توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  پیامبران اولوالعزم چه کسانی هستند هدیه پنجم

  1 بازدید

  پیامبران اولوالعزم چه کسانی هستند هدیه پنجم را از سایت اسک 98 دریافت کنید.

  پیامبران اولوالعزم چه کسانی هستند؟

  1. داشتن دعوت جهانی و همگانی

  2. داشتن شریعت و دین

  3. داشتن کتاب الهی

  به طور خاص، فقط 5 تن از پیامبران الهی دارای چنین ویژگی هایی بوده اند؛ یعنی هم دعوت همگانی، هم شریعت و هم کتاب الهی داشته اند.

  آن پنج تن عبارتند از :

  1-حضرت نوح، 2-حضرت ابراهیم (ع) ، 3- حضرت موسی (ع)، 4- حضرت عیسی(ع) و 5- پیامبر اسلام حضرت محمد (ص) 

  در روایات از کتاب حضرت نوح(ع) و حضرت ابراهیم (ع) به نام صحف یاد شده و تورات کتاب حضرت موسی(ع)، انجیل کتاب حضرت عیسی (ع) و قرآن کتاب پیامبر اسلام (ص) است.

  منبع مطلب : panjom92nk.blogfa.com

  مدیر محترم سایت panjom92nk.blogfa.com لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  پیامبران اولوالعزم و کتابهایشان(کلاس پنجم)

  واژه اولوالعزم در آیه 35 سوره احقاف آمده است. عزم به معنای حکم و شریعت است و اولوالعزم یعنی پیامبرانی که دارای شریعت و دین مستقل و جدیدی بوده اند. در روایات برای پیامبران اولوالعزم شرایطی ذکر شده است:

  1. داشتن دعوت جهان شمول

  2. داشتن شریعت و دین

  3. داشتن کتاب الهی

  به طور خاص، فقط 5 تن از پیامبران الاهی دارای چنین خصیصه هایی بوده اند؛ یعنی هم دعوت همگانی، هم شریعت و هم کتاب الاهی داشته اند. آن پنج تن، حضرت نوح، ابراهیم، موسی، عیسی(ع) و پیامبر اسلام حضرت محمد (ص) هستند. در روایات از کتاب حضرت نوح و حضرت ابراهیم (ع) به نام صحف یاد شده و تورات کتاب حضرت موسی، انجیل کتاب حضرت عیسی (ع) و قرآن کتاب پیامبر اسلام (ص) است.

  پیامبران اولوالعزم در روایات:

  صفات اولوالعزم در روایات این چنین بیان شده است:

  1. دارای دعوت همگانی و جهان شمول برای انس و جنّ بوده اند.

  2. دارای شریعت و دین مستقل و تازه ای بوده­اند.

  3. دارای کتاب آسمانی بوده­اند.

  در این سه مورد، به سه خصوصیت بارز این پیامبران اشاره شده است؛ یعنی دعوت جهان شمول، دین و کتاب الاهی. در روایتی از امام صادق (ع) شرط دوم و سوم کنار هم آمده است که برای جواب به قسمت بعدی سؤال (چرا بعضی از انبیا با این که کتاب داشته اند، ولی اولوالعزم نبوده اند؟) کفایت می­کند.

  امام رضا (ع) در جواب کسی که از ایشان می­پرسد این پیامبران چگونه اولوالعزم شدند؟ می­فرمایند: "چون که برانگیخته شدند (نوح و ابراهیم و ...) به کتاب و شریعتی خاص".

  پس داشتن کتاب یکی از شرایط پیامبران اولوالعزم است. امّا دو شرط مهم دیگر نیز در این جا وجود دارد که یکی داشتن دعوتی جهان شمول برای همه انسان ها و جنّیان و دیگری داشتن شریعتی مستقل و تازه است.

  باید توجه داشت معنای شریعت مستقل این نیست که با شریعت پیامبران قبل کاملا متفاوت باشد و با آن سازگاری نداشته باشد، بلکه معنایش این است که بنابر مقتضیات زمان شریعت ها هم متفاوت می ­شد که این امری طبیعی است.

  حضرت داود (ع) اگر چه دارای کتاب آسمانی است، ولی کتاب او، کتاب احکام و شریعت مستقل و تازه نبود، چنان که حضرت آدم، شیث و ادریس (ع) هم دارای کتاب بودند، ولی اولوالعزم نبودند.

  در روایات، به صراحت اسامی پیامبران اولوالعزم بیان شده است. از امام علی بن الحسین (ع) نقل شده که فرمودند: "اولوالعزم پنج نفرند: حضرت نوح، ابراهیم، موسی، عیسی (ع) و حضرت محمد (ص).همچنین این معنا از امام صادقو امام رضا (ع)نیز رسیده است. در روایات، از کتب نوح و ابراهیم (ع) به نام "صحف" یاد شده است، گر چه در قرآن از کتاب موسی (ع) نیز به نام صحف نام برده شده است،ولی به مجموع آن صحیفه­ها تورات می گویند. کتاب حضرت عیسی (ع) انجیل و کتاب حضرت محمد (ص) هم قرآن است.

  امّا "اوستا" که کتاب زرتشتیان است، آیا همان کتاب آسمانی زرتشت باشد، جای تأمل است. در قسمت های مختلف اوستا نقل قول های وی و یا صحبت هایی که او با خدا یا مردم می­کند بیان شده است.(برای توضیح بیشتر به "یسنا" (قدیمی ترین و مهم ترین بخش اوستا)، فصل 46 بندهای 2 ـ 1، رجوع شود. گرچه بر طبق روایات، وی پیامبر الاهی و صاحب کتاب بوده است.

  منبع مطلب : nargesclas.blogfa.com

  مدیر محترم سایت nargesclas.blogfa.com لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  راهنمای معلم هدیه های آسمان - پایه پنجم (درس چهارم)

  حضرت عیسی (ع) یکی از پیامبران اولوالعزم است. از ویژگی‌های این پیامبر بزرگ آن است که بدون داشتن پدر، از مادری به نام حضرت مریم (س) به دنیا آمده است. پس از آنکه با اراده خداوند متعال، حضرت عیسی (ع) چشم به جهان گشود، تهمت‌های فراوان مردم به سوی حضرت مریم (س) سرازیر شد. حضرت مریم (س) مأموریت یافت که پاسخ به هرگونه شبهه و سؤالی را به نوزاد در گهواره واگذار کند.

  گوشه‌هایی از زندگانی حضرت عیسی (ع) در قرآن کریم مطرح شده است؛ به‌عنوان نمونه آیات 16 تا 36 سوره مریم که بازگوکننده صحنه‌های پس از ولادت حضرت عیسی (ع) است و در این درس به بخشی از آن‌ها اشاره شده است.

  اهداف درس


  در ادامه خواهید دید:

  منبع مطلب : www.roshd.ir

  مدیر محترم سایت www.roshd.ir لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  صدرا 26 روز قبل
  0

  سلام فرمانده سلام از این نسل غیور جا مانده بچه ها خداحافظ دوستون دارم برم شهر بازی راستی من مشکل مقذی دارم بای بای.

  صدرا 26 روز قبل
  0

  پیامبران الولعزم

  . 2 ماه قبل
  0

  بدک نبود

  Daian 4 ماه قبل
  1

  بابا من نفهمیدمم

  من 4 ماه قبل
  0

  خیلی عالی بود

  ناشناس 4 ماه قبل
  1

  کتاب روشنی بخش مسلمانان چیست

  ناشناس 4 ماه قبل
  3

  در آیه ۳۵ سوره بیان شده است به معنای حکم و شریعت است و اولو العزم یعنی پیامبرانی که دارای شریعت و دین مستقل و جدیدی بودند پیامبران اولوالعزم چه کسانی بودند یک داستان دعوت جهانی همگانی داشتن شریعت و دوست داشتن کتاب به طور خاص پنج تن از پیامبران الهی دارای چنین ویژگی هایی بودند یعنی هم دعوت همگانی همشهری در کتاب الهی نداشتند ۵۵ عبارت است از حضرت نوح حضرت ابراهیم ۳ حضرت موسی ۴ حضرت عیسی و حضرت محمد از کتاب نوح علیه السلام و حضرت ابراهیم علیه السلام به نام سبز یاد شده و توران کتاب حضرت موسی انجیل کتاب حضرت عیسی قرآن کتاب پیامبر اسلام است

  عسل 4 ماه قبل
  0

  خوب بود

  فاطمه اروجی 10 ماه قبل
  -1

  سلام خیلی سوالات خوبی داره من کلی نتیجه گرفتم برای امتحان های نهایی ام حتما از این سوالات استفاده کنید ممنون

  -2
  فاطمه اروجی 10 ماه قبل

  عالی

  پ 10 ماه قبل
  0

  نوح ، ابراهیم ، موسی عیسی، حضرت محمد ( ص)

  لیسا 10 ماه قبل
  1

  خوب بود ولی هیچی حالیم نشد

  -1
  Daian 4 ماه قبل

  منم

  Paniya 11 ماه قبل
  3

  ممنون

  ناشناس 11 ماه قبل
  1

  ت

  mj fan 12 ماه قبل
  3

  بیوگرافی پیامبران با تشکر

  علی 1 سال قبل
  0

  نمی دونم

  ارتین 1 سال قبل
  0

  کم فروشی به چه معناست

  1
  ناش 3 ماه قبل

  اگر فروشنده ای کمتر از پول کسی به او کالایی بفروشد این کار کم فروشی است

  رویا 1 سال قبل
  -1

  عالی بود ♥️♥️♥️♥️

  نیلی 1 سال قبل
  -1

  0

  مهدی 2 سال قبل
  3

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید