توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  چهار ماده ای که از نفت خام بدست می آید

  1 بازدید

  چهار ماده ای که از نفت خام بدست می آید را از سایت اسک 98 دریافت کنید.

  چه موادی از نفت بدست می آید؟

  مواد سازنده از نفت یا فرآورده های نفتی، شامل طیف وسیعی از فرآورده ها می شود. از جمله مهمترین این مواد می توان به گاز مایع، بنزین های هواپیما، سوخت موتور و جت، نفت سفید، سوخت دیزل و گاز و روغن های روان اشاره نمود که غالب آنها بسیار درآمدزا هستند. در این مقاله به معرفی مواد سازنده از نفتو پاسخ به این پرسش که چه موادی از نفت ساخته می شوند، می پردازیم.

  نفت چیست؟

  نفت یا پترولیم (Petroleum)یک مایع طبیعی است که در لایه های بالایی از سطح و پوسته زمین یافت می شود. این ماده معمولا به انواع مختلفی از سوخت ها تصفیه می شود که به همین خاطر اهمیت بسیار بالایی دارد. اجزای نفتی با استفاده از تکنیکی به نام تقطیر جزء به جزء از هم جدا می شوند.

  این ماده از هیدروکربن هایی که به طور طبیعی دارای وزن های مختلف مولکولی هستند، تشکیل شده است و ممکن است حاوی ترکیبات مختلف آلی باشد. نام نفت شامل هر دو نفت خام فرآوری نشده و فرآورده های نفتی است که از نفت خام تصفیه شده تشکیل شده است. سوخت فسیلی و نفتی هنگامی تشکیل می شود که مقادیر زیادی ارگانیسم های مرده، عمدتا زئوپلانکتون و جلبک ها، در زیر سنگ رسوبی دفن شده و در معرض گرما و فشار شدید قرار گیرند. نفت بیشتر توسط حفاری نفت بازیافت می شود (چشمه های نفتی نادر هستند). این ماده به راحتی با تقطیر به محصولاتی از بنزین و نفت سفید گرفته تا آسفالت و معرف های شیمیایی که برای ساخت پلاستیک ، سموم دفع آفات و داروها کاربرد دارند، تبدیل می شود.

  چه موادی از نفت بدست می آید

  ویژگی ها و اهمیت نفت

  در مورد اهمیت و کاربرد نفت همینقدر باید گفت که روزانه در جهان در حدود 95 میلیون بشکه در روز مصرف می شود. بنابراین نفت به عنوان یکی از مهمترین مواد برای تولیدات محصولاتی مختلف که در ادامه به معرفی آنها می پردازیم، در جهان کنونی می باشد. از ویژگی های نفتمی توان به موارد زیر اشاره نمود که در مورد آن باید گفت، نفت مایعی غلیظ و افروختنی (مشتعل) است که دارای رنگ قهوه ای زرد و مایع به مشکی می باشد. این ماده از عنصرهای آلی هیدروژن و کربن ساخته شده است و به دو دسته نفت سبک با چگالی و گرانروی پایین و نفت سنگین با گرانروی و چگالی بالاتر تقسیم بندی می شود. امروزه انواع مختلفی از نفت های خام را داریم که از جمله آنها باید از نفت خام برنت، نفت خام مارس، نفت خام میناس، نفت خام موریان و نفت خام تاپیس اشاره نمود.

  چه موادی از نفت بدست می آید

  مواد سازنده از نفت

  فرآورده های نفتی موادی هستند که از نفت خام (نفت) حاصل می شوند زیرا در پالایشگاه های نفتی فرآوری می شوند. برخلاف پتروشیمی ها، که مجموعه ای از ترکیبات شیمیایی کاملا خالص و کاملا تعریف شده هستند ، فرآورده های نفتی مخلوط های پیچیده ای هستند. بیشتر نفت به فرآورده های نفتی تبدیل می شود که شامل چندین طبقه از سوخت است.

  با توجه به ترکیب نفت خام و بسته به تقاضای بازار، پالایشگاه ها می توانند سهم متفاوتی از فرآورده های نفتی تولید کنند. بیشترین سهم فرآورده های نفتی به عنوان “حامل های انرژی” استفاده می شود، یعنی درجه های مختلفی از سوخت و بنزین. این سوخت ها شامل بنزین، سوخت جت، سوخت دیزل، روغن گرمایشی و روغن های سوخت سنگین تری را به وجود آورد.

  فراکسیون های سنگین تر (کم فرار) همچنین می توانند برای تولید آسفالت، تار، موم پارافین، روغن کاری و سایر روغن های سنگین استفاده شوند. پالایشگاه ها همچنین مواد شیمیایی دیگری تولید می کنند که برخی از آنها در فرآیندهای شیمیایی برای تولید پلاستیک و سایر مواد مفید مورد استفاده قرار می گیرند. از آنجا که نفت اغلب حاوی چند درصد مولکول حاوی گوگرد است، گوگرد عنصری نیز اغلب به عنوان یک فرآورده نفتی تولید می شود. کربن، به شکل کک نفتی و هیدروژن نیز ممکن است به عنوان فرآورده های مواد پتروشیمی تولید شود. هیدروژن تولید شده اغلب به عنوان یک محصول واسطه برای سایر فرایندهای پالایشگاه نفت مانند هیدروکراکینگ و هیدروسولفوریزاسیون استفاده می شود.

  چه موادی از نفت بدست می آید

  مواد سازنده از نفت | قسمت دوم

  از دیگر مواد سازنده از نفت باید به همچنین گفت که مخلوط سوخت های مایع (تولید انواع بنزین های اتومبیل و حمل و نقل هوایی بنزین، نفت سفید، انواع سوخت توربین هوایی و سوخت های دیزل، افزودن رنگ ها، مواد شوینده، مواد افزودنی ضد انفکاک، اکسیژن ها و ترکیبات ضد قارچ در صورت نیاز) نیز یکی از مهم ترین این مواد می باشند.

  روان کننده ها از دیگر مواد سازنده از نفت و محصولات حاصل از مواد نفتی هستند. این محصولات شامل روغن های سبک ماشین، روغن موتور و گریس ها و تثبیت کننده های گرانروی هستند که معمولا به صورت عمده به یک کارخانه بسته بندی خارج از کشور ارسال می شود.

  موم پارافین را نیز باید از مواد سازنده از نفت دانست. این موم در نورپردازی (موم شمع) و مصارف دیگر استفاده می شود. این محصول که مواد سازنده از نفت می باشد، ممکن است به صورت عمده به یک سایت ارسال شود تا بلوک های بسته بندی شده آماده شود.
  واکس باریک، یک محصول پالایشگاهی از نفت خام است که که شامل مخلوطی از روغن و موم است. این ماده به عنوان پیش ماده موم پارافین و غیره در محصولات غیر غذایی مانند امولسیون موم، صفحه ساخت و ساز، کبریت، شمع، محافظ ها در برابر زنگ زدگی و بخار استفاده می شود.

  چه موادی از نفت بدست می آید

  مواد حاصل از نفت | قسمت سوم

  محصولات پتروشیمی که مواد سازنده از نفت هستند و در حمل و نقل کاربرد دارند، بخش دیگری از فرآورده های مهم نفتی به شمار می آیند. آسفالت یکی از این محصولات نفتی است که به عنوان یک چسب برای ماسه سنگ به کار می رود. امروزه از آسفالت در اغلب جاده ها و راه های مواصلاتی مورد استفاده قرار می گیرد. جالب است بدانید بیش از 6000 مورد دیگر از محصولات هستند که از مواد فرعی زباله های نفتی ساخته می شوند. از جمله این مواد می توان به کود، کفپوش (پوشش کف)، عطر، حشره کش، ژله نفتی، صابون، ویتامین ها و برخی از اسیدهای آمینه ضروری اشاره نمود.

  در خصوص شرکت نفت و گاز خوزستان آریا اروند باید بدانید این شرکت که ارائه دهنده خدمات در زمینه نفت و گاز می باشد فعالیت های استثنایی و بدون نقص در این زمینه داشته و شما می‌توانید در خصوص پالایشگاه نفت و دیگر موارد مربوط در این خصوص از متخصصین این شرکت راهنمایی بگیرید.

  منبع مطلب : aryaarvandoil.com

  مدیر محترم سایت aryaarvandoil.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  فرآورده‌های نفتی و مشتقات آن

  کاربرد اصلی نفت خام و مشتقات آن در این روزها چندان هم غریب و تعجب بر انگیز نیست. چرا که بیش از ۵۰ درصد نفت خام تبدیل به بنزین شده و در حقیقت حدود ۷۰ درصد نفت خام نیز برای جابجایی و حمل و نقل، تبدیل و مصرف می‌شود.

  نفت خام ابتداء به فرآورده هایی که نقطه جوش مولکولهای آنها به هم نزدیک‌اند و در سوختن و ساختار ویژگی‌هایی همانند دارند، تبدیل می‌شود. سپس هر فرآورده بنا به ویژگی‌های فیزیکی و شیمیایی خود به مصرف‌های مناسب می‌رسد.

  فرآورده نفتییافرآورده‌های نفتی

  سنجش ارزش نسبی نفت خام در بازار دستخوش عوامل متعددی که گاه با یکدیگر در تضاد قرار می‌گیرند، هستند. هر کدام از انواع نفت دارای ویژگی‌ها و خصوصیات مختص به‌خود بوده که این ویژگی‌ها تعیین‌کننده نوع و میزان فرآورده‌هائی هستند که پس از پالایش نفت تولید می‌شوند. اضافه بر این، چگونگی کار و دستگاه‌های پالایش نیز بر روی تولید محصولات تصفیه شده بدون اثر و دخالت نیست. ممکن است که یک نوع نفت برای یک پالایشگاه به‌خصوص ایده‌آل و مفید باشد اما از طرفی همین نفت به‌علل گوناگون از جمله قیمت و یا عدم تولید کافی محصولات کلیدی که مورد نیاز بازار سنتی همان پالایشگاه است، شاید موردپسند قرار نگیرد. تقاضای بازار داخلی یک پالایشگاه برای فرآورده‌های نفتی به‌علل فصلی، اقتصادی و یا شرایط محلی می‌تواند به‌طور قابل ملاحظه‌ای تغییر جهت یابد که این امر بر روی نوع نفت و یا مخلوط نفتی که یک پالایشگر در تلاش برای یافتن آن می‌کوشد، اثر می‌گذارد.

  بیشترین کاربری فرآورده های نفتی در بدست آوردن انرژی از آنهاست: برای مثالمازوتوبنزینفرآورده‌هایی هستند که برای بکاربردن انرژی آنها مورد استفاده قرار می‌گیرند. پالایشگاه‌ها همچنینمواد شیمیاییدیگری نیز فرآوری می‌کنند، که برخی از آنهافرایندهای شیمیاییرا برای فرآوریپلاستیکو دیگر مواد پرکاربرد، بکار می‌برند. از آنجا که نفت دارای چند درصدگوگرداست، مقدار زیادی گوگرد نیز به عنوان فرآورده نفتی فرآوری می‌شود.هیدروژنوکربندر شکل کک نفت نیز می‌توانند، فرآورده نفتی بحساب آیند.

  پالایش نفت دو سبب اساسی دارد، نخست اینکه استخراج موادی چون نفتا برای استفاده در صنایع پتروشیمی، روغن موتور برای ماشین های گوناگون و یا حتی بنزین بسیار با صرفه‌تر از مصرف نفت خام به عنوان ماده گرمازا است. دوم اینکه مصرف نفت خام به سبب اختلاف بسیار نقطه جوش و اشتعال اجزاء سازنده آن آسان و بی خطر نیست. از همین رو است که باید نفت خام را پالود و مواد سبک آن جدا کرد تا بشود از آن به عنوان سوختی ایمن استفاده کرد.

  فرآورده‌های نفت خام

  در پالایشگاه از نفت خام فرآورده‌های گوناگونی به دست می‌آید که برای آگاهی از چگونگی و مقدار این فرآورده‌ها می‌بایست نخست نفت خام را در آزمایشگاه مورد ارزیابی قرار داد. آنچه در این ارزیابی به دست می‌ آید، برای طراحی و تنظیم کار پالایشگاه و افزارهای پالایش به کار خواهد آمد. برشهایی که از تقطیر نفت خام در برج تقطیر پالایشگاه به دست آمده اند، ممکن است بصورت اولیه که فرآورده هایی نیمه نهایی خوانده می شوند قابل مصرف نباشند، بنابراین هر برش بنا به چگونگی‌اش و بالا بردن کیفیت آن به دیگر واحدها چون تبدیل کاتالیستی، کاهش گرانروی، شستشو با حلال و برده می‌شود تا فرآورده‌های نهائی تهیه گردد. به طور کلی نفت خام پس از ورود به پالایشگاه کمی گرم می‌شود و سپس به برج تقطیر رانده شده در آنجا در شرایط فشار جو و خلاء به گونه برشهای مهم نفتی درمی‌‌آید. این برشها نقطه پیشجوشهایی گوناگون دارد. گاه ممکن است که برخی از این برشها به نام یک فرآورده نهایی روانه بازار گردد ولی معمولاً می‌باید به روی این برشهای نخستین، عملیات تصفیه دیگری نیز انجام شود و احیاناً هیدروکربورهایی با هم آمیخته گردد تا فرآورده نهایی به دست آید. برخی از مهمترین فرآورده‌هایی که از نفت خام بدست می‌آیند (با نقطه پیشجوش به درجه سانتیگراد) عبارتند از:

  - گاز مایع 4/44- تا 1/1

  - بنزین‌های هواپیما 32/2 تا 149

  - سوخت موتور 32/2 تا 215

  - سوخت های جت 8/37 تا 288

  - نفت سفید 176 تا 288

  - سوخت دیزل نفت گاز 204 تا 399

  نقطه پیشجوشهای داده شده را بنا به نیاز بازار می‌‌توان در پالایشگاه تغییر داد. از نفت خام فرآورده‌های دیگری نیز چون سوخت کوره، روغنهای روان کننده، قیر، حلالها ، موم، کک، دوده، گوگرد و فرآورده‌های ویژه به دست می‌آید. ذکر همه این مواد و موارد مصرف آنها در این مختصر نمی‌گنجد و بنابراین چند مورد مهم و آشنای آن را به‌عنوان نمونه ذکر می‌کنیم.

  1- گاز: گاز نفت بطور طبیعی همراهنفت خام از زمین بیرون می‌آید و یا بر اثر پالایش و تجزیه اجزای نفت حاصل می‌گردد. گاز نفت انواع گوناگون دارد. برخی از آنها درفشارو دمای عادی گازی شکل هستند، به همین سبب آنها را اصطلاحاگاز خشکمی‌گویند. بعضی نیز در این شرایط مایع هستند، لذا اصطلاحا آنها راگاز ترمی‌نامند. گازهای تر، مقدار زیادی بنزین سبک و گرانبها همراه دارند که در موقع پالایش آنها را جدا می‌سازیم، اما گاز خشک یک سوخت حاضر و آماده است. گاز های نفتی که به مایع قابل تبدیل اند به نام کوتاه شده L.P.G خوانده می شوند و معمولاً از پروپان و بوتان تشکیل می‌یابند. ولی بطور کلی پروپان، پروپیلن، نرمال بوتان، ایزوبوتان و بوتیلن می‌توانند در ترکیب آنها، به نسبت‌های مناسب سهم داشته باشند.  مقدار درصد پروپان و بوتان در گاز مایع بسیار مهم است. این مقدار نسبت به فصلهای گوناگون تغییر می‌کند. درصد پروپان میان 10 تا 50 متغیر است. از گاز نفت استفاده‌های گوناگون به‌عمل می‌آید مثلاً با آن کود شیمیائی، پلاستیک، داروهای بیهوشی، الیاف مصنوعی و غیره ساخته می‌شود. گاز نفت از آنجا که آسان‌تر با هوا مخلوط می‌گردد، بهتر از هر نوع سوخت دیگر آتش گرفته و می‌سوزد و از خود دوده و خاکستری به‌جا نمی‌گذارد. به‌علاوه چون گازهای تجاری گوگرد همراه ندارند به اسباب و وسایلی که در آن به‌کار می‌روند با ظرفی که گرم می‌کنند آسیبی نمی‌رسانند.

  2- بنزین: بنزین، یکی ازفرآورده‌های سبک نفت است که یا بطور طبیعی با گازهای تر همراه است و یا بر اثرپالایش نفت خام حاصل می‌گردد. در اوایل پیدایش صنعت نفت که هدف پالایشگران فقط تهیه نفت چراغ بود، بنزین مورد مصرفی نداشت. حتی ماده‌ای زائد و خطرناک بشمار می‌رفت. لذا سعی می‌شد که در موقع پالایش حتی‌المقدور کمتر از آن بوجود آید تا آز آسیب آن در امان باشند. اما با اختراع موتورهای احتراقی درونسوز، این وضع دگرگون شد و مصرف بنزین آنچنان گسترش یافت که برای تهیه آن، ناگزیر شیوه‌ها و دستگاههای پالایش جدیدی پدید آمد. پالایشگران ناگزیر شدند مولکولهای ترکیبات نفتی را شکسته و تغییراتی در آن دهند تا بنزین بوجود آید. معمولاً بنزین خالص مثل آب بی‌رنگ است. اما امروز به کلیه بنزین‌های موتور مایع شیمیائی اتیل یا تترا اتیل سرب اضافه می‌کنند تا خاصیت تپق زدن آنها کم شده و آرام‌سوزتر گردند. این مواد شیمیائی را معمولاً رنگ می‌کنند تا سمی بودن آنها مشخص باشد به همین جهت بنزین‌هائی که در بازار به فروش می‌رسند دارای رنگ هستند. غالباً در بنزین‌ها آثار و بقایائی از گوگرد وجود دارد. این موارد در موقع سوختن گازهائی تولید می‌کنند که اسباب و وسایل را فرسوده و ضایع می‌نمایند و به همین سبب سعی می‌شود که میزان آن در بنزین به حداقل ممکن کاهش یابد.

  معمولاً بنزین ها به بنزین‌های هواپیما و بنزین‌های اتومبیل دسته بندی می‌شوند.

  الف) بنزین های هواپیما

  - شماره 1 با عدد اکتان 73

  - شماره 2 با عدد اکتان میان 87-80

  - شماره 3 با عدد اکتان میان 98-91

  - شماره 4 با عدد اکتان میان 130-100

  - شماره 5 با عدد اکتان میان 135-108

  - شماره 6 با عدد اکتان میان 145-115

  درجه اکتان که به وسایل مخصوصی سنجیده و تعیین می‌گردد معلوم می‌دارد که بنزین در موقع سوختن درون موتور تا چه اندازه ملایم می‌سوزد و یا تا چه اندازه تپق می‌زند و تق‌تق راه می‌اندازد.

  ب) بنزین‌های اتومبیل: بنزین اتومبیل به انواع و با ویژگی‌هائی گوناگون ساخته می‌شود. یکی از مهمترین ویژگی‌های بنزین اتومبیل خوش‌سوزی (کم بودن صدا و ضربه) آن است. این ویژگی با فاکتوری به نام شماره اکتان مشخص می‌شود، و آن در حقیقت تفاوت میان بنزین‌های موتور اتومبیل را نشان می‌دهد. نامگذاری بنزین‌های معمولی، سوپر و بر این پایه است.

  3- نفت سفید: نفت سفید مایعی بی‌رنگ و کمی سنگین‌تر از بنزین است. نفت سفید از آغاز پیدایش صنعت نفت تا 50 سال، مهمترین فرآورده نفتی بود. نخست بعنوان روغن چراغ بکار می‌رفت و هنوز هم در مواردی برای تولید روشنائی بکار می‌رود. امروزه بیشتر بعنوان منبع تولید نیرو و در برخی توربین‌های هواپیما و موتور تراکتورهای مخصوص بکار می‌رود.

  4- سوخت دیزل: نفت دیزل چنانکه از نامش پیداست، بعنوان سوخت در موتورهای دیزلی یعنی موتورهای فشار سوز به‌مصرف می‌رسد. مقدارگوگرد موجود در این نوع نفت بیش از میزان موجود در نفت سفید است.

  5- روغنهای روان: یکی دیگر از محصولات نفتی، روغن روان است که بیشتر برای روان نگهداشتن اجزای ماشین‌آلات به‌مصرف می‌رسد. میزان روغن‌های حاصل از نفت، کمتر از 2 درصد کلیه فرآورده‌های دیگر است. لذا همین میزان روغن، نقشی بر جسته و مهم در صنایع و زندگی امروزی ایفا می‌کند، زیرا از قیچی و چرخ خیاطی گرفته تا جرثقیلهای عظیم و ماشین‌آلات غول پیکر همه برای خوب کارکردن باید روغن مصرف کنند. روغن برای اجزای متحرک ماشین‌آلات بکار رفته، از اصطکاک و فرسوده شدن آنها جلوگیری می‌کند. روغن روی میله و دنده و سایر اجزای متحرک ماشین‌آلات به‌کار رفته و هم آنها را چرب و روان نگه می‌دارد و هم از اصطکاک و فرسوده شدن آنها جلوگیری می‌نماید. روغن انواع مختلف دارد برخی غلیظ است و بعضی رقیق، برخی بی‌رنگ است و بعضی رنگین و هر کدام در وسایل خاصی به‌کار می‌رود مثل روغن دنده، روغن یاتاقان، روغن وسایل برقی، روغن ماشین‌آلات بافندگی و موتورهای بخار و غیره. روغن در کارهای ساختمانی، قالب‌گیری و پزشکی و امور دیگر هم استعمال دارد. چون در ساختمان خودروها از بدنه تا موتور آنها، قطعه‌های گردنده بسیاری با کارهای گوناگون بکار رفته اند، بنابراین ساختن روغن های روان کننده با توجه به کار آن قطعه‌ها، ضروری خواهد بود.

  در تعیین ویژگی‌های این روغنها نظر متخصصان روغن‌سازی و مهندسان طراح خودروها مورد توجه قرار می‌گیرد. بطورکلی روغن‌های روان‌کننده را به سه دسته تقسیم کرده اند:

  - روغن‌های ویژه محفظه میل لنگ که تاکنون هفت نوع از این روغنها ساخته شده است.

  -  روغن‌های ویژه بخشهای اتصالی محور حرکت که پنج نوع گوناگون دارد.

  -  روغن‌هایی که به عنوان سیال در تبدیل کننده‌های چنبره‌ای و چفتهای هیدرولیکی بکار می‌روند و در چهار نوع گوناگون ساخته شده‌اند.

  6- قیر: قیر، هیدروکربنی است که معمولاً ازتقطیر و پالایش نفت خام معینی ته ظرف پالایش بدست می‌آید. وزن مخصوص آن 1 الی 1.3 و نقطه ذوب آن (140 - 110) درجه سانتی‌گراد می‌باشد. این ماده بطور طبیعی نیز در برخی از نقاط کره زمین یافت می‌شود. قیر طبیعی، بر اثر تراوش نفت خام از روزنه و شکافهای سطح زمین به خارج و بخار شدن اجزای سبک نفت پدید می‌آید. همین قیر بود که از دیرباز، مخصوصاً در ایران و بین‌النهرین بعنوان ملاط در ساختمانها و استخرها و یا گازهای دیگر به‌مصرف می‌رسید. قیر حاصل تقطیر، ماده‌ای است سیاه رنگ یا قهوه‌ای سیر که برحسب مقدار اجزای سبکی که در موقع پالایش از نفت خام گرفته می‌شود، ممکن است خیلی سفت یا به درجات مختلف نرم باشد. قیر بر اثر حرارت نرم و آب می‌شود. اما اگر بااکسیژن ترکیب شده باشد، بصورت نوعی لاستیک در می‌آید که در آن‌صورت مثل قیرهای دیگر چندان در مقابل گرما یا در مقابل سرما سفت نمی‌شود.

  7- قطران طبیعی: گروهی از نفت‌های خام دارایگوگرد زیاد، ویسکوزیته بیشتر و تراکم را قطران طبیعی گویند که در بعضی مناطق استثنائاً آنها را نیز استخراج می‌کنند. قطران در عمق کم زمین و در داخل ماسه‌های نفت دار که به آنها ماسه‌های قطران گویند، یافت می‌شود. این قطران‌ها راهنمای خوبی برای پیدا شدن نفت خام محسوب می‌شوند.

  8- موم طبیعی: یکی از مهمترین موادی که از نفت خام به دست می‌آید و نقش بازرگانی نیز دارد، مواد مومی است. موم طبیعی بطور کلی ازپارافین تشکیل می‌شود و به حالت خمیر یا شکننده و برنگ زرد مایل به قهوه‌ای می‌باشد که دارای وزن مخصوص 0.84 الی 0.93 می‌باشد. نقطه ذوب موم طبیعی، 85 الی 100 بوده و در داخل بنزین، روغن و محلولهای بیتومینی حل می‌شود.
  در گذشته برای جدا کردن موم از آمیزه مواد نفتی نخست آن را در بنزین گرم حل کرده، پس از سرد شدن با فشار از ‌‌صافی‌های ویژه می‌گذراندند، ولی امروزه دریافته اند که برش نفتی موم‌دار را می‌توان بدون رقیق کردن با بنزین در درجه حرارت‌های پایین با فشار صاف کرده و موم تهیه کرد.

  9- نفت چراغ: نفت چراغ یکی از نخستین فرآورده‌های پالایشگاه است که در آغاز به وسیله یک فرانسوی از قطران زغال‌سنگ، تقطیر و به عنوان نفت چراغ مصرف شد و سپس برشی با این ویژگی‌ها از نفت خام تهیه شد که امروز به مصرف‌های گوناگونی چون نفت چراغ، سوخت گرمازاد، سوخت مراکز حرارتی و یکی از مواد سازنده سوخت جت می‌رسد.

  10-   سوخت‌های جت: بهترین سوخت موتورهای جت فرآورده‌های نفت سفید هستند، زیرا این فرآورده‌ها فراریت کمی دارند. بنابراین در سیستم سوخت‌رسانی خفگی پیش نخواهد آمد و نیز تهیه و تصفیه آنها با ویژگی‌های دلخواه بسیار آسان است.

  11-  سوخت های کوره: نفت کوره بنا به مصرف‌های گوناگونی که دارد، با ویژگی‌هایی متفاوت ساخته می‌شود. گرچه نفت کوره یک فرآورده بازیافتی و شاخه‌ای است و از آنجا که یکی از مهمترین سوخت‌های نیروزا است، پالایشگاه‌ها می‌کوشند تا نوع بهتری از آن بسازند. از این رو است که امروزه یکی از پر اهمیت‌ترین واحدهای هر پالایشگاه، واحدهای غلظت شکن است که برش‌های سنگین را در اثر حرارت به اجزاء سبک ونفت کوره نیمه سنگین تبدیل می‌کند.

  محصولات شگفت انگیز که از نفت و مشتقات آن تولید می شوند:

  1-     آسپیرین: در دهه های اخیر ثابت شده است که آسپیرین یکی از مطمئن‌ترین داروهاست. مردم سالانه میلیاردها قرص آسپیرین برای درمان سردرد، تب و برای پیشگیری از مشکلات قلبی یا سکته مصرف می‌کنند. اسید استیل سالیسیلیک موجود در آسپیرین خواص تخفیف درد مشترکی با سالیسین شیمیایی موجود در پوست درخت بید دارند. با این حال یکی از مواد اصلی آسپیرین بنزن است. بنزن هیدروکربنی است که معمولاً از فرآورده های نفتی مشتق می شود.

  2- جوراب شلواری: میلیون ها نفر از زنان دنیای مدرن هم بخاطر مد و هم بخاطر راحتی، جوراب شلواری نایلونی می‌پوشند، مثل زنان دهه های گذشته که در زمان جنگ جهانی دوم جوراب های نایلونی می‌پوشیدند. آنها نمی دانستند که نایلون ماده‌ای ترموپلاستیک مشتق شده از نفت است که آقای والاس کاروترز، شیمیدان شرکت دوپون آن را در سال 1935 اختراع کرد.

  3-    مداد رنگی: مداد رنگی‌ها دارای روغن پارافین هستند که یک ماده جامد روغنی ساخته شده از نفت است. از روغن پارافین برای ساختن شمع هم استفاده می‌شود، حتی برای جلا دادن به سیب یا شکلات هم از آن استفاده می‌شود.

  4- آدامس: افرادی که از بافت چسبناک و بادوام آدامس خوششان می آید باید از پلیمرهای مشتق شده از نفت متشکر باشند. ماده پایه آدامس‌های امروزی می‌تواند حاوی دو فرآورده نفتی و لاتکس طبیعی مثل پلی اتیلن و روغن پارافین باشد که بدان معناست که اغلب آدامس ها در محیط زیست تجزیه نمی‌شوند.

  5- لباس های ضدچروک: شلوارها، بلوزها و لباس های دیگری که در برابر چروک و لکه مقاوم هستند، از جنس پلی استر می باشند. این خواص ویژه به لطف منشأ نفتی ماده پلی استر هستند. البته لازم نیست نگران بازیافت آن باشیم، زیرا با بازیافت پلی استر می توان فیبرهای پلی‌استری جدید با کیفیت بالا تولید کرد.

  6- پانل‌های خورشیدی: پانل‌های خورشیدی با جمع‌آوری انرژی از نور خورشید به کمک مردم و صنعت می‌آیند. ولی اغلب این پانل‌ها هنوز متکی بر رزین‌های نفتی و اجزای پلاستیکی در سلول‌های نیروزای نوری خود هستند. احتمالاً این مسئله زیاد ادامه نمی‌یابد، زیرا شرکت ها شروع به ساختن بیو رزین ها و بیوپلاستیک های جدیدی کرده اند که می‌توانند جایگزین اجزای نفتی شوند.

  7-    رژ لب: اکثر رژ لب ها و خط چشم‌های امروزی، جادوی چشم‌نواز خود را از فرآورده‌های نفتی یا فرآورده‌های فرعی نفت مثل سریلاتز، رنگ دهنده‌های قیر زغالسنگ و پروپیلن گلیکول می‌گیرند. با توجه به این پایه‌های نفتی، تعجبی ندارد که بسیاری از بانوان به یک فرآورده نفتی دیگر به نام وازلین (ژله نفتی) به عنوان پاک کننده خط چشم یا پایه رژ لب روی آورده‌اند. واکس پارافین ماده اصلی شکل دهنده لوله های ماتیک است و البته کارکرد روان و نرم آنها را تضمین می‌کند. واکس پارافین یک ماده جامد، نرم، بدون رنگ یا سفید است که از نفت خام یا ذغال‌سنگ مشتق می‌شود.

  8- لنزهای چشمی:  پلیمرهای مصنوعی که لنزهای تماسی را نرم، راحت و قابل استفاده ساخته‌اند، از نفت به دست می‌آیند. این پلیمرها همچنین به اکسیژن اجازه می‌دهند از درون لنزها به راحتی حرکت کند. این یکی از حیاتی‌ترین مواردی است که لنزهای تماسی را قابل استفاده می‌سازد.

  9- خمیر دندان: Poloxamer 407 یکی از مشتقات نفت است. این ترکیب، ماده اصلی خمیردندان است که به ترکیبات پایه نفتی خمیردندان اجازه می دهد تا در حلال پایه آبی حل شوند. علاوه بر این از رنگ دانه های به دست آمده از نفت در خمیردندان نیز استفاده می‌شود.

  10-خوشبو کنندها، عطر، ادکلن، دئودرانت و ضد عرق: کارخانجات تولید عطر و ادکلن و دئودرانت اغلب اوقات از مواد شیمیایی مصنوعی و مشتقات نفت برای تأمین بوهایی ماندگار به همراه کاهش قیمت بهره می‌برند. مواد نفتی همزمان با رطوبت، بوهای خوش را بر روی پوست بدن محبوس می‌کنند.

  11-  سیم گیتار : سیم‌های مورد استفاده در اغلب گیتارهای مدرن از نایلون ساخته شده که یکی از مشتقات نفت خام است.

  12-دندان‌های مصنوعی: دندان‌های مصنوعی مدرن اغلب از رنگ دانه‌های بر پایه کربن برای تعیین رنگهایشان بهره می‌برند. این رنگها اغلب با استفاده از ذغال‌سنگ، نفت خام یا برخی منابع گیاهی تولید می‌شوند. البته این رنگ دانه‌ها دارای تأییدیه سازمان غذا و دارو (FDA) هستند و در اغلب رنگهای خوراکی مورد استفاده در آشپزخانه هم یافت می‌شوند.

  13-تولید تجهیزات ورزشی: تولید توپ‌های گلف مدرن، تورهای فوتبال، چمن مصنوعی، بسکتبال، راکتهای تنیس، توپ‌های راگبی و مدیون نفت و مشتقات آن و به ویژهنفت خام هستند.

  14-طعمه ماهیگیری : نفت خام در تمام زمینه‌های ماهیگیری نقش حیاتی دارد. طعمه ها، چوب ماهیگیری، جلیقه نجات، قایق ماهیگیری و یخدان ویژه نگهداری ماهی، همه از مشتقات نفت هستند. و مهمتر از همه نخ نایلونی و شناوری که طعمه به آن متصل می‌شود، از نفت خام به دست می‌آیند.

  منابع:

  http://daneshnameh.roshd.ir

  http://friend.knowclub.com

  http://jamejamonline.ir

  http://www.bartarinha.ir

  http://mihanpost.com

  منبع مطلب : www.daneshenaft.ir

  مدیر محترم سایت www.daneshenaft.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  ۹ وسیله عجیب که از نفت ساخته می شود

  نفت که به عنوان طلا سیاه در جهان شناخته شده، ماده اولیه بسیاری از وسایل روزمره مردم را تامین می کند.

  به گزارش خبرآنلاین، در یک بشکه نفت ۴۲ گالن نفت خام جا می گیرد؛از نصف یک بشکه نفت،بنزین ساخته می شود. نیمی دیگر برای اجسام دیگر کاربردی استفاده می شود. مانند:

  ۱. مداد شمعی

  ۲. رژ لب

  ۳. لاستیک

  ۴. توپ گلف

  ۵. آدامس 

  ۶. پلاستیک

  ۷. موم شمع

  ۸. لاک

  ۹. واکس کفش

  تمام این موارد از نفت و فرآورده های جانبی آن ساخته شده است.

  منیع: سی ان ان مانی 

  22435

  منبع مطلب : www.khabaronline.ir

  مدیر محترم سایت www.khabaronline.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  ناشناس 21 روز قبل
  -1

  خیلی عالی بود

  ناشناس 11 ماه قبل
  -1

  حامد پناهی

  مهدی 2 سال قبل
  0

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید