توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  کاربرد ترازو در زندگی کلاس سوم ابتدایی

  دسته بندی :
  1. اسک 98
  2. مطالب سایت
  29بازدید

  کاربرد ترازو در زندگی کلاس سوم ابتدایی را از سایت اسک 98 دریافت کنید.

  درباره ی کاربرد ترازو در زندگی، اطّلاعات جم عآوری کنید و به کلاس گزارش

  درباره ی کاربرد ترازو در زندگی، اطّلاعات جم عآوری کنید و به کلاس گزارش دهید.

  پاسخ  :

  ترازو چیست ؟

  ترازو دیجیتال، ترازو دستگاهی جهت تعیین وزن اجسام می باشد که از سالیان دور نیاز انسان ها در مصارف گوناگون بوده است، در مواردی نیز علاوه بر وزن کلی اجسام ، وزن ترکیبی اجسام نیز توسط ترازو توزین می گردد ، ترازوی طلا کشی که به ترازو زرگری نیز معروف می باشد که در زمان توزین، ترازو، وزن طلای به کار رفته در اجسام، توزین و مشخص می نماید، در نمونه ی دیگر می توان تعیین وزن و ترکیب وزنی آلیاز های فلزی را نام برد.

  ترازو یکی از قدیمی ترین ابزار جهت اندازه گیری می باشد ، که گذشته ی صنعت ترازو به حدود 5000 سال قبل از میلاد باز می گردد، با توجه به مقبره های فراعونه ی مصر دیده می شود که نقاشی ترازو نی بروی مقبره ها حکاکی و درج گردیده است، همچنین در زمان عهد عتیق بهترازونیز اشاره های کوچکی گردیده است .

  ترازو

  در زبان عربی نامترازو، میزان می باشد که در قران کریم نیزترازورا با این نام به عنوان بر پا دارنده ی عدل و وسیله ای جهت سنجش معرفی شده است .
  ترازودر گذشته کاربرد دیگری داشت که جهت اندازه گیری زمان نیز به کار می رفت ، در ریاضیات نیز ازترازوبرای بدست آوردن نسبت مستقیم و معکوس استفاده می گردید .
  ترازوامروزه در مدل های بسیار متنوع در حال تولید و پیشرفت می باشد ،ترازوسالهای زیادیست که از مدل ترازوی قپانی ، ترازوی عقربه ای بهترازوی دیجیتالیتغییر یافته و ابزار استفاده شده درترازوی دیجیتالنسبتبه ترازو عقربه ای بسیار حساس تر و دقیق تر گردیده است ، دقتترازو دیجیتالامروزه از اهمیت بسیار زیادی برخودار می باشد کهاز این جهت نیز تنوع محصولیترازوآغاز گردید .

  ترازوها در مدلترازو آزمایشگاهی،ترازو صنعتی، ترازو فروشگاهی در حال تولید می باشند که تنوع مدل های معرفی شده یترازونیز خود به گروه های دیگری تقسیم می گردد.

  ترازومتشکل از قطعاتی ست که با هماهنگ و تنظیم شدن به صورت همزمان و وابسته به یکدیگر عمل توزین را به نتیجه می رسانند .

  نمایشگر : نمایشگر جهت نمایش توزین انجام شده توسطترازومی باشد .

  ترازو با صفحه نمایش

  ساده ترین ترازوها از یک شاهین و دو پله (کفه ) تشکیل می شود. جسم را برای وزن کردن در یک پله و وزنه ها را در پلة دیگر قرار می دهند تا شاهین به حالت تعادل درآید و وزن جسم معلوم گردد. اساس کار این ترازوها بر قوانین اهرم است و دانشمندان عالَم اسلام ، آرای مختلفی در بارة به کارگیری آن داشته اند، از جمله الیاس نصیبینی (زنده در قرن چهارم ) در رسالة خود در بارة ترازوها، ویژگیهای مطلوب ترازو را برشمرده است (دوما، ج 2، ص 448). به مرور زمان انواع ترازو، بر اساس نوع کاربرد آنها ساخته شد، برخی از آنها عبارت اند از: قَپان ، ترازوی آبی ، و ترازوهای ترکیبی از جمله ترازوی حکمت . این ترازوها بسیار پیچیده تر از انواع معمولی و سادة ترازوها بودند و پله های بیشتری داشتند که تعدادشان در پیشرفته ترین آنها به پنج پله می رسید ، وزن کردن اجسام در ترازوهای معمولی با معلق ماندن پله ها در هوا صورت می گرفت ، اما در ترازوی آبی ، جسم موردنظر در آب غوطه ور می شد و بر اساس «اصل ارشمیدس »، وزن مخصوص آن به دست می آمد. در ترازوهای ترکیبی ، وزن کردن هم در آب هم در هوا انجام پذیر بود. قپان نیز، برخلاف ترازوهای دیگر، فقط یک پله داشت.

  ترازو

  ترازو دیجیتال

  در گذشته جهت توزین مواد از ترازو ی کفه ای یا باسکول قپانی استفاده می شد که احتمال خطا درتوزین وجود داشت ، ترازو های دو کفه ای توسط سنگ هایی با ظرفیت مشخص و تنظیم شده عملیات توزین را انجام می دهند ، این سنگ ها با اندازه های متفاوت نسبت وزن سنگ ها ، اندازه ی ترازو ها ، نیز گوناگون طراحی می گردد ، البته این سنگها جهت کالیبره نمودن ترازوی دیجیتالی امروزه نیز مورد استفاده قرار می گیرد .

  ترازوی دیجیتال

  چرا باسکول یا ترازوی دیجیتال ؟

  استفاده ازترازوی دیجیتالو باسکول دیجیتال از جهات مختلفی حائز اهمیت می باشد ، ترازوی دیجیتالی دارای حساسیت بالا در توزین می باشد که با محاسبه ی دقیق وزن در مدت زمان اندکی در اکثر فروشگاه ها جایگزین ترازو قپانی گردیده است . دیجیتال با داشتن نمایشگر وزن ، قیمت واحد ، قیمت کل روند توزین را برای مشتری واضح نموده و از صحیح بودن فروش آگاه می نماید و این خود امر حائز اهمیتی می باشد که در ترازو ساده رعایت نمی گردید.

  ترازوی دیجیتال تحت شبکه

  ترازو دیجیتال در فروشگاه ها

  ترازو دیجیتال در فروشگاه ها ، ماده ی 71 قانون نظام صنفی : به منظور تسهیل در ارائه ی خدمات توسط واحد های صنفی و نیز ثبت و مستند سازی فعالیت های این گروه ، نیاز می باشد که هر فروشگاه و مرکز ارائه ی خدمات به ترازو دیجیتالی و صندوق فروشگاهی مجهز گردد ، علاوه بر دیجیتالی بودن سیستم ، ترازو پرینت دار بوده این به معنای دارا بودن پرینتر جانبی یا داخلی است .
  ترازو دیجیتال علاوه بر توزین به صورت دیجیتال امکان ارسال گزارش به صورت فروش روزانه ، هفتگی و ماهانه را نیز دارد ، از سویی نیز فاکتور فروش ترازو جهت مشتری نیز صادر می شود که در هر فاکتور اسم فروشگاه ، ساعت و تاریخ فروش ، آدرس و شماره تماس فروشگاه به صورت کامل درج می گردد .
  ترازو فروشگاهی دیجیتال موجب می گردد تا تمامی امور فروشگاه طبق قانون و با تعرفه ی قیمت عرضه گردد ، و از سویی نیز حق مشتری رعایت شده و در صورت تخلف فروشگاه قابل پیگیری باشد .
  ترازو دیجیتالی علاوه بر تاثیر در ذهن مشتری و رعایت قوانین تعریف شده ، به فروشگاه کمک می کند تا از روند فروش و گزارش های روزانه ، هفتگی و ماهانه توسط ترازو جهت دریافت سود بیشتر و طبقه بندی امور استفاده نماید .
  قیمت ترازو دیجیتال با در نظر گرفتن و محاسبه سود کلی که از تاثیر استفاده از این ترازو دریافت می شود قابل مقایسه نیست زیرا پس از استفاده از این دستگاه آگاه می شوید که چقدر حساسیت در توزین اهمیت دارد و موجب سود واقعی می گردد، از
  سویی نیز ترازوی دیجیتال با داشتن نمایشگر وزن ، قیمت واحد ، قیمت کل روند توزین را برای مشتری واضح نموده و از صحیح بودن فروش آگاه می نماید و این خود امر حائز اهمیتی می باشد که در ترازو ساده رعایت نمی گردید

  منبع مطلب : www.asemankafinet.ir

  مدیر محترم سایت www.asemankafinet.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  کاربرد های ترازو در زندگی

  کاربرد های ترازو در زندگی ، ترازو وسیله ی اندازه گیری در صنعت های گوناگون جهت تبادل کالا یا در آزمایشگاه ها برای محاسبه و ترکیب مواد می باشد ، ترازو روند رشد شامل ، ترازوی شاهین دار ، ترازوی دو کفه ای ، ترازوی عقربه ای ، ترازوی دیجیتال داشته است .

  ترازوی های قدیمی از دو کفه و در قسمتی از ترازو یک عقربه تشکیل می گردند ، ترازو جهت توزین و اندازه گیری از وزنه هایی که بر روی آنها وزن ثبت شده بوده استفاده می نمایند که این وزنه ها معمولا از جنس مس یا آهن حالت داده شده تشکیل می گردند .

  ترازو ها در تمامی مدل ها تنها توزین جرم را انجام می نمایند در صورتی که اکثرا این تصور وجود دارد که ترازو وزن واقعی جرم را محاسبه می نماید ، محاسبه ی وزن جرم تنها با دستگاه نیروسنج امکان پذیر است و آنچه را که ترازوی دیجیتال و حتی ترازوی عقربه ای یا دو کفه ای به نمایش می گذارد تنها جرم مواد می باشد .

  کاربرد های ترازو در زندگی ، ترازو های انواع زیادی داشته که در زندگی انسان تاثیر بسزایی می گذارد امروزه در اکثر صنعت ها نیاز به ترازو حیاتی بوده و همه از این نعمت علمی بزرگ بهره می برند در زندگی روزمره ما هر روز در فروشگاه ها می بینیم که برای فروش مواد غذایی ، مواد صنعتی و حتی مواد کارگاهی نیز از ترازو استفاده می گردد که پیش از این ترازوی عقربه ای یا دو کفه ای بوده و امروزه به ترازوی دیجیتال تبدیل شده است ، در کارخانه ها برای تولید مواد اولیه نیاز به ترازو یا باسکول برای توزین و ترکیب مواد اولیه دارند و با استفاده از ترازو است که امور به درستی پیش می رود ، در ازمایشگاه ها نیز با ترازوی آزمایشگاهی ، عملیات ها و ترکیبات و حتی اختراعات جدید شکل می گیرد .

  در مطب پزشکان در منازل و بیمارستان شاهد هستیم که برای سنجش سلامت از ترازوی پزشکی یا باسکول نفرکش و ترازوی نوزادی استفاده می گردد که در مواردی نیز حتی چند گرم برای تجویز دارو و بهبود شرایط بیمار موثر است و بهترین روش برای اطلاع از شرایط وزنی فعلی و هدایت آن به سمت شرایط نرمال است ، ترازوی خانگی وسیله ایست که امروز باید در تمامی منازل از آن بهره برد و با چک کردن روزانه ی وزن هر فرد از شرایط سلامت آن مطلع شد و از پیشرفت و حتی ایجاد بسیاری از بیماری ها جلوگیری نمود ، نداشتن ترازو خانگی این وسیله ی حیاتی در هر خانواده به بی اهمیتی سلامتی دامن زده و حتی سالها افراد از وزن خود غافل می مانند و پس از دچار شدن به بسیاری از بیماری ها متوجه می شوند که چه ساده می توانستند از سلامتی از دست رفته ی خود محافظت نمایند و چه بسیار بد که پشیمانی سودی نخواهد داشت و راه رفته را نمی توان بازگشت .

  این قابل درک است که ترازو ابعاد بسیار گسترده ای داشته و در زمان تولید ، عرضه و خرید کالا ها مثمر ثمر بوده و کاربرد بسیار زیادی دارد ، از نظر معنوی نیز ترازو ، وسیله ای برای تعادل و محاسبه ی دقیق است ، برای این که روحمان در داد و ستد ها به خطا نرود و وسیله ای بالاتر احتمالات در عرضه ی کالا همراهمان باشد ، بهترین انتخاب ترازو دیجیتالی است که بدون در نظر گرفتن منافع و سود طرفین به نشان دادن واقعیت می پردازد ، کاربرد ترازو در زندگی آن قدر گسترده است که در این مقال نمی کنجد و ما سعی کردیم تا ابعادی از ان را قابل درک نماییم .

  منبع مطلب : scale.ir

  مدیر محترم سایت scale.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 9 روز قبل
  0

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید