توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  چگونه اعتماد بنفس خود را تقویت کنیم

  1 بازدید

  چگونه اعتماد بنفس خود را تقویت کنیم را از سایت اسک 98 دریافت کنید.

  نکاتی برای بالا بردن اعتماد به‌ نفس

  نکاتی برای بالا بردن اعتماد به‌ نفس

  بزرگ‌ترین و موفق‌ترین آدم‌هایی که می‌شناسیم هم گاهی اوقات دچار کمبود اعتماد به نفس می‌شوند. برای بالا بردن اعتماد به نفس، مثل هر توانایی و مهارت دیگری باید تمرین داشته باشید تا بتوانید آن را مدیریت کنید، اما وقتی بتوانید خودتان افسار را به دست بگیرید، پیشرفت می‌کنید و زندگی‌تان از این رو به آن رو می‌شود.

  راه های افزایش اعتماد به نفس:

  خودتان را باور داشته باشید

  ممکن است یک ایده در نظر یک فرد تجسم گردد که تا بحال کسی به آن توجه نکرده باشد. اما به این دلیل که او از اعتماد به نفس پایینی برخوردار است، این ایده یا فرضیه را بدون بررسی دقیق و لازم از نظر دور می کند. فراموش نکنیم ایده هایی مثل همین اینترنت و تماس تلفنی، زمانی احمقانه ترین ایده های بیان شده از سمت افراد تلقی می شدند.

  توانایی‌های منحصر به فرد خود را شناسایی کنید

  اولین قدم برای افزایش اعتماد به نفس این است که خودتان را باور داشته باشید. بپذیرید که شما منحصر به فرد هستید. به قول والت ویت‌من، شاعر معروف قرن ۱۹، «تو اینجا هستی و زندگی و هویت تو جاری است. و تو تاثیر منحصر به فرد خود را بر بازی قدرتمند زندگی خواهی گذاشت.»

  هیچ‌کسی با مشابهت کامل به شما روی کره‌ی زمین وجود ندارد. هیچ‌کس با توانایی‌هایی دقیقا مشابه به شما نه به دنیا آمده و نه به دنیا خواهد آمد. هیچ‌کس استعداد‌ها، توانایی‌ها، تجربه‌ها و زاویه نگاه شما را ندارد. همه‌‌ی این‌ها فقط متعلق به شخص شماست. فراموش نکنید که شما منحصر به فرد هستید و برای این به دنیا آمده‌اید که اثر منحصر به فرد خود را بر جهان هستی بگذارید.

  خود را آراسته کنید

  شاید بدیهی به نظر برسد، اما آراستگی می‌تواند تاثیرات چشمگیری روی بالابردن اعتماد به نفس و خودپندارۀ شما داشته باشد. روزهای فراوانی بوده که فقط با انجام همین کار، خُلق خود را کاملاً تغییر داده‌ام.

  ورزش کنید

  این مورد اثری عمیق بر اعتمادبه‌نفس دارد. ورزش منظم و همیشگی سطح انرژی شما را بالا می‌برد و موادشیمیایی مختلفی تولید می‌کند-مثل تستوسترون و اندورفین-که حالت مثبت‌تری به شما می‌دهد. به نظر می‌رسد ورزش به طور اتوماتیک‌وار اعتمادبه‌نفس افراد را بالا می‌برد و رویکرد شما را نسبت به زندگی تغییر می‌دهد. علاوه بر آن فرم و شکل بهتری به اندام شما می‌دهد که راهی عالی برای بالا بردن اعتمادبه‌نفس است.

  مثبت بیندیشید

  7 سال پیش، هنگامی که ورزش بدنسازی را شروع کردم، یاد گرفتم چگونه افکار منفی را با افکار مثبت جایگزین کنم. یاد گرفتم چگونه افکارم را تغییر دهم. این کار باعث شد اتفاقات خوبی برایم رخ دهد. با این مهارت کوچک، توانستم تمرین کنم و در عرض یک سال به تناسب اندام برسم. شاید پیش پا افتاده به نظر برسد اما واقعاً جواب می‌دهد. جدی می‌گویم. امتحانش کنید.

  راهی که آغاز کرده‌اید را به پایان برسانید

  برای خودتان هدف مشخص کنید. راهی که بدون داشتن هدف مشخص آغاز شود، به قول قدیمی‌ترها به ترکستان ختم خواهد شد.

  پس از مشخص شدن هدف، خودتان را مجبور به طی کردن مسیر منتهی به آن کنید. هنگامی که شما هدفی را برای خود تعیین کرده و تمام تلاش خود را برای رسیدن به آن به کار می‌بندید، به صورتی ناخودآگاه قدم‌های محکمی در راستای ساختن اعتماد به نفس و افزایش آن برداشته‌اید. این شیوه از شما فردی خستگی ناپذیر، قدرتمند و مسلط بر اوضاع پیرامون خود می‌سازد.

  برای خود یک الگو بیابید

  برای خود یک راهنما و الگو مهم قرار بدهید و بر اساس آن به برنامه ریزی بپردازید و نوع تفکر خود را با تصمیمات گرفته شده توسط الگو مقایسه کنید. با این روش شما می توانید یک الگوی فکری مناسب برای خود بسازید. الگوی فکری متناسب می تواند اعتماد به نفس شما را تا حد مطلوبی افزایش دهد.

  با خودتان مهربان باشید.

  ممکن است با خودتان بدرفتاری کنید. درک کنید که هیچ نیازی به این کار نیست. حتی اگر تا امروز هم اینطور رفتار می‌کرده‌اید دیگر وقتش رسیده است که دست از آن بردارید. درعوض با خودتان مهربان باشید. هیچ اشکالی ندارد. بدرفتاری با خودتان هیچ دلیلی ندارد مگراینکه بخواهید خودتان را ناراحت کنید و دشمنانتان را شاد.

  یک بخش مهم است مهربان بودن با خودتان این است که نقاط قوتتان را می‌فهمید و آنها را رشد می‌دهید. این کار نه تنها به بهتر شدن مهارت‌هایتان کمک می‌کند بلکه اعتمادبه‌نفستان را هم بالا می‌برد. یک بخش کوچک‌تر اما مهم دیگر این است که تحسین‌های دیگران را بپذیرید. تشکر کردن برای تحسین و تمجید دیگران هیچ اشکالی ندارد. و بعد از هر تحسین حس خوبی به خودتان پیدا کنید.

  منبع مطلب : www.beytoote.com

  مدیر محترم سایت www.beytoote.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  با 4 قدم اعتماد به نفس تان را تقویت کنید

  با 4 قدم اعتماد به نفس تان را تقویت کنید

  اعتماد به نفس,خود کم بینی

  برداشت اولیه شما از یک موقعیت ممکن است تنها راه نگاه به آن شرایط خاص نباشد، بنابراین باید در صحت افکارتان تامل بیشتری نمایید. از خود بپرسید: آیا نگاهم با منطق و واقعیت سازگار هست؟

  شاید شما هم در زندگی شرایطی را تجربه کرده اید که خود کم بینی و احترام به نفس پایین، مشکلات ناخواسته ای را برایتان بوجود آورده است. عزت نفس و داشتن احساس خوب نسبت به خود، از جمله مواردی اند که بسیاری افراد در زندگی خود در آرزوی رسیدن به آن هستند.

  اگر احساس می کنید دارای عزت نفس پایین هستید و این موضوع روی تمام جوانب زندگی شما تاثیر منفی گذاشته است؛ اگر فکر می کنید ارتباطات، کار و یا حتی سلامتی شما تحت الشعاع این عزت نفس پایین قرار گرفته است؛ حتی اگر این احساس خود کم بینی از دوران کودکی در شما شکل گرفته و همواره همراه شما بوده است؛ با بکارگیری چهار قدم موثری که در ادامه آورده می شود می توانید عزت نفس را در خود تقویت نموده و به تدریج احساس بهتری نسبت به خود پیدا کنید.

  قدم اول : موقعیت ها و شرایط مشکل ساز را شناسایی کنید

  در مورد موقعیت هایی که به نظر می رسد احترام به نفس شما را پایین می آورند، فکر کنید. این موقعیت ها معمولا عبارتند از :

  1 - یک ارائه در محل کار

  2 - یک بحران در منزل یا محل کار

  3 - یک چالش با کسی که ارتباط نزدیک با شما دارد مانند همسر و یا همکار

  4 - یک تغییر در جریان زندگی مانند از دست دادن شغل و یا فرار فرزند از خانه

  قدم دوم : از افکار و اعتقادات خود در رابطه با این موقعیت ها آگاه شوید

  هنگامی که شرایط و موقعیت های مشکل ساز را شناسایی نمودید، به تفکر خود در رابطه با آنها دقت کنید. ببینید در این شرایط به خود چه می گویید؟ تفسیر شما از این موقعیت ها چیست؟ تفکر شما در این شرایط ممکن است مثبت، منفی و یا خنثی باشد. ممکن است شما در این شرایط منطقی عمل کنید و یا بر پایه یکسری واقعیت ها و دلایل و اعتقادات اشتباه فکر نمایید؛ و یا بالعکس.

  قدم سوم : افکار منفی و نادرست خود را به چالش بکشید

  برداشت اولیه شما از یک موقعیت ممکن است تنها راه نگاه به آن شرایط خاص نباشد، بنابراین باید در صحت افکارتان تامل بیشتری نمایید. از خود بپرسید: آیا نگاهم با منطق و واقعیت سازگار هست؟

  البته گاهی اوقات تشخیص بی دقتی ها در تفکر مشکل است. بیشتر افراد یک تفکر دیرینه و ثابت درباره خود و زندگی شان دارند. این اعتقادات دیرینه از نظر آنها می تواند نرمال و کاملا منطبق بر واقعیت تلقی گردد؛ در حالی که بیشتر آنها ممکن است تنها یک ایده یا احساس باشند. در این میان بعضی الگوهای فکری نیز در ذهن افراد ممکن است باعث تضعیف عزت نفس گردد که باید به آنها دقت کرد. این الگوها عبارتند از :

  1 - تفکر همه یا هیچ

  در این حالت شما همه چیز را خوب مطلق یا بد مطلق می بینید. مثلا به خود می گویید: « اگر من در این کار موفق نشوم، کاملاً شکست خورده ام..! ». عادت به چنین تفکری صحیح نیست. بهتر است همه جوانب یک پیروزی و یا شکست را در نظر داشت.

  2 - نیمه خالی لیوان

  با این الگوی فکری شما تنها جنبه های منفی یک موقعیت را می بینید و تنها بر روی آنها متمرکز می شوید که این باعث می شود نگاه شما به یک شخص یا موقعیت کاملا از مسیر درست منحرف شود. به عنوان مثال به خود می گویید: « چون من در ارائه آن گزارش اشتباه کردم، حالا همه فکر می کنند که من برای این کار مناسب نیستم. ». بدبینی بدترین آفت عزت نفس است.

  3 - تبدیل دستاوردهای مثبت به منفی

  در این حالت شما با کوچک شمردن تجربه های مثبت و دستاوردهای مفید خود، آنها را انکار می کنید. به عنوان مثال به خود می گویید: « فقط به این خاطر که امتحان آسانی بود، توانستم موفق باشم! ». در اینگونه مواقع شما احترام به نفس را در خود می کُشید.

  4 - نتیجه گیری منفی بدون داشتن دلایل کافی

  شما ممکن است گاهی اوقات بدون داشتن مدارک و شواهد کافی در یک شرایط خاص یک نتیجه گیری منفی کنید. مثلا به خود می گویید: « دوست من هنوز جواب ایمیلم را نداده؛ پس حتما هنوز هم از من ناراحت است! ». در صورتی که ممکن است دوست شما در چند روز گذشته موفق به مرور ایمیل هایش نشده باشد. شاید بهتر است به جای توصل به افکار منفی، کمی صبورتر باشید.

  5 - اشتباه گرفتن احساسات با واقعیت ها

  در این حالت شما احساسات یا عقاید خود را با واقعیت ها اشتباه می گیرید. مثلا به خود می گویید: « من احساس می کنم شکست خورده ام پس حتما همینطور است! »

  6 - دست کم گرفتن خود

  با این الگوی فکری خود را کمتر از آنچه که هستید دیده و ارزش های خود را دست کم می گیرید. این ممکن است مثلا ناشی از چندین بار اشتباه کردن در یک موقعیت خاص باشد. به عنوان مثال به خود می گویید: « لیاقت من بیش از این نیست! ». بهتر است اندکی تجدید نظر کنید.

  قدم چهارم : افکار و عقاید خود را تعدیل کنید

  هم اکنون زمان آن است که افکار منفی و نادرست را با افکار سازنده و دقیق جایگزین کنید. برای این کار می توانید از استراتژی های زیر کمک بگیرید:

  1 - از عبارات امید بخش استفاده کنید

  نسبت به خود با مهربانی رفتار کنید و همواره خود را تشویق نمایید. یادتان باشد که اگر بخواهید به بدبینی خود نسبت به یک موقعیت خاص میدان دهید، ممکن است به واقعیت بپیوندد. به عنوان مثال اگر دائم به این فکر کنید که ارائه شما بخوبی برگزار نخواهد شد، ممکن است واقعا همین اتفاق بیفتد. سعی کنید جملات امیدبخش به خود بگویید. مثلا به خود بگویید: « با اینکه موقعیت سختی است، اما من از پس آن بر می آیم ».

  2 - خود را ببخشید

  همواره به یاد داشته باشید که همه انسان ها ممکن است در زندگی خود اشتباه کنند. این اشتباهات هیچگاه همیشگی و مختص فرد خاصی نیست. اگر دچار اشتباه شدید به خود بگوئید: « درست است که من اشتباه کردم اما این اشتباه دلیل بر بد بودن من نیست. »

  3 - از عبارات باید و نباید اجتناب کنید

  اگر ذهن شما پر از جملات باید و نباید باشد، ممکن است منجر به این شود که انتظارات و توقعات غیرمنطقی از خود و دیگران داشته باشید. آزاد کردن ذهن از این عبارات باعث می شود انتظارات منطقی تر و نزدیک تر به واقعیت، از خود و دیگران داشته باشیم.

  4 - بر روی جنبه های مثبت زندگی خود متمرکز شوید

  توانایی های خود را در برخورد با موقعیت های چالش برانگیز در زندگی به یاد آورید و همواره به موفقیت ها و قسمت های خوب زندگی خود فکر کنید.

  5 - با افکار پریشان کننده جور دیگر برخورد کنید

  بجای اینکه با افکار منفی، منفی برخورد کنید، از آنها کمک بگیرید تا به الگوهای جدید و سالم تری در زندگی خود دست یابید. از خود بپرسید: « برای بهتر کردن شرایط چگونه باید عمل کرد؟»

  6 - خود را تشویق کنید

  بخاطر هر نکته مثبتی که در یک موقعیت خاص می بینید، خود را تشویق کنید. به عنوان مثال به خود بگویید: « گر چه بنظر می رسد ارائه من عالی نبوده اما حضار با طرح پرسش، تا پایان جلسه مطالب را دنبال کردند. این نشون میده که موفق عمل کرده ام و به هدفم رسیده ام. »

  این قدم ها ممکن است در نگاه اول دشوار بنظر برسند. اما با تمرین بتدریج آسان تر خواهند شد. هنگامی که شما شروع به شناسایی افکار و عقاید تخریب کننده احترام به نفس در خود کنید، قادر خواهید بود عملا آنها را تشخیص داده و در جهت مبارزه با آنها گام بردارید. بدین ترتیب موفق به دریافتن ارزشهای خود به عنوان یک انسان می شوید. هنگامی که عزت نفس در شما تقویت شود، اعتماد به نفس شما نیز افزایش یافته و به تدریج احساس بهتری نسبت به خود و زندگی پیدا خواهید کرد. 

  منبع : aftabir.com

  منبع مطلب : www.beytoote.com

  مدیر محترم سایت www.beytoote.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  تقویت اعتماد به نفس با 9 روش تضمینی

  تقویت اعتماد به نفس با 9 روش تضمینی

  تقویت اعتماد به نفس با ۹ روش تضمینی

  برای تقویت اعتماد به نفس روش های زیادی وجود دارد که ما در این مقاله به ۹ مورد از بهترین روش های تقویت اعتماد به نفس اشاره کرده ایم و آن ها را توضیح داده ایم

  ۱-خودتان را باکسی مقایسه نکنید

  حتماً برای شما هم پیش‌آمده که گاهی به دوستتان،همسایه‌تان یا یکی از افراد فامیل حسودی
  کرده‌اید،به سطح درآمدش،به زندگی خانوادگی‌اش،به قیافه‌اش،به روابط اش یا به هر چیز دیگر
  ایا امروز وقت این است که این عادت بد را ترک کنیدخودتان را باکسی مقایسه نکنید و همواره
  خودتان باشید و عاشق چیزی باشید که در درونتان وجود دارد.

  [quote font_size=”20″ bgcolor=”#e2e2e2″]پیشنهاد می کنیم حتما دوره ی رایگان ما را دانلود کنید:دوره ی رایگان افزایش اعتماد به نفس[/quote]

  هرروز لحظاتی را به تفکر درباره‌ی نکات مثبت زندگی خود اختصاص دهید به‌جای مقایسه کردن
  خودتان با دیگران می‌توانید خودتان را با خودتان مقایسه کنید، می‌توانید دیروز خودتان را با امروزتان مقایسه کنید.
  فراموش نکنید که مهم‌ترین رقیب شما در زندگی،خودتان هستید  برای تقویت اعتماد به نفس باید سعی کنید که:

  برای مثال:

  اگر در حال یادگیری تایپ ده انگشتی هستید خودتان را باکسی که ۱سال است به‌صورت
  حرفه‌ای تایپ می‌کند مقایسه نکنید

  بلکه از روش جایگزین بهبود مستمر  استفاده کنید:

  اگر امروز تایپ ده انگشتی شما افتضاح است تمام تلاش خود را بکنید که آن را به سطح خوب
  برسانید،سپس در روزهای آینده تلاش کنید از سطح خوب پیشرفت کنید و بهتر شوید و مهارت
  و تسلط بیشتری نسبت به قبل پیدا کنید.سپس تمام تلاش خودتان را بکنید که از جایگاه فعلی
  به بهترین سطح خود برسید،قرار نیست باکسی رقابت کنید،رقابت اصلی شما با خودتان است،
  تمام تلاش خودتان را بکنید که از دیروز خود جلو بزنید.

  ۲-مثبت بیندیشید

  منفی‌بافی را کنار بگذارید و به دنبال نقاط قوت شخصیت وزندگی خودتان باشید

  به‌طور مرتب خودتان را تشویق کنید، خودتان را به خاطر صفات خوب و جنبه‌های مثبت زندگی‌تان
  تشویق کنیداین تشویق کردن‌ها باعث تقویت اعتماد به نفس شما در زمینه ای خاص شود.همچنین عزت‌نفس شما را نیز  افزایش می دهد،البته این تشویق‌ها باید واقعی باشد و حس خوبی به شما بدهد.

  ۳- تقویت اعتماد به نفس با تشکر کردن

  هر کس از شما تعریف و تمجید کرد با روی باز از او تشکر کنید این امر باعث  تقویت اعتماد به نفس
  شما در حد معجزه‌آسایی می شود و  همچنین رابطه‌ی بهتری را تجربه می‌کنید، مردم افرادی را که
  قدردان زحمت‌هایشان هستند را دوست دارند.

  ۴-تغذیه‌ی مثبت داشته باشید

  خودتان را  مدام با چیزهای مثبت تغذیه کنید،خیلی مهم است که خود را درگیر فعالیت‌ها و
  پروژه‌هایی بکنید که باعث می‌شود احساس بهتری داشته باشید،در اوقات فراغت خود دست
  به انجام کاری بزنید که مدت‌هاست می‌خواهید انجامش دهید اما وقت نمی‌کنید،مثلاً آموختن
  یک هنر یا زبان جدید می‌تواند شمارا به چالش بکشد و احساس مثبتی را در شما ایجاد کند،
  اوقات فراغت خود را طوری تنظیم کنید که از آن به معنای کامل لذت ببرید.

  ۵-با افراد حامی و پشتیبان معاشرت کنید

  هم‌نشینی با  افراد مثبت و کسانی که حس اعتماد به نفس را در شما افزایش می دهند باعث می شود احترام به خود را احساس کنید  و حس خوبی داشته باشید

  برای مطالعه‌ی بیشتر  درزمینهٔ ی روابط فایل  زیر را گوش کنید :

  آیا می دانید که باید افراد منفی را از زندگی تان اخراج کنید؟

  ۶-فهرست موفقیت داشته باشید

  فهرستی از موفقیت‌های قبلی خودتان تهیه کنید،نوشتن موفقیت‌های قبلی خودتان بر روی کاغذ
  و نگاه کردن به آن‌ها و یادآوری مجدد آن‌ها باعث تقویت و  تقویت اعتماد به نفس شما می‌شود.

  نگاه کردن به فهرست موفقیت‌هایی که در  طی روز کسب کردید باعث می‌شود ضمیر ناخودآگاه
  شما باور کند که انسان موفقی هستید،برای انجام این کار:

  یک دفترچه‌ی مخصوص برای خودتان آماده کنید و هرروز موفقیت‌های کوچک خود را در آن ثبت کنید
  و با خود مرور کنید.کار مهم دیگری که می‌توانید انجام دهید نوشتن صفات مثبت خود است،با نوشتن
  صفات مثبت خود و نگاه کردن در طی روز به آن‌ها باعث می‌شوید این صفات در وجود شما پررنگ‌تر
  جلوه کنند و بیشتر از این صفات را جذب خود کنید.

  مثلاً اگر بنویسید شما فرد خونسرد و آرامی هستید، و در طی روز یک‌ یا چند بار به نوشته‌ی خود نگاه کنید،
  بعد مدتی متوجه می‌شوید که خونسرد و آرام‌تر از قبل شده‌اید و دیگر به‌آسانی عصبانی نمی‌شوید.

  زندگی روزانه این فرصت را به ما می‌دهد تا بتوانیم کارهای خوبی را برای دیگران انجام دهیم،
  این کمک‌ها و کارهای خیر هرقدر هم که کوچک و به‌ظاهر ناچیز باشند تقویت اعتماد به نفس
  شمارا به دنبال خواهند داشت و باعث ایجاد صمیمیت بیشتر بین شما و دیگران می‌شوند مدام
  به دنبال کمک کردن به دیگران باشید، حتی این کمک کردن می‌تواند یک لبخند زیبا به یک مشتری
  خسته باشد،می‌تواند ارسال یک تماس با دوست قدیمی‌ای باشد که مدت زیادی است با او در
  ارتباط نیستید.

  ما همیشه وقتی نقشی داشته باشیم که آن را دوست داریم احساس بهتری خواهیم داشت و
  با کارایی بیشتری کارمان را انجام می‌دهیم به دنبال نقاط قوت خود باشید و بعد از میان آن‌ها علایق
  خود را پیدا کنید و آن علایق و کارها رو بیشتر و بیشتر در زندگی خود انجام دهید تا احساس بهتری
  داشته باشید و از اعتماد به نفس به نفس بالای خود لذت ببرید.این گفته ی استیو جابز را همواره به
  خاطر داشته باشید:

  همیشه و در هر شرایطی سعی کنید خود واقعی‌تان باشید و از نقش بازی کردن پرهیز کنید،
  سعی کنید کار درست را انجام دهید و اخلاقی تصمیم بگیریداگر خودتان باشید و در پی صلاح
  اشتباهات خود باشید بعد از مدتی تقویت اعتماد به نفس  چشمگیری خواهد داشت اما
  اگر برای دیگران نقش بازی کنید و خودتان نباشید به‌مرورزمان از  محبوبیت شما نزد دیگران
  کاسته خواهد شد.

  همین امروز شروع کنید،اجازه ندهید ترس و اضطراب مانع از پیشرفت شما در زندگی شود.
  اگر در این زمینه تجربه یا نظری دارید خوشحال می شویم با ما و کاربران سایت دریای امید
  به اشتراک بگذارید

  منبع مطلب : alimohammadian.com

  مدیر محترم سایت alimohammadian.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 12 ماه قبل
  0

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید