دیگری از یک ماده باید توجه کرد؟

  درساختن یک وسیله علاوه بر ویژگی های فیزیکی مواد ، قیمت و فراوانی آنها نیز در انتخاب آنها اهمیت دارد.

  14-افزودن چه ماده ای به گل استحکام آن را افزایش می دهد؟   آهک

  15-چرا از کربن برای ساختن مداد استفاده می شود و چگونه می توان کیفیت آن را افزایش داد؟

  کربن(زغال)نافلزی سیاه رنگ و نرم است که با کشیدن روی کاغذ یا سنگ به آسانی لایه نازکی از کربن بر جای می ماند.در نتیجه از کربن برای تولید مغز مداد استفاده می شود؛اما نرمی زیاد آن مشکلاتی را در ساخت مداد و نوشتن با آن ایجاد می کند.تجربه نشان می دهد که افزودن مقداری خاک رس به کربن سبب بیشتر شدن سختی آن می شود. به طوری که هرچه مقدار خاک رس بیشتر باشد ، سختی مغز مداد بیشتر خواهد شد.

  16-آلیاژ چیست؟

  آلیاژ ها مواد جدیدی هستند که اغلب از مخلوط کردن دو یا چند فلز بدست می آیند.

  17-آلیاژ هارا چگونه تهیه می کنند؟

  برای این منظور فلز ها را ذوب کرده و باهم مخلوط می کنند.در اثر این عمل ، اتم های سازنده آلیاژ،لابه لای یکدیگر پخش می شوند.

  18-انواع فولاد هارا چگونه می توان تهیه کرد؟مثال بزنید.

  هرگاه مقدار کمی از فلز های مختلف یا کربن را به فلز آهن اضافه کنیم،انواع فولاد با ویژگی های متفاوت بدست می آید.برای نمونه ،افزودن فلز های کروم و نیکل به آهن سبب تولید ماده جدیدی به نام فولاد زنگ نزن می شود که بسیار مقاوم و سخت تر از آهن است.

  موفق باشید

  منبع مطلب : www.oloom-heidari.blogfa.com

  مدیر محترم سایت www.oloom-heidari.blogfa.com لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  ساخت مغز مداد

  کارگاه های آموزشی

  اخبار

  JCR

  پیوندهای مرتبط

  منبع مطلب : www.sid.ir

  مدیر محترم سایت www.sid.ir لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  مداد

  مداد

  مداد ابزاری برای نوشتن، طراحی و نقاشی است و در انواع گوناگونی وجود دارد. در زبان فارسی، مداد به معنای مرکّب تحریر بوده و در متون کهن نیز همین معنا را می‌دهد. بخش خارجی مدادها معمولاً از چوب یا کاغذ ساخته شده می‌شود و درون آن مغزیِ مداد که بخش استوانه‌ای شکل و باریکی است قرار می‌گیرد. این مغزی از ماده سیاهی به نام گرافیت یا مواد رنگی به همراه ترکیبات دیگر تشکیل می‌شود.[۱] طول مداد به صورت متعارف معمولاً ۱۷٫۵ سانتی‌متر است و بدنهٔ آن از چوب نوعی درخت سرو ساخته می‌شود.

  مدادتراش، مدادپاک‌کن و کاغذ از دیگر نوشت‌افزارهایی هستند که همراه با مداد استفاده می‌شوند.

  تاریخچه[ویرایش]

  اولین مدادها از جنس سرب بودند و وقتی از آن‌ها بر روی کاغذ استفاده می‌شد اثر خاکستری به جا می‌گذاشت. در سال‌های ۱۵۰۰ میلادی بود که معادن گرافیت در منطقهٔ گری ناتز شهر کامبریا در انگلستان کشف شد.[۲][۳][۴][۵]

  دولت انگلستان به خاطر کاربرد گرافیت در توپ‌های جنگی از این معادن بهره‌برداری می‌کرد. اما مردم منطقه از گرافیت برای علامت‌زدن قایق‌هایشان بهره می‌بردند که همین مسئله باعث قاچاق آن به عنوان جسمی برای علامت‌زدن شد.

  در سال ۱۵۶۰ میلادی[۶] یک زن و شوهر ایتالیایی با قرار دادن یک تکه گرافیت میان دو تکه چوب سرو اولین مداد به شکل امروزی را اختراع کردند. پس از ابتکار خانواده ایتالیایی در قرار دادن گرافیت میان چوب این اندکی تغییر به عنوان ایده اصلی طراحی مداد به کار گرفته شده‌است.[۷] با این حال، برخی بر این باورند که سازندهٔ این ابزار فردی آمریکایی به‌نام جوزف پریستلی می‌باشد.[۸]

  مداد سیاه[ویرایش]

  مغزیِ مداد سیاه یا مداد گرافیتی از جنس گرافیت است. مداد گرافیت از نظر نرمی و سختی بسته به ناخالصی و رس درجه‌بندی گسترده‌ای دارد.

  نرمی و سختی مداد[ویرایش]

  مغز مداد به ‌طور عمده از گرافیت تشکیل شده‌است. مغرهای مدادی که در مداد به کار می‌روند، بسته به میزان خاک رسی که با آن‌ها ترکیب می‌شود، دارای سختی متفاوتی هستند؛ مداد سخت، نمره ۴، خطوط بسیار کم‌رنگ، و مداد نرم‌تر، نمره ۱، خطوط پررنگی روی کاغذ ایجاد کند، هر چه میزان خاک رس ترکیبی با گرافیت مغز مداد بیشتر باشد، مداد سخت‌تر است.[۹]

  مدادرنگی[ویرایش]

  مداد رنگی نوعی مداد است که مغزیِ آن اثر رنگی بر جای می‌گذارد. مغزی آن از رنگدانه (ماده رنگی) فشرده، نوعی موم و کائولین (یک نوع خاک رس) ترکیب شده‌است. مغزی مدادرنگی برخلاف مداد گرافیت درجه‌بندی زیادی از نظر سختی ندارد و نسبتاً نرم است.[۱۰]

  سبک‌های مختلفی برای کار با مداد رنگی وجود دارد، از جمله سبک‌های زیر که دو سبک نخست در میان نقاشان رایج‌تر هستند.[۱۱]

  در نقاشی می‌توان مدادرنگی را با دیگر وسایل نقاشی مانند آبرنگ، ایربراش و «ماژیک محو کن» ترکیب کرد. مداد آبرنگی نیز ابزار دیگری برای این کار است.[۱۲]

  مداد آبرنگی[ویرایش]

  مداد آبرنگی نوعی از مداد رنگی است که می‌توان با قلم‌موی نقاشی مرطوب رنگ آن را مانند آبرنگ روی کاغذ پخش کرد.[۱۳] ویژگی نقاشی با مداد آبرنگی این است که اثر هم حالت آبرنگ را دارد، و هم ردّ مداد رنگی دیده می‌شود.[۱۴]

  مداد اتودی[ویرایش]

  مداد نوکی (فشاری) یا اتود که به آن مداد مکانیکی نیز گفته می‌شود،[۱۵] ابزاری است که مغزی (نوک) درون آن جای می‌گیرد و به‌وسیله یک دکمه که به یک فنر متصل است، به تدریج هنگام نیاز بیرون رانده می‌شود. مغزی مداد نوکی، در اندازه‌ها و قطرهای گوناگون است. قطرهای استاندارد آن، پنج دهم و هفت دهم میلی‌متر است. همچنین مغزی مداد در جنس‌های مختلف و در سه گروه وجود دارد (شامل گروه‌های H, B و F) که با شماره‌ای (مانند ۰٫۵ یا ۰٫۷ میلی‌متر) نرمی یا سفتی آن مشخص شده‌است. این نوع مداد از لحاظ ظاهری تقریباً شبیه به خودکار است.

  از مزایای این نوع مداد می‌توان به داشتن صرفه اقتصادی آن اشاره کرد که تنها با خرید یک سر (مغز) می‌توان مجدد از آن استفاده نمود.

  جستارهای وابسته[ویرایش]

  منابع[ویرایش]

  منبع مطلب : fa.wikipedia.org

  مدیر محترم سایت fa.wikipedia.org لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  ساغر 10 روز قبل
  0

  نمیدونم دوستان بیشتر راهنمایی کنید؟

  F 13 روز قبل
  0

  متوسط

  ناشناس 1 ماه قبل
  0

  هرچه مقدار خاک رس در مداد بیشتر باشد سختی مداد است؟

  بیشتر است

  ناشناس 1 ماه قبل
  1

  نمیدانم

  مهدی 1 سال قبل
  -2

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید