توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  کدام امام با نقشه معاویه به شهادت رسید

  دسته بندی :
  1. اسک 98
  2. مطالب سایت
  17بازدید

  کدام امام با نقشه معاویه به شهادت رسید را از سایت اسک 98 دریافت کنید.

  نقش معاویه درشهادت امام حسن(ع)

  امام حسن مجتبی (ع) چگونه به شهادت رسیدند؟

  امام حسن مجتبی (ع) چگونه به شهادت رسیدند؟

  امام حسن مجتبی (ع) چگونه به شهادت رسیدند؟به گزارش خبرنگار حوزه قرآن و عترت گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان؛ 28 ماه صفر، سالروز شهادت پیامبر اسلام (ص) و امام حسن مجتبی (ع) است که این امام بزرگوار، در سال 49 هجری بر اثر سم، به شهادت رسیدند و در قبرستان بقیع مدینه به خاک سپرده شدند.

  درباره علت و چگونی شهادت ایشان، در منابع تاریخی 3 قول مطرح شده است که شهادت این امام، بر اثر سم از همه قوی‌تر است.

  دکترحسن ابراهیم از مورخان معاصر می نویسد: امام حسن (علیه السلام) چهل روز بعد از بازگشت از عراق به مدینه، با مرگ طبیعی از دنیا رفت. این قول نادرست است؛ زیرا بر اساس شواهد تاریخی، امام علیه السلام حداقل دو سال تمام بعد از بازگشت از عراق، در مدینه سکونت داشت.

  «شیخ کلینی» از دانشمندان بزرگ شیعی، از «ابوبکر حضرمی» نقل می‌کند: «جعده» دختر «اشعث‎بن قیس کندی»، امام حسن(ع) را با زهر مسموم کرد، و نیز یکی از کنیزان آن حضرت را زهر داد و مسموم کرد، زهر را برگردانید، ولی آن زهر در درون جان امام حسن مجتبی (ع) جای گرفت و مجروح کرد و آن حضرت بر اثر آن، شهید شد.»؛

  شیخ مفید نیز در این باره گفته است: معاویه فردی را نزد جعده، دختر اشعث بن قیس فرستاد که من تو را به همسری پسرم یزید درخواهم آورد؛ به شرط آن که تو حسن را زهر دهی و صد هزار درهم نیز برای او فرستاد و آن زن این کار را انجام داد و به امام حسن (ع) زهر داد. معاویه، پول را به او داد؛ ولی او را به همسری یزید در نیاورد و او پس از رحلت امام (ع) با مردی از خاندان طلحه ازدواج کرد و فرزندانی برای او آورد و هر‌گاه میان آن فرزندان و سایر قبایل قریش سخنی و گفت وگویی پیش می‌آمد، قریش آنان را سرزنش کرده، می گفتند: ای پسران آن زنی که به شوهرش زهر می‌خوراند!»

  امام حسن مجتبی (ع) چگونه به شهادت رسیدند؟

  امام حسن (ع) درباره چگونگی شهادت خود اینگونه می‌فرمایند: «من به وسیله زهر، شهید می‌شوم همان طور که پیغمبر خدا (صلی الله علیه وآله) شهید شد.» گفتند: «چه کسی تو را مسموم می‌نماید؟»، فرمود: «جعده، دختر اشعث بن قیس؛ زیرا معاویه وی را تحریک می‌کند و این دستور را به او می‌دهد.» گفتند: «پس جعده را از خانه ات خارج و از خودت دور کن!» فرمود: «چگونه او را خارج کنم؛ در صورتی که هنوز عملی انجام نداده است، اگر من وی را خارج کنم، باز هم مرا می کشد! و علاوه بر این نزد مردم عذری خواهد داشت».

  درباره چگونگی تدفین امام حسن مجتبی (ع) بیان شده: هنگامیرکه امام حسن (ع) به شهادت رسید، امام حسین(ع) او را غسل داد و کفن کرد و جنازه او را درون تابوت گذاشت و به محلی که رسول خدا(ص) در آنجا بر جنازه‌ها نماز می‌خواند، حرکت داد، و بر جنازه نماز خواند. اما این اقدام‌ها همراه با فشارهای افراد منسوب به بنی‌امیه بود، به نحوی که آنها اجازه ندادند تا امام حسن(ع) در خانه حضرت رسول(ص) دفن شود و جسم پاک او را در قبرستان بقیع به خاک سپردند. اما این کار نیز بدون حاشیه‌ها نبود و ایادی دنیاطلب معاویه، با شقاوت و بی‌رحمی اقدام به تیرباران جسد فرزند رسول خدا(ص) کردند.

  انتهای پیام/

  آیا امام حسن(ع) با زهر به شهادت رسیدند؟

  منبع مطلب : www.yjc.ir

  مدیر محترم سایت www.yjc.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  نقشه ‌های شومی که برای شهادت امام حسن (ع) کشیده شد از کجا سرچشمه گرفت؟ و چگونه به شهادت رسید؟ | سامانه اشتراک محتوای حرم مطهر رضوی

  نقشه ‌های شومی که برای شهادت امام حسن (ع) کشیده شد از کجا سرچشمه گرفت؟ و چگونه به شهادت رسید؟ | سامانه اشتراک محتوای حرم مطهر رضوی

  پس از انعقاد پیمان صلح؛ که معاویه کاملا بر اوضاع مسلط گردید نقشه تازه و خطرناکی کشید که جهان اسلام را با فاجعه بزرگی رو به رو ساخت، این نقشه عبارت بود از نامزدی یزید برای زمامداری مسلمانان پس از مرگ خود! پسر ابوسفیان تصمیم گرفت برای ولیعهدی یزید؛ از مسلمانان بیعت بگیرد تا پس از مرگ وی؛ بر مسند قدرت و حکومت تکیه بزند. اجرای این نقشه که خطرات بزرگی برای جهان اسلام دربرداشت، فوق ‌العاده دشوار می‌ نمود زیرا این کار از یکسو حکومت و خلافت بی ‌آلایش صدر اسلام را مبدل به حکومت اشراف موروثی می نمود و حکومت اسلامی را از محور اصلی خود بکلی منحرف می‌ساخت، و از سوی دیگر، از زمان پیامبر اسلام (ص) چنین چیزی سابقه نداشت، تا آن روز خلیفه عملا به یکی از دو را زیر تعیین می‌شد:
  1. تصریح پیامبر (ص) یا پیشوای قبلی بر وصایت و خلاف امام و پیشوای بعدی، چنان که شیعه از این راه پیروی نموده معتقد بودند که پیشوای مسلمانان باید از طرف پیامبر (ص) یا امام معصوم قبلی معین شود.
  2. از طریق شورای مسلمانان. معاویه که خود بدون رأی شورا، و بدون چنین نصی؛ خلافت را تصاحب کرده بود، می‌ خواست راه سومی را به نفع خاندان خود به وجود آورد و آن این که خلافت را به صورت یک امر موروثی درآورد و بعد از وی فرزندش یزید مقام خلافت را اشغال کند.
  معاویه به ایادی و کارگزاران خود زمینه را برای اجرای این نقشه آماده نموده و با تهدید با تطمیع راه را هموار کرد، ولی یک مانع بزرگ در راه اجرای این نقشه شوم به چشم می خورد و آن عبارت بود از وجود مقدس امام مجتبی (ع) بزرگترین شخصیت آن روز جهان اسلام. حضرت مجتبی (ع) از دو نظر مانع اجرای نقشه معاویه بود: نخست این که معاویه طبق مفاد صریح صلحنامه حق تعیین و انتخاب ولیعهد را نداشت بلکه پس ازمرگ وی خلافت به امام مجتبی(ع) و اگر آن حضرت در حال حیات نبود، به حسین بن علی (ع) منتقل می شد. دوم: شایستگی و عظمت و لیاقت آنحضرت برای تصدی خلافت و زمامداری جامعه اسلامی و توجه افکار عمومی نسبت به آنحضرت. زیرا هیچ فرد عاقلی هنگام موازنه شخصیت بزرگی همچون امام حسن (ع) با یزید بن معاویه؛ چهره منفور جامعه و فاقد همه گونه شایستگی و صلاحیت، وی را بر امام حسن (ع) ترجیح نمی‌داد. در این جا معاویه به حیله ناجوانمردانه قدیمی یعنی از میان برداشتن رقیب، به وسیله زهر، متوسل شد و امام مجتبی (ع) را به وسیله سم به شهادت رسانید و جنایت دیگری را بر جنایات خود افزود.... گر چه پس از شهادت امام حسن (ع) گرفتن بیعت برای ولیعهدی یزید به آسانی عملی نشد و معاویه در این راه با مشکلاتی رو به رو گردید اما در هر حال شهادت آن حضرت، تا حد زیادی معاویه را به هدف پلیدش نزدیک ساخت.
  خلاصه جریان از این قرار است که معاویه، ((جعده)) همسر امام مجتبی (ع) را که دختر ((اشعث بن قیس کندی)) و وابسته به یکی از خاندان ‌های ضد علوی بود، تحریک نمود و صد هزار درهم پول برای او فرستاد و پیغام داد که اگر به حسن بن علی (ع) زهرخورانده او را به قتل برساند، وی را به همسری فرزندش یزید درمی‌ آورد.
  «جعده» گول وعده‌ های معاویه را خورد و دست به این جنایت پلید، آلود و همسر گرامی و مهربان خود را مسموم نمود. امام مجتبی (ع) پس از مدتی بیماری سرانجام در اثر مسمومیت شدید به شهادت رسید، هنگامی که خبر شهادت حضرت در شام به معاویه رسید، فوق ‌العاده خوشحال شد و اظهار شادمانی کرد.
  این قضیه را با اندکی اختلاف دانشمندان و مورخان زیر در کتب و تألیفات خود آورده‌اند: محمد بن جریر طبری ؛ مسعودی ؛ ابوالفرج اصفهانی، شیخ مفید ابوعلی فضل بن حسن طبرسی، ابن‌عبدالبر ؛ ابن‌شهر آشوب ، ابن‌صباغ مالکی؛ ابن‌جوزی، شبلنجی، سیوطی؛ علی بن عیسی اربلی؛ و گروهی دیگر از دانشمندان معروف.
  دانشمند معروف جهان تسنن «شیخ محمد صبان» می نویسد: عده زیادی از دانشمندان گذشته و حال عقیده دارند که امام حسن (ع) به وسیله زهر مسموم و شهید گشت.

  #امام_حسن_مجتبی #شهادت

  علی کفشگر فرزقی
  منبع:
  پیشوایان اسلام :زندگی امام حسن (ع) پرچمدار صلح و آزادی،مهدی پیشوایی، ص 45

  منبع مطلب : haram.razavi.ir

  مدیر محترم سایت haram.razavi.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 1 ماه قبل
  0

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید