توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  هدف از ارائه یکای معین برای هر کمیت چیست

  1 بازدید

  هدف از ارائه یکای معین برای هر کمیت چیست را از سایت اسک 98 دریافت کنید.

  یکا

  یکا

  یکا یا واحد اندازه‌گیری مقداری ثابت و معین از یک کمیت که به عنوان معیاری برای اندازه‌گیری و شمارش آن کمیت انتخاب شده‌است. یکی از جنبه‌های مشترک بین همهٔ اندازه‌گیری‌ها وجود یک یکای اندازه‌گیری است. دانشمندان برای آن‌که رقم‌های حاصل از اندازه‌گیری‌های مختلف یک کمّیت با هم مقایسه‌پذیر باشند، در نشست‌های بین‌المللی توافق کرده‌اند که برای هر کمّیت، یکای معینی تعریف کنند. دانشمندان، با انجام بررسی‌هایی، نتیجه گرفته‌اند که یکای هر کمّیت باید به گونه‌ای باشد که در شرایط فیزیکیِ تعیین‌شده تغییر نکند و در دسترس باشد.[۱] این یکاها باید دست‌یافتنی و تغییرناپذیر باشند که البته ممکن است تأمین هردوی این ویژگی‌ها با هم، کار ساده‌ای نباشد؛ برای نمونه، اگر قرار است استاندارد کیلوگرم یک جسم تغییرناپذیر باشد، باید این جسم دور از دسترس باشد، یعنی در جایی نگهداری شود که از هرگونه تغییر و تحول و دستکاری کردن در امان باشد. توافق‌های مربوط به استاندارها، حاصل یک رشته مذاکرات بین‌المللی در «کنفرانس بین‌المللی عمومی اوزان و مقیاس‌ها» بوده‌است. این مجموعه یکاهای مورد توافق بین‌المللی را به‌اختصار دستگاه بین‌المللی یکاها می‌نامند.[۲]

  جستارهای وابسته[ویرایش]

  عمده‌ترین واحدهای شمارش و اندازه‌گیری:

  ۱ – واحد شمارش انسان و شتر و درخت خرما: نفر

  ۲ – واحد شمارش کفش و جوراب: جفت

  ۳ – واحد شمارش سیگار: نخ

  ۴ – واحد شمارش صابون: قالب

  ۵ – واحد شمارش تخم‌مرغ: دانه

  ۶ – واحد شمارش گواهی‌نامه: فقره

  ۷ – واحد شمارش در و پنجره: عدد

  ۸ – واحد شمارش مغازه، خانه و باغ: باب

  ۹ – واحد شمارش قاشق، چنگال، رختخواب: دست

  ۱۰ – واحد شمارش درخت: اصله

  ۱۱ – واحد شمارش پتو، فرش: تخته

  ۱۲ – واحد شمارش پارچه: توپ

  ۱۳ – واحد شمارش تفنگ: قبضه

  ۱۴ -واحد شمارش کاغذ: بند

  ۱۵ – واحد شمارش مجله و کتاب: جلد

  ۱۶ -واحد شمارش هواپیما و کشتی: فروند

  ۱۷ – واحد شمارش سگ و پلنگ: قلّاده

  ۱۸ – واحد شمارش گل و آهن آلات: شاخه

  ۱۹ – واحد شمارش دایره، جهت، زاویه: درجه

  ۲۰ – واحد شمارش چک بانکی: فقره

  ۲۱ – واحد شمارش ماشین‌آلات، خودرو (اتومبیل)، تلویزیون و یخچال: دستگاه

  ۲۲ – واحد شمارش گوسفند و گاو: رأس

  ۲۳ – واحد شمارش پنبه: عدل

  ۲۴ -واحد شمارش حمام: واحد

  ۲۵ – واحد شمارش نان: قرص

  ۲۶ – واحد شمارش قنات و چاه: رشته

  ۲۷ – واحد شمارش عکس: قطعه

  ۲۸ – واحد شمارش فیلم عکاسی و لاستیک: حلقه

  ۲۹ – واحد اندازه‌گیری سرما و گرما: سانتی‌گراد

  ۳۰ – واحد اندازه‌گیری راه: کیلومتر

  ۳۱ – واحد اندازه‌گیری حجم آب: مترمکعب

  ۳۲ – واحد اندازه‌گیری بنزین، نفت و بنزین و گازوئیل: لیتر

  ۳۳ – واحد اندازه‌گیری سرعت و جهت وزش باد: بادنگار (؟)

  ۳۴ – واحد اندازه‌گیری سرعت باد: بادسنج (؟)

  ۳۵ – واحد اندازه‌گیری زمین: متر

  ۳۶ - واحد شمارش چادر (خیمه): دستگاه

  منابع[ویرایش]

  منبع مطلب : fa.wikipedia.org

  مدیر محترم سایت fa.wikipedia.org لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  یکا چیست؟ — هرآنچه باید بدانید

  یکا چیست؟ — هرآنچه باید بدانید

  دامنه اشیاء و پدیده‌های مورد مطالعه در فیزیک بسیار زیاد است؛ از طول عمر بسیار کوتاه یک هسته تا عمر کره زمین، از اندازه‌ ذرات زیراتمی تا فاصله بزرگ لبه‌های جهان شناخته شده، از نیروی یک پرنده در هنگام پرش تا نیروی بین زمین و خورشید. تعداد این پدیده‌ها آنقدر زیاد است که دانشمندان را نیز به چالش جدی کشانده است. در این مطلب در مورد یکا در فیزیک، انواع یکاها، تبدیل یکاها، سیستم متریک و SI صحبت می‌کنیم.

  تعریف یکا

  اندازه‌گیری کمیت‌های فیزیکی در شرایط واحد که مقادیر استاندارد هستند بیان می‌شود. به عنوان مثال، طول یک مسیر مسابقه یک کمیت فیزیکی است و می‌تواند در واحد متر (برای دوندگان سرعت) و یا کیلومتر (برای دوندگان ماراتن) بیان شود. بدون واحدهای استاندارد، بیان و مقایسه مقادیر اندازه‌گیری شده به روش معنادار بسیار دشوار است.

  دو سیستم اصلی یکا در جهان استفاده می‌شود: دستگاه یکاهای SI (همچنین به عنوان سیستم متریک نیز شناخته می‌شوند) و دستگاه یکاهای انگلیسی (همچنین به عنوان سیستم معمول نیز شناخته می‌شوند). دستگاه یکای انگلیسی از لحاظ تاریخی در جوامع مختلف تحت اداره امپراطوری بریتانیا مورد استفاده قرار می‌گرفت و هنوز هم در ایالات متحده مورد استفاده قرار می‌گیرد.

  امروزه تقریباً همه کشورهای جهان از واحدهای SI به عنوان استاندارد استفاده می‌کنند. همچنین سیستم متریک نیز سیستم استانداردی است که دانشمندان و ریاضیدانان روی آن توافق دارند. SI از لغت فرانسوی Système International گرفته شده است. برای آشنایی بیشتر با کمیت‌ها در فیزیک، می‌توانید فیلم آموزش فیزیک پایه ۱ را که توسط فرادرس ارائه شده است مشاهده کنید. لینک این آموزش در ادامه آورده شده است.

  هدف از ارائه یکای معین برای هر کمیت چیست؟

  دادن مقدار عددی به کمیت‌های فیزیکی در معادلات و اصول فیزیکی به ما این امکان را می‌دهد که طبیعت را بسیار عمیق‌تر از توصیف کیفی درک کنیم. برای درک محدوده وسیعی که در مقدمه ذکر کردیم، باید واحدهایی را بپذیریم که بتوانند کمیت‌های عددی را توصیف کنند. خواهیم دید که (حتی در بحث روزمره و همیشگی درباره متر، کیلوگرم و ثانیه) در این صورت طبیعت به سادگی توصیف می‌شود.

  یکاهای اصلی

  جدول زیر واحدهای اساسی SI را نشان می‌دهد. در متون مختلف ممکن است از واحدهای غیر SI مانند اندازه‌گیری فشار خون در میلی متر جیوه (میلی متر جیوه) نیز استفاده شود، که جزو واحدهای رایج اندازه‌گیری است. واحدهای غیراصلی SI قابل تبدیل به واحدهای اصلی SI هستند.

  جدول ۱: واحدهای اصلی در SI

  این یک واقعیت جالب است که برخی از کمیت‌های فیزیکی اساسی تر از بقیه کمیت‌ها هستند و این کمیت‌های اساسی تنها از طریق اندازه‌گیری قابل محاسبه هستند. در ادامه توضیح مختصری در مورد واحد‌های اصلی ارائه می‌دهیم.

  یکای زمان

  واحد SI برای زمان، ثانیه (s) تاریخچه طولانی دارد. در ابتدا یک ثانیه برابر با زمان $$\frac{1}{86400}$$ از یک روز خورشیدی تعریف می‌شد. امروزه این تعریف دقیق‌تر شده است و برابر با بازه زمانی است که در آن اتم سزیم ۱۳۳ در وضعیت عادی $$9,192,631,770$$ ارتعاش انجام می‌دهد.

  یکای طول

  مرجع اندازه‌گیری طول نیز در تاریخ بسیار تغییر کرده است. در ابتدا یک متر به صورت $$\frac{1}{10,000,000}$$ فاصله از استوا تا قطب شمال تعریف می‌شد. در سال 1983 یک متر، مسافتی تعریف شد که نور در خلاء طی فاصله زمانی $$\frac{1}{299,792,458}$$ طی می‌کند.

  یکای جرم

  جرم مرجع یک کیلوگرم برابر جرم یک سیلندر پلاتین-ایریدیوم است که در موزه بین‌المللی وزن و اندازه‌گیری در نزدیکی پاریس نگهداری می‌شود. در حقیقت می‌توان جرم همه اجسام را در مقایسه با جرم استاندارد به دست آورد.

  یکای جریان الکتریکی

  یک آمپر شدت جریانی است که اگر از دو سیم نازک راست به طول بی‌نهایت که به فاصله یک متر و به موازات هم در خلأ قرار دارند عبور کند، به هر متر از سیم‌ها نیروی $$2\times 10^{-7}$$ نیوتن وارد می‌شود.

  یکای دما

  یک کلوین برابر $$\frac{1}{273.16}$$ دمای نقطهٔ سه‌گانه آب است.

  یکای مقدار ماده

  یک مول جرم دستگاهی است که تعداد اجزای سازنده آن (تعداد اتم، مولکول، یون و …) برابر تعداد اتم‌های موجود در ۰٫۰۱۲ کیلوگرم کربن ۱۲ باشد؛ نماد آن (mol) است.

  یکای شدت روشنایی

  یک کاندلا شدت روشنایی است که از یک منبع نور تک رنگ با فرکانس $$540\times 10^{12}$$ هرتز و پراکندگی روشنایی برابر $$\frac{1}{683}$$ وات بر استرادیان (مجذور رادیان را استرادیان می‌نامیم) به دست بیاید.

  یکاهای فرعی

  کمیت‌های دیگر به عنوان کمیت‌های مشتق شده از هفت کمیت اصلی از طریق معادلات فیزیکی تعریف می‌شوند. واحدهای SI فرعی به وسیله این معادلات و هفت واحد پایه SI بدست می‌آیند. نمونه‌هایی از واحدهای مشتق شده از SI در جدول (2) آورده شده‌اند.

  جدول ۲: نمونه‌هایی از یکاهای به دست آمده از یکاهای اصلی

  سیستم متریک و SI

  واحدهای SI بخشی از سیستم متریک هستند. سیستم متریک برای محاسبات علمی و مهندسی مناسب است، زیرا واحدها بر اساس فاکتورهای 10تایی طبقه‌بندی می‌شوند.

  سیستم‌های متریک این مزیت را دارند که تبدیل واحدها تنها شامل توان 10 است، برای مثال 100 متر در متر ، 1000 متر در کیلومتر و غیره. در سیستم‌های غیرمتریک، مانند سیستم واحدهای عادی آمریکا، روابط پیچیده‌تر هستند، برای مثال در یک پا 12 اینچ وجود دارد، یا 5280 پا در یک مایل و غیره. یکی دیگر از مزایای سیستم متریک این است که با استفاده از یک پیشوند متریک مناسب، می‌توان از یک واحد برای بازه مقادیر مختلف استفاده کرد. به عنوان مثال، واحد متر در ساخت و ساز مناسب است، در حالی که واحد مسافت مناسب برای مسافرت هوایی کیلومتر است و اندازه‌گیری‌های کوچک با نانومتر انجام می‌شود.

  اصطلاح مرتبه به مقیاس یک مقدار بیان‌شده در سیستم متریک اشاره دارد. هر توان 10 در سیستم متریک نشان دهنده مرتبه‌ای متفاوت از اندازه است. به عنوان مثال 101، 102، 103 و غیره همه مقادیر مختلف از نظر مقدار هستند. به صورت کلی، تمام مقادیری که توان یکسان از 10 دارند، از نظر مرتبه‌ برابر هستند. عدد 800 را می‌توان به صورت $$8\times 10^{2}$$ نوشت و 450 را نیز می‌توان به صورت $$4\times 10^{2}$$ در سیستم متریک بیان کرد. بنابراین عدد 800 و 450 از یک مرتبه هستند. در ادامه با واحدهای مختلف سیستم متریک آشنا می‌شویم.

  جدول پیشوند یکاها

  در ادامه جدول مقیاس‌بندی سیستم متریک را در قالب یک جدول می‌توانید مشاهده کنید:

  جدول ۳: جدول پیشوندهای یکا

  تبدیل یکا در فیزیک یا تبدیل واحد در فیزیک

  تبدیل واحد در دستگاه متریک به راحتی امکان‌پذیر است. کافی است مقدار واحد مبدا از جدول (۳) را بر مقدار واحد مقصد جدول (۳) تقسیم کنید. نتیجه، جواب مورد نظر شما است. برای فهم بیشتر این موضوع چند مثال را حل می‌کنیم.

  مثال ۱: با یک مثال ساده از نحوه تبدیل واحدها شروع می‌کنیم. فرض کنید می‌خواهیم 80 متر را به کیلومتر تبدیل کنیم.

  جواب: در این مثال، متر واحد ابتدایی و کیلومتر واحد نهایی است که می‌خواهیم به آن دست یابیم. بدین ترتیب از جدول (۳) داریم:

  $$\large \frac{m}{km}=\frac{10^{0}}{10^{3}}=10^{-3}$$

  بعد از تبدیل واحد خواسته شده در مسئله مقدار را در تبدیل واحد سیستم متریک ضرب می‌کنیم و داریم:

  $$\large 80\times 10^{-3}=8\times 10^{-2}\ (km)$$

  مثال ۲: فرض کنید که شما در ۲۰ دقیقه فاصله دانشگاه تا خانه خود را که ۱۰ کیلومتر است، طی می‌کنید. (الف) میانگین سرعت خود را بر حسب کیلومتر در ساعت و (ب) متر بر ثانیه محاسبه کنید.

  جواب‌:

  (الف) هر ساعت ۶۰ دقیقه است، بدین ترتیب ۲۰ دقیقه پیاده‌روی شما برابر است با:

  $$\large1\ (h)\quad\quad 60\ (min)$$
  $$\large x\ (h)\quad\quad 20\ (min)$$
  $$\large\rightarrow x=\frac{1}{3}\ (h)$$

  بدین ترتیب زمان حرکت را بر حسب ساعت مشخص به دست آوردیم. برای محاسبه سرعت کافی است مسافت را بر زمان حرکت تقسیم کنیم و داریم:

  $$\large v=\frac{d}{t}=\frac{10\ (km)}{\frac{1}{3}\ (h)}=30\ (\frac{km}{h})$$

  (ب) برای به دست آوردن سرعت بر حسب متر بر ثانیه باید برای مسافت و زمان تبدیل واحد انجام دهیم. برای تبدیل واحد مسافت داریم:

  $$\large \frac{km}{m}=\frac{10^{3}}{10^{0}}=10^{3}$$
  $$\large \rightarrow 10\times 10^{3}=10^{4}\ (m)$$

  برای تبدیل واحد دقیقه به ثانیه هم با توجه به اینکه هر دقیقه ۶۰ ثانیه است، داریم:

  $$\large 20\times 60=1200=12\times 10^{2}\ (s)$$

  و بدین ترتیب سرعت برابر است با:

  $$\large v=\frac{d}{t}=\frac{10^{4}\ (m)}{12\times 10^{2}\ (s)}=8.3\ (\frac{m}{s})$$

  اگر این مطلب برای شما مفید بوده است، آموزش‌ها و مطالب زیر نیز به شما پیشنهاد می‌شوند:

  منبع مطلب : blog.faradars.org

  مدیر محترم سایت blog.faradars.org لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  فصل دوم

  فصل دوم: اندازه گیری در علوم و ابزار های آن

  1. اهمیت اندازه گیری در علوم تجربی را بنویسید . اندازه گیری یک مرحله ی مهم برای جمع آوری اطلاعات است . اندازه

  گیری به ما کمک می کند تا اشیا را از لحاظ اندازه ، مقدار ، بزرگی و کوچکی و ... با هم مقایسه کنیم .

  2. کمیت چیست ؟ کمیت هر چیز قابل اندازه گیری است که می توان آن را با یک عدد بیان کرد . مثل طول ، زمان ، جرم ،

  وزن ، حجم و ...

  3. منظور از یکا چیست ؟ به واحدهایی که برای اندازه گیری به کار برده می شوند یکاهای اندازه گیری گفته می شود . به طور

  مثال یکای اندازه گیری جرم ، گرم و کیلوگرم است .

  4. چرا دانشمندان از یکاهای معینی برای اندازه گیری های خود استفاده می کنند ؟ دانشمندان برای آنکه عدد های حاصل از

  اندازه گیری های مختلف یک چیز با هم مقایسه پذیر باشد ، در نشست های بین المللی توافق کردند برای هر کمیت یکای

  معینی را تعریف کنند . مثلاً برای کمیت جرم کیلوگرم ، برای زمان ثانیه ، برای طول یکای متر را تعریف کرده اند .

  5. وجود استاندارد چه نقشی در اندازه گیری دارد ؟)استاندارد را تعریف کنید ؟ ( استاندارد در واقع میزان ، معیار و شاخصی برای

  اندازه گیری است .

  نکته : اولین استاندارد های پایه گذاری شده در جهان مربوط به یکسان شدن واحدهای اندازه گیری طول ، جرم و زمان است .

  6 . منظور از جرم یک ماده چیست ؟ جرم جسم در واقع مقدار ماده تشکیل دهنده آن جسم است .

  7. بعضی از یکاهای اندازه گیری جرم را بنویسید . گرم با نماد

  g کیلوگرم با نماد kg )یکای اصلی (

  8 . یکی از مهمترین وسایل اندازه گیری جرم چیست ؟ ترازو

  9. رابطه بین گرم و کیلوگرم را بنویسید .

  1kg = 1000 g

  نکته : برای تبدیل گرم به کیلوگرم باید آن را تقسیم بر 1111 کنیم و برای تبدیل کیلوگرم به گرم باید آن را در 1111 ضرب

  کنیم .

  11 . عدد های داده شده بر حسب گرم را به کیلوگرم تبدیل کنید .

  3000 g = 3000 ÷ 1000 = 3 kg

  g

  3111 )الف

  200 g = 200 ÷ 1000 = 0/2 kg

  g

  211 )ب

  58 g = 58 ÷ 1000 = 0/058 kg

  g

  58 )پ

  2

  تهیه و تنظیم : فریبرز طاهری

  جزوه علوم تجربی  پایه هفتم  فصل .

  6

  11 . عددهای داده شده بر حسب کیلوگرم را به گرم تبدیل کنید .

  12 . وزن را تعریف کنید . وزن یک جسم برابر با نیروی گرانشی ) جاذبه ای ( است که از طرف زمین بر جسم وارد می شود و

  جسم را به طرف زمین می کشد .

  13 . وسیله اندازه گیری وزن چه نام دارد ؟ نیروسنج

  14 . واحد اندازه گیری وزن چیست ؟ نیوتون با نماد

  N

  15 . نیروسنج چگونه وزن اجسام را اندازه می گیرد ؟ در داخل نیروسنج یک فنر قرار دارد که می تواند کشیده شود . مقدار

  کشیدگی فنر داخل نیروسنج به اندازه نیرویی بستگی دارد که به نیروسنج وارد می شود .

  16 . وزن یک جسم در کره زمین چگونه محاسبه می شود ؟

  جرم جسم ) برحسب کیلوگرم ( = وزن × 9/8 ( شدت جاذبه زمین (

  9 از عدد 11 برای راحت تر شدن محاسبات استفاده می کنند . / نکته : در تبدیل جرم به وزن معمولاً به جای 8

  نکته : اگر جرم جسم بر اساس گرم بیان شده بود برای تبدیل آن به وزن ابتدا باید آن را به کیلوگرم و سپس به وزن تبدیل کرد

  و یا اینکه جرم بر حسب گرم را تقسیم بر 111 نمود .

  17 . وزن جرم های زیر را محاسبه کنید

  3 نیوتون بر کیلوگرم است . بنابراین برای محاسبه وزن در / 1 نیوتون بر کیلوگرم و روی مریخ 6 / نکته : شدت جاذبه روی ماه 7

  3 ضرب کنیم. / 1 و در مریخ در 6 / ماه باید جرم جسم را در 7

  نکته : جرم جسم در تمامی نقاط جهان ثابت است ولی وزن به دلیل متغیر بودن شدت جاذبه در کرات مختلف ، متفاوت است .

  12 Kg = 12

  × 1000 = 12000 g

  Kg

  12 )الف

  0/6 Kg = 0/6

  × 1000 = 600 g

  Kg

  1/6 )ب

  Kg

  1/45 )پ

  0/45 Kg = 0/45

  × 1000 = 450 g

  5 Kg = 5

  × 10 = 50 N

  Kg

  5 )الف

  400 g = 400

  ÷ 100 = 4 N

  2/6 Kg = 2/6

  × 10 = 26 N

  g

  411 )پ

  Kg

  2/6 )ب

  860 g = 860

  ÷ 100 = 8/6 N

  g

  861 )ت

  2

  تهیه و تنظیم : فریبرز طاهری

  جزوه علوم تجربی  پایه هفتم  فصل .

  7

  18 . کمیت طول را تعریف کنید . به فاصله بین دو نقطه و مسافتی که طی می شود .

  19 . بعضی از یکاهای متداول اندازه گیری طول را نام ببرید . متر با نماد

  m )یکا اصلی (  کیلومتر با نماد Km سانتی متر

  با نماد

  cm میلی متر با نماد mm

  نکته : یکی از ابزارهای اندازه گیری طول چیزهای کوچک خط کش است . طول خط کش های آزمایشگاهی بر حسب سانتی

  متر و میلی متر درجه بندی شده است .

  21 . رابطه یکاهای طول را بنویسید .

  : رابطه بین متر و کیلومتر

  : رابطه بین متر و سانتی متر

  : رابطه بین متر و میلی متر

  : رابطه بین سانتی متر و میلی متر

  نکته : برای تبدیل واحد های طول به یکدیگر می توانیم از جدول تناسب استفاده کنیم . به این ترتیب که هر ستون به یک

  یکا اختصاص داده شود . در ردیف اول رابطه بین دو یکا نوشته شود . در ردیف دوم عددی که می خواهیم تبدیل کنیم زیر یکا

  مربوطه نوشته شود و به جای عدد مجهول یکا خواسته شده

  X بنویسیم . حالا می توانیم با یک تناسب ساده مقدار X که

  همان مقدار خواسته شده است را محاسبه کنیم .

  21 . مقدار های داده شده را به متر تبدیل کنید .

  1 m = 0/001 Km

  یا 1 Km = 1000 m

  1 m = 100 cm

  یا 1 cm = 0/01 m

  1 m = 1000 mm

  یا 1 mm = 0/001 mm

  1 cm = 10 mm

  یا 1 mm = 0/1 cm

  Km

  3 )الف

  Km

  1/85 )ت

  mm

  7511 )پ

  cm

  611 )ب

  2

  تهیه و تنظیم : فریبرز طاهری

  جزوه علوم تجربی  پایه هفتم  فصل .

  8

  2 سانتی متر است . ) / نکته : یکی دیگر از واحد های طول اینچ است . هر اینچ تقریباً 5

  1 inch = 2/54 cm )

  یادآوری : شما در سال گذشته با کمیت سطح آشنا شدید . برای به دست آوردن سطح یک جسم باید مساحت آن را به دست

  بیاوریم . به طور مثال برای تعیین سطح جسمی مستطیل شکل باید طول آن را در عرض آن ضرب کنیم . یکاهای اندازه گیری

  سطح سانتی متر مربع با نماد

  cm2 و متر مربع با نماد m2 است .

  نکته : به توان 2 مربع و به توان 3 مکعب می گویند .

  22 . کمیت حجم را تعریف کنید . حجم یک جسم برابر با مقدار فضایی است که جسم اشغال می کند .

  23 . یکاهای اندازه گیری حجم را نام ببرید . سانتی متر معکب با نماد

  cm3 و متر مکعب با نماد m3

  نکته : برای محاسبه حجم اجسامی که شکل هندسی مشخصی دارند ، از فرمول های ریاضی استفاده می شود . به طور مثال

  برای اندازه گیری حجم اجسام مکعبی شکل باید طول ، عرض و ارتفاع آن در هم ضرب شوند .

  24 . حجم مکعب مقابل را محاسبه کنید .

  نکته : برای اندازه گیری حجم اجسامی که شکل هندسی مشخصی ندارند ، می توان آن ها را در ظروف درجه بندی شده

  آزمایشگاهی مثل استوانه مدرج و بشر با مقدار معینی از آب قرار داد. اختلاف سطح

  آب قبل و بعد از قرار گرفتن جسم ، حجم آن جسم است . بطور مثال حجم

  جسم مقابل عبارت است از :

  25 . یکاهای متداول اندازه گیری حجم مایعات را نام ببرید؟ لیتر با نماد

  L و میلی لیتر با نماد mL

  cm

  21 )ث

  mm

  551 )ج

  طول = حجم مکعب × عرض × 11 = ارتفاع × 2 ×18 = 361

  cm

  3

  cm

  3

  31  45 = حجم جسم = 15

  2

  تهیه و تنظیم : فریبرز طاهری

  جزوه علوم تجربی  پایه هفتم  فصل .

  9

  نکته : یک لیتر برابر با حجم ظرف مکعبی شکل به طول ، عرض و ارتفاع 11 سانتی متر است .

  3

  10 = 1000 cm×10 ×1L = 10

  نکته : حجم یک سانتی متر مکعب ، یک میلی لیتر و یک سی سی با هم برابرند .

  = 1mL = 1cc

  31cm

  نکته : هر متر مکعب برابر با 1111 لیتر و یک ملیون سانتی متر مکعب است.

  3cm 000000L = 1000 = 1 31m

  26 . حجم مقدار کمی از مایعات را چگونه می توانیم اندازه گیری کرد ؟ با استفاده از ظروف مدرج مثل بشر ، ارلن و استوانه

  مدرج . این ظروف بر حسب سانتی متر مکعب یا میلی متر مکعب مدرج شده اند .

  27 . منظور از کمیت چگالی چیست ؟ چگالی مقدار جرمی است که در حجم معینی از یک جسم وجود دارد .

  نکته : به چگالی جرم حجمی نیز گفته می شود .

  28 . فرمول اندازه گیری چگالی را بنویسید .

  29 . یکاهای اندازه گیری چگالی را نام ببرید . اگر در محاسبه مقدار چگالی ، جرم با یکا گرم )

  g ( و حجم با یکای سانتی متر

  مکعب )

  cm3 ( بیان شده بود برای یکای چگالی از استفاده می کنیم و اگر در محاسبه مقدار چگالی ، جرم با

  یکاکیلوگرم)

  kg ( و حجم با یکای متر مکعب ) m3 ( بیان شده بود برای یکای چگالی از استفاده می کنیم .

  31 . مکعبی به حجم 71 متر مکعب جرمی معادل 351 کیلوگرم دارد . چگالی این مکعب را محاسبه کنید .

  kg/ m

  3 جرم = چگالی ÷ 351 = حجم ÷ 71 = 5

  31 . اگر جرم یک قطعه نقره 211 گرم و حجم آن 21 سانتی متر مکعب باشد ، جرم حجمی آن چند است ؟

  g/ cm

  3 جرم = چگالی ÷ 211 = حجم ÷ 21 = 11/5

  نکته : در صورتی که با توجه به فرمول چگالی کمیت حجم یا جرم خواسته شده بود می توانیم از مثلث ریاضی استفاده نماییم .

  این مثلث برای تمامی فرمول هایی مثل فرمول چگالی کاربرد دارد . به این ترتیب که برای به دست آوردن هر یک از کمیت

  ها ، کافی است انگشت خود را بر روی مورد خواسته شده بگذارید و عملیات ریاضی باقی مانده را انجام دهیم .

  یعنی اگر بخواهیم حجم را به دست آوریم باید جرم را تقسیم چگالی کنیم و

  اگر بخواهیم جرم را محاسبه کنیم بایستی چگالی را در حجم ضرب کنیم.

  2

  تهیه و تنظیم : فریبرز طاهری

  جزوه علوم تجربی  پایه هفتم  فصل .

  11

  5 کیلوگرم از این فلز چه حجمی دارد ؟ / 2 گرم بر سانتی متر مکعب است . 4 / 32 . چگالی آلومینیوم برابر با 7

  قبل از حل این مسئله باید جرم را به گرم تبدیل کنیم ، زیرا درمسئله چگالی براساس گرم بر سانتی متر مکعب بیان شده است .

  5/ = 5/4 × 1111=

  1 گرم بر سانتی متر مکعب است . جرم این مکعب را محاسبه کنید . / 3 و 11 سانتی متر برابر با 5 ، 33 . چگالی مکعبی به ابعاد 5

  نکته : چگالی آب برابربا 1 گرم بر سانتی متر مکعب است . هر جسمی که چگالی اش بیشتر از آب باشد ، در آب فرو می رود و

  هر جسمی که چگالی اش کمتر از آب باشد ، روی آب شناور خواهد ماند .

  34 . برای چه لازم است تا زمان را اندازه بگیریم ؟ در مجموع می توان گفت زمان را اندازه می گیریم تا بتوانیم به سوال چه

  وقت یا چه مدت پاسخ دهیم .

  نکته : برای اندازه گیری زمان معمولاً از ساعت یا زمان سنج استفاده می شود .

  35 . یکای اصلی اندازه گیری زمان چه نام دارد ؟ ثانیه با نماد

  S

  36 . به جز ثانیه چه یکاهای دیگری برای محاسبه زمان وجود دارد ؟ دقیقه ، ساعت ، شبانه روز ، سال و قرن

  37 . رابطه یکاهای زمان با یکدیگر را بنویسید .

  1 ساعت ) = 1 شبانه روز دقیقه 61 = ساعت 24

  h ثانیه) S 1 دقیقه ) = 61) min )

  1 سال = 111 سال = 1 قرن روز 365

  38 . دقت اندازه گیری به چه عواملی وابسته است ؟ دقت شخص و دقت وسیله اندازه گیری

  نکته : در نوشتن نتیجه ی اندازه گیری باید به یکا وسیله اندازه گیری ) دقت وسیله اندازه گیری ( توجه نماییم و عدد را با همان

  یکا بیان کنیم . به طور مثال در بیان اندازه گیری جسمی که با خط کش سانتی متری اندازه گیری شده ، نباید عدد کوچکتر از

  سانتی متر را برای نتیجه اندازه گیری بیان کنیم . در صورتی که طول جسم بین دو درجه خط کش واقع شده ، باید عددی

  خوانده شودکه طول جسم به آن نزدیک تر است.

  منبع مطلب : ooloom-f.blogfa.com

  مدیر محترم سایت ooloom-f.blogfa.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مریم 26 روز قبل
  1

  توضیحات خیلی خوب بود

  ولی جواب اصلی را نداد

  باران 1 ماه قبل
  0

  خوب بود ولی خیلی پیچیده است

  باران 1 ماه قبل
  -1

  خوب بود ولی خیلی پیچیده است

  باران 1 ماه قبل
  0

  خیلی خوب بود ولی یکم پیچیده هست

  ۷۶۷۸ 1 سال قبل
  1

  هیچی نمیدونم

  نسترن 1 سال قبل
  -1

  بسیار کامل ومفید😘

  مهدی 1 سال قبل
  2

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید