توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  چرا خداوند نعمتهای زیادی به ما داده است

  1 بازدید

  چرا خداوند نعمتهای زیادی به ما داده است را از سایت اسک 98 دریافت کنید.

  درس اول هدیه های خدا هدیه دوم ابتدایی

  درس اول هدیه های خدا هدیه دوم ابتدایی

  اهداف درس درس اول هدیه های خدا هدیه دوم ابتدایی

  1 آشنایی با مهربانی خداوند از طریق نعمت های او

  2 تقویت احساس خوشایند دانش آموزان نسبت به نعمت های خدا
  3 بررسی و بیان زیبایی ها و نعمت های فراوان خدا توسط دانش آموزان
  4 بیان نعمتهایی که خداوند در وجودش به ودیعه نهاده

  انتظارات 
  دانش آموز، طی فرایند آموزش:
  1 نعمتهای خدا را (چه در وجود خودش چه در طبیعت) نشانهٔ مهربانی خدا می داند.
  2 برخی فواید و آثار نعمتها را برای زندگی انسان و سایر موجودات ذکر می کند.
  3 احساس خوشایند خود را نسبت به خداوند به عنوان خالق مهربان نعمتها بیان می کند.
  4 نعمتهایی را که خداوند در وجودش نهاده نام می برد.

  مفاهیم کلیدی
  هدیه
  نعمت
  مهربانی

  چه چیزهایی را می توان یک هدیه دانست؟
  ما به چه کسانی هدیه می دهیم؟
  چرا کسانی را که به ما هدیه می دهند دوستشان داریم؟
  شما به دوستانتان چه هدیه ای می دهید؟
  از کسانی که هدیه می گیریم چگونه تشکر می کنیم؟

  متأسفانه به خاطر آموزش غلطی که در بسیاری از خانواده های ما وجود دارد، در ذهن کودک نگاه نادرستی نسبت به خداوند ایجاد می شود.

  نگاهی که تماماً ترس و دلهره را به همراه دارد. به عنوان مثال، هنگامی که کودک کار نادرستی انجام دهد،

    پدر یا مادر برای ترساندن کودک و به منظور پرهیز دادن وی از انجام آن کار، عبارت« اگر این کار را انجام دهی، خدا تو را به جهنم می اندازد »  را بارها تکرار می کنند.
  و بدین ترتیب کودک، خدا را به عنوان حقیقتی صاحب آتش که منتظر در آتش انداختن انسا نهاست، می شناسد. متأسفانه این قبیل مثا لها در گفتمان والدین با کودکان کم نیست!
  از همین رو، در کتاب های دینی دورهٔ دبستان سعی می شود تا با ارائه چهرهٔ حقیقی خداوند به کودکان، تصور نادرست آنان اصلاح شود. به این ترتیب که کودک، خداوند را همان گونه که خود در قرآن کریم معرفی کرده، خالقی رئوف و مهربان در حق بندگانش بشناسد که حتی اگر توبیخ و تنبیه ی نیز می کند، از سر رحمت و رأفت اوست.
  بر همین اساس است که در کتاب هدیه های آسمان دوم ابتدایی و نیز سایر کتاب های دینی این مقطع بیش از سایر صفات، بر صفت مهربانی خداوند تأکید شده است.

  فکر می کنم درس اول هدیه های خدا هدیه دوم ابتدایی

  خدای مهربان چه نعمت های دیگری به من داده است؟

  نعمت های الهی به عنوان نشانهٔ لطف و رحمت خدا در حق انسان ها معرفی می شوند.

  این نکته در صفحه  9 درس و با عبارت  معلم گفت: همان خدایی که ما را خیلی دوست دارد و نعمت های زیادی به ما داده است  نمایان شده است.
  هدف از این جمله این است که دانش آموز متوجه گردد از آنجایی که خدا خیلی بندگانش را دوست داشته و در حق آن ها مهربان است،
  به آن ها این همه نعمت های خوب و زیبا داده است. پس نعمت در این درس به عنوان نشانه مهربانی و دوستی خدا با بندگان معرفی شده است.

  گفت و گو کنیم درس اول هدیه های خدا هدیه دوم ابتدایی

  اگر خورشید نبود، چه می شد؟

  در جواب این سئوال ، توجه دادن دانش آموز به دنیای اطراف، به عنوان نعمت و الطاف الهی است. یعنی می خواهیم وی به تک تک موجودات اطراف خود، نگاهی الهی داشته باشد و همه چیز را از زاویهٔ هدیه و نعمت الهی ببیند. اگر دانش آموز به این دید برسد، به همه اطراف خود با نگاهی مثبت و به عنوان امانت الهی می نگرد و خود را به عنوان کسی که دارندهٔ این نعمت ها و هدیه هاست، دارای مسؤولیت در قبال آن ها می داند.

  منبع مطلب : dabesto.ir

  مدیر محترم سایت dabesto.ir لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  چرا خداوند به خاطر نعمت هایی که به انسان داده بر او منت گذاشته است و کسانی را که از او تشکر نکنند عذاب می کند؟ - گنجینه پاسخ ها - اسلام کوئست - مرجعی برای پاسخگویی به سوالات دینی، اعتقادی و شرعی

  "منت"، در اصل از ریشه "منّ" گرفته شده است به معنای سنگی که با آن اجسام را وزن می کنند، و در اصطلاح به نعمت های بزرگ و سنگین گفته می شود. و در لغت و استعمالات قرآن معنای گسترده‏ای دارد که مفهوم اول (بخشیدن نعمت های سنگین) را نیز شامل می‏شود. منت اگر جنبه عملی داشته باشد، زیبا و پسندیده است، و اگر با لفظ و سخن باشد زشت و ناپسند است. از آنجا که در محاورات روزمره منت بیشتر به معنای دوم استعمال می شود، به هنگام مطالعه آیاتی که در آنها از منت گذاشتن خداوند صحبت شده است،نیز همین معنای نا مطلوب به ذهن افراد تداعی می کند. [1] در حالی که منت از طرف خداوند به معنای منت مصطلح بین ما نیست، بلکه به معنای دادن نعمت بزرگ است.

  ممکن است گفته شود حتی بیان بخشش نعمت های بزرگ از طرف خداوند که در آیات قرآن آمده است، می تواند همان منت گفتاری و به رخ کشیدن و ناپسند باشد!

  در جواب باید گفت؛ اولاً : در مواردی که بیان نعمت، همراه اذیت و تحقیر باشد، قبیح و ناپسند است و این در جایی است که دو انسان که هر دو مخلوق و هر کدام دارای ضعف ها و ناتوانی های متعدد هستند بخواهند به خاطر چیز بی ارزشی که به دیگری می بخشند بریکدیگر منت بگذارند.این معنا همراه تحقیر و توهین است و به همین جهت این قسم از منت تقبیح شده است. در قرآن نیز وقتی می خواهد از منت گذاشتن نهی کند، همراه آن اذیت و تحقیر را نیز می آورد. گاهی نسبت به مردم می فرماید: اگر نعمتی دادید یا انفاقی کردید، بر برادران خود منت نگذارید؛ مثلا: "ای کسانی که ایمان آورده‏اید! بخشش های خود را با منت و آزار، باطل نسازید![2]

  اما چنین چیزی درباره خداوند محال است. زیرا او قادر مطلق و غنی علی الاطلاق است و هرگز بیان او تحقیر بندگانش که فقر محض هستند نخواهد بود.

  ثانیاً: هر نوع بیان کردنی به رخ کشیدن نیست تا ناپسند باشد، بلکه با توجه به نوع نعمت و شخص صاحب نعمت و انگیزه او می تواند حالت ها و احکام متعددی داشته باشد. به عنوان مثال اگر فرزندی قدر والدین خود را نداند و زحمات آنان را ناچیز بشمارد؛ جا دارد که والدین برای یاد آوری به او تذکر دهند.این تذکر، زمینه رشد و تعالی او را فراهم می کند و بسیار نیکو است.

  گاهی انسان از نعمت های بزرگ الهی غافل شده و آنها را به حساب نمی آورند و قدر آن را نمی داند در حالی که خداوند از آفرینش و بخشش چنین نعمتهایی اهداف والا و با ارزشی داشته که همه انسانها باید متوجه باشند و آن اهداف را محقق سازند. بیان نعمت به این جهت است که بدانیم؛ ما بیهوده خلق نشده ایم، فرستادن پیامبران،دادن عقل،خلق آسمان و زمین و کوه و دشت،خورشید و ماه و برف و باران، همه و همه برای این است که از غفلت خارج شده و به سوی هدایت حرکت کنیم .خداوند می فرماید:مسلماً ما آنچه را [از درخت، نبات، حیوان، دریا و دیگر آثار] روی زمین است، زینت زمین قرار دادیم تا آنان را آزمایش کنیم که کدامشان از جهت عمل نیکوترند.[3] نعمت ها برای استفاده و آزمایش انسان ها است تا به اختیار خود راه سعادت را انتخاب کنند و خود را به در یای نعمت های جاودانه خداوند در قیامت برسانند.

  خداوند وقتی این نعمتها را بیان می کند، در صدد مطلع کردن انسان از این نعمت ها و ارزش آنهاست.

  ثالثاً: خداوند برای هر نعمتی از کوچک و بزرگ بر انسان، از تعبیر منت استفاده نکرده است و اگر این تعبیر را در باره نعمتی به کار برده است نشانه اهمیت بالای آن نعمت است. بعضی از این نعمت های مهم عبارتند از :

  1-بعثت پیامبران الهی، قران می فرماید: "خدا بر اهل ایمان منت گذاشت که رسولی از خودشان در میان آنان بر انگیخت که بر آنها آیات خدا را تلاوت کند و نفوسشان را از هر نقص و آلایش پاک گرداند و به آنها احکام شریعت و حقایق حکمت بیاموزد، هر چند قبلا گمراهی آنان آشکار بود "[4]. حقیقتاً نعمت فرستادن رسولان به عنوان مربیان و معلمان بشریت آن قدر بزرگ و با ارزش است که نباید از آن غفلت شود و گر نه همه اهداف خلقت نا تمام خواهد ماند.

  2-هدایت، قرآن می فرماید:" شما قبلًا چنین] کافر [بودید و خداوند بر شما منّت نهاد (و هدایت شدید). پس، (بشکرانه این نعمت بزرگ،) تحقیق کنید! خداوند به آنچه انجام می‏دهید آگاه است." [5]

  3-حکومت جهانی مستضعفین بر عالم."ما می‏خواهیم بر مستضعفان زمین منّت نهیم و آنان را پیشوایان و وارثان روی زمین قرار دهیم!"[6].

  روشن است که موارد یاد شده هر کدام به تنهایی نعمت های بزرگی هستند که اگر از زندگی انسان حذف شوند انسانیت رو به اضمحلال خواهد رفت.بنا بر این لازم است که این نعمت ها یاد آوری و بر آنها تاکید شود تااهداف الهی از بخشش آنها محقق شود.

  با توجه به اینکه معنی تشکر و قدر دانی از نعمت های الهی بکار بردن آنها در مسیر صحیح خودشان در راستای اهداف خلقت است، نه تشکر زبانی صرف و کسی که کفران نعمت کرده است از نعمت های الهی در مسیر صحیح آنها استفاده نکرده و در حقیقت آن نعمت را ضایع کرده است، سزاوار تنبیه و عقوبت است.

  برای آگاهی بیشتر، نک: آیا خداوند وعیدها ی خود را در آخرت عملی می کند؟

  منبع مطلب : www.islamquest.net

  مدیر محترم سایت www.islamquest.net لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  هدیه های آسمانی- درس اول تا ششم

  هدیه های آسمانی

  درس اول:

  1- خورشید چه فایده هایی دارد؟ گرما و نور به ما می‌دهد، لباس‌های شسته‌ مان را خشک می‌کند، باعث رشد گیاهان می‌شود.

  2- خدای مهربان چه نعمت‌های دیگری به من داده است؟ پدر، مادر، میوه و غذا، چشم و گوش و عقل و دست و پا و بدن سالم.

  3- اگر خورشید نبود چه می شد؟ هوا تاریک و خیلی سرد می شد و جانوران نابود می شدند. و هیچ موجودی زنده نمی‌ماند.

  هدیه‌های زیبای خدا را که در عکس ص 15 هست پیدا کن و نام آن ها را بنویس.

  کوه- رودخانه-آسمان-گیاه

  درس دوم:

  ص 18- من هم با خدا حرف بزنم و بگویم.... خدا به خاطر همه نعمت‌هایی که به من داده ای تو را شکر می‌کنم.

  1- وقتی می‌خواهیم از خدا تشکر کنیم چه می‌گوییم؟ دعا می‌کنیم. الحمدلله می‌گوییم.

  2- وقتی می‌خواهیم با خدا سخن بگوییم چه می‌کنیم؟ نماز می‌خوانیم و دعا می‌کنیم.

  خدایا از روزی که به دنیا آمده ام از تو هدیه های زیادی گرفتم خدایا تو به من

  پدر و مادر و معلم و دوست خوب و غذای خوش مزه و فامیل و خانه و مهربانی و ... داده ای و من از تو به خاطر همه نعمت‌هایت تشکر می‌کنم.

  درس سوم:

  ص 20

  خانم فاطمه س فرمودند: اول برای دیگران دعا می‌کنیم و بعد برای خود!

  آن شب خانم فاطمه س برای همسایه‌ها و دوستانش دعا کرد و فرزندش امام حسن ع آمین گفت.

  چه کسی شب‌ها برای مردم دعا می‌کرد؟ حضرت فاطمه (س) دختر پیامبر.

  امام حسن (ع) از مادرش آموخت که .... اول برای دیگران دعا کنیم و بعد برای خودمان.

  1- امین: خدایا، به من کمک کن تا کارهایم را به خوبی انجام دهم.

  2- مینا: ای خدای بزرگ کاری کن تا همه‌ی آدم‌ها به دین اسلام هدایت شوند.

  3- امین: خدایا، به مادربزرگم سلامتی بده تا بتواند مشکلاتش را حل کند.

  4- مینا: ای خدای مهربان، به پدر و مادر و معلمم کمک کن تا بتوانند از این نعمت‌ها بهره مند شوند...

  سوالات اضافه:

  1- فاطمه (س) مادر چه کسانی بودند؟ امام حسن (ع) امام  حسین (ع) و حضرت زینب (س) و حضرت ام الکثوم.

  2- حضرت فاطمه (س) دختر چه کسی بودند؟ دختر حضرت محمد (ص) پیامبر خدا.

  درس چهارم:

  امین: اگر مادر از جوجه‌های خود جدا شود بسیار ناراحت می‌شود.

  مینا: خداوند خیلی مهربان و بخشنده است و نیرومندترین موجودات است.

  امین: خداوند است که مادری چنین مهربان به ما داده است.

  مینا: ما نباید حیوانات را آزار بدهیم.

  با دقت به این سه تصویر نگاه کن: از آنها چه می‌فهمی؟ ص 27

  مادر یکی از مهربان‌ترین آفریده های خداست و به بچه هایش محبت می کند و چیزهای زیادی را به بچه هایش یاد می دهد.

  درس پنجم:

  برای وضو گرفتن اول چه باید کرد؟

  اول نیت می‌کنیم که برای انجام فرمان خدا وضو می‌گیریم.

  سپس صورتمان را از آنجایی که موی سر می‌روید تا چانه می‌شوییم از بالا به پایین.

  حالا نوبت دست‌هاست. اول دست راست را از آرنج تا سر انگشتان می‌شوییم از بالا به پایین.

  بعد دست چپ را مانند دست راست می‌شوییم.

  سپس با دست تر بر موهای جلوی سرم می‌کشم.

  بعد از آن با دست راست روی پای راست را مسح می‌کم یعنی از سر انگشتان تا برآمدگی پا دست می‌کشم.

  روی پای چپ را نیز با دست چپ مسح می‌کنم.

  موقع وضو گرفتن باید چگونه باشیم؟

  چون می‌خواهیم با خدا حرف بزنیم.

  برای چه کارهایی وضو می‌گیریم؟ برای نماز خواندن، قرآن خواندن، زیارت کردن.

  درس 6

  1- آخرین پیامبر خدا را نام ببرید: حضرت محمد (ص)

  2- پیامبران بزرگ خدا را نام ببرید:

  1. حضرت نوح (ع)

  2. حضرت ابراهیم (ع)

  3. حضرت موسی (ع)

  4. حضرت عیسی (ع)

  5. حضرت محمد (ص)

  3- چرا به حضرت محمد (ص) آخرین پیامبر می‌گویند؟

  چون بعد از آن پیامبر دیگری نیامده.

  4- چرا باید به پیامبران احترام بگذاریم؟ چون از طرف خدا آمده‌اند.

  5- خدا پیامبران را برای چه فرستاده است؟ خدا پیامبران را فرستاده تا مردم را هدایت و راهنمایی کنند.

  امین و مینا

  1- پدر: پیامبران مردم را به چه کارهایی دعوت می‌کنند؟ به کارهای خوب

  2- امین: به انجام دادن کارهای خوب مثل نماز خواندن و قرآن خواندن و دروغ نگفتن و راست‌گویی و درست‌کاری.

  3- مینا: آن ها به ما یاد می‌دهند که راست گو باشیم و کارهای خوب انجام دهیم و به دیگران کمک  کنیم.

  4- امین: به این که نباید دیگران را اذیت کنیم و آن ها را دوست بداریم.

  5- مینا: مثلاً این که نباید هنگام بازی با دوستانمان عوا کنیم و همدیگر را هل بدهیم.

  منبع مطلب : dovom-1.blogfa.com

  مدیر محترم سایت dovom-1.blogfa.com لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  امیر : چرا خداوند نعمتهای زیادی به ما داده

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  پریا 26 روز قبل
  0

  چرا خداوند به ما نعمت های بزرگی داده است

  امیر 10 ماه قبل
  4

  چرا خداوند نعمتهای زیادی به ما داده

  مهدی 11 ماه قبل
  0

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید