توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  نیم درصد دیه کامل سال ۹۹ چقدر میشود

  دسته بندی :
  1. اسک 98
  2. مطالب سایت
  1بازدید

  نیم درصد دیه کامل سال ۹۹ چقدر میشود را از سایت اسک 98 دریافت کنید.

  دیه سال ۹۹ چقدر است؟ جدول کامل نرخ دیه سال 99 در ماههای حرام و عادی

  دیه سال ۹۹ چقدر است؟ جدول کامل نرخ دیه سال 99 در ماههای حرام و عادی

  نرخ دیه سال ۹۹ در ماههای حرام و عادی

  نرخ دیه سال ۹۹ چقدر است؟ دیه کامل انسان در سال ۹۹ چقدر افزایش داشته است؟ مبلغ دیه سال ۹۹ با تمامی جزئیات آن دقیقاً چقدر تعیین شده است؟ مبلغ دیه زن در سال ۹۹ چقدر است؟ برای مشاهده کاملترین لیست (بیش از ۱۴۰ مورد) از میزان دیه سال 99 در ماه‌های حرام و عادی سال، در ادامه همراه ما باشید.

  طبق گزارش مشهور مطابق با رویه مرسوم هر ساله، شورای عالی قضایی در پایان هر سال مطابق با شرایط روز جامعه و بر اساس مشورت با کارشناسان و بحث و تبادل نظر در کارگروه تخصصی، میزان دیه سال بعد تعیین می نماید و مبلغ اعلام شده از سوی این شورا برای تمامی مراجع قضایی و غیر قضایی لازم الاتباع خواهد بود.

  مبلغ دیه کامل انسان در سال ۹۹ اعم از دیه کامل مرد در سال ۹۹ و دیه کامل زن در سال ۹۹ مبلغ ۳/۳۰۰/۰۰۰/۰۰۰ ریال (معادل سیصد و سی میلیون تومان) اعلام شده است.

  در ادامه تمامی جزئیات دیه سال ۹۹ (اعم از ماههای عادی و ماههای حرام سال ۹۹) را با هم بررسی می نماییم.

  نرخ دیه سال ۹۹ چقدر است؟

  برای پاسخ به این سوال در ادامه نرخ دیه سال ۹۹ را در جدول ذیل با ذکر تمامی جزئیات ذکر نموده ایم

  نکته مهم: برای صرفه جویی در زمان می توانید به ترتیب دکمه های Ctrl + F را کلیک نمایید. با اینکار کادر جستجو در قسمت بالایی صفحه نمایشگرتان باز می شود و می توانید درصد دیه و یا نرخ دیه مورد نظرتان را در آن تایپ کنید که بلافاصله موقعیت آن در جدول ذیل برای شما نمایش داده می شود.

  (مبالغ همگی به تومان است)

  ب) میزان دیه کامل در ماه های حرام سال ۹۹:

  مبلغ دیه کامل با احتساب ۳۰% (سی درصد) تغلیظ دیه در ماههای حرام مبلغ ۴۴۰/۰۰۰/۰۰۰ تومان است.

  نکته مهم: تغلیظ و افزایش دیه در ماههای حرام، مختص دیه نفس است و در مورد دیه اعضاء بدن تغلیظ و افزایش دیه وجود ندارد. بنابراین مبلغ دیه اعضاء بدن که در بالا ذکر شده است، در تمام ماههای سال اعم از حرام و عادی یکسان است.

  ماه های حرام قمری و معادل شمسی آن در سال ۹۹ شامل موارد ذیل است:

  ۱- رجب (۶ اسفند ۹۸ الی ۵ فروردین ۹۹)

  ۲- ذی القعده (۲ تیر الی ۳۰ تیر ۹۹)

  ۳- ذی الحجه (۱ مرداد الی ۲۹ مرداد ۹۹)

  ۴- محرم (۳۰ مرداد الی ۲۷ شهریور ۹۹)

  نکته: مطابق ماده ۸ و ۱۳ قانون بیمه شخص ثالث مصوب سال ۱۳۹۵ نیازی به تهیه الحاقیه افزایش تعهدات، نیست.

  امروز ۲۷/ ۱۲/ ۱۳۹۸ غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضاییه در نشست خبری که از شبکه اینترنتی سیمای عدالت پخش شد، نرخ دیه کامل سال ۹۹ را مبلغ ۳/۳۰۰/۰۰۰/۰۰۰ ریال (معادل سیصد و سی میلیون تومان) اعلام کرد.

  غلامحسین اسماعیلی اضافه کرد: نرخ دیه سال ۹۸ برای ماه های عادی (ماه های غیر حرام) مبلغ ۲/۷۰۰/۰۰۰/۰۰۰ ریال (معادل دویست و هفتاد میلیون تومان) بود که با رشد ۲۰ درصدی به مبلغ ۳/۳۰۰/۰۰۰/۰۰۰ ریال افزایش یافت و از اول فروردین ماه سال ۹۹ لازم الاجرا است.

  «پاسخ به سوالات متداول شما در مورد دیه سال 99»

  منبع مطلب : www.mashhoor.ir

  مدیر محترم سایت www.mashhoor.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  محاسبه دیه

  سئوال : قیمت یک شتر چقدر است ؟

  پاسخ : قیمت یک شتر در سال 98 بابت دیه ، مبلغ  2،700،000 تومان می باشد .

  سئوال شش هزارم دیه کامل چقدر می شود ؟

  پاسخ : شش هزارم دیه کامل در سال 98 ، مبلغ 1،620،000 تومان می شود .

  سئوال : یک صدم دیه کامل چقدر می شود ؟

  پاسخ : یک صدم دیه کامل در سال 98 ، مبلغ  2،700،000 تومان می شود .

  سئوال : نیم درصد دیه کامل چه مبلغی می شود ؟

  پاسخ : نیم درصد دیه کامل در سال 98 ، مبلغ 1،350،000 تومان می شود .

  سئوال : دو پانزدهم دیه کامل چقدر می شود ؟

  پاسخ : دو پانزدهم دیه کامل در سال 98 ، مبلغ 36،000،000 تومان می شود .

  سئوال : مبلغ چهار صدم دیه کامل چقدر می شود ؟

  پاسخ : چهار صدم دیه کامل در سال 98 ، مبلغ 10،800،000 تومان می شود .

  سئوال : صد دینار از دیه کامل چه مبلغی می شود ؟

  پاسخ : صد دینار از دیه کامل در سال 98 ، مبلغ 27،000،000 تومان می شود .

  سئوال : مبلغ نیم درصد دیه کامل بابت حارصه زانو و نیم درصد دیه کامل بابت حارصه ساق پا و سه دهم درصد دیه کامل بابت کوفتگی چقدر می شود ؟ 

  منبع مطلب : www.websitevakil.ir

  مدیر محترم سایت www.websitevakil.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  دیه سال ۹۹ | نرخ دیه کامل انسان در سال 99 - میزان مبلغ و جدول قیمت

  دیه سال ۹۹ | نرخ دیه کامل انسان در سال 99 - میزان مبلغ و جدول قیمت

  در صورتی که جنایاتی که علیه جان افراد انجام شده و یا سلامتی اعضای آنها را دچار آسیب کرده باشد ، می توان دیه تعیین و پرداخت نمود که در واقع ، مال معینی است که میزان آن در شرع مقدس تعیین شده است .

  به همین مناسبت ، همه ساله با توجه به ملاک های تعیین شده در شرع ، نرخ دیه ای توسط قوه قضاییه تعیین می شود که سال 99 نیز از این موضوع مستثنی نبوده و برای آن ، نرخ و میزان دیه کامل انسان مشخص شده است که در مقایسه با سال گذشته ، نرخ دیه سال ۹۹ چیزی حدود 22 درصد افزایش مبلغ داشته است .

  به همین مناسبت ، در ادامه این مقاله قصد داریم به بررسی این سوال بپردازیم که نرخ دیه کامل انسان در سال 1399 چقدر است و در صورتی که شخصی محکوم به پرداخت دیه کامل در سال 99 شود ، چه مبلغی از دیه برای وی تعیین خواهد شد ؟ همچنین ، مبلغ دیه سال 99 در ماه های حرام و غیر حرام نیز محاسبه و جدول قیمت دیه را توضیح خواهیم داد .

  دیه چیست

  یکی از مهم ترین انواع مجازات هایی که برای برخی از جرایم در قانون مجازات اسلامی در نظر گرفته شده است ، دیه می باشد . دیه در ماده 448 قانون مجازات اسلامی مصوب سال 1392 تعریف شده است که بر اساس ماده مذکور : " دیه مقدر ، مال معینی است که در شرع مقدس ، به سبب جنایت غیر عمدی بر نفس ، عضو ، یا منفعت ، یا جنایت عمدی در مواردی که به هر جهتی قصاص ندارد ، مقرر شده است " .

  با توجه به تعریفی که از دیه ارائه شد ، می توان گفت در صورتی که جرایم غیر عمدی سبب آسیب به جان ، اعضای بدن ( جرح ) و منافع دیگری صورت گرفته باشد ، به حکم شرع میزانی دیه تعیین می شود که مجرم باید به شخص بزه دیده و یا ورثه او بپردازد .

  علاوه بر این ، در شرایطی که جرم ، از نوع عمدی بوده باشد ولی به دلایلی نتوان مرتکب را قصاص نمود ، می توان دیه تعیین و پرداخت کرد . یا اینکه گاهی ممکن است حکم قصاص برای جرمی صادر شده باشد ، اما خود بزه دیده و یا اولیای دم وی ، به دریافت دیه به جای قصاص راضی شوند و به اصطلاح دیه بگیرند که در ادامه این مقاله به بررسی جدول قیمت دیه برای سال 99 خواهیم پرداخت .

  نحوه تعیین میزان و نرخ دیه

  در قسمت قبل به تعریف مختصری از دیه به عنوان یکی از مجازات های پیش بینی شده در قانون مجازات اسلامی پرداخته شد ؛ با این حال نکته مهمی که در ارتباط با دیه وجود دارد ، نرخ و مبلغی از دیه است که برای مجرم تعیین شده و وی محکوم به پرداخت آن می باشد .

  بررسی این موضوع یعنی نرخ و میزان دیه کامل انسان ، از آن جهت مهم و ضروری است که مبلغ و نرخ دیه در هر سال با سال قبل تفاوت دارد ؛ چرا که تورم موجود در کشور نیز اقتضا می کند همه ساله نرخ دیه مشخصی تعیین شود که تنها برای همان سال قابل اعمال است و دیه سال 99 نیز از این قضیه مستثنی نیست .

  در همین راستا ، نرخ قیمت دیه کامل انسان در هر سال طبق نظر کارشناسان و با توجه به درصد تورمی که از سوی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران اعلام می شود ، تعیین شده و در اختیار رئیس قوه قضاییه قرار می گیرد که رئیس قوه قضاییه نیز آن را به اطلاع عموم می رساند .

  نرخ مبلغ دیه کامل انسان در سال 1399 نیز به همین نحو تعیین شده است و بخشنامه دیه سال نود و نه توسط رئیس قوه قضاییه صادر شده که با افزایش حدود 22 درصدی همراه بوده است که در ادامه به بررسی مبلغ و قیمت دیه در سال 99 خواهیم پرداخت .

  نرخ دیه کامل انسان در سال 99

  همانطور که اشاره شد ، رئیس قوه قضاییه با صدور بخشنامه ای ، نرخ و مبلغ دیه کامل انسان در سال 1399 را ابلاغ نموده اند که این مبلغ ، با افزایش 22 درصدی نسبت به سال گذشته یعنی سال 1398 مواجه بوده است . بر اساس این ابلاغیه ، " در اجرای ماده 549 قانون مجازات اسلامی مصوب 1392 و با توجه به بررسی ‌های به عمل آمده ، قیمت دیه کامله در ماه‌ های غیر حرام از ابتدای سال 1399 ، مبلغ سه میلیارد و سیصد میلیون ریال تعیین می‌ گردد " .

  بر این اساس ، مبلغ دیه ای که برای سال ۹۹ تعیین شده است ، سیصد و سی میلیون تومان ( 330/000/000 ) خواهد بود که برای انسان کامل در نظر گرفته شده است و در صورتی که شخصی محکوم به پرداخت دیه ای معادل دیه کامل انسان محکوم بشود ، باید مبلغسیصد و سی میلیون تومان دیه بپردازد که این مبلغ ، برای ماه های عادی یعنی ماه های غیر حرام می باشد .

  همچنین ، طبق قواعد کلی ، مبلغ دیه در ماه های حرام به میزان مشخصی تغلیظ شده و افزایش می یابد که مبلغ تغلیظ دیه در ماه های غیر حرام ، معادل یک سوم دیه کامل انسان می باشد . از آن جهت که یک سوم دیه کامل انسان در سال ۹۹​ ( که سیصد و سی میلیون تومان تعیین شده است ) ، معادل صد و ده میلیون تومان می شود ، در ماه های حرام ، مبلغ صد و ده میلیون تومان ( 110/000/000 ) به نرخ دیه کامل انسان در ماه های عادی افزوده خواهد شد .

  بنابراین جدول ، نرخ و قیمت دیه انسان در سال 1399 در ماه های حرام ، معادل چهارصد و چهل میلیون تومان ( 440/000/000 ) خواهد بود . لازم به ذکر است که ماه های حرام به ماه های محرم ، رجب ، ذی الحجه و ذی القعده می باشند که در این ماه ها ، مبلغ دیه افزایش یافته و به اصطلاح تغلیظ می شود .

  برای دریافت اطلاعات بیشتر در خصوصنرخ دیه کامل انسان در سال 99، به کانال تلگرام حقوق کیفریمراجعه نمایید . کارشناسان مرکز مشاوره حقوقی دینا نیز آماده اند تا با ارائه خدماتی در زمینه مشاوره حقوقی تلفنی دینا به سوالات شما عزیزان پیرامون نرخ دیه کامل انسان در سال 99پاسخ دهند . 

  سوالات متداول

  منبع مطلب : www.heyvalaw.com

  مدیر محترم سایت www.heyvalaw.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 4 روز قبل
  0

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید