توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  چند روز بعد از آمپول پروژسترون پریود میشم

  1 بازدید

  چند روز بعد از آمپول پروژسترون پریود میشم را از سایت اسک 98 دریافت کنید.

  چند روز بعد از آمپول پروژسترون پریود میشم

  برای درمان آمنوره ( قطع شدن پریود در خانمی که قبلا پریود میشده است) و یا خونریزی های غیر طبیعی رحم که بدلیل عدم تعادل هورمونی ایجاد میشود، آمپول پروژسترون تجویز می شود. در این مقاله سعی شده اطلاعات جامعی در مورد آمپول پروژسترون و پریود شدن در اختیار شما قرار دهیم:

  آمپول پروژسترون چیست؟

  این آمپول حاوی هورمون زنانه پروژستروناست. این آمپول همانطور که در بالا اشاره شد برای درمان پریود نشدن و خونریزی های رحم بدلیل کمبود پروژسترون است.

  نقش آمپول پروژسترون در درمان بی نظمی های پریود

  پروژسترون یکی از هورمون های ضروری در تنظیم سیکل قاعدگی است. اگر دکتر شما مشخص کرده است که بدنتان به اندازه کافی این هورمون را ترشح نمی کند، آمپول پروژسترون برای جبران این کمبود تجویز میشود. وقتی بدن دچار کمبود این هورمون میشود، پریود ها نامنظم شده و یا قطع میشود بنابراین تزریق آمپول باعث تامین نیاز شما در سیکل قاعدگی خواهد شد.

  چند روز بعد از آمپول پروژسترون پریود میشم ؟

  پروژسترون هورمون ترشح شده توسط تخمدان ها در زمان تخمک‌گذاری است و مسئول تنظیم نظم پریود است. معمولا یک هفته عقب و جلو انداختن پریود برای زنان طبیعی است مخصوصا اگر شما سفر کرده باشید و دچاز هیجانات روحی شده باشید. اما اگر بعد از گذشت یک هفته پریود نشدید و علائم بارداری هم نداشتید باید به پزشک مراجعه کرده طبق نظر او آمپول پروژسترون را مصرف کنید. معمولا بعد از گذشت 2 هفته تا 10 روز از تزریق باید پریود شوید، اگر این اتفاق نیافتاد حتما دوباره به پزشک مراجعه کنید.

  عوارض آمپول پروژسترون

  در زیر عوارضی را که تا کنون گزارش شده است برای شما مطرح میکنیم. اگر دچار هر یک از این عوارض شدید با پزشک خود مشورت کنید:

  چه زمانی بهتر است آمپول پروژسترون را تزریق نکنید؟

  * اگر شما به داروهای مشابه پروژسترون آلرژی دارید مانند: بنزیل الکل یا روغن و یا هسته کنجد

  * اگر شما بطور معمول خونریزی واژینال دارید.

  * اگر شما دچار بیماری های کبدی هستید

  * اگر شما مستعد سرطان سینه و دستگاه تناسلی هستید

  * اگر شما سابقه سقطداشته اید و پزشک شک دارد که هنوز بافتی در رحم مانده و یا خارج شده است.

  اگر شما دارای لخته خون در پاها، شش، چشم و سایر قسمت های بدن هستید.

  خطرات  تزریق آمپول پروژسترون

  لخته شدن غیر طبیعی خون. لخته خون هنگام استفاده از داروهای استروژنو پروژسترون گزارش شده است. اگر لخته خون در خون تشکیل شود، عروق خونی را مسدود کرده و باعث ایجاد مشکلات جدی میشود. این مشکلات شامل سکته، حمله قلبی،آمبوله شدن ریه و سایر مشکلات میشود. اگر به هریک از این شرایط مشکوک شدید پزشک خود را در جریان بگذارید.

  موارد احتیاط در آمپول پروژسترون

  درباره علائم و نشانه ها آگاه باشید. هر کدام از این علائم اگر بعد از تزریق آمپول پروژسترون برای شما اتفاق افتاد سریعا به پزشک مراجعه کنید:

  چگونه آمپول پروژسترون عمل می کند؟

  این آمپول بصورت داخل عضلانی تزریق میشود. بدنبال تزریق ماده جذب شده وارد جریان خون میشود.

  سایر اطلاعات

  1-این دارو فقط برای شما تجویز می شود و برای شخص دیگر کارایی ندارد.

  2-این دارو بخاطر شرایط پزشکی شما تجویز شده و نباید برای درمان بیماری دیگر استفاده شود.

  3-این دارو و سایر داروها به دور از دسترس کودکان باشد.

  چه مقدار از آمپول پروژسترون را مصرف کنم؟

  دوز و دستورالعمل آمپول پروژسترون تنها از طریق پزشک و براساس آزمایشات شما تعیین میشود و باید طبق آن تجویز شود.

  نحوه نگهداری:

  این آمپول بصورت 50 میلیگرم در هر میلی لیتر و در ویال‌های 10 سی سی موجود است. آن را در دمای اتاق 15-30 درجه سانتیگراد نگه داری کنید.

  چند روز بعد از آمپول پروژسترون پریود میشم؟

  چند روز بعد از آمپول پروژسترون پریود میشم؟

  یکی از هورمون‌های طبیعی که در بدن خانم‌ها بیشتر وجود دارد، پروژسترون است و تعادل آن در نظم پریودی و مشکلات زنانه بسیار مهم است. زمانی که میزان این هورمون از حد نرمال کمتر می‌شود ممکن است پریود فرد برای چند ماه قطع شود (آمنوره) و یا حتی فرد دچار خونریزی های غیر طبیعی رحمی شود. در این مواقع پزشک متخصص میزان مشخصی از این هورمون را بصورت مکمل برای فرد تجویز کرده که بصورت تزریق وارد بدن می شود و به شروع دوباره پریودی و قطع خونریزی های غیر طبیعی کمک می کند.

  در این مقاله می خواهیم به طور کامل این هورمون مهم را به شما معرفی کرده و اطلاعات لازم در مورد آن را در اختیار شما قرار دهیم. با ما همراه باشید:

  آمپول پروژسترون چیست؟

  پروژسترون یک هورمون است که به طور طبیعی در بدن مردان و زنان تولید می شود. میزان تولید این هورمون در مردان و زنان در همه روزهای ماه به غیر از فاز لوتئال برای خانم ها یعنی دوره پریودی و بارداری متفاوت است. پروژسترون در طول بارداری به خصوص در اوایلسه ماهه اول، نقش مهمی دارد. در این زمان هورمون پروژسترون مسئول آماده سازی رحم برای جنین است. پروژسترون همچنین اطمینان حاصل می کند که رحم به اندازه کافی رگهای خونی برای تغذیه جنین در هنگام لانه گزینی و رشد جنین را دارد. این هورمون تا زمانی که جفت در هفته دهم شکل بگیرد و خودش بتواند خونرسانی کند، نقش مهمی ایفا می کند.

   آمپول پروژسترون نقش مکمل را دارد و حاوی مقدار مشخصی از هورمون پروژسترون است. زمانی که بر اساس علائم و شرایط  شما، پزشک شما تشخیص دهد به هر دلیلی میزان تولید هورمون پروژسترون شما پایین آمده است، بسته به وضعیت شما مقدار مشخصی را برای تزریق تجویز می کند. 

   آمپول پروژسترون در بدن چگونه عمل می کند؟

  با اینکه پروژسترون هم در بدن زنان و هم در بدن مردان تولید می شود، اما بعنوان یک هورمون زنانه شناخته شده است زیرا کمبود آن در مسائل زنانه مثل چرخه قاعدگی اختلال ایجاد می کند. بیشترین مقدار پروژسترون در بدن زنان پس از زمان تخمک گذاری تولید می شود. پروژسترون در طول دوره های IVF ( روش کمکی برای بارور شدن)  پس از تزریقهورمون hCG استفاده می شود و بسیار ارزشمند است. زیرا می تواند نقش مهمی در جلوگیری ازسقط جنیندر زنان سن بالا و دارای تجربه سقط جنین داشته باشد.

  خواص آمپول پروژسترون در آغاز بارداری تا قبل از خونرسانی توسط جفت، بسیار مهم است. در زنان غیر باردار و در اوایل بارداری، پروژسترون توسط تخمدان تولید می شود. در هفته هفتم بارداری، جفت خودش نیز شروع به تولید پروژسترون می کند. هنگامی که جفت پروژسترون تولید می کند، نگرانی ها در مورد عدم تولید پروژسترون در بدن مادر کاهش می یابد.  در خانم هایی که سابقه 3 سقط جنین دارند، استفاده از پروژسترون در دوران اولیه بارداری باعث کاهش احتمال سقط جنین می شود. بنابراین، برخی از خانم ها در هفته های اول بارداری طبق نظر پزشک باید به میزان مشخصی شیاف پروژسترون استفاده کنند.

  آمپول پروژسترون چگونه بی نظمی پریودی را درمان می کند؟

  پروژسترون یکی از هورمون های ضروری در تنظیم سیکل قاعدگی است. اگر دکتر شما طبق آزمایشات انجام شده و بی نظمی های موجود در پریودتان تشخیص دهد که بدنتان به اندازه کافی این هورمون را ترشح نمی کند، آمپول پروژسترون را برای جبران این کمبود تجویز می کند. وقتی بدن دچار کمبود این هورمون میشود، پریود ها نامنظم شده و یا قطع میشود بنابراین تزریق آمپول باعث تامین نیاز شما نسبت به این هورمون حیاتی در سیکل قاعدگی می شود.

  چه زمانی نیاز است برای تزریق پروژسترون نزد پزشک بروم؟

   پروژسترون هورمون ترشح شده توسط تخمدان ها در زمان تخمک گذاری و تنظیم نظم پریود است. اگر پریود شما نهایتا یک هفته زود تر یا دیرتر از برنامه منظم ماهانه به هردلیلی مثل مسافرت یا هیجانات و فشارهای روحی اتفاق افتاد، نگران نباشید، این امر طبیعی است. زیرا آرامش روحی در نظم پریود بسیار اثرگذار است. اما در صورتی که بیش از یک هفته پریود شما عقب بیفتد و علائم بارداری نیز مشهود نباشد باید برای بررسی و احتمالا تزریق پروژسترون به پزشک مراجعه کنید.

  چند روز بعد از آمپول پروژسترون پریود میشم ؟

  این سوال، سوال متداولی است که برای اکثر خانم ها بعد از تزریق پروژسترون ایجاد می شود. معمولا بعد از گذشت 10 روز الی 2 هفته از تزریق پروژسترون باید پریود شوید، اگر این اتفاق نیفتاد حتما دوباره به پزشک مراجعه کنید.

  عوارض جانبی آمپول پروژسترون

  آمپول پروژسترون نیز مانند بسیاری از داروها عوارض جانبی هم دارد. البته نباید نگران باشید زیرا در اکثر افراد این عوارض ایجاد نمی شود و یا بسیار کم و زودگذر است. در صورت مشاهده عارضه های زیر بهتر است دوباره برای معاینه و بررسی نزد پزشک خود بروید:

  چه زمانی بهتر است آمپول پروژسترون تزریق نشود؟

  در برخی شرایط شما نباید آمپول پروژسترون را تزریق کنید. این شرایط شامل موارد زیر است که در صورت وجود آن ها باید به دکتر خود شرایط مشاهده شده را بگویید تا درمان دیگری برایتان در نظر بگیرد:

  ** اگر شما به داروهای مشابه پروژسترون مانند: بنزیل الکل، روغن و یا هسته کنجد حساسیت دارید.

  ** اگر شما بطور معمول خونریزی واژینال دارید.

  ** اگر شما دچار بیماری های کبدی هستید.

  ** اگر شما مستعد سرطان سینه و تخمدان ها هستید.

  ** اگر شما سابقه سقط داشته اید و پزشک شک دارد که هنوز بافتی در رحم مانده و یا کاملا خارج شده است.

  ** اگر شما دارای لخته خون در پاها، شش، چشم و سایر قسمت های بدن هستید.

  در موارد بسیار نادر و عدم گزارش شرایط گفته شده در قسمت قبل، ممکن است به دلیل تزریق هورمون پروژسترون لخته شدن غیر طبیعی خون اتفاق بیفتد که باعث انسداد رگ ها و خطرات جدی مثل سکته، حمله قلبی،آمبوله شدن ریه و سایر مشکلات می شود. در صورت احساس گرفتگی در هر قسمت از بدن بعد از تزریق پروژسترون حتما موضوع را سریعا به پزشکتان گزارش دهید تا در صورت نیاز بلافاصله به اورژانس بروید.

  موارد احتیاط در تزریق آمپول پروژسترون

  با آگاهی از علائم و نشانه ها، اگر هر کدام از این علائم بعد از تزریق آمپول پروژسترون برای شما اتفاق افتاد سریعا به پزشک مراجعه کنید:

  این علائم شامل مواردی مانند جوش؛ کهیر؛ خارش پوست، قرمزی، تورم، پوسته شدن پوست با تب و یا بدون تب؛ خستگی؛ تنگی نفس یا گلو؛ مشکل تنفس، بلعیدن یا صحبت کردن؛ تورم دهان، صورت، لب ها، زبان یا گلو می شوند.

  در برخی موارد با تزریق پروژسترون کبد واکنش نشان داده و مشکلاتی نظیر موارد زیر ایجاد می شود:

  نحوه تزریق آمپول پروژسترون

  این آمپول بصورت داخل عضلانی تزریق میشود و بدنبال تزریق ماده هورمونی جذب شده وارد جریان خون میشود. اغلب دو یا سه آمپول 50 میلی تجویز میشود که همزمان و در یک سرنگ قابل تزریق است.

  نحوه مصرف انواع فرم های پروژسترونی

  پروژسترون بصورت آمپول، شیاف و قرص موجود است که هر کدام در موارد خاص استفاده میشود. زمانی که پریود شما تاخیر دارد، پزشک آمپول پروژسترون را تجویز میکند، اگر شما باردار باشید استفاده از شیاف واژینال یا مقعدی پروژسترون روش موثر و قابل اعتمادی است که معمولا در طول شب استفاده می شود. البته گاهی در بارداری آمپول پروژسترون هم تجویز میشود. اگر پریود شما نامنظم است پزشکقرص مدروکسی پروژسترون را تجویز میکند.

  نحوه نگهداری آمپول پروژسترون

  این آمپول بصورت 50 میلیگرم در هر میلی لیتر و در ویال های 10 سی سی موجود است. آن را در دمای اتاق یعنی بین 15-30 درجه سانتیگراد نگه داری کنید.

  حرف آخر

  همان طور که گفته شد آمپول پروژسترون فقط در مواقع خاص و با تجویز پزشک و طبق دستورالعمل پزشک باید انجام شود. به دلیل عوارض و خطرات احتمالی که ممکن است این آمپول برای شما ایجاد کند نباید بصورت خودسرانه آن را مصرف کنید. 

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 1 سال قبل
  0

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید