توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  کارهایی که شورای دانش آموزی باید انجام دهد

  1 بازدید

  کارهایی که شورای دانش آموزی باید انجام دهد را از سایت اسک 98 دریافت کنید.

  نقش شوراهای دانش آموزی در امور مدارس؛ همه چیز روی کاغذ

  نقش شوراهای دانش آموزی در امور مدارس؛ همه چیز روی کاغذ

  به گزارش خبرنگار مهر، شوراهای دانش آموزی در راستای تقویت مشارکت جمعی و آماده سازی برای کار گروهی 15 سال متوالی است که تمامی دانش آموزان سراسر کشور را در انتخابات خود به پای صندوقهای رای می کشاند.

  با این وجود بررسی خروجی عملکرد این شوراها نشان می دهد با وجود عمر بیش از یک دهه از آغاز به کار این تشکل صنفی، علمی و سیاسی شوراهای دانش آموزی کمترین تاثیر را در تصمیم گیری های مربوط به امور دانش آموزان به خصوص در حوزه آموزشی و پرورشی داشته اند.

  بی توجهی به قابلیت و توانمندی شوراهای دانش آموزی در مهارت آموزی، تربیت نسل آینده، تمرین کار گروهی و تقویت حس مسئولیت پذیری و نقش پذیری در اجتماع موجب شده مدارس کمترین بهره آموزشی را از شوراهای دانش آموزی خود ببرند و به مانند برگزاری برنامه در مناسبتهای مختلف به صورت سالانه شور انتخابات شورای دانش آموزی را در روز برگزاری آن خلاصه کنند.

  نقش شوراهای دانش آموزی جدی تلقی نمی شود

  عضو شورای دانش آموزی مدرسه شهید بهشتی اردبیل در این خصوص تاکید می کند که با وجود برگزاری جلسات منظم و پیاده سازی بحثهای نظری ماهیت شورای دانش آموزی جدی گرفته نمی شود.

  علی دانشیان اضافه کرد: مدارس به جای دادن نقش جدی در مرحله اجرایی و عملیاتی شوراهای دانش آموزی را در حد اسم محدود کرده اند بطوریکه عملکرد این شوراها به پر کردن آلبوم عکس و طومار عملکرد برای معاونتهای پرورشی تبدیل شده است.

  وی با بیان اینکه دانش آموزان به خصوص دانش آموزان نخبه برای ممارست در تصمیم گیری های جمعی برای آینده خود لازم است با استفاده از شوراهای دانش آموزی آموزش ببینند، ادامه داد: در صورتی که شوراها نقش صوری خود را کمتر کرده و بیشتر در تصمیم گیری ها مداخله کنند به رسالت اصلی خود نزدیک تر خواهند شد.

  این دانش آموز همچنین با گلایه از عدم تعامل مسئولان با شوراهای دانش آموزی تصریح کرد: بارها درخواست دیدار مسئولان آموزش و پرورش استان را داده ایم تا در مورد ایده ها و مشکلات شورا صحبت و همفکری کنیم اما تنها فرصت دیدار مسئولان در مراسمات است و این موضوع موجب شده بین شوراها و مسئولان عملا تعاملی وجود نداشته باشد.

  رشد پرورشی مدارس وظیفه شورای دانش آموزی است

  این اظهارات در حالی بیان می شود که در شرح وظایف شوراهای دانش آموزی نه تنها برگزاری جلسات متعدد به منظور همفکری در خصوص مسائل مدرسه بلکه اداره امور پرورشی مدارس به عهده  شورای دانش آموزان قرار داده شده است تا با اعلام عقیده جمعی خود به معاونتهای پرورشی مهمترین نیازهای آموزشی و پرورشی خود را در مدرسه تامین کنند.

  بهره وری از شیوه نامه های پرورشی و آموزشی و مراقبت بر همسویی فعالیت های شورای دانش آموزی و کمیته های آن با مفاد آیین نامه اجرایی مدارس، بررسی پیرامون چگونگی مشارکت دانش آموزان در فعالیت های آموزشی و پرورشی و اجرایی مدرسه و ارائه پیشنهاد به مدیر مدرسه، همکاری در برنامه ریزی و اجرای مناسبت های مذهبی و انقلابی در مدرسه، اداره نشریه های دانش آموزی و همکاری در اداره امور کتابخانه مدرسه از جمله وظایفی است که برای شوراهای دانش آموزی در نظر گرفته شده است.

  همچنین شوراها می توانند در ارتقاء مهارت فرهنگی، هنری، علمی و ورزشی دانش آموزان و برگزاری مسابقات مربوطه، برگزاری نماز جماعت و اداره نمازخانه مدرسه، تشکیل و اداره تعاونی آموزشگاهی، شرکت موردی در جلسات شورای مدرسه و انجمن اولیا و مربیان، دعوت از دانش آموزان برای همکاری با شورا در پیشبرد فعالیت های پرورشی و آموزشی  و تقویت هویت دینی و انقلابی و ملی دانش آموزان با معاون پرورشی و تربیت بدنی مدارس خود همکاری کنند.

  تمرین زندگی اجتماعی با نقش صوری!

  مدیر کل آموزش و پرورش استان اردبیل در اظهارات اخیر خود در انتخابات 15 امین دور شوراهای دانش آموزی استان شوراهای دانش آموزی را فرصتی برای تمرین زندگی اجتماعی خواند و تصریح کرد: مهمترین نقش شوراهای دانش آموزی آماده سازی دانش آموزان در ورود به اجتماع و مشارکت در فعالیتهای اجتماعی است.

  احمد محمود زاده در عین حال با بیان اینکه در سالهای اخیر عملکرد شوراهای دانش آموزی استان با رشد چشمگیری مواجه بوده است، تاکید کرد: برای آماده سازی دانش آموزان در زندگی اجتماعی اولین قدم مشارکت در فعالیتهای جمعی است که شوراها نقش ارزنده ای در آن بازی می کنند.

  وی هر دو نهاد خانواده و آموزش و پرورش را در آموزش مهارت های زندگی اجتماعی برای دانش آموزان برجسته دانست و ادامه داد: نهادهای آموزشی با بسترسازی باید فرصتهای موجود آموزشهای تربیتی و علمی را برای نوجوانان و جوانان فراهم کنند تا هر کس به فراخور استعدادهای خود مراحل رشد و ترقی را طی کند.

  اما اظهارات این مسئول در حالی است که به عقیده دانش آموزان تمرین برای زندگی اجتماعی در حالی که شوراهای دانش آموزی عملا قدرت اجرایی و تصمیم گیری ندارند، ممکن نیست.

  انتشار روزنامه دیواری؛ عملکرد شوراهای دانش آموزی

  یکی از دانش آموزان در این خصوص به خبرنگار مهر گفت: علت اینکه شوراها نمی توانند مطابق با اهداف خود عمل کنند به دلیل بی اطلاعی معاونتهای پرورشی و مدیران مدرسه از وظایف شوراهای دانش آموزی است.

  فاطمه بدری با انتقاد از نحوه تعامل معاونتهای پرورشی با شوراها اضافه کرد: معاونت پرورشی می تواند به عنوان بهترین راه بر شورای دانش آموزی عمل کرده در فهم درست وظایف شورا اعضای آن را یاری کند.

  وی متذکر شد: اما در عمل دیده می شود که معاونت پرورشی وظیفه شورای دانش آموزی را در حد ساختن کاغذ دیواری و خواندن سرود تقلیل می دهد.

  سرنوشت مبهم مجالس دانش آموزی

  علاوه بر شوراهای دانش آموزی مجلس دانش آموزی نیز با 150 نماینده یک نهاد صنفی است که از سال 1380 و براساس آیین نامه مصوب شورای عالی آموزش و پرورش شکـل گـرفته است.

  این مجلس هر دو سال یک بار از میـان دانـش آموزان سراسر کشور و در پی برگزاری انتخابات سراسری سه مرحله ای که به ترتیب در سطح مدارس، مناطق آموزش و پرورش و استانها برگزار می گردد و نمایندگان (145 نماینده عادی، چهار نماینده دانش آمـوزان اقلیت مذهبی و یک نماینده استثنایی) در هـر دوره که دو سال به طـول مـی انجامد امکان طرح نظرات خود را در قالب چهار نشست ملّی که در فواصل شش ماهه برگزار می گردد را دارد.

  فاطمه بدری همچنین با بیان اینکه ایده های مشارکت دانش آموزان در شهرداری ها، مجلس و سایر دستگاههای اجرایی به سرنوشت  مشابه شورای دانش آموزی دچار شده تاکید کرد: با وجود اینکه ایده های همیاری و همکاری دانش آموزان می تواند مهارت آنها را در زمینه های مختلف افزایش دهد اما در عمل نقش دانش آموزان کمرنگ بوده و در مرحله اجرا نادیده گرفته می شود.

  همیاری دانش آموزان در مدرسه، دستگاههای اجرایی و مجلس فرصتی برای تربیت نسلی است که روزی در مسند هر یک از این دستگاهها سرنوشت اجرایی کشور را به دوش خواهد کشید با این وجود فاصله آرمانی ایده تا عمل مو جب شده دانش آموزان با حضور در شوراهای مختلف نه تنها بهره ای از مشارکت نبرند بلکه بی وقفه از ماهیت نقش خود علامت سوالی در ذهنشان نقش ببندد.
  ........................
  گزارش: ونوس بهنود

  منبع مطلب : www.mehrnews.com

  مدیر محترم سایت www.mehrnews.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  شورای دانش آموزی

  شورای دانش آموزی

  در راستای برگزاری انتخابات شورای دانش آموزی، از میان دانش آموزان علاقه‌مند هرپایه تعدادی برای انتخابات نامزد شده و با تبلیغ در محیط مدرسه در مورد دیدگاه‌ها، نظرات و برنامه‌های خود برای همکلاسی‌هایشان صحبت می‌کنند.

  ترکیب اعضای شورای دانش آموزی در مدارس شش پایه ابتدایی بر اساس تعداد دانش آموزان پایه سوم تا ششم خواهد بود. همچنین دانش آموزان پایه‌های سوم و بالاتر می‌توانند علاوه بر نامزد شدن برای عضویت در شورای دانش آموزی، در رأی‌گیری نیز شرکت کنند.

  انتخاب اعضای شورای دانش آموزی

  بر همین اساس در مدارس ابتدایی دارای ۱۰۰ دانش آموز، ۵ نفر عضو اصلی و ۲ نفر عضو علی‌البدل انتخاب می‌شوند. به همین ترتیب، از ۱۰۱ نفر دانش آموز تا ۱۵۰ نفر، ۷ نفر عضو اصلی و ۲ نفر علی‌البدل عضو شورا خواهند بود. برای تعداد دانش آموزان بالای ۱۵۱ نفر، ۹ نفر عضو اصلی و ۲ نفر عضو علی‌البدل در نظر گرفته شده است.

  به علاوه، ترکیب اعضای شورای دانش آموزی در دوره‌های متوسطه اول و دوم نیز بر حسب تعداد کل دانش آموزان آن واحد دانش آموزشی در نظر گرفته می‌شود. به عنوان مثال، در مدارس کمتر از ۲۵۰ نفر دانش آموز، ۵ نفر عضو اصلی شورا انتخاب شده و ۲ نفر به عنوان اعضای علی‌البدل انتخاب می‌شوند.

  برای مدارسی که تعداد دانش آموزان آن‌ها بین ۲۵۰ تا ۳۵۰ نفر است، ۷ نفر عضو اصلی و ۲ نفر علی‌البدل در نظر گرفته می‌شود. همچنین مدارسی که بالای ۳۵۰ نفر دانش آموز دارند، ۹ نفر عضو اصلی و ۲ نفر عضو علی‌البدل انتخاب می‌شوند.

  منبع مطلب : rayad.org

  مدیر محترم سایت rayad.org لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  مرورگر شما از این ویدیو پشتیبانی نمیکنید.

  شورای دانش آموزی  بازوی مشورتی مدارس است

  شورای دانش آموزی  بازوی مشورتی مدارس است

  به گزارش گروه جامعه خبرگزاری ایمنا، دانش آموزان برخوردار از از توانایی های بالقوه ای هستند، تعامل و مشارکت پذیری دانش آموزان و استفاده از توانایی هایشان با حضور در شورای دانش آموزی میسر می شود، در واقع  این شورای  بستر های لازم را برای ورود دانش آموزان به اجتماع و مشارکت در فعالیت های اجتماعی فراهم می کنند. شورای های که فضای تمرین مشارکت و مسؤولیت پذیری، تقویت خودباوری و اعتماد به نفس و حضور بیشتر در فعالیت های گروهی را سبب می شوند.  

  انتخابات شورای دانش آموزی نماد توسعه فعالیت های آموزش و پرورش است. این شورا فرصتی مناسب برای مشارکت عملی دانش آموزان در توسعه و تقویت فعالیت های آموزشی، تربیتی، فرهنگی و هنری در مدارس  را فراهم می کند.

  شوراهای دانش آموزی با هدف تقویت مشارکت جمعی و آماده سازی دانش آموزان برای کار گروهی قریب به ۱۵ سال است که به صورت پیوسته برگزار می شود.   دانش آموزان سراسر کشور با حضور در انتخابات  شورا  مسولیت پذیری و فعالیت گروهی را تمرین می کنند.

  مرتضی شکری، رییس اداره فرهنگی هنری، اردوها و فضاهای پرروشی اداره کل آموزش و پرورش استان اصفهان به سوالات ایمنا درباره  فعالیت شوراهای دانش آموزی پاسخ داد.

  شکل گیری شوراه های دانش آموزی از چه زمانی بوده و شوراهای دانش آموزی به چه منظوری در مدارس تشکیل می شوند؟

  شورای دانش آموزی برای اولین بار در سال ۱۳۷۷ به عنوان  یکی از ارکان مدرسه مورد توجه برنامه ریزان و سیاستگذاران آموزش و پرورش قرار گرفت و پس از یک دوره آزمایشی در سال ۱۳۷۹  در سراسر  مدارس بر گزار شد.

  به استناد ماده ۱۸ آئین نامه اجرایی مدارس، مصوب ششصد و پنجاه و دومین جلسه شورای عالی آموزش و پرورش و با هدف فراهم نمودن زمینه مناسب حضور فعال و با نشاط دانش آموزان در فعالیت های آموزشی و پرورشی، شورای دانش آموزی در تمامی مدارس کشور تشکیل می شود. شوراهای دانش آموزی در واقع یکی از ارکان مدرسه به حساب می آیند و تمرینی از دموکراسی و حضور اجتماعی و کارهای جمعی است.

  انتخاب شوراهای دانش آموزی بیشتر بر چه مبنایی است؟

  شورای دانش آموزی کمک کننده به مدیر مدرسه در رفع مشکلات است. انتقال مشکلات مدرسه و دانش آموزان به مدیر واحد آموزشی و پیشنهاد برای رفع مشکلات از عملکردهای شورای دانش آموزی است.

  درحقیت شورای دانش آموزی رکنی از ارکان مدرسه و نهادی صنفی که اعضای آن طی انتخابات آزاد و به منظور زمینه سازی رشد مهارت های فردی، اجتماعی و توسعه مشارکت دانش آموزان در امور آموزشی و پرورشی و تعامل بین مدرسه ودانش آموزان انتخاب می شوند.

   شوراهای دانش آموزی چه وظایفی در مدارس به عهده دارند؟

  از وظایف و  اهداف شورای دانش آموزی میتوان به تحکیم و تعمیق باورهای دینی، آموزه های سیاسی و اجتماعی در بین دانش آموزان، تکریم عملی شخصیت فراگیران، تقویت روحیه خودباوری، اعتماد به نفس، احترام متقابل، کسب مهارت های اجتماعی اشاره کرد. همچنین توسعه و بهبود نظام تصمیم سازی و تصمیم گیری از طریق مشارکت دانش آموزان، توسعه فعالیت های گروهی، تبادل تجربیات، تفاهم و همدلی بیشتر در مدرسه و نشاط و شادابی در نسل پویای نوجوان و جوان  از وظایف شورای دانش آموزی در مدارس است.

  علاوه بر این تمرین مشارکت اجتماعی از اهداف تشکیل شورای دانش آموزی در مدارس است و استفاده از توانمندی های دانش آموزان، ایجاد و تقویت روحیه مشارکت پذیری را می توان از دیگر اهداف تشکیل این شوراها در مدارس نام برد.

  در واقع شوراها می توانند درارتقاء مهارت فرهنگی، هنری، علمی و ورزشی دانش آموزان و برگزاری مسابقات مربوطه، برگزاری نماز جماعت و اداره نمازخانه مدرسه، تشکیل و اداره تعاونی آموزشگاهی، شرکت موردی درجلسات شورای مدرسه و انجمن اولیا و مربیان، دعوت از دانش آموزان برای همکاری با شورا در پیشبرد فعالیت های پرورشی و آموزشی  و تقویت هویت دینی و ملی دانش آموزان با معاون پرورشی و تربیت بدنی مدارس خود همکاری کنند.

   انتخاب شورای دانش آموزی در چه مقطعی برگزار می شود؟

  انتخابات شورای دانش آموزی همه ساله در هفته اول آبان ماه  در تمامی مدارس ابتدایی از پایه سوم به بالا، متوسطه اول و دوم اعم از مدارس شهری، روستایی، استثنایی دخترانه و پسرانه دولتی و  غیر دولتی به صورت همزمان برگزار  می شود.

  ترکیب منتخبین شوراهای دانش آموزی متناسب با جمعیت دانش آموزان در مدارس بین ۵ تا ۱۱ نفر تشکیل و به عنوان بازوی مشورتی مدرسه به صورت رسمی،  همزمان با روز نوجوان و سالروز شهادت نوجوان بسیجی شهید فهمیده فعالیت رسمی خود را آغاز می کنند.

   اعضای شورای دانش آموزی چگونه می توانند هم به دانش آموزان و هم به مسئولین مدرسه کمک کنند؟

  اعضای شورای دانش آموزی می توانند با تقسیم وظایف و استفاده از خرد جمعی و توانایی و ظرفیت تمامی دانش آموزان مدرسه در قالب تشکیل انجمن های مختلف از جمله نمار، قرآن و عترت، تعاونی آموزشگاهی، علمی و آموزشی، فرهنگی و هنری، تربیت بدنی، بهداشت و سلامت، انتظار و مهدویت، صلح و دوستی، محیط زیست، مهارت های زندگی فعالیت کنند.

  در حقیقت شورای دانش آموزی یک دارایی نامشهود در مدرسه است که در صورت جدی گرفتن از جانب مسئولین مدارس می تواند با هم افزایی مثبت در بین دانش آموزان، کمک هایی بسیاری به مسولین مدرسه داشته باشد.

  دانش آموزانی که در مجلس هستند، چگونه گزینش می شوند و چه فعالیت هایی انجام می دهند؟

  مجلس دانش آموزی با مدیریت سازمان دانش آموز ی است که منتخبین شورا در یک پروسه زمانی دوساله انتخاب شده و به عنوان مشاورین مدیرکل  آموزش و پرورش استان منصوب و نقش مشورتی دارند. علوه بر این دانش آموزان مجلس در جلساتی منظم در قالب مجلس دانش آموزی برگزار می کنند و طرح و لوایح پیشنهادی خود را به مسئولین آموزش و پرورش ارئه می دهند. در واقع مجلس دانش آموزی یک نهاد صنفی و مشورتی و پل میان قشر دانش آموز و مدیران تصمیم گیرنده در دستگاه آموزش و پرورش کشور است.

  این دانش آموزان منتخب نشست هایی را سالیانه دارند و در این نشست ها مباحث مربوط به کلاس درس و محیط آموزش و پرورش را ایده پردازی می کنند و با انجام تحقیق به نقد مسائل می پردازند و پیشنهاداتی را اعلام می کنند.

   برنامه های آتی شورای دانش آموزی مدارس چیست؟

  زندگی با مسالمت در کنار یکدیگر و احترام به قانون از برنامه‌های ویژه دولت تدبیر و امید است و پایه گذاری این امر در مدرسه خواهد بود و شورای دانش آموزی می‌تواند در این مسیر حرکت کند.   امسال در ۵ هزار مدرسه سطح استان انتخابات شورای دانش آموزی در تمام مقاطع تحصیلی برگزار شد و ارزیابی از شوراهای دانش آموزی و معرفی شوراهای برتر و تشکیل کرسی های آزاد اندیشی و مجامع بحث و گفتگو از منتخبین شوراهای دانش آموزی بصورت قطبی در چند منطقه و ناحیه آموزش و پرورش استان  از برنامه های آینده اداره فرهنگی هنری، اردوها و فضاهای پرروشی اداره کل آموزش و پرورش استان اصفهان است.  

  منبع مطلب : www.imna.ir

  مدیر محترم سایت www.imna.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  نرجس کامرانزاده 17 روز قبل
  0

  من میخوام کارهایی که برای شورای دانش اموزی بکنیم باید چکار کنیم

  مهدی 2 سال قبل
  1

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید