توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  چه رشته های ورزشی در المپیک وجود دارد

  1 بازدید

  چه رشته های ورزشی در المپیک وجود دارد را از سایت اسک 98 دریافت کنید.

  رشته‌های ورزشی در المپیک

  مسابقات المپیک تابستانی ۲۰۰۴ در ۲۸ رشته ورزشی برگزار شد. اگر هر رشته ورزشی، از قبیل ورزش‌های آبی، به طور جداگانه شمرده می‌شد، شمار رشته‌های ورزشی به ۳۷ می‌رسید. ۹ رشته ورزشی در برنامه نخستین المپیک جای داشتند و در تمام دوره‌های بعد نیز برگزار شده‌اند: دو و میدانی، دوچرخه‌سواری، شمشیربازی، ژیمناستیک، وزنه برداری، تیراندازی، شنا و کشتی. اگر مسابقات قایقرانی در سال ۱۸۹۶ به سبب شرایط نامناسب جوی لغو نمی‌شد، این ورزش نیز به فهرست ورزش‌های آن المپیک افزوده می‌شد.

  آخرین المپیک زمستانی در ۷ رشته ورزشی برگزار شد و اگر بخواهیم هر رشته ورزشی، از قبیل اسکیو اسکیت را به طور جداگانه بشماریم، باید بگوییم با ۱۵ رشته ورزشی برگزار شد. از میان این رشته‌ها، اسکی بیرون از جاده، اسکیت بازی نمایشی، هاکی روی یخ، عملیات مرکب اسکاندیناویایی، پرش با اسکی، و اسکیت سرعت در برنامه همگی المپیک‌های زمستانی قرار داشته‌است. افزون بر آن اسکیت نمایشی و هاکی روی یخ حتا قبل از ظهور مسابقات المپیک زمستانی، بخشی از مسابقات المپیک تابستانی بود و تیم‌ها در این زمینه با یکدیگر به رقابت می‌پرداختند.

  در سال‌های اخیر، کمیته ملی المپیک به منظور جلب توجه تماشاگران چندین ورزش دیگر را نیز به برنامه مسابقات افزوده‌است. به عنوان مثال می‌توان به اسنو بورد و والیبال ساحلی اشاره کرد. رشد المپیک همچنین باعث می‌شود که ورزش‌های کم طرفدار مانند پنج گانه مدرن یا ورزش‌های پرهزینه (قایقرانی آب‌های آرام) جایگاه خود را ر برنامه المپیک از دست بدهند. کمیته ملی المپیک تصمیم گرفته‌است از سال ۲۰۱۲ بیسبال و سافت‌بال را از برنامه مسابقات المپیک خارج کند.

  مطابق ماده ۴۸٫۱ منشور المپیک، هر دوره مسابقات المپیک تابستانی باید با دست‌کم ۱۵ ورزش برگزار شود. کمیته ملی المپیک پس از نشست صد و چهاردهم (۱۱۴) خود در (مکزیک ۲۰۰۲)، تصمیم گرفت برنامه المپیک تابستانی را به حداکثر ۲۸ ورزش، ۳۰۱ مسابقه و ۱۰۵۰۰ ورزشکار محدود کند. مسابقات المپیک عبارت است از ورزش‌هایی که تحت نظارت فدراسیون‌های بین‌المللی قرار دارد و فهرست آن در ماده ۶۴ منشور المپیک آمده‌است. رای دو سوم اعضای کمیته ملی المپیک لازم است تا بتوان منشور المپیک را اصلاح کرد و یک فدراسیون رسمی را به جایگاه المپیک ارتقا داد و آن رشته ورزشی را برای گنجاندن در برنامه المپیک واجد شرایط تلقی کرد. ماده ۴۷ منشور المپیک می‌گوید: تنها ورزش‌های المپیکی را می‌توان در برنامه المپیک گنجاند.

  کمیته بین‌المللی المپیک در نخستین جلسه‌ای که پس از هر المپیاد برگزار می‌کند به بررسی در مورد برنامه المپیک می‌پردازد. برای آنکه بتوان نام ورزشی را در برنامه المپیک نوشت، به رای اکثریت اعضا نیاز است. بر اساس قوانین فعلی، هر یک از ورزش‌های المپیک که برای قرار گرفتن در مسابقات المپیک خاصی انتخاب نشده‌اند، کماکان ورزش المپیک محسوب می‌شوند و ممکن است در مسابقات آتی به شرط حصول رای اکثریت در برنامه المپیک جای گیرند. در هفدهمین جلسه کمیته ملی المپیک در سنگاپور، ۲۶ ورزش برای قرار گرفتن در برنامه المپیک ۲۰۱۲ لندن انتخاب شدند.

  تا سال ۱۹۹۲ ورزش‌های نمایشی نیز در برنامه المپیک قرار داشتند. هدف از گنجاندن این ورزش‌ها در برنامه المپیک آن بود که این ورزش‌ها بتوانند تماشاچیان بیشتری برای خود جذب کنند؛ اما برندگان ورزش‌های نمایشی قهرمان رسمی المپیک محسوب نمی‌شدند. در پاره‌ای اوقات ورزش‌های نمایشی تنها ورزش‌هایی بودند که در کشور میزبان طرفدار داشتند، اما ورزش‌هایی که در سطح بین‌المللی مطرح بوده‌اند نیز در المپیک به نمایش در می‌آمدند. شماری از ورزش‌های نمایشی از جمله بدمینتون و تکواندو سرانجام به عنوان ورزش‌های مدال گیر و رسمی وارد برنامه المپیک شدند.

  دوستاری و حرفه‌ای گری در المپیک

  مدارس خصوصی انگلیس درنیمه دوم قرن نوزدهم تاثیر و نفوذ زیادی بر بسیاری از ورزشها داشت. این مدارس به شکل گیری قوانین کمک کردند و تاثیر فوق العاده زیادی بر هیات‌های حاکمه این ورزشها داشتند.

  آنها این باور یونان باستان و روم را تقویت بخشیدند که ورزش بخش مهمی از آموزش را تشکیل می‌دهد و این نگرشی بود که در یک ضرب المثل قدیمی خلاصه شده بود: ‹‹ عقل سالم در بدن سالم›› یا به لاتین mens sana in corpore sano.با توجه به این روح و خلقیات، شرکت کردن در ورزش مهم تر از پیروزی در میدان مسابقه بود؛ چرا که جامعه خواهان آن بود که نجیب زادگان تبدیل به آدم‌های همه فن حریف شوند؛ نه اینکه الزاماً در هر حوزه و زمینه سرآمد و بهترین باشند. نفرت و انزجار طبقات مختلف از ‹‹تجارت›› بر شدت و حدت این باور افزوده بود. خانه والدین محصلان مدارس خصوصی ورودی ویژه و جداگانه‌ای برای نجیب زادگان داشت؛ چرا که تجار و نجیب زادگان از لحاظ طبقه اجتماعی در یک ردیف و پایه قرار نمی‌گرفتند. مدارس خصوصی نفوذ و دخالت زیادی در شکل گیری و رشد تیمهای ورزشی و مسائل مربوط به آنها از قبیل مجموعه قوانین فوتبال بریتانیا و کریکت و هاکی روی چمن داشته‌اند. مضاف بر آن، عادات مدارس خصوصی انگلیس تاثیر بسیار زیادی بر پیر دو کوبرتن (پایه گذار المپیک) داشت. کمیته بین‌المللی المپیک از نماینده مجمع مدیران مدارس خصوصی انگلیس دعوت به عمل آورد تا در جلسات اولیه آنها حضور یابد. اعضای مجمع مدیران مدارس رابرت لافان مدیر مدرسه چلتنهام را به عنوان نماینده خود برای حضور در جلسات کمیته بین‌المللی المپیک انتخاب کردند. در سال ۱۸۹۷ او یکی از اعضای کمیته بین‌المللی المپیک شد و پس از اولین حضور کمیته در لندن که به سال ۱۹۰۴ اتفاق افتاد، این نماینده منتخب نقش بسیار حیاتی و سرنوشت سازی در شکل گیری انجمن المپیک بریتانیا داشت که یک سال پس از آن تاسیس شد.

  به نظر کوبرتن ورزشکاران باید نجیب زاده باشند. در ابتدا این گونه تصور می‌شد که تنها ورزشکاران آماتور دارای این خصلت هستند؛ ورزشکاران حرفه‌ای اجازه نداشتند در بازی‌های المپیک حضور یابند. مربیان شمشیر بازی، که انتظار می‌رفت خود نجیب زاده باشند، از این قاعده مستثنی بودند. استثنا قائل شدن در مورد حرفه‌ای‌ها باعث به وجود آمدن منازعه و جنجال بسیاری در سراسر تاریخ معاصرالمپیک شده‌است.

  هنگامی که معلوم شدجیم تورپی قهرمان پنج گانه مدرن و دهگانه المپیک ۱۹۱۲ قبل از به دست آوردن مدال‌هایش به صورت نیمه حرفه‌ای بیسبال بازی می‌کرده‌است، عناوین قهرمانی‌اش از وی گرفته شد. اما در سال ۱۹۸۳ کمیته بین‌المللی المپیک از روی ملاحضات انسانی عنوان قهرمانی اش را به او پس داد. اسکی بازان سوئیسی و اتریشی در حمایت از مربیان خود که به سبب درآوردن پول از طریق ورزش و قرار گرفتن در ردیف ورزشکاران حرفه‌ای از شرکت در مسابقات المپیک زمستانی ۱۹۳۶ محروم شده بودند، آن مسابقات را تحریم کردند.

  رفته رفته برای بسیاری روشن شد که قوانین آماتوریسم از رده خارج شده‌اند. با این حال کمیته بین‌المللی المپیک به قوانین سنتی مربوط به آماتوریسم پایبند ماند. در دهه هفتاد شرایط آماتوریسم از منشورالمپیک حذف شد و تصمیم‌گیری در مورد حضور حرفه‌ای‌ها در هر رشته ورزشی، به فدراسیون بین‌المللی هر ورزش محول شد. مثال بارز این تغییر جهت، تیم رویایی آمریکا بود که از ستارگان گرانقیمت اتحادیه ملی بسکتبال تشکیل شده بود و در سال ۱۹۹۲ قهرمان المپیک شد. از سال ۲۰۰۴ به بعد تنها رشته‌ای که در آن هیچ ورزشکار حرفه‌ای شرکت نمی‌کند بوکس است (البته با تعریفی ساده از آماتوریسم، چراکه بوکسرها هم از کمیته‌های ملی المپیک کشور خود جوایز نقدی دریافت می‌کنند)؛ در فوتبال مردان تعداد بازیکنان بالای ۲۳ سال در هر تیم نباید بیشتر از ۳ نفر باشد.

  مقررات تبلیغات حداقل در زمین بازی، هنوز هم بسیار سختگیرانه‌است هر چند که رسمی بودن «حامیان مالی المپیک» پدیده‌ای عادی است. ورزشکاران تنها مجازند که نام لباس‌ها و لوازم ورزشی را بر روی لباس‌های خود داشته باشند. اندازه این نام‌ها نیز محدودیت دارد.

  منبع مطلب : bdsport.blogfa.com

  مدیر محترم سایت bdsport.blogfa.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  امیر علی : ورزش های زمستانی شامل : هاکی روی یخ اسکی صحرانوردی اسکیت سرعت مسیر کوتاه کرلینگ اسکیت نمایشی اسنوبرد سواری ورزش دوگانه لژ سواری اسکی آلپاین پرش با اسکی نوردیک ترکیبی بابسلد اسکلتون و اما ورزش های تابستانی که به چند دسته زیر تقسیم می شود شامل : شنا شنا موزون شیرجه دوچرخه سواری کوهستان دوچرخه سواری جاده دوچرخه سواری پیست والیبال ساحلی والیبال ترامپولین کانو و یا کایاک سوارکاری کشتی فرنگی کشتی آزاد دو و میدانی بدمینتون شمشیربازی فوتبال گلف بوکس هاکی روی چمن چوگان اسکیت نمایشی ورزش سه گانه وزنه برداری تکواندو بیسبال بازی راکت روک سافتبال قایق رانی بادبانی راگبی ۱۵ نفره جودو هندبال واترپلو پنج گانه مدرن تیراندازی با کمان هنری ریتمیک هاکی روی چمن طناب کشی و …. می باشد .ورزش های زمستانی شامل : هاکی روی یخ اسکی صحرانوردی اسکیت سرعت مسیر کوتاه کرلینگ اسکیت نمایشی اسنوبرد سواری ورزش دوگانه لژ سواری اسکی آلپاین پرش با اسکی نوردیک ترکیبی بابسلد اسکلتون و اما ورزش های تابستانی که به چند دسته زیر تقسیم می شود شامل : شنا شنا موزون شیرجه دوچرخه سواری کوهستان دوچرخه سواری جاده دوچرخه سواری پیست والیبال ساحلی والیبال ترامپولین کانو و یا کایاک سوارکاری کشتی فرنگی کشتی آزاد دو و میدانی بدمینتون شمشیربازی فوتبال گلف بوکس هاکی روی چمن چوگان اسکیت نمایشی ورزش سه گانه وزنه برداری تکواندو بیسبال بازی راکت روک سافتبال قایق رانی بادبانی راگبی ۱۵ نفره جودو هندبال واترپلو پنج گانه مدرن تیراندازی با کمان هنری ریتمیک هاکی روی چمن طناب کشی و …. می باشد .

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  ناشناس 7 ماه قبل
  3

  یه سوال داشتم میخواستم بدونم هنر جو های رشته نینجارنجر میتونن وارد المپیک بشن این رشته اصلا هست ؟

  عالی 1 سال قبل
  -1

  عالی

  ناشناس 1 سال قبل
  -2

  لطفا جواب سوال بدید

  دلبر 1 سال قبل
  2

  بلد نیستم شرمنده

  امیر علی 1 سال قبل
  4

  ورزش های زمستانی شامل :

  هاکی روی یخ

  اسکی صحرانوردی

  اسکیت سرعت مسیر کوتاه

  کرلینگ

  اسکیت نمایشی

  اسنوبرد سواری

  ورزش دوگانه

  لژ سواری

  اسکی آلپاین

  پرش با اسکی

  نوردیک ترکیبی

  بابسلد

  اسکلتون

  و اما ورزش های تابستانی که به چند دسته زیر تقسیم می شود شامل :

  شنا

  شنا موزون

  شیرجه

  دوچرخه سواری کوهستان

  دوچرخه سواری جاده

  دوچرخه سواری پیست

  والیبال ساحلی

  والیبال

  ترامپولین

  کانو و یا کایاک

  سوارکاری

  کشتی فرنگی

  کشتی آزاد

  دو و میدانی

  بدمینتون

  شمشیربازی

  فوتبال

  گلف

  بوکس

  هاکی روی چمن

  چوگان

  اسکیت نمایشی

  ورزش سه گانه

  وزنه برداری

  تکواندو

  بیسبال

  بازی راکت

  روک

  سافتبال

  قایق رانی بادبانی

  راگبی ۱۵ نفره

  جودو

  هندبال

  واترپلو

  پنج گانه مدرن

  تیراندازی با کمان

  هنری

  ریتمیک

  هاکی روی چمن

  طناب کشی و …. می باشد .ورزش های زمستانی شامل :

  هاکی روی یخ

  اسکی صحرانوردی

  اسکیت سرعت مسیر کوتاه

  کرلینگ

  اسکیت نمایشی

  اسنوبرد سواری

  ورزش دوگانه

  لژ سواری

  اسکی آلپاین

  پرش با اسکی

  نوردیک ترکیبی

  بابسلد

  اسکلتون

  و اما ورزش های تابستانی که به چند دسته زیر تقسیم می شود شامل :

  شنا

  شنا موزون

  شیرجه

  دوچرخه سواری کوهستان

  دوچرخه سواری جاده

  دوچرخه سواری پیست

  والیبال ساحلی

  والیبال

  ترامپولین

  کانو و یا کایاک

  سوارکاری

  کشتی فرنگی

  کشتی آزاد

  دو و میدانی

  بدمینتون

  شمشیربازی

  فوتبال

  گلف

  بوکس

  هاکی روی چمن

  چوگان

  اسکیت نمایشی

  ورزش سه گانه

  وزنه برداری

  تکواندو

  بیسبال

  بازی راکت

  روک

  سافتبال

  قایق رانی بادبانی

  راگبی ۱۵ نفره

  جودو

  هندبال

  واترپلو

  پنج گانه مدرن

  تیراندازی با کمان

  هنری

  ریتمیک

  هاکی روی چمن

  طناب کشی و …. می باشد .

  منصوری 2 سال قبل
  0

  سلام لطفاً خود ورزش ها رو قرار بدهید ممنون

  منصوری 2 سال قبل
  0

  سلام لطفاً خود ورزش ها رو قرار بدهید ممنون

  منصوری 2 سال قبل
  2

  سلام لطفاً خود ورزش ها رو قرار بدهید ممنون

  منصوری 2 سال قبل
  -2

  سلام لطفاً خود ورزش ها رو قرار بدهید ممنون

  . 2 سال قبل
  -1

  به صورت رند بنویسید

  0
  ناشناس 2 سال قبل

  اصلا خوب نبودوفقط اینترنت ووقتمون هدررفت

  محمد 2 سال قبل
  -2

  ۱-تیر و کمان در المپیک های ۱۹۰۰ تا ۱۹۱۲ جزء رشته های ورزشی بود، همچنین در المپیک ۱۹۲۰ و از المپیک ۱۹۷۲ تاکنون، ورزشکاران این رشته در رقابتهای المپیک هستند.۲- دو و میدانی از ابتدای المپیک ۱۸۹۶ تاکنون، همیشه ورزشکار در تمامی ماده ها داشته است.۳- رشته بدمینتون از سال ۱۹۹۲ تاکنون به رشته های ورزشی المپیکی اضافه شده است.۴- رشته ورزشی بیسبال از سال ۱۹۹۲ تا ۲۰۰۸ جزء رشته های ورزشی المپیکی محسوب می شود.۵- رشته ورزشی بسکتبال از سال ۱۹۳۶ به رقابتهای المپیک اضافه شده است.۶- رشته ورزشی تنیس اسپانیایی ایالت باسک، تنها در المپیک ۱۹۰۰ مورد استفاده قرار گرفت.۷- رشته ورزشی بوکس در المپیک های ۱۹۰۴، ۱۹۰۸ و از المپیک ۱۹۲۰ تاکنون، مورد استفاده قرار گرفته است.۸- رشته ورزشی قایقرانی کاناک و کایوک از المپیک ۱۹۳۶ تاکنون، مورد استفاده قرار گرفته است.۹- رشته ورزشی کریکت در المپیک ۱۹۰۰ کار شد.۱۰- رشته ورزشی گوی و حلقه در المپیک ۱۹۰۰ مورد استفاده قرار گرفت.۱۱- رشته ورزشی دوچرخه سواری در تمامی المپیک ها تاکنون، مورد استفاده قرار گرفته است.۱۲- رشته ورزشی اسب دوانی نمایشی در سال ۱۹۰۰ و از المپیک ۱۹۱۲ تاکنون، مورد استفاده قرار گرفته است.۱۳- رشته ورزشی شمشیربازی در تمامی المپیک ها مورد استفاده قرار گرفته است.۱۴- رشته ورزشی فوتبال در المپیک های ۱۹۰۰ تا ۱۹۲۸ و از المپیک ۱۹۳۶ تاکنون، مورد استفاده قرار گرفته است.۱۵- رشته ورزشی گلف در المپیک های ۱۹۰۰، ۱۹۰۴ مورد استفاده بوده و در المپیک سال ۲۰۱۶ و ۲۰۱۰ نیز در رشته های ورزشی گنجانده شده است.۱۶- رشته ورزشی ژیمناستیک در تمامی المپیک ها مورد استفاده قرار گرفته است.۱۷- رشته ورزشی هندبال در المپیک ۱۹۳۶ و از المپیک ۱۹۷۲ تاکنون، مورد استفاده قرار گرفته است.۱۸- رشته ورزشی هاکی روی چمن در المپیک های ۱۹۰۸، ۱۹۲۰ و از المپیک ۱۹۲۸ تاکنون، مورد استفاده قرار گرفته است.۱۹- رشته ورزشی اسکواش فراتوی موسوم به جئو دپوئم در المپیک ۱۹۰۸ مورد استفاده قرار گرفت.۲۰- رشته ورزشی جودو در المپیک ۱۹۶۴ و از المپیک ۱۹۷۲ تاکنون، مورد استفاده قرار گرفته است.۲۱- رشته ورزشی چوگان سرپهن در المپیک های ۱۹۰۴ و ۱۹۰۸ مورد استفاده قرار گرفته است.۲۲- رشته های ورزشی پنج گانه جدید از سال ۱۹۱۲ تاکنون، مورد استفاده قرار گرفته است.۲۳- رشته ورزشی چوگان همراه با اسب در المپیک های ۱۹۰۰، ۱۹۰۸، ۱۹۲۰، ۱۹۲۴ و ۱۹۳۶ مورد استفاده قرار گرفته است.۲۴- رشته ورزشی روئینگ از سال ۱۹۰۰ تاکنون، مورد استفاده قرار گرفته است.۲۵- رشته ورزشی راگبی در المپیک های ۱۹۰۰، ۱۹۰۸، ۱۹۲۰ و ۱۹۲۴ مورد استفاده قرار گرفته است.۲۶- رشته ورزشی راگبی اسکاتلندی از المپیک ۱۹۱۶ اضافه می شود.۲۷- رشته ورزشی قایقرانی در المپیک ۱۹۰۰ و از المپیک ۱۹۰۸ تاکنون، مورد استفاده قرار گرفته است.۲۸- رشته ورزشی تیراندازی در المپیک های ۱۸۹۶، ۱۹۰۰، ۱۹۰۸ تا ۱۹۲۴ و از ۱۹۳۲ تاکنون، مورد استفاده قرار گرفته است.۲۹- رشته ورزشی سافتبال از المپیک ۱۹۹۶ تا ۲۰۰۸ مورد استفاده قرار گرفته است.۳۰- رشته ورزشی شنا در تمامی المپیک ها مورد استفاده قرار گرفته است.۳۱- رشته ورزشی تنیس در تمامی المپیک ها مورد استفاده قرار گرفته است.۳۲- رشته ورزشی تکواندو از المپیک ۲۰۰۰ تاکنون مورد استفاده قرار گرفته است.۳۳- رشته ورزشی تنیس از المپیک ۱۸۹۶ تا ۱۹۲۴ و از المپیک ۱۹۸۸ تاکنون، مورد استفاده قرار گرفته است.۳۴- رشته ورزشی طناب کشی از المپیک ۱۹۰۰ تا ۱۹۲۰ مورد استفاده قرار گرفته است.۳۵- رشته ورزشی والیبال از المپیک ۱۹۶۴ تاکنون، مورد استفاده قرار گرفته است.۳۶- رشته ورزش های آبی همراه با موتور، در المپیک ۱۹۰۸ مورد استفاده قرار گرفته است.۳۷- رشته ورزشی وزنه برداری، در المپیک های ۱۸۹۶، ۱۹۰۴ و از المپیک ۱۹۲۰ تاکنون، مورد استفاده قرار گرفته است.۳۸- رشته ورزشی کشتی در المپیک ۱۸۹۶ و از المپیک ۱۹۰۴ تاکنون، مورد استفاده قرار گرفته است.

  برای ارسال نظر کلیک کنید