توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  چرا ارتباط با پدر و مادر برای ما اهمیت دارد

  1 بازدید

  چرا ارتباط با پدر و مادر برای ما اهمیت دارد را از سایت اسک 98 دریافت کنید.

  ارتباط با پدر و مادر | توصیه‌هایی برای برقراری ارتباط سالم با والدین

  ارتباط با پدر و مادر | توصیه‌هایی برای برقراری ارتباط سالم با والدین

  ارتباط با پدر و مادر از جمله معنادارترین روابطی است که انسان در طول عمر خود تجربه می‌کند چراکه این ارتباط می‌تواند مبنایی برای تمام روابط عاطفی در طول زندگی شده و نگاه ما را به دنیا و اطرافیانمان تحت تاثیر قرار دهد. با این حال چگونه می‌توان ارتباطی مؤثر و شفابخش با پدر و مادر داشت؟ بسیاری از افراد با وجود اینکه والدین خود را دوست دارند همواره با آن‌ها دچار تنش می‌شوند و نمی‌توانند از لحظات بودن با پدر و مادر خود به عنوان فرصتی برای رشد استفاده کنند. ما در این مقاله تلاش کرده‌ایم تا از منظر روانشناسی خانواده به این موضوع بنگریم و توصیه‌هایی کاربردی برای بهبود ارتباط با پدر و مادر ارائه کنیم پس همراه ما باشید.

  ارتباط صحیح با پدر و مادر و اهمیت آن در زندگی

  بسیاری از افراد فکر می‌کنند که اهمیت ارتباط با والدین تنها به دوران کودکی مربوط می‌شود اما پژوهش‌ها نشان می‌دهند که اعضای خانواده به خصوص والدین از جمله مهم‌ترین و تأثیرگذارترین افراد زندگی ما در تمامی سنین هستند و اهمیت حضور آن‌ها تنها به دوران کودکی محدود نمی‌شود چراکه داشتن ارتباط مؤثر با والدین می‌تواند همانند یک عامل محافظت کننده در سطح روان عمل کند و از ما در برابر انواع آسیب‌های روانی و اجتماعی مراقبت نماید.

  در واقع پژوهش‌ها نشان می‌دهند، برقراری ارتباطی امن با پدر و مادر می‌تواند سلامت روان افراد را بالاتر ببرد و به آن‌ها کمک کند تا بتوانند در اجتماع نیز ارتباطات مؤثرتری برقرار نمایند. افراد در بستر رابطه سالم با والدین خود بسیاری از مهارت‌های ارتباطی را می‌آموزند و برای مواجه شدن با چالش‌های مختلف زندگی آماده می‌شوند. همچنین افرادی که از حمایت سالم والدین خود برخوردارند هنگام مواجهه با انواع آسیب‌های روانی خفیف تا شدید راحت‌تر می‌توانند در مسیر درمان قرار بگیرند و در طول فرایند درمان نیز سرعت بهبودی بیشتری نسبت به سایر افراد دارند.

  برای مثال بسیاری از افراد که درگیر آسیب‌های شدیدی نظیر اعتیاد هستند و یا با اختلالات افسردگی و اضطرابی دست و پنجه نرم می‌کنند در صورتی که بتوانند ارتباط صحیح و سالم با پدر و مادر خود را تجربه کنند پیش آگهی بهتری پیدا کرده و راحت‌تر از چالش‌های مرتبط با مشکل خود عبور می‌کنند. با توجه به نقش بسیار پررنگ ارتباط صحیح با پدر و مادر در سلامت روان و ارتباطات اجتماعی، بسیار اهمیت دارد که بتوانید کیفیت رابطه خود با والدینتان را مورد بازنگری قرار دهید و همواره برای ارتقای سطح کیفی آن بکوشید. 

  برای شناخت بیشتر در زمینه خانواده سالم کلیک کنید.

  توصیه‌هایی برای داشتن ارتباط سالم با پدر و مادر

  رعایت کردن برخی نکات کوچک در ارتباط با پدر و مادر گاهی چنان تأثیرات عمیقی را ایجاد می‌نماید که می‌تواند احساس رضایت زیادی را برای هردو طرف به ارمغان بیاورد. ما در ادامه با ارائه توصیه‌هایی ساده تلاش کرده‌ایم تا به شما کمک کنیم در ارتباط مناسب‌تری با والدین خود قرار بگیرید و از این طریق در جهت بهبود وضعیت سلامت روان خود و خانواده‌تان نیز گام بردارید.

  در ارتباط با پدر و مادر خود زمان شناس باشید

  بسیاری از افراد از این مسئله شکایت دارند که هر وقت می‌خواهند مسئله‌ای را با پدر و مادر خود در میان بگذارند با واکنش منفی آن‌ها روبه‌رو شده و هرگز از طرح‌ها و ایده‌هایشان استقبال نمی‌شود. اگر شما هم با این مشکل مواجه هستید قبل از هر چیز این موضوع را بررسی کنید که چه زمان‌هایی را برای گفت‌وگو انتخاب می‌کنید. درست است که باورهای اجتماعی به ما می‌گویند که پدر و مادرها باید همیشه برای فرزند خود وقت بگذارند و برای آن‌ها در دسترس باشند اما این موضوع را در نظر بگیرید که آن‌ها هم همانند هر انسان دیگری دارای نواقصی هستند و نمی‌توانند هیچ وقت عملکرد کاملی را در برابر شما داشته باشند.

  در نتیجه آن‌ها گاهی اوقات خسته می‌شوند یا تحت فشارهای کاری و خانوادگی نمی‌توانند آن طور که باید در کنار شما باشند. تلاش کنید با در نظر گرفتن این نکات زمانی سمت والدین خود بروید که می‌دانید آن‌ها از نظر روانی در آرامش هستند و از ظرفیت هیجانی کافی برای ارتباط با شما برخوردارند.

  برای آگاهی بیشتر در زمینه اهمیت خانواده کلیک کنید.

  ارتباط با پدر و مادر را جاده‌ای دو طرفه بدانید

  به دلیل تأکیدهای بسیاری که بر نقش والدین و وظایف آن‌ها در قبال فرزندان می‌شود بسیاری از افراد به رابطه با پدر و مادر خود همانند جاده‌ای یک طرفه نگاه می‌کنند که در آن والدین همواره باید در حال خدمات رسانی باشند و بتوانند نیازها و خواسته‌های فرزندان خود را برآورده کنند. در حالی که پدر و مادرها نیز نیازهای خاصی دارند که لازم است از جانب فرزندان به آن‌ها توجه شود تا رابطه‌ای عمیق‌تر و رشد دهنده‌تر شکل بگیرد. در همین راستا تلاش کنید تا گاهی شما نیز گوش شنوایی برای پدر و مادرتان داشته باشید. اجازه دهید تا آن‌ها در فضایی صمیمانه خواسته‌ها و نیازهای خود را با شما در میان بگذارند و از این طریق کمی از فشارهای ناشی از نقش والدگری بر دوش خود بکاهند.

  مهارت کنترل خشم را فرا بگیرید

  یکی از اصول ارتباط سالم با پدر و مادر این است که رابطه شما در عین صمیمت از احترام کافی برخوردار باشد و با وجود تمام چالش‌هایی که در زندگی پیش می‌آید شما بتوانید حرمت والدین خود را حفظ کنید. رعایت این امر در صورتی که شما به میزان کافی از مهارت کنترل خشم برخوردار نباشید امر دشواری خواهد بود.

  بسیاری از مواقع رابطه والد فرزندی تنها به دلیل ناتوانی در کنترل عصبانیت و عدم برخورداری از مهارت کنترل خشم دچار گسست و آسیب می‌شود و مدت‌ها طرفین را می‌آزارد. اگر شما نیز در این زمینه دچار مشکل هستید کمک گرفتن از یک روانشناس، استفاده از کتاب‌های خودیاری و شرکت در کارگاه‌های آموزش مهارت زندگی می‌توانند در این زمینه به شما کمک کنند.

  برای اطلاعات بیشتر در زمینه مشاوره خانواده کلیک کنید.

  هنگام ارتباط با پدر و مادر گاهی از دریچه چشم والدینتان نگاه کنید

  ممکن است گاهی به خاطر مراقبت‌های افراطی پدر و مادرتان به تنگ بیایید و از این موضوع به شدت کلافه شوید. در این شرایط اگر بتوانید درک درستی از نگرانی‌های والدینتان داشته باشید راحت‌تر با وضعیت موجود کنار می‌آیید و کمتر دچار خشم و عصبانیت می‌شوید. در همین راستا تلاش کنید تا برای لحظاتی خود را به جای والدینتان بگذارید و ببینید چه چیزهایی ممکن است شما را بیازارد و چه عواملی باعث می‌شود که به این شیوه رفتار کنید.

  سؤالات متداول

  در دوره نوجوانی به دلیل اهمیت یافتن بحث استقلال فردی بسیاری از افراد با والدین خود دچار تنش می‌شوند و مشکلات مرتبط با کودکی خود را نیز بیشتر احساس می‌کنند که امری طبیعی محسوب می‌شود. برای اینکه بتوانید به سلامت از این برهه از زندگی خود عبور کنید تلاش کنید از جبهه بندی در خانه بپرهیزید و فضای خانه را صمیمانه نگه دارید. هرچقدر که شما بیشتر تلاش کنید تا با پدر و مادر کنترل‌گر خود مقابله کنید آن‌ها حساس‌تر شده و در نتیجه شدت رفتارهای مخربشان نیز بیشتر می‌شود. به همین خاطر پیش از هر چیز بهتر است آرامش خود را حفظ کنید و در مورد احساساتی که از رفتارهای آزاردهنده والدینتان دارید در فضایی عاری از خشونت با آن‌ها صحبت کنید. کمک گرفتن از یک مشاور خانواده در این وضعیت می‌تواند به مدیریت بهتر اوضاع کمک کند.

  برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد والدین کنترل گر کلیک کنید.

  برای دریافت مشاوره در زمینه ارتباط با پدر و مادر می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگیرید.

  منبع مطلب : honarehzendegi.com

  مدیر محترم سایت honarehzendegi.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  ارتباط با والدین چه اثری بر زندگی هر فرد دارد؟

  ارتباط با والدین چه اثری بر زندگی هر فرد دارد؟

  به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان،  آیا احساس کرده‌اید که رابطه‌ی شما با پدر و مادرتان تاثیرات بلند مدت بر زندگی‌تان و رابطه با همسرتان دارد؟ آیا متوجه شده‌اید رابطه‌ی شما با والدین‌تان می‌تواند بر شیوه‌ی رفتار شما با دیگران در تمام طول زندگی‌تان اثر بگذارد؟

  اگر این اثرات را حس کرده باشید پس می‌دانید که خانواده چه تاثیری روی شما می‌گذارد و رابطه‌ی شما با والدین چگونه نگرش و دنیای‌تان را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

  بیشتربخوانید: افراد دارای اختلال شخصیت وابسته چه خصوصیاتی دارند؟

  رابطه‌ی والد و فرزندی یکی از اولیه‌ترین ارتباط‌هایی است که کودک تجربه می‌کند و قطعا رابطه با هر کس دیگری در سال‌های بعدی را تحت نفوذ خود می‌گیرد. اما برخی از افراد به اشتباه تصور می‌کنند ما با ژن‌های بخصوصی متولد می‌شویم که شخصیت‌مان را فقط همین ژن‌ها شکل می‌دهند.

  البته رشد شخصیت تا حدودی تحت تاثیر ژن‌های ماست، اما فراموش نکنید که عوامل محیطی نیز بر رشد شخصیت اثر می‌گذارند. مغز انسان به اندازه‌ی کافی انعطاف پذیر است که بتواند متناسب با این عوامل، به روش‌های گوناگونی رشد کند.

  فرزند پروی، یکی از این عوامل اساسی و احتمالا اساسی‌ترین ِ آنهاست. شیوه‌ی فرزند پروری، هم بر ظاهر فرزند و هم بر خلق و خوی او اثر می‌گذارد و برخی از مهم‌ترین واحد‌های سازنده‌ی شخصیت و ویژگی‌های یک کودک را تعریف می‌کند.

  هر چه والدین‌تان مهربان‌تر باشند و احساسات خود را بهتر بروز بدهند، شما در آینده اجتماعی‌تر با طرز فکری بازتر خواهید بود

  مطالعات اخیر نشان داده‌اند میان مهر و محبت در دوران کودکی و سلامت و شادی و اجتماع پذیری در آینده ارتباط وجود دارد. واضح است که مهم‌ترین چیزی که از سوی والدین‌تان نیاز دارید، عشق و محبت است.

  وقتی در دوران کودکی مورد عشق و توجه و محبت پدر و مادر قرار می‌گیرید می‌فهمید که عشق چیست و چگونه می‌توان آن را نشان داد؛ بنابراین شما هم راحت عشق و علاقه‌تان را نسبت به پدر و مادر، خواهر و برادر و سایر افرادی که وارد زندگی‌تان می‌شوند ابراز می‌کنید. معمولا اینگونه افراد به جمع‌های خانوادگی بسیار علاقه مندند و همیشه در دورهمی‌های خانوادگی حضور دارند. آن‌ها هرگز روز تولد خواهر و برادر و دخترخاله و پسرعمه و ... را فراموش نمی‌کنند تا همیشه به افرادی که دوست‌شان دارند احساس خوبی بدهند.

  دانشمندان عقیده دارند عشق و محبت بی‌قید و شرط از جانب پدر و مادر می‌تواند فرزند را از نظر هیجانی و احساسی، شادتر کند و از اضطرابش بکاهد. ضمنا محبت پدر و مادر واقعا می‌تواند از فرزند مانند محافظی در برابر استرس دوران کودکی حمایت کند؛ بنابراین ارتباط والد و فرزندی بر میزان راحت و باز بودن در روابط آینده‌ی فرد اثر می‌گذارد. یک قانون طلایی وجود دارد: رابطه‌ی بهتر فرزند با پدر و مادر یعنی مشکلات روانی و رفتاری کمتر فرزند در بزرگسالی؛ و از همه مهم‌تر، والدین با محبتی که علاقه‌ی خود را به فرزند بروز می‌دهند، بچه‌هایی موفق و سالم پرورش می‌دهند که آن‌ها نیز افکار و عقاید و احساسات خود را راحت‌تر بروز می‌دهند.

  هر چه والدین‌تان بیشتر شما را نادیده بگیرند، شما نیز در آینده بیشتر در جستجوی توجه و علاقه خواهید بود

  بچه‌هایی که توجه کافی از سوی پدر و مادر یا یکی از آن‌ها دریافت نکرده‌اند با این احساس بزرگ می‌شوند که مهم نیستند و کسی آن‌ها را نمی‌خواهد و حتی پدر و مادر یا یکی از این دو، هیچ اهمیتی به آن‌ها نمی‌دهند. مطالعه‌ای نشان می‌دهد چنین کودکی، بعد‌ها به عنوان یک بزرگسال، تمام مدت به دنبال جلب توجه خواهد بود و حتی مستقیما این توجه و علاقه را طلب خواهد کرد. اگر شما در سنین خردسالی، توجه کافی از پدر و مادر خود دریافت نکرده باشید، اغلب در حال رقابت در روابط رمانتیک هستید و معمولا هم زندگی عشقی‌تان دچار درد سر است.

  برخی از روانشناسان عقیده دارند والدین بی‌توجه و بی‌محبت معمولا فرزندانی با اعتماد بنفس پایین پرورش می‌دهند، بچه‌هایی که احساس گمگشتگی و ناخشنودی دارند، کینه می‌ورزند و تهاجمی‌اند و یا حتی رفتار‌های ضد اجتماعی دارند. به عبارتی دیگر، بچه‌هایی که همیشه احساس کرده‌اند نادیده گرفته می‌شوند، تبدیل به بزرگسالانی همیشه نیازمند می‌شوند.

  اگر پدر و مادرتان از نظر عاطفی و احساسی تودار باشند، شما نیز در آینده در روابط تان اینگونه خواهید بود

  هر چه پدر و مادرتان در بیان عاطفی و بروز احساسات خود محافظه کارتر و تودارتر باشند شما نیز در آینده همین خصوصیت را بیشتر نشان خواهید داد. اگر والدین از بروز احساسات و توجه و خواسته‌ها و محبت‌ها و صمیمیت‌ها نسبت به فرزند خود خودداری کنند، او نیز همین رفتار را در برابر فرزندان خود خواهد داشت.

  پژوهش‌ها ثابت کرده‌اند که کودک ناخودآگاه طالب توجه محبت والدین خود است، اما این نیاز را نشان نمی‌دهد و نهایتا به خویشتندار بودن و تودار بودن عادت می‌کند. اگر شما هم فرزند چنین والدینی باشید در بیشتر موارد می‌توانید عشق و علاقه‌ی خود را به صورت‌های غیرکلامی مثلا با دادن هدیه یا انواع تماس‌های فیزیکی نشان دهید. اما در عین حال درمورد در آغوش گرفتن و بوسه و ناز و نوازش می‌توانید بسیار خسیس باشید و تمام وقت خود را صرف کار و سرگرمی‌های خودتان بکنید، بنابراین همسرتان احساس نادیده گرفته شدن می‌کند.

  اگر پدر و مادرتان از هم جدا شده باشند و ازدواج مجدد نکنند، احتمالا شما نسبت به ازدواج و رابطه با جنس مخالف بدبین خواهید شد

  خیلی از افراد در خانواده‌هایی ناکامل بزرگ می‌شوند. یعنی پدر و مادر از هم جدا شده‌اند و فرزند با پدر یا مادر مجرد ِ خود زندگی می‌کند و این واقعیت بر نگرش او نسبت به عشق و ازدواج اثر می‌گذارد و حتی ممکن است منجر به رفتار‌های بی‌ثبات در ازدواج شود.

  فرزند طلاق بودن یا شما را نسبت به ازدواج بدبین می‌کند یا بیش از حد حساس و مراقب خواهید شد. اگر پدر و مادر شما از هم جدا شده باشند، تمایل بسیار کمی نسبت به تشکیل خانواده خواهید داشت، زیرا می‌ترسید به سرنوشت پدر و مادر خود دچار شوید. اما از سویی دیگر این اتفاق هم می‌تواند روی بدهد که بدبینی‌ها و حساسیت‌های‌تان را به باد بسپارید و عاشق کسی شوید که احساسات مشترک زیادی با هم دارید! چنین عشق‌هایی منتهی به روابط انفجاری و کوتاه مدتی خواهند شد که اغلب به همان سرعت نیز به پایان می‌رسند.

  منبع:برترین ها 

  انتهای پیام/

  رابطه‌ی شما با والدینتان چه اثری بر زندگیتان می‌گذارد؟

  منبع مطلب : www.yjc.ir

  مدیر محترم سایت www.yjc.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  ارتباط با والدین و نیکی به پدر و مادر - Parstoday

  ارتباط با والدین و نیکی به پدر و مادر - Parstoday

   اهمیت نیکی به والدین بر هیچ مسلمانی پوشیده نیست . نیکی به والدین مهمترین تکلیف الهی تلقی می شود. به گونه ای که بعد از توحید از آن یاد می کنند.

   اهمیت نیکی به والدین بر هیچ مسلمانی پوشیده نیست . نیکی به والدین مهمترین تکلیف الهی تلقی می شود. به گونه ای که بعد از توحید از آن یاد می کنند. در قرآن کریم و احادیث  اسلامی نیز احسان به والدین بسیار سفارش شده و نگاه رحمت به والدین، پاداش حج مقبول دارد. رضایت آن دو، رضای الهی است و خشم آنان خشم خداست. شکرگزاری در برابر پدر و مادر در قرآن مجید در ردیف شکرگزاری در برابر نعمتهای خدا قرار داده شده چنان که در سوره لقمان آیه 14 می خوانیم: مرا و پدر و مادرت را شکر کن..  

  احسان به پدر و مادر عمر شخص را طولانی  می کند و سبب می شود که فرزندان او هم به وی احسان کنند. امام رضا علیه السلام بر رفتار پسندیده با پدر و مادر توصیه فرموده و نکاتی را بیان فردوده اند که می تواند چراغ راه ما باشد. ایشان می فرمایند :نیکی به پدر و مادر اگر چه مشرک باشند واجب است ولی محدوده اطاعت از پدرو مادر تا جایی است که اطاعت آنها معصیت خدا نباشد. امام رضا علیه السلام حرمت نافرمانی پدر و مادر را از این جهت برشمرده است که موجب از دست دادن توفیق طاعت خداوند عزوجل و بی احترامی به پدر و مادر و ناسپاسی نعمت و از بین رفتن شکر و سپاسگزاری و کم شدن نسل و قطع شدن آن می شود؛ زیرا نافرمانی والدین سبب می گردد که به پدر و مادر احترام گذاشته نشود، حقّ و حقوق آنها شناخته نشود، پیوندهای خویشاوندی قطع گردد، پدر و مادر به داشتن فرزند بی رغبت شوند و به علت نیکی نکردن و فرمان نبردن فرزند از پدر و مادر، آنان نیز کار تربیت او را رها سازند.

  امام رضا(ع) در بیان احسان و نیکی به مادر می فرماید: "بدان که حق مادر، لازم ترین حقوق و واجب ترین آنها است؛ زیرا او (بار سنگین فرزند خویش را) تحمل و جابجا کرد؛ به گونه ای که هیچ کس حاضر نیست دیگری را این گونه به دوش بکشد. مادر (کودک خویش) را با چشم و گوش و همه وجودش، نگهداری کرد و بدین کار شادمان و خوشحال بود. پس (فرزند خویش را) علیرغم همه سختیهائی که وجود داشت، حمل نمود؛ آن سان که احدی تاب تحمل آنرا ندارد. او راضی است تا خود گرسنه بماند، اما فرزندش سیر باشد و خود تشنه بماند، ولی کودکش سیراب گردد و خود بی جامه باشد، اما فرزندش در جامه بسر برد و کودکش در زیر سایه قرار گیرد؛ در حالیکه خود او به زیر آفتاب است.

  امام رضا (علیه السلام) در مورد احترام به پدر می فرماید: "باید از پدر اطاعت کنی و نسبت به او نیکویی نمایی و در برابرش تواضع و خضوع کرده و به بزرگی از او یاد کنی و مورد احترام خویش قرارش دهی و در محضرش آهسته سخن گویی؛ چرا که پدر اصل و ریشه ی فرزند است و فرزند بخشی از اوست. اگر پدر نبود، فرزند هم نبود.

  همچنین ایشان می فرمایند: ای فرزندان! با قدرت و توانایی خداوند متعال، دارایی و موقعیت و جانتان را برای آنان به کار گیرید. به راستی که از رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) روایت می کنم که آن حضرت فرمود: خود و دارائیت به پدرت تعلق دارد.  بنابراین خود و ثروت خویش را فدای پدرت نما. (ای فرزندان!) در این دنیا با نیکی کردن به پدران، به خوبی در کنارشان باشید و پس از مرگ آنان با طلب بخشش و رحمت از خداوند، به یادشان باشید؛ چرا که از رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) نقل شده که فرمود: "هر کس به پدرش در حال حیات و زندگیش نیکی و احسان کند، ولی پس از مرگش او را از دعای خیر فراموش نماید، خداوند او را عاق و نافرمان می نامد. ..."

   بی احترامی به پدر و مادر گناه بزرگی است که خداوند به راحتی از آن نمی گذرد و تا روز قیامت صبر نمی کند و فرزند خطاکار را سریع مجازات می نماید. پیامبر بزرگ مامحمد مصطفی (ص) در اهمیت این موضوع می فرماید: «کیفر سه گناه تا قیامت به تاخیر نمی افتد عاق پدر و مادر، ظلم و تجاوز به مردم و ناسپاسی در مقابل احسان و نیکی دیگران.»

  امام رضا (ع) در بیانی جامع در مورد ارزش احترام به پدر می فرمایند: «خداوند متعال فرمان داده سه چیز همراه سه چیز دیگر انجام گیرد : اول ، به نماز همراه زکات فرمان داده است، پس کسی که نماز بخواند و زکات نپردازد نمازش نیز پذیرفته نمی‌شود. دوم، به سپاسگزاری از پدر و مادر فرمان داده است، پس کسی که از پدر و مادرش سپاسگزاری نکند، خدا را شکر نکرده است و سوم به تقوای الهی فرمان داده و به صله‌ی رحم، پس کسی که صله‌ی رحم انجام ندهد تقوای الهی را هم بجا نیاورده است.»

  نیکی و احترام به پدر و مادر و راضی و خشنود نمودن آنان، آثار و فواید بسیار مهم و ارزنده و سعادت دنیوی و اخروی را در پی خواهد داشت .از جمله می توان به خشنودی خداوند و غفران الهی، طول عمر، فراوانی روزی، آسان شدن مرگ، و همنشینی با نیکان در بهشت را نام برد .

  منبع مطلب : parstoday.com

  مدیر محترم سایت parstoday.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  ناشناس 2 روز قبل
  0

  عالی بود

  نازنین مقدم 12 روز قبل
  0

  دوست دارم.❤❤❤❤

  الینا صادقی 20 روز قبل
  1

  عالی بود

  مهدی 1 سال قبل
  2

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید