توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  چرا فسیل ها در موزه نگهداری می کنند

  1 بازدید

  چرا فسیل ها در موزه نگهداری می کنند را از سایت اسک 98 دریافت کنید.

  نگهداری دوهزار فسیل در یک باغ/ موزه‌داری تجربی و چالش صحت‌سنجی

  نگهداری دوهزار فسیل در یک باغ/ موزه‌داری تجربی و چالش صحت‌سنجی

  خبرگزاری مهر- گروه فرهنگ: باغ موزه هرندی کرمان مکانی است که در آن انواع و اقسام آلات موسیقی به نمایش گذاشه شده است و هنرمندان این هنر نیز معرفی شده‌اند در طبقه دیگری از آن آثار تاریخی جیرفت، کنار صندل و محوطه های تاریخی و باستانی دیگر نگهداری می‌شوند.

   در همین باغ موزه و در گوشه‌ای از آن فضایی ۶۰ متری، یک تابلو خبر از وجود موزه دیرینه‌شناسی می‌دهد موزه‌ای که اگرچه نامش یادآور نگهداری از آثار ارزشمند و تاریخی است اما شباهتی به موزه ندارد چون تنها چند میز درون اتاق قرار دارد که سنگ‌ها و فسیل‌هایی را در معرض دید قرار داده است وگرنه بقیه آثار موجود در این فضا روی هم تلنبار شده‌اند و بسیاری از آن‌ها در وضعیت نامناسبی قرار گرفته و لابه لای روزنامه و پلاستیک پیچیده شده‌اند.

  موزه دیرینه‌شناسی کرمان تنها موزه دیرینه‌شناسی کشور است که آن را یک مجموعه‌دار به نام محسن تجربه‌کار اداره می‌کند. او به خبرنگار مهر می‌گوید: ۳۵ سال پیش در زمانی که کوهنوردی می‌کردم تعدادی فسیل را در کوه‌های کرمان پیدا کردم و از آن زمان به جمع آوری آن‌ها علاقه‌مند شدم.

  تجربه‌کار ادامه داد: از همان زمان کتاب‌های مرجع فسیل‌شناسی را خواندم و سن و اسم فسیل‌هایی که پیدا می‌کردم را درآوردم. همیشه در کتاب‌ها خوانده و شنیده‌ایم که اسکلت‌ها به فسیل تبدیل می‌شوند ولی در این موزه می‌توانم آثاری را نشان دهم که ثابت می‌کند بخش نرم موجودات مانند گوشت حیوانات نیز قابل فسیل شدن است. ۲۰ سال پیش فسیل یک ماهی کشف شد که تمام بخش‌های نرم آن فسیل شده بود. روزهای اول حتی کسانی که از نزدیک آن را ندیده بودند گفتند که این ساختار رسوبی است که به شکل ماهی در آمده است نه گوشت ماهی. اوایل نمی‌دانستیم که می‌شود این اجزا را آزمایش کرد. آن‌ها را برش می‌دادیم تا بدن ماهی دیده شود اما به تازگی آن را سی‌تی اسکن کردیم تا ثابت شود که گوشت ماهی هم فسیل شده است. ما توانستیم در این اسکن حتی تمام آنچه که این ماهی در روزهای آخر عمر خورده را هم پیدا کنیم.

  تجربه‌کار می‌گوید که حدود ۲۴۰ هزار اثر را خودش پیدا کرده و ده هزار اثر دیگر را یک شرکت زغال سنگ به او هدیه داده است. او از این تعداد تنها دو هزار اثر را در موزه نگهداری می‌کند و برای ۹۰ درصد آنها شناسنامه تهیه کرده مانند مرجان‌ها و اسفنج‌ها. در این میان او از وجود گیاهان ژوراسیکی می‌گوید که از ۱۴۴ تا ۲۰۷ میلیون سال سن دارند و می‌گوید اولین موزه ای را دارد که فسیل های نرم را به نمایش گذاشته است.

  این موزه تا چند سال پیش در پارک انقلاب شهر کرمان قرار داشت روند شکل گیری این موزه به کمک برخی از اساتید دانشگاه و اعضای شورای شهر و سفارش آنها به شهرداری کرمان انجام گرفت. اما در سال ۸۹ یکباره آن را طبق گفته تجربه کار تعطیل کردند و برخی از آثارش را بردند. تجربه کار دو سال پیگیر بازپس گیری فسیل هایش شد.

  اما حالا اداره کل میراث فرهنگی استان کرمان به او فضایی را در باغ موزه هرندی داده تا آثارش را در آنجا نگهداری کند. منتها این آثار بدون کوچکترین استانداردی در فضا، دما و حتی جایگاه نگهداری می‌شوند.

  دلیل اصلی بی‌توجهی به این آثار ثابت نشدن صحبت‌های این مجموعه‌دار اعلام شده است. برخی از کارشناسان زمین‌شناسی حرف‌های تجربه‌کار را باور ندارند و می‌گویند که او معمولا برای هر قطعه از آثاری که پیدا کرده چنان داستانی می‌سازد که همه باور می‌کنند واقعا این قطعات فسیل است و یا برخی دیگر می‌گویند باید هر فسیل در منطقه کشف شده‌اش بررسی شود اما تجربه‌کار محل کشف فسیل‌ها را به این کارشناسان نمی‌گوید و تنها اعلام می‌کند که آنها را از منطقه‌ای حفاظت نشده در جنوب غربی کرمان پیدا کرده است. وی معتقد است: «اگر محل این آثار را بگویم دیگر جای امنی برای فسیل‌ها نیست ضمن اینکه اگر کسی می‌خواهد واقعا بررسی کند که چنین منطقه‌ای وجود دارد یا نه اول باید کشفیاتم را باور کند و بداند که این‌ها فسیل هستند چطور می‌شود کارشناسان در قبول فسیل بودن این آثار شک کنند ولی خواهان بررسی منطقه شوند؟ عده‌ای فقط آدرس محل را برای استفاده خودشان می‌خواهند. همین حرف ها باعث شده تا کارشناسان حرف ها و کشفیاتم را یک ادعا بدانند.»

  او برای اثبات داشته‌هایش به بازدید رئیس اکادمی فرانسه اشاره می‌کند و می‌گوید: قبل از عید رئیس آکادمی علوم فرانسه از موزه من دیدن کرد و ۵ فسیل را برای بررسی به آمریکا برد. ولی هنوز جواب آزمایش آثار من نیامده است.

  با وجود این، نوشین حدادی دیرینه‌شناس مرکز زمین شناسی و اکتشافات معدنی کرمان در گفتگویی با خبرنگار مهر می‌گوید: این موزه دار به صورتی تجربی مشغول جمع‌آوری فسیل شده است. برخی از نمونه‌های او در این موزه مورد تایید هستند. ما برخی از آن‌ها را تایید می‌کنیم نه همه آثار را. باید روی آنها بررسی لازم انجام گیرد.

  وی درباره اینکه با این وجود چرا مرکز زمین شناسی جای مناسبی را برای نگهداری این فسیل‌ها در نظر نمی‌گیرد و یا به او در نگهداری این آثار راهنمایی نمی‌کند می‌گوید: تعداد فسیل‌های او زیاد هستند. ما امکاناتی برای ایجاد فضای مناسب این آثار نداریم. از سوی دیگر او هیچ وقت به ما برای همکاری مراجعه نکرده است.

  شرایط نگهداری از فسیل‌هایی که اتفاقا کارشناس مرکز زمین شناسی تعدادی از  آنها را تایید می‌کند در حالی مناسب نیست که در جایی دیگر مانند بیرجند، اولین موزه خصوصی فسیل‌شناسی خاورمیانه راه‌اندازی شده است.

  محمدمهدی افضلی مدیر روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی استان کرمان درباره این موزه گفته بود که اداره کل میراث فرهنگی استان کرمان فضای نسبتا مناسبی را به صورت رایگان برای نگهداری و نمایش این اشیاء در اختیار بخش خصوصی گذاشته است.

  البته براساس همین اعلام این اداره کل تعهدی برای در اختیار قرار دادن فضا به منظور اشیای موزه دیرینه شناسی کرمان نداشته است مالک فسیل‌ها و اشیای موجود در موزه دیرینه‌شناسی برای استفاده بهینه از آن‌ها باید موزه خصوصی تاسیس کند یا از کمک نهادها و سازمان‌های مرتبط با این بخش بهره بگیرد. در حال حاضر امنیت و حفاظت از فضای موزه دیرینه‌شناسی از سوی اداره کل میراث فرهنگی استان کرمان تامین شده اما در خصوص نحوه و چگونگی نگهداری از اشیای داخل آن تعهدی ندارد.

  منبع مطلب : www.mehrnews.com

  مدیر محترم سایت www.mehrnews.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  زندگی فسیلی - ایسنا

  زندگی فسیلی - ایسنا

  او از جنوب تا شمال خراسان، از دامنه جنوبی رشته کوه باقران تا سربیشه، از نوار مرزی ماخونیک تا طبس مسینا و گزیک، از جنوب غرب بیرجند تا بجستان و طبس گلشن را برای یافتن و کشف فسیل‌های جدید پیموده است.

  به گفته جمهوری تنها یک سوال ساده از دانش‌آموز کلاس چهارم در درس علوم سبب شد جرقه‌ای در ذهن وی ایجاد شود تا در زمینه فسیل در ایران تحقیقات و مطالعات بیشتری انجام دهد.

  برای آشنایی بیشتر با موزه فسیل‌شناسی بیرجند گفت‌وگویی با محمد جمهوری، مسئول موزه علوم و تاریخ طبیعی بیرجند انجام دادیم که در ادامه می‌خوانید.

  از چه زمانی فعالیت خود را در زمینه فسیل آغاز کردید؟

  بازنشسته آموزش و پرورش هستم و نخستین بار در سال 60 وقتی در حال تدریس در کلاس درس علوم بودم دانش‌آموزی قطعه سنگی را نشانم داد و سوال کرد این چیست؛ در نگاه اول این یک سنگ بود اما وقتی دقت بیشتری کردم متوجه شدم این تنها سنگ نیست و تزییناتی در سنگ وجود دارد که مشکوک به فسیل است، لذا گفتم مطالعه و تحقیق بیشتری در این زمینه خواهم کرد و جواب سوال را می‌دهم.

  این موضوع سبب شد تا در زمینه فسیل تحقیق و مطالعه بیشتری کنم و اکنون بیش از 35 سال در زمینه فسیل فعالیت می‌کنم.

  موزه فسیل‌شناسی را در چه سالی راه‌اندازی کردید؟

  موزه فسیل‌شناسی برای نخستین بار در سال 82 به همت اداره کل میراث فرهنگی استان در باغ و عمارت شوکت‌آباد راه‌اندازی شد و بعد از گذشت چند ماه مورد استقبال علاقمندان قرار گرفت به گونه‌ای که این موزه از کشورهای مختلف اروپایی بازدیدکننده داشت.

  اما با توجه به اینکه ملک مورد نظر وقفی بود موزه را جمع‌آوری و تمام فسیل‌ها را به منزل خود منتقل کردم و حدود دو سال نیز این فسیل‌ها را در منزل نگهداری کردم تا اینکه مجدد در سال 86 میراث فرهنگی بخشی از باغ اکبریه بیرجند را در اختیار ما قرار داد و موزه بیش از یک سال در باغ اکبریه فعال بود ولی با توجه به کاربری خاصی که برای باغ تعریف شده بود لذا موزه را جمع‌آوری کردم.

  مجدد در سال 96 به همت اداره کل میراث فرهنگی، خانه بی بی مرادی در بافت تاریخی بیرجند بعد از تغییر کاربری و مرمت در اختیار ما قرار گرفت و موزه در این مکان دائر شد.

  فسیل‌های چه مناطقی در این موزه نگهداری می‌شود؟

  فسیل‌ها خاص استان خراسان جنوبی است و 95 درصد از فسیل‌ها مربوط به استان خراسان بزرگ و عمدتا از منطقه خراسان جنوبی است؛ بحث فسیل تمام‌شدنی نیست و هر روز با یک فسیل جدید آشنا می‌شویم و این فسیل‌ها به جوامع بشری معرفی می‌شود.

  برخی از فسیل‌ها در این موزه کم نظیر و نایاب است؛ فسیل‌هایی مانند حلزون‌های غول پیکر، فسیل اسب ماهی‌های آبزی بزرگ جثه، فسیل‌های مرجانی در این موزه نگهداری می‌شود.

  همچنین بیش از 7 هزار قطعه فسیل ده‌ها میلیون ساله نگهداری می‌کنم و در این موزه یک نوع فسیل کرم وجود دارد که به 60 تا 90 میلیون سال قبل برمی‌گردد.

  درخواست شما از مسئولان چیست؟ و چه برنامه‌ای برای آینده دارید؟

  موزه‌ها توجیه اقتصادی ندارند و درآمدزا نیستند به همین جهت در مخارج روزانه خود مشکل دارند لذا باید مورد حمایت بیشتر مسئولان قرار بگیرد.

  بسیاری از هزینه‌های موزه مانند برق و آب گران‌تر از دیگر مکان‌ها است؛ از دبستان تا دانشگاه‌ها می‌توانند از این موزه استفاده کنند و کلاس‌های دانش‌آموزان و دانشجویان در این موزه برگزار شود که این امر موجب درآمدزایی خواهد شد.

  رسانه‌ها نقش موثری برای تبلیغ این موزه دارند و می‌توانند تبلیغات خوبی را انجام دهند؛ جامعه علمی باید در کنار ما باشند چرا که بخشی از کارها و کلاس های عملی آن‌ها در اینگونه موزه‌ها است.

  در حال حاضر در سنگ‌ها و خاک‌های صنعتی استان کار می‌کنم و در آینده می‌خواهم بخشی از موزه را به نمایشگاه سنگ‌های قیمتی تبدیل کنم و اکنون نیز در حال راه‌اندازی و طراحی سایتی برای موزه هستم.

  اسید برای رسوب‌زدایی فسیل‌ها، ذره بین و قلم‌های مخصوص نیاز است که هیچکدام وجود ندارد و این موارد برای موزه گران است و وقتی می‌توان کاری انجام داد که پشتیبانی داشته باشیم.

  اگر مسئولان حمایت کنند می‌توانیم شاهد بزرگترین موزه فسیلی کشور در بیرجند باشیم؛ به گفته برخی از کارشناسان موزه فسیل‌شناسی بیرجند یک موزه فراملی است چرا که برخی از فسیل‌ها در این موزه نگهداری می‌شود در ایران وجود ندارد و بسیاری از فسیل‌ها بی نظیر و کم نظیر هستند.

  برخی از فسیل‌هایی که موجود بود به پارک پردیسان تهران منتقل شده و به نام استان به نمایش گذاشته می‌شود و یک بخشی دیگری از فسیل‌ها نیز در موزه زمین‌شناسی مشهد و حدود 2 هزار قطعه فسیل در سایت محیط زیست بیرجند نگهداری می‌شود.

  اطلس فسیل‌شناسی خراسان جنوبی، نیازمند حمایت مسئولان است تا به عنوان مرجع فسیل در ایران چاپ شده و بیرجند به عنوان قطب فسیل معرفی شود.

  منبع مطلب : www.isna.ir

  مدیر محترم سایت www.isna.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  موسی 4 روز قبل
  0

  چون چیز های مهمی هستند و کمیاب هستند

  پری 5 روز قبل
  0

  منم دلیل نگه داشتنشو میخوام

  نازی 9 روز قبل
  2

  من اسم موزه رو نمی خوام دلیلش رو می خوام

  درسا 21 روز قبل
  2

  چون جای خوبی برای فسیل هست میشه شما هم جواب رو ارسال کنید مرسی خدانگهدار💙🌈

  98 1 سال قبل
  0

  98

  مهدی 1 سال قبل
  0

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید