توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  پالایش یکم شامل چه سهم هایی است

  دسته بندی :
  1. اسک 98
  2. مطالب سایت
  15بازدید

  پالایش یکم شامل چه سهم هایی است را از سایت اسک 98 دریافت کنید.

  سهام های موجود در سبد پالایش یکم چقدر می ارزند؟

  سهام های موجود در سبد پالایش یکم چقدر می ارزند؟

  پذیره نویسی واحد های صندوق پالایش یکم اخیرا به مدت یک هفته تمدید شد. شروع این پذیره نویسی خاطرات صندوق دارا یکم را زنده ساخته و از طرفی سئوالی اساسی را در ذهن تداعی می کند که آیا خرید این واحد ها با توجه به ارزش سهامی که در سبد این صندوق قرار دارد برای مردم ارزندگی دارد یا خیر ؟

  به گزارش کاماپرس، این دومین صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله (ETF) بورسی است و صندوق اول با نام دارا یکم بوده که حاشیه های بسیاری را از سر گذرانده، البته صندوق فعلی با نام «دارادوم» مشهور شده بود، ولی یکباره با نام «پالایشی یکم» به ثبت رسید.

  در سبد این صندوق، نام 4 سهام شرکت پالایشگاهی شامل نفت تهران، نفت اصفهان، نفت تبریز و نفت بندرعباس به چشم می خورد. سقف خرید سهام در این صندوق  ۵ میلیون تومان گزارش شده؛ اما سرمایه‌گذارانی که تا سقف ۲ میلیون تومان از «دارا یکم» را خریداری کرده اند ، تنها می‌توانند ۳ میلیون تومان از واحدهای «پالایش یکم» را خریداری کنند.

  «پالایش یکم» ، اواخر مهر به چرخه معاملات بورس وارد می شود و در حالی پا به معاملات بورسی می گذارد که مورد استقبال قرار گرفتن آن در هاله ای از ابهام قرار دارد، زیرا بازار در حال حاضر شیب نزولی را طی می کند و از طرف دیگر سرمایه گذاران فعلی نسبت به سرمایه گذاران دارا یکم محتاط‌ تر شده اند، بر این اساس در ادامه تحلیل سایت نود اقتصادی را در خصوص ارزش سهام های صندوق پالایش یکم می خوانید.

  رامین پولادرگ، عضو اتاق بازرگانی در یادداشتی اختصاصی برای نود اقتصادی سهام های پالایش یکم و ارزش آنها را این‌گونه تخمین زده: براساس روندی که بازار همواره از خود نشان داده و پس از مدتی شرکت ها را به ارزش ذاتی خود می رساند می‌توان گفت، پالایش یکم سود بسیار بیشتری در مقایسه با دارای یکم نصیب سرمایه گذارانش می کند .

  رامین پولادرگ ادامه می دهد: طبق اعلام سازمان خصوصی سازی قیمت مبنای سهام پالایشی یکم قیمت روز قبل از پذیره نویسی اعلام شد؛ این قیمت برای شپنا ۳۵۰۴ تومان، شبندر ۴۰۲۸ تومان، شتران ۳۴۷۵ تومان و شبریز ۴۳۱۶ تومان است.

  با احتساب ۲۰ درصد تخفیف که برای سبد این صندوق در نظر گرفته می‌شود در واقع سهام هرکدام از پالایشگاه ها با قیمت های زیر خریداری می شود:

  شپنا: ۲۸۰۳

  شبندر: ۳۲۲۲

  شتران: ۲۷۸۰

  شبریز: ۳۴۵۲

  با احتساب قیمت های فوق و همچنین تعداد سهام موجود در هر پالایشگاه بدین معنی است که قیمت کل پالایشگاه های مذکور مقادیر زیر می باشد:

  شپنا: ۱۴۲.۹۵۳.۰۰۰ میلیون تومان

  شبندر: ۹۲.۴۳۳.۰۰۰ میلیون تومان

  شتران: ۱۲۲.۳۲۰.۰۰۰ میلیون تومان

  شبریز: ۳۴.۵۲۰.۰۰۰ میلیون تومان

  حال ارزش بدست آمده پالایشگاه های فوق را به دلار تبدیل کرده و با قیمت واقعی دلاری این پالایشگاه ها مقایسه می کنیم تا مشخص شود، پولی که برای پالایشی یکم پرداخت می شود، چند درصد ارزش ذاتی سهام آن شرکت است:

  شپنا: ۵.۷ میلیارد دلار

  شبندر: ۳.۷ میلیارد دلار

  شتران: ۴.۹ میلیارد دلار

  شبریز: ۱.۳۸ میلیارد دلار

  ارزش ذاتی پالایشگاه هایی با ظرفیت و امکانات مشابه در بازارهای جهانی برابر است با:

  شپنا: ۱۲ میلیارد دلار

  شبندر: ۱۲ میلیارد دلار

  شتران: ۱۰ میلیارد دلار

  شبریز: ۴ میلیارد دلار

  اخبار مهم مرتبط با پالایش یکم را بخوانید:

  این عضو اتاق بازرگانی در ادامه تحلیل خود می افزاید: اعداد بالا به این معنی است که اگر می توانستیم پالایشگاه های اصفهان، بندرعباس، تهران و تبریز را در بازار جهانی به شرکتهای معتبر مثل توتال، شل، شورون یا … بفروشیم، قیمت آن با رقمی در حدود رقم‌های فوق کشف می شد، در حالی که به خوبی می دانیم در ایران ارزش کالاهای دلاری بالاتر از ارزش اسمی آن هاست؛ مثلا یک خودروی تویوتا که در بازارهای جهانی ۲۰ هزار دلار خرید و فروش می شود، در بازار تهران حدود یک میلیارد و هشتصد میلیون تومان قیمت دارد، یعنی ۳.۵ برابر ارزش جهانی کالا.

  پولادرگ در نهایت اینگونه جمع بندی می کند که اگر جهش قیمتی که روی کالاهای دیگر وجود دارد برای پالایشگاه‌ها در نظر نگیریم (با توجه به اینکه استراتژیک بودن و سودآوری آن برای پالایشگاه صادق است)، یعنی هم اکنون پالایشگاه اصفهان با ۴۷.۵ درصد ارزش ذاتی، پالایشگاه بندرعباس با ۳۰ درصد ارزش ذاتی، پالایشگاه تهران با ۴۹ درصد ارزش ذاتی و پالایشگاه تبریز با ۳۴ درصد ارزش ذاتی آن در سبد پالایشی یکم در حال عرضه هستند و اگر شرایط کشور و قیمت کالاهای دلاری در داخل را در نظر بگیریم، اعداد فوق تقسیم بر ۳.۵ خواهند شد.

  با این اوصاف به نظر می رسد بر اساس تحلیل وی، پالایشی یکم سودی بیشتر از دارا یکم نصیب سهامداران خود کند، زیرا بازار نشان داده شرکت‌ها بعد از مدتی ارزش ذاتی خود را پیدا خواهند کرد.

  منبع مطلب : kamapress.com

  مدیر محترم سایت kamapress.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  صندوق دارا دوم شامل چه سهم‌هایی است؟

  صندوق دارا دوم شامل چه سهم‌هایی است؟

  به گزارش تجارت‌نیوز، به نقل از روزنامه خراسان؛ نگاهی به میزان و ارزش سهام چهار پالایشگاه تهران، تبریز، بندرعباس و اصفهان نشان می‌دهد دولت می‌تواند از محل فروش سهام این شرکت‌ها بیش از ۹۰ هزار میلیارد تومان درآمد کسب کند.

  قرار است هفته آینده صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله واسطه‌گری مالی (ETF) دوم که به دارا دوم مشهور شده است، متشکل از باقی مانده سهام دولت در چهار پالایشگاه تهران، تبریز، بندرعباس و اصفهان توسط وزارت نفت تشکیل و سهام صندوق در بورس عرضه شود. یکی از دلایل اصلی اقبال مردم به نمادهای پالایشی، رشد خیره‌کننده این سهام‌ها بود، حتی در روزهایی که قیمت جهانی نفت و فراورده‌های نفتی منفی بود، این رشد ادامه داشت. به طور میانگین، پالایشی‌ها از ابتدای امسال تا به امروز، با رشد حدود ۵۰۰ درصدی سهام خود مواجه بوده‌اند.

  شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی به نمایندگی از دولت، بخشی از سهام شرکت‌های پالایشی را در دست دارد. سهم این شرکت دولتی در پالایشگاه اصفهان ۷۵/۱۳ درصد معادل ۷ میلیارد سهم، پالایشگاه تهران ۸۵/۱۵ درصد معادل ۷ میلیارد سهم، پالایشگاه بندرعباس ۶۶/۱۶ درصد معادل ۵ میلیارد سهم و پالایشگاه تبریز ۱۴/۱۶ درصد معادل ۲ میلیارد سهم است.

  در همین حال بر اساس قیمت روزهای گذشته سهام این 4 شرکت در بورس، نشان می‌داد دولت بیش از ۹۸ هزار میلیارد تومان از این واگذاری درآمد کسب می‌کند ولی به‌روزرسانی قیمت این سهام در روز گذشته نشان می‌دهد که ارزش دارا دوم به 93 هزار میلیارد تومان کاهش یافته است و با توجه به تخفیف 20 د رصدی عملا باید منتظر درآمد 75 هزار میلیارد تومانی دولت از این واگذاری بود. در جدول ذیل جزئیات ارزش روز سهام 4 پالایشگاهی که ای‌تی‌اف دوم را تشکیل می‌دهند، آمده است:

  منبع مطلب : tejaratnews.com

  مدیر محترم سایت tejaratnews.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  پالایشی یکم بخریم یا نخریم؟ / دومین ETF دولتی چقدر می‌ارزد؟

  پالایشی یکم بخریم یا نخریم؟ / دومین ETF دولتی چقدر می‌ارزد؟

  به گزارش تجارت‌نیوز، از امروز پذیره‌نویسی دومین ETF دولتی با نماد «پالایشی یکم» در بورس آغاز شده است. ثبت سفارش این نماد که هر روز بعد از پایان زمان معاملات بورس از ساعت 12:30 تا 14 انجام می‌شود تا 19 شهریور ماه ادامه خواهد داشت.
  پذیره‌نویسی این صندوق برای افراد دارای کد معاملاتی از طریق کارگزاری و سامانه‌های آنلاین و برای افراد فاقد کد بورسی به وسیله درگاه‌های غیرحضوری بانکی امکان‌پذیر است. البته فروش واحدهای این صندوق تنها از طریق معاملات بر خط بورس ممکن است و دارنده آن باید برای فروش کد بورسی داشته باشد.

  پالایشی یکم چقدر می‌ارزد؟

  تا پایان 4 شهریور، یعنی روز مبنای قیمت‌گذاری پالایشی یکم، ارزش چهار نماد موجود در پورتفوی این صندوق به این شرح است. پالایش نفت بندر عباس (شبندر) 19 هزار و 254 میلیارد تومان، پالایش نفت اصفهان (شپنا) 24 هزار و 573 میلیارد تومان، پالایش نفت تهران (شتران) 24 هزار و 245 میلیارد تومان و پالایش نفت تبریز (شبریز) 6 هزار و 970 میلیارد تومان که مجموع آن 75 هزار میلیارد تومان خواهد بود که با احتساب تخفیف 20 درصدی کل ارزش آن به 60 هزار و 638 میلیارد تومان خواهد رسید.

  با محاسبات انجام شده 500 واحد از صندوق پالایشی یکم شامل 575 سهم شتران، 394 سهم شبندر، 134 سهم شبریز و 579 سهم شپنا خواهد بود. با توجه به افت قیمت نمادهای پالایشی در مدت اخیر به نظر می‌رسد اگر چه بازدهی این صندوق همانند دارا یکم بالا نباشد اما با توجه به تخفیف 20 درصدی احتمالا بتواند سوددهی خوبی را در زمان بازگشایی عاید سهامداران آن کند.

  حداکثر میزان خرید افراد در دو ETF اول و دوم با تخفیف در مجموع 5 میلیون تومان است. به این معنا که افرادی که در دارا یکم پذیره‌نویسی کرده بودند، می‌توانند حداکثر 300 واحد از پالایشی یکم را خریداری کند و بیشتر از آن را باید بدون تخفیف پذیره‌نویسی کنند. همچنین دارندگان دارا یکم در حال حاضر منعی برای خرید دارا دوم ندارند و ملاک زمان پذیره‌نویسی دارا یکم است نه داشتن آن.

  منبع مطلب : tejaratnews.com

  مدیر محترم سایت tejaratnews.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 9 روز قبل
  0

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید