توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  چرا نجاشی مسلمانان را به مشرکان تسلیم نکرد

  1 بازدید

  چرا نجاشی مسلمانان را به مشرکان تسلیم نکرد را از سایت اسک 98 دریافت کنید.

  کلاس ما

  کلاس ما

  سوالات درس پنجم - هدیه های آسمان ( صفحه ی 33- 28 )

    با یاد ونام خدا

    سوالات درس پنجم - هدیه های آسمان ( صفحه ی 33- 28 )

  ===============

  1- چراگروهی از مسلمانان به حبشه هجرت کردند؟ چون آزار و اذیت مشرکان مکّه زیاد شده بود، عده ای از مسلمانان به دستور پیامبر به حبشه مهاجرت کردند.

  2- سرپرستی مهاجران به حبشه را چه کسی برعهده داشت؟ جعفربن ابیطالب.

  3- حبشه در کجا قرار دارد؟ در افریقا و نام امروزی آن اِتیوپی است.

  4- در آن زمان پادشاه حبشه که بود و چه دینی داشت؟ نجّاشی نام داشت و مسیحی بود.

  5- بت پرستان مکّه در مقابل مهاجرت مسلمانان چه کردند؟ عده ای را با هدایای زیاد نزد نجاشی فرستادند و از او خواستند مسلمانان را به عربستان برگرداند.

  6- نمایندگان مشرکان مکه، مسلمانان را چه نامیدند؟ گفتند آنها به دین تازه ای گرویده و از وطن خود فرار کرده و به اینجا آمده اند.  

  7- نجاشی از مسلمانان چه پرسید؟ پرسید این چه دینی است شما به آن ایمان آورده اید.

  8- چه کسی به سوال نجاشی پاسخ داد؟ جعفربن ابیطالب.

  9- جعفربن ابیطالب به نجاشی چه گفت؟ گفت ما مردمی بت پرست بودیم، کارهای زشت می کردیم تا اینکه پیامبری از جانب خدا آمد و ما را به درستکاری و دوری از بت پرستی و کارهای زشت دعوت کرد.

  10- جعفربن ابیطالب بخشی از کدام سوره را برای نجاشی خواند؟ سوره ی مریم.

  11- سوره ی مریم چندمین سوره ی قرآن است؟ سوره ی نوزدهم.

  12- نجاشی به جعفربن ابیطالب چه گفت؟ گفت آنچه پیامبر شما آورده با آنچه پیامبر ما آورده هردو از یک جا سرچشمه گرفته اند.

  13- چرا پادشاه حبشه مسلمانان را به بت پرستان تسلیم نکرد؟ چون با شنیدن بخشی از سوره ی مریم فهمید که آنچه پیامبر اسلام گفته در حقیقت مانند گفته های حضرت عیسی از جانب خدا آمده است و مسلمانان راست می گویند.

  14- جدول زیر را کامل کنید؟

    

     

  منبع مطلب : kelase5-3.blogsky.com

  مدیر محترم سایت kelase5-3.blogsky.com لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  چرا پادشاه حبشه مسلمانان را آزاد گذاشت؟

  شبهه: چرا وقتی اصحاب پیامبر(ص) به حبشه پناهنده شدند، نجاشی مسیحی آن‌ها را در تبلیغ دین آزاد گذاشت، ولی پیامبر(ص) بعد از به قدرت رسیدن از مسیحیان جزیه گرفت؟

  پاسخ: در صدر اسلام و همان ابتدای دعوت پیامبر اکرم(صلی‌الله‌علیه‌وآله) مشرکین قریش که از منصرف کردن حضرت ناامید شده بودند، به آزار و اذیت مسلمانان روی آورده و از هر طریقی به شکنجه و اذیت کردن آنان می‌پرداختند. در این شرایط حضرت دستور مهاجرت می‌دهد، لذا حدود 80 نفر از مسلمین مخفیانه به سمت حبشه حرکت کردند و وارد آن شهر شدند تا از آزار مشرکین قریش در امان باشند.

  مشرکین مکه زمانی‌که متوجه این هجرت شده، با هدایایی به سراغ پادشاه حبشه رفتند و از او خواستند این افراد را تحویل آنان دهد تا با خود به مکه برگردانند، پادشاه حبشه مسلمانان را جمع کرد و از آنان در مورد دین جدید و پیامبر جدید پرسید، سرپرست آنان که جعفر بن ابی‌طالب بود در پاسخ او سوره مریم را تلاوت کرد که در مورد حضرت مریم و حضرت عیسی(علیهماالسلام) است.
  نجاشی پادشاه حبشه از تلاوت این سوره به وجد آمده و اشک از چشمانش سرازیر شد و گفت این سخنان مطابق با انجیل ماست، لذا چون این دین را مطابق دین خود دید و متوجه شد، این دین جدید و پیامبرش به زیبایی از حضرت عیسی(علیه‌السلام) تجلیل کرده و داستان زندگی حضرت عیسی(علیه‌السلام) را به درستی تبیین کرده است، آنان را مطابق خود دید و از تحویل آنان به مشرکین مکه خودداری کرد و به مسلمین گفت در این سرزمین آزاد هستند که زندگی کنند و آزادانه اعمال عبادی خود را انجام دهند.[1]

  اما موضوع مسیحیان موجود در اطراف مکه و مدینه با این جریان بسیار متفاوت بود، پیامبر اکرم(صلی‌الله‌علیه‌وآله) چندین بار از آنان خواست به اسلام و به ایشان ایمان بیاورند، خود را برادر حضرت عیسی(علیه‌السلام) معرفی کرد، دین آنان را منسوخ شده معرفی کرد، معجزات فراوانی نشان داد، باز برخی از آنان بر اثر لجاجت و تعصب بی‌جا و دنیاطلبی، دست از آیین خود بر نداشته و بر آن اصرار ورزیدند، تا جریان مباهله[2] پیش آمد و همه به حقانیت اسلام و این آیین مقدس پی بردند، اما باز برخی از آنان به خاطر لجاجت و تعصب کورکورانه به اسلام ایمان نیاوردند.

  پیامبر اکرم(صلی‌الله‌علیه‌وآله) نیز دین مسیحیت را باطل اعلام کرد و از آنان خواست دست از آن برداشته و به اسلام روی آورند، اما آنان حتی با دیدن معجزات متعدد از پیامبر(صلی‌الله‌علیه‌وآله) باز بر دین باطل خود اصرار ورزیده و به انجام آیین خود مشغول بودند. لذا بعد از تشکیل حکومت اسلامی در مدینه، برای این‌که نتوانند مسلمین را سست کرده و باعث برگشت آنان از اسلام شوند، دستور داد یا از آن  سرزمین بروند یا مجبورند در ظاهر احکام اسلامی را رعایت کنند.[3]

  لذا بین این دو موضوع تفاوت بسیار است، اولا: نجاشی مسلمین را مطابق آیین خود دانست و متوجه شد که این دین از حضرت عیسی(علیه‌السلام) بسیار عالی و مناسب تجلیل کرده است، لذا آنان را پذیرفت؛ اما در مدینه آنان متوجه ابطال دین خود شده و با دیدن معجزات بسیار از پیامبر اکرم(صلی‌الله‌علیه‌وآله) و حتی نوید آمدن حضرت در انجیل خود، باز بر پای‌بندی بر آیین خود اصرار داشتند.

  ثانیا: تعداد مسلمانان کم بود و نمی‌توانستند خطری برای حکومت نجاشی داشته باشند و مردم را بر ضد او بشورانند؛ بدون شک اگر مسلمین نیز مانند مسیحیان، بر ضد نجاشی کار کرده و آیین او را پوچ معرفی می‌کردند و افراد زیادی را به دور خود جمع می‌کردند، نجاشی نیز با آنان برخورد کرده و از حبشه بیرون می‌کرد. مسیحیان اطراف مدینه پیامبر اکرم(صلی‌الله‌علیه‌وآله) را باطل معرفی کرده و از گرویدن مردم به اسلام جلوگیری کرده و با مشرکین مکه همکاری می‌کردند.

  بر این اساس بود که در ابتدا پیامبر اکرم(صلی‌الله‌علیه‌وآله) آن‌ها را به اسلام دعوت کرد و از آنان خواست دلایل حقانیت خود را آورده و به مناظره و بحث بپردازند[بقره/111]، سپس در صورت مغلوب شدن، ایمان بیاورند که برخی بر اثر لجاجت ایمان نیاوردند، سپس به مباهله و نفرین کردن همدیگر روی آوردند که در این امر هم شکست خوردند، اما باز به اسلام ایمان نیاوردند، این‌جا بود که دیگر جای درنگ و مماشات با آن‌ها نبود، لذا پیامبر اکرم(صلی‌الله‌علیه‌وآله) دستور داد که یا مسلمان شوند یا احکام جزیه را قبول کنند. در ضمن اسلام و پیامبر آن با اخد جزیه (مالیات)، جان و مال و ناموس آنان که جمعیت کمی هم نبودند را تحت کفالت حکومت اسلامی درآورد و خود را مکلف و موظف به حفاظت از آنان کرد.

  ___________________________________
  پی‌نوشت
  [1]. برای مطالعه بهاین مطلب مراجعه کنید.
  [2]. برای مطالعه به این مطلب مراجعه کنید.
  [3]. برای مطالعه به این مطلب مراجعه کنید.

  منبع مطلب : btid.org

  مدیر محترم سایت btid.org لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  ناشناس : جواب چه عواملی سبب شد که نجاشی مسلمانان را به مشرکان تسلیم نکند

  راست میگه : راست میگه

  محمد : زیرا مسلمانان آیاتی از سوره ی مریم را برای او خواندند و اشک از چشمان او جاری شد و گفت : »سخنان شما شبیه سخنان پیامبر ما حضرت عیسی (ع) است «.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  پرنیا 29 روز قبل
  0

  چرا نجاشی مسلمانان را به مشرکان تحویل نداد پایه پنجم درس سوم هدیه

  پرنیا 29 روز قبل
  1

  چرا نجاشی مسلمانان رابه مشرکان تحویل نداد پایه پنجم درس سوم هدیه

  😆 9 ماه قبل
  -1

  اون پایین جواب هست برو ببین

  زهرا 10 ماه قبل
  0

  چه شد که نجاشی سخن کافران را نپذیرفت

  تروخداااااااا بگین

  ناشناس 12 ماه قبل
  -2

  باش

  ناشناس 12 ماه قبل
  -2

  اره واقعا چه عاملی سبب شد که نجاشی مسلمانان را به مشرکان تسلیم نکرد؟تورو خدا این رو جواب شو بدین😐

  نازلی 1 سال قبل
  -2

  وای تو رو خدا جواب بدین

  سلام 1 سال قبل
  0

  سلام سلام سلام

  سلام 1 سال قبل
  -1

  پر پلیس

  و

  اسقلال

  امیر علی 1 سال قبل
  0

  دیوس

  ناشناس 1 سال قبل
  0

  من نمی دونم

  0
  منم 1 سال قبل

  من چیزی نمیدونم

  آناهیتا 2 سال قبل
  3

  اصلا چرا اون سوالی که من میخوام چرا نیست اصلا این سوالی که تایپ کردید اصلا سوال من نیست اگه میشد سوال کامل داشت خوب بود 🙏🙏

  ناشناس 2 سال قبل
  1

  چرا سوالاسوالاتی ک ما میخوایم نیست توش؟!

  4
  راست میگه 1 سال قبل

  راست میگه

  نویسنده 2 سال قبل
  1

  چرا که نباشی

  ناشناس 2 سال قبل
  7

  جواب چه عواملی سبب شد که نجاشی مسلمانان را به مشرکان تسلیم نکند

  4
  محمد 11 ماه قبل

  زیرا مسلمانان آیاتی از سوره ی مریم را برای او خواندند و اشک از چشمان او جاری شد و گفت : »سخنان شما شبیه سخنان پیامبر ما حضرت عیسی (ع) است «.

  0
  امیر علی 1 سال قبل

  چه عاملی سبب شدکه نجاشی مسلمانان رابه مشرکان تسلیم نکند

  برای ارسال نظر کلیک کنید