توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  چرا نور لامپ در مدار موازی بیشتر است؟

  1 بازدید

  چرا نور لامپ در مدار موازی بیشتر است؟ را از سایت اسک 98 دریافت کنید.

  مدارهای ساده با چند لامپ موازی

  مدارهای ساده با چند لامپ موازی

  می‌توان دو لامپ را طوری به باتری وصل کرد که ولتاژ دو سر لامپ ها یکسان باشد. در این حالت، دو لامپ اصطلاحاً موازی بسته شده اند.

  مدارهای ساده با چند لامپ موازیمدارهای ساده با چند لامپ موازی

  مدارهای ساده با چند لامپ موازیمدارهای ساده با چند لامپ موازی

  دو لامپ مشابه موازی به یک میزان درخشنده هستند و هر کدام به اندازه لامپ استاندارد روشنایی دارند. از آنجا که هر لامپ مسیر مستقل خود را دارد، باتری باید دو برابر حالت استاندارد جریان تأمین کند.

  در شکل زیر دو مدار مشاهده می شود. در یکی از آن ها یک لامپ و در دیگری دو لامپ موازی وجود دارد. به وسیله ماوس کلید را ببندید.

  در کدام مدار جریان بیشتری از باتری عبور می‏ کند؟

  شدت روشنایی کدام لامپ بیشتر است؟

  در ضمن به دلیل آن که که هر کدام از لامپ ها مستقیماً به باتری وصل شده‌اند، ولتاژ هر کدام برابر ولتاژ باتری می‌باشد. نکته مهم دیگر در این مدار این است که مقاومت کل این مجموعه از لامپ‌ها، نصف مقاومت یک لامپ می‌باشد.

  این موضوع، توسط آزمایش قابل تحقیق است. در این مدار طول عمر باتری نصف حالت عادی است زیرا افزودن یک مسیر موازی باعث افزایش جریان مدار می‌شود. در حالت کلی در مدارهای موازی، مقاومت کل، کمتر از مقاومت تک تک مسیرها می‌باشد. پس افزودن یک مسیر موازی باعث افزایش جریان باتری و کاهش مقاومت کل می‌شود.

  در برخی ریسه‌ها که در جشن ها و دکورها استفاده می‌شوند، لامپ ها به شکل موازی بسته شده‌اند، بنابراین اگر لامپی بسوزد تنها همان لامپ خاموش می‌شود.

  به چهار مدار شکل زیر توجّه کنید.

  به نظر شما کدامیک از مدارها سری و کدامیک موازی می‏باشد؟

  برای مشاهده پاسخ، با ماوس روی مدارها بروید تا گزینه های (series سری) و (parrallel موازی) را مشاهده نمایید.

  در فیلم ارائه شده، سه لامپ به صورت سری و موازی به منبع ولتاژ متصل شده‌اند. به وسیله وصل و قطع کردن کلید می توان یک لامپ را از این مجموعه حذف کرد. به نظر شما با حذف یک لامپ از مجموعه لامپ های موازی شدت روشنایی سایر لامپ ها چه تغییری می کند؟

  برای مشاهده فیلم کلیک کنید.

  تحلیل مدار:

  همان طور که دیدید با حذف لامپ از مدار سری (اتصال کوتاه نمودن آن) شدت نور سایر لامپ ها زیاد می شود، در حالی که با حذف یک لامپ از مجموعه لامپ های موازی، شدت نور سایر لامپ ها تغییر نمی کند.

  مرکز یادگیری سایت تبیان - تهیه: محسنی

  تنظیم: مریم فروزان کیا

  منبع مطلب : article.tebyan.net

  مدیر محترم سایت article.tebyan.net لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  مدار متوالی و مدار موازی

  مدار متوالی و مدار موازی

  چکیده
  در نوشتار های قبلی به توضیح الکتریسیته و جریان الکتریکی و معرفی مدار الکتریکی پرداختیم. در این نوشتار به معرفی و شرح عملکرد مدار متوالی و مدار موازی خواهیم پرداخت. در مدار متوالی جریان برق توسط یک مسیر یک طرفه جاری می شود. مدار موازی به یک سری شاخه های منشعب می شود، در مدار متوالی اگر یکی از لامپ ها خاموش شود یا یکی از سیم ها قطع شود تمامی لامپ ها خاموش خواهند شد ولی در مدار موازی این طور نیست.


  اهداف:
  دانش آموز با مدارهای متوالی و موازی آشنا شود.
  دانش آموز تفاوت و نحوه عملکرد مدارهای متوالی و موازی را درک کند.


  شرح درس
  زمانی که مدار بسته می شود، الکتریسیته جریان پیدا می کند، در این صورت اگر دو لامپ را به یک باتری وصل کنیم، و دو لامپ هم به هم دیگر وصل شوند، لامپ ها به صورت متوالی بسته شده اند. در مدار متوالی، جریان بر ابتدا به یک لامپ می رود و سپس به لامپ دیگر عبور می کند. شکل زیر یک مدار متوالی را نشان می دهد.

  مدار متوالی و مدار موازی

  زمانی که بخواهیم قطب مثبت و منفی را به هر دو لامپ وصل کنیم، هر لامپ جداگانه به دو سر باتری وصل می شود و نور کم تری به چشم می خورد. به این ترتیب جریان برق هم زمان به هر دو لامپ وارد می ود، در این صورت لامپ ها به صورت موازی بسته شده اند. شکل زیر یک مدار موازی را نشان می دهد.

  مدار متوالی و مدار موازی

  آزمایش کنید
  با 6 عدد لامپ به همراه سرپیچ های آن ها، تعدادی سیم رابط، باتری و چسب می توانید مدار متوالی و موازی بسازید و دانسته های خود را به صورت عملی مشاهده کنید. پیش بینی کنید که اگر در مدار متوالی یک لامپ قطع شود چه اتفاقی می افتد؟ آیا با قطع شدن یک سیم یا برداشتن یک لامپ در مدار موازی لامپ های دیگر نیز خاموش می شوند؟

  مدار متوالی و مدار موازی

  در جریان آزمایش خود مشاهده می کنید که مدارهای موازی از یک ولتاژ استفاده می کنند، اما مسیرهای بیشتری را برای عبور الکتریسیته فراهم می آورند، در مدار متوالی وقتی یکی از لامپ ها خاموش شود، لامپ های دیگر نیز خاموش می شوند.

  در واقع با خاموش شدن یک لامپ جریان مدار قطع می گردد و کلیه ی لامپ هایی که به صورت متوالی بسته شده اند نیز خاموش می شوند. به بیان دیگر الکتریسیته باید اول از لامپ روشن بگذرد تا بتواند به لامپ های دیگر برود و آن ها را روشن کند. اما در مدار موازی روش عملکرد برعکس است.

  یعنی اگر یک لامپ بسوزد و یا از کار بیفتد، لامپ های دیگر باز هم روشن می مانند. اگر در مدار شکل الف که یک مدار متوالی است، سیم یکی از لامپ ها جدا کنیم، هر دو لامپ ها خاموش می شوند، چون مدار قطع شده و الکتریسیته نمی تواند از لامپ ها عبور کند، در مدار شکل ب که یک مدار موازی است، اگر سیم یکی از لامپ ها را جدا کنیم، لامپ دوم روشن باقی می ماند چون مدار آن بسته است.

  در ادامه اگر یکی از لامپ های مدار متوالی برداشته شود، لامپ دیگر خاموش می شود، چون با این کار مدار قطع می شود. اگر در مدار موازی یک لامپ برداشته شود، لامپ دوم همچنان روشن می ماند، چون مدارها مستقل از یکدیگر هستند.

   

  مشاهده کنید
  آیا می دانید سیم کشی منزل و یا مدرسه شما متوالی است یا موازی؟
  برای دانستن پاسخ این پرسش می توانید لامپ کلاس خود را خاموش و روشن کنید، فکر می کنید با این کار لامپ کلاس های دیگر نیز خاموش و روشن شدند؟ حال به سادگی می توانید حدس بزنید که مدار متوالی است یا موازی. می توانید این آزمایش را در نمازخانه، منزل خود و مکان های دیگر نیز انجام دهید.


  موضوع رعایت نکات ایمنی هنگام استفاده از الکتریسیته موضوع مهمی است که باید به آن توجه کنیم. رعایت موارد زیر می تواند برای جلوگیری از خطرهای استفاده از الکتریسیته مفید باشد:

  منبع مطلب : article.tebyan.net

  مدیر محترم سایت article.tebyan.net لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  گروه فناوری و آموزشی تکنیک نوین

  گروه فناوری و آموزشی تکنیک نوین

  فهمیدن مدارهای سری و موازی از اصول پایه ی برق، الکترونیک و کامپیوتر است. تفاوت مدارهای سری و موازی در چیست؟ هر یک از مدارهای سری و موازی دارای خصوصیات مخصوص خود هستند. اول از همه به سراغ مدارهای سری برویم

  1- مدار های سری

  مدارهای سری و موازی

  در این دسته از مدارات، جریان الکتریکی تنها میتواند از یک مسیر عبور کند و در صورتی که هریک از لامپ ها بسوزد، جریان الکتریکی قطع میشود و در نتیجه تمامی لامپ ها خاموش میشود.

  روش تست قطعات الکترونیکی (کلیک کنید)

  تفاوت دیگر مدارهای سری و موازی در این است که، در مدارهای سری، ولتاژ تقسیم میشود اما جریان ثابت میماند اما در مدارات موازی ولتاژ ثابت است و جریان متفاوت.

  به تصویر زیر دقت کنید تا معنای تقسیم ولتاژ در مدارهای سری را دریابید.

  در تصویر بالا مشاهده میکنید که 4 ولت، به دو بخش تقسیم شده. این تقسیم ولتاژ همیشه به صورت یکسان نیست اما مجموع ولتاژ تمامی قطعه ها، برابر با ولتاژ منبع میشود. در مدار بالا میتواند ولتاژ دو سر یک LED ، برابر با 1 ولت و LED بعدی، برابر با 3 ولت باشد. یا مثلا 1.5 ولت و 2.5 ولت. اما نکته اینجاست که ولتاژ منبع برابر میشود با مجموع این دو ولتاژ. یعنی 4 ولت

  به مدار زیر دقت کنید

  قانون اهم به زبان ساده (کلیک کنید)

  اگر ولتاژ ورودی برابر با 12 ولت باشد و هر LED به 3 ولت نیاز داشته باشد، ولتاژ تقسیم بر تعداد LED ها میشود و در نتیجه 3 ولت به هر LED ولتاژ میرسد.

  مدارهای سری و موازی

  البته توجه داشته باشید در محاسبه ی بالا، مقدار مقاومت 0 در نظر گرفته شده است.

  در این بخش به سراغ مدارات موازی میرویم.

  در مدار بالا، ولتاژ دو سر هر مصرف کننده 3.3 ولت است اما جریان میتواند یکی یا متفاوت باشد. در مدارات موازی، همیشه ولتاژ تمامی قطعات، برابر است با 3.3 ولت اما جریان هر قطعه با قطعه ی دیگر متفاوت است. در مدارات موازی، هر قطعه میتواند جریان متفاوتی از خود عبور دهد. برای مثال، اگر به جای دو LED بالا، دو مصرف کننده ی الکتریکی دیگر را قرار دهیم، نتیجه جالب میشود.

  سون سگمنت چیست و چگونه باید از آن استفاده کرد؟ (کلیک کنید)

  فرض کنید به جای یکی از لامپ ها، یک بخاری برقی و به جای مصرف کننده ی دیگر، یک پنکه قرار دهیم. در این حالت، به دلیل مقاومت الکتریکی کمتر بخاری برقی، جریان بیشتری از بخاری عبور میکند تا از پنکه و در نتیجه، مصرف بخاری بیشتر است.

  در این بخش بهتر است به سراغ معایب و مزایای هر یک از مدارهای سری و موازی برویم.

  مدارهای سری و موازی

  از معایب مدارات سری این است اگر یک مصرف کننده بسوزد، جریان به کلی قطع میشود و تمامی مصرف کننده ها، از کار خواهند افتاد. اما مدارات سری یک مزیت بسیار جالب دارند و آن هم این است که به دلیل عبور جریان الکتریکی کمتر، مدارت، کمتر گرم میشود و در نتیجه نویز کمتری در مدار به وجود می آید.

  نحوه ی عملکرد دیود زنر (کلیک کنید)

  از مزایای مدارات موازی این است که اگر یک مصرف کننده بسوزد، برای سایر مصرف کننده ها مشکلی پیش نخواهد آمد اما عیب این مدار در این است که هر مصرف کننده به جریان مخصوص خود نیاز دارد. به همین علت است که مدارات موازی نویز بیشتری تولید میکنند.

  عملکرد ترانزیستور و نقش سوئیچینگ (کلیک کنید)

  هر یک از مدارت سری و موازی دارای خصوصیات خاص خود هستند و نمیتوان گفت کدام یک بهتر هستند. با توجه به مدار، باید انتخاب کنیم قطعات را به صورت سری وصل کنیم یا موازی.

  دانلود فایل فلش ، دامپ ، شماتیک و سالوشن موبایل (کلیک کنید)

  آموزش تعمیر موبایل با مدرک بین المللی (کلیک کنید)

  منبع مطلب : teknikenovin.ir

  مدیر محترم سایت teknikenovin.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  بهزاد 12 روز قبل
  0

  سلام.ولتاژ در مدار سری بیشتر است یا مدار موازی.

  ناشناس 11 ماه قبل
  -1

  تایماز ابری قشنگ است

  ناشناس 1 سال قبل
  1

  من جواب سوالم را در این وب پیدا کردم

  مهدی 2 سال قبل
  -2

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید