توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  کشیدن دندان عقل در بارداری

  دسته بندی :
  1. اسک 98
  2. مطالب سایت
  3بازدید

  کشیدن دندان عقل در بارداری را از سایت اسک 98 دریافت کنید.

  آیا کشیدن دنداد در دوران بارداری مضر است؟

  آیا کشیدن دنداد در دوران بارداری مضر است؟

  کشیدن دندان در بارداری

  کشیدن دندان در دوران بارداری نیاز به توجه خاص پزشک دارد

   تغییرات هورمونی که در بدن هر زن بارداری رخ می دهد، باعث می شود که لثه های او حساس شود. در نتیجه، لثه ها متورم و ملتهب شده و در برخی موارد هم دچار خونریزی خواهد شد. همچنین، برخی از مادران در حال انتظار ممکن است با مشکلات پریودنتال (به دلیل تجمع پلاک در اطراف دندان های خود) روبرو شوند.

   
  اغلب، بروز مشکلات لثه در دوران بارداری زنان، دندان عقل این افراد را هم تحت تاثیر خود قرار می دهد، به طوری-که درد لثه های زنان در دوران بارداری غیر قابل کنترل می شود. به همین دلیل، زنان باردار نیاز پیدا می کنند تا در این دوران، مشکلات دندانی خود را به سرعت درمان نمایند.

   علائمی که نشان می دهد کشیدن دندان در دوران بارداری ضروری است:
  آیا به عنوان یک زن حامله می دانید که چه زمانی باید دندان خود را بکشید؟ در ادامه این مقاله، برخی از علائمی که به زنان حامله کمک خواهد تا مطمئن شوند که باید دندان فاسد خود را بکشند و یا نه، بیان شده است. مهم ترین این موارد عبارتند از:

  * بروز درد حاد در لثه و دندان های مادر باردار
  *  متورم شدن لثه های زن حامله
  *  پوسیده شدن شدید دندان های مادر و آلوده شدن دهان او
  *  خونریزی از لثه ها
  *  به وجود آمدن مشکل در خوردن راحت مواد غذایی
  *  دشوار شدن صحبت برای مادر باردار

  چه زمان هایی لازم است دندان در دوران بارداری کشیده شود؟
  از آن جایی که کشیدن دندان در دوران بارداری نیاز به توجه خاص پزشک، به منظور جلوگیری از بروز هر گونه آسیب به جنین داخل رحم او دارد، بنابراین بیشتر دندانپزشکان از کشیدن دندان در دوران بارداری زنان خودداری می کنند. با این حال، اگر دندان زنی در دوران بارداری او به شدت پوسیده شود، طوری که غیر قابل درمان بوده و عفونت آن در حال گسترش یافتن باشد، دندانپزشک کشیدن دندان را برای او توصیه خواهد کرد.

  1. کشیدن دندان پوسیده در سه ماهه اول دوران بارداری:
  از آن جایی که در طول سه ماهه اول دوران بارداری اندام های جنین در حال تشکیل شدن هستند، در نتیجه، کشیدن دندان مادر باردار می تواند سبب بروز ناهنجاری در اندام های آسیب پذیر جنین شود. بنابراین، اگر مادر حامله ای در سه ماهه اول از دوران بارداری خود دچار پوسیدگی دندان شود، باید تنش ایجاد شده را تا پایان این دوره تحمل کند. به همین دلیل است که جراحان دندانپزشک در اغلب موارد، کشیدن دندان مادران باردار را در سه ماهه اول از دوران بارداری به تعویق می اندازند.

  2. کشیدن دندان پوسیده مادران در سه ماهه دوم از دوران بارداری:
  به دلیل این که در طول سه ماهه دوم از دوران بارداری، جنین تنها در حال رشد است، بنابراین دندانپزشک در این دوره کشیدن دندان های پوسیده مادر را امن دانسته و اقدام به کشیدن دندان و انجام دیگر اقدامات لازم دندانپزشکی خواهد کرد.

  3. کشیدن دندان پوسیده زنان در سه ماهه سوم دوران بارداری:
  به دلیل این که زنان حامله در سه ماهه سوم از دوران بارداری خود با مشکل نشستن در صندلی دندانپزشکی برای ساعات طولانی روبرو هستند و امکان خونریزی کردن لثه در حین کشیدن دندان نیز در این دوره زیاد است، بنابراین، می توان ادعا کرد که کشیدن دندان پوسیده زنان در سه ماهه سوم از دوران بارداری مضرات زیادی بر روی جنین داخل رحم او خواهد داشت. به عنوان یک مادر جوان و بی تجربه به خاطر داشته باشید که دکتر معالج شما باید انجام عملیات کشیدن دندان و سایر اقدامات دندانپزشکی را تا پایان سه ماهه آخر از دوران بارداری به تعویق اندازد.

   کشیدن دندان در بارداری

  در سه ماهه دوم بارداری چون فقط جنین در حال رشد است کشیدن دندان اشکالی ندارد

   
  روش درمان دندان های پوسیده در دوران بارداری:
  معمولا، همه دندانپزشکان مراقبت های ویژه ای را در هنگام درمان و یا کشیدن دندان پوسیده زنان در طی دوران بارداری انجام داده و داروهایی را برای بیمار خود تجویز می کنند که برای مادر و جنین داخل رحم او بی خطر باشد. در ادامه این مقاله، داروهایی که برای مادران باردار و جنین داخل رحم آن ها امن هستند، معرفی شده اند. این داروها عبارتند از:

  1. پاراستامول مسکن دندان درد در دوران بارداری:
  داروی پاراستامول به عنوان یک مسکن عمل کرده و باعث تسکین یافتن درد ناشی از کشیدن دندان در زنان باردار خواهد شد. مصرف این دارو در طی کل دوران بارداری برای مادر باردار و جنین داخل رحم او بی خطر است.

  2. آرام کردن دندان درد در دوران بارداری با ایبوپروفن:
  از آن جایی که مصرف داروی ایبوپروفن تا پایان هفته 32 از دوران بارداری برای سلامتی مادران و جنین داخل رحم او امن می باشد، بنابراین اگر شما هم به عنوان زن باردار درد شدید ناشی از کشیدن دندان را تجربه کنید، دندانپزشک ممکن است داروهای آرام بخشی مانند کدئین را برای شما تجویز کند.

  3. آنتی بیوتیکی ها برای جلوگیری از عفونت دندان در دوران بارداری:
  در برخی موارد دندانپزشک ممکن است داروهای آنتی بیوتیکی امن را برای جلوگیری از گسترش عفونت به سایر قسمت های بدن مادر باردار تجویز کند. داروهای امن برای از بین بردن عفونت در دوران بارداری عبارتند از: سفالوسپورین و پنی سیلین.

  4. داروهای بی حسی:
  در زمان کشیدن دندان زنان حامله، همه دندانپزشکان ترجیح می دهند که از داروی لیدوکائین به عنوان یک داروی بی حسی، در مقدار بسیار کمی استفاده کنند، چون از ایمنی مصرف این دارو در مورد سلامت جنین داخل رحم مادر اطمینان کامل دارند.

  انجام اقدامات درمانی درست در حال کشیدن دندان در دوران بارداری می تواند از گسترش عفونت به سایر قسمت های بدن زنان باردار جلوگیری کرده و راحتی و ایمنی مادر و جنین داخل رحم او را تضمین کند.

  منبع: وب‌سایت مامانم

  منبع مطلب : www.beytoote.com

  مدیر محترم سایت www.beytoote.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  کشیدن دندان عقل در دوران بارداری

  بررسی دندان‌ها قبل از بارداری و در حین بارداری بسیار اهمیت دارد و برای سلامت دندان‌هایتان ضروری است. درصورتی‌که قبل از بارداری دندان‌هایتان بررسی شود؛ پزشک می‌تواند سلامت آن‌ها را تأیید کرده و درمان‌های لازم را انجام دهد. علاوه بر این می‌توانید در مورد مراقبت‌های دندانی در حین بارداری از او کمک بگیرید. حال اگر قبل از بارداری این اقدامات را انجام ندادید؛ نگران نباشید. از این به بعد و در طول دوره بارداری سعی کنید به بهداشت دندان‌ها اهمیت بیشتری دهید تا در این ۹ ماه، سلامت دندان‌ها و درنهایت سلامت شما و فرزندانتان به خطر نیفتد.

  در این مطلب می‌خواهیم در مورد درد دندان در بارداری حرف بزنیم. یکی از دندان‌هایی که ممکن است آن را در سنین پایین از دست بدهیم و دچار درد نگهانی شود؛ دندان عقل است. به‌طورمعمول چهار دندان عقلانی وجود دارد که هر یک از آن‌ها در گوشه‌های پایین‌تر از لثه‌های بالا و پایین قرارگرفته‌اند و ممکن است به‌صورت نهفته و یا دارای زوایای نامنظمی باشند. این دندان قابل‌ترمیم نیست و به‌محض بروز درد و خرابی بهتر است کشیده شود. دندان عقل در بارداری نیز می‌تواند تحت تأثیر قرار بگیرد و باعث ناراحتی شود.

  درصورتی‌که در دوران بارداری کربوهیدرات و قند زیادی مصرف کنید ممکن است دچار ناراحتی‌های دندانی شوید. افرادی که به ویار بارداری مبتلا هستند؛ دچار استفراغ می‌شوند و میزان اسید دهانشان بیشتر شده و می‌تواند مینای دندان‌شان را تحت تأثیر بگذارد و دندان‌شان زودتر خراب شود. در دوره بارداری تغییرات هورمونی زیادی در بدن اتاق می‌افتد. این تغییرات هورمونی می‌توانند شرایط خاصی در بدن به وجود آورند مثلاً در هنگام خارج کردن دندان عقل در دوران بارداری ممکن است حساسیت زیادتری ایجاد شده و خونریزی از لثه بیشتر از معمول باشد که کارشناسان دلیل این خونریزی را وجود پلاک‌های بیشتر بر روی لثه زن باردار می‌دانند.

  حال ممکن است این سؤالات ذهن شما را درگیر کند؛ اگر در حین بارداری دندان عقل تحریک شد آیا می‌توانیم آن را از دهان خارج کنیم؟ در واقع آیا کشیدن دندان عقل در دوران بارداری مجاز است؟ با درد دندان عقل در دوران بارداری چه کنیم؟ آیا راهکارهایی برای کاهش درد دندان عقل، در دروان بارداری وجود دارد؟ با ما همراه باشید تا به جواب این سؤال‌ها برسیم.

  مادرانی که در دوران بارداری احتیاط کرده و هیچ کار خارج از عرفی را بدون نظر پزشک انجام نمی‌دهند؛ بسیار قابل‌تقدیر هستند یکی از این موارد دندان‌درد است.

  امروزه به دلیل پیشرفت‌های فراوانی که در حوزه دندان‌پزشکی صورت گرفته است؛ کشیدن دندان عقل یک امر ساده و کاملاً امن است. اما اگر در دروان بارداری دچار درد و التهاب در دندان عقل شده‌اید؛ به‌طوری‌که نمی‌توانید این درد را تحمل کنید بهتر است به دندان‌پزشک مراجعه نمایید. پزشک در مورد سوابق دارویی، ماه حاملگی و داروهایی که مصرف می‌کنید از شما سؤال می‌پرسد و با پزشک زنان مشورت خواهد کرد. درصورتی‌که بارداری شما در معرض خطر بالا باشد و شرایط پزشکی خاصی داشته باشید استفاده از برخی روش‌های درمانی را به تعویق خواهد انداخت. اما در صورت شرایط نرمال بدنی و حاملگی امن پزشک با استفاده از بی‌حسی موضعی و داروهای که تأثیر بسیار کمی روی بارداری دارند؛ می‌تواند این دندان را خارج کنند. مثلاً داروهایی مانند پنی‌سیلین و آموکسی سیلین در بارداری عوارض کمتری دارد، اما شما باید از مصرف داروهایی مانند تتراسیکلین خودداری کنید. به هر حال نوع دارو را پزشک تعیین می‌کند و بهتر است به‌صورت خودسر هیچ داروی شیمیایی مصرف نکنید.

  درصورتی‌که درد دندان عقل قابل‌تحمل است بهتر است تا سه ماه دوم بارداری صبر کنید و درمان‌های دندان‌پزشکی خود را در این دوره انجام دهید. البته تحمل درد و عدم درمان نیز ممکن است بسیار خطرناک باشد. در برخی موارد دندان عفونی می شود و ممکن است این عفونت از طریق خون به جنین منتقل شود و برای او خطراتی ایجاد کند. عفونت می‌تواند خطر ابتلا به زایمان زودرس و سایر عوارض حاملگی را افزایش دهد. بنابراین بهتر است به پزشک مراجعه کرده و با نظر او درمان درست را در زمان درست انجام دهید.

  همان‌طور که اشاره شد امن‌ترین زمان برای کشیدن دندان عقل در دوران بارداری، سه‌ماهه دوم است. یعنی زمانی که شما بین ۴ تا ۶ ماه هستید. در طی سه‌ماهه اول کودک در حال رشد و توسعۀ اندام‌های اصلی خود می‌باشد و حالت تهوع در مادر نیز بیشتر است. درنتیجه استفاده از داروهای بی‌حسی و اشعه‌ی مضر می‌تواند بر روند این رشد مهم و اساسی تأثیر منفی بگذارد و همچنین حالت تهوع مادر تحریک شود. در سه ماه سوم به دلیل رشد کودک برای مادر بسیار سخت است که مدت طولانی بر روی صندلی نشسته و فرایند درمان را تحمل کند. بنابراین بهترین زمان در سه ماه دوم بارداری می‌باشد.

  درنهایت این پزشک است که با توجه به شرایط دندان عقل، عفونی بودن آن، ماه بارداری و شرایط بارداری بی‌خطر و سایر موارد تصمیم می‌گیرد که این عمل را در چه زمانی انجام دهد. در برخی موارد پزشک با تجویز نوعی از دستورالعمل‌ها از بیمار می‌خواهد تا تورم و عفونت را کاهش داده و بعد از چند هفته دیگر برای کشیدن دندان مراجعه کند. مثلاً نوشیدن آب زیاد می‌تواند این تورم و درد را کاهش دهد. در صورت عفونت ممکن است آنتی‌بیوتیک تجویز شود که در بیشتر موارد این درد با استامینوفن کنترل می‌شود.

  مطالعات نشان داده است که بی‌حسی‌های موضعی مانند لیدوکایین برای مادران باردار خطر کمتری دارد. البته باید دوز کمتری استفاده شود؛ اما مطمئن باشید مقدار آن به قدری است که شما در حین کشیدن دندان عقل دردی را حس نمی‌کنید. مطالعه که در ماه آگوست ۲۰۱۵ درنشریه انجمن دندانپزشکی آمریکا انجام شد نشان داد که داروهای بی‌حسی موضعی بی‌خطر هستند. در این مطالعه یک گروه از زنان باردار از روش‌هایی بی‌حسی موضعی مانند لیدوکائین استفاده می‌کردند و گروهی دیگر این کار را انجام نمی‌دادند. این مطالعه نشان داد که این روش‌ها در دوران بارداری بسیار ایمن هستند، زیرا هیچ‌گونه تفاوت در میزان سقط‌جنین، نقایص مادرزادی، نارضایتی یا وزن کم نوزاد در بین این دو گروه وجود نداشت. بنابراین بهتر است ترس و استرس را کنار بگذارید؛ زیرا این دلهره می‌تواند به مراتب خطر بیشتری برای جنین به وجود آورد. داروهای تنفسی آرام‌بخش، تزریق داخل وریدی (IV) و بیهوشی عمومی برای زنان باردار به‌هیچ‌عنوان توصیه نمی‌شود. برای کاهش درد می‌توان از ایبوپروفن (داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی) و استامینوفن زیر نظر پزشک استفاده کرد. ایبوپروفن داروی ضد درد است که به کاهش التهاب کمک می‌کند.

  یکی دیگر از مسائلی که در هنگام خارج کردن دندان عقل با آن روبه‌رو هستیم عکس‌برداری از دندان با اشعه ایکس است. همان‌طور که می‌دانید این اشعه می‌تواند برای نوزاد خطرناک باشد. بنابراین تا حد توان سعی کنید در سه ماه دوم برای خارج کردن دندان عقل مراجعه نمایید تا میزان تأثیر منفی اشعه ایکس بر جنین به حداقل برسد. در هنگام عکس‌برداری نیز با در جریان گذاشتن پزشک از لباس‌های محافظ سربی و ضد اشعه مخصوص زنان باردار استفاده کنید که این لباس‌ها بر روی شکم قرار می‌گیرند و همچنین از طریق یک محافظ سربی بر روی گردن، از تابش اشعه ایکس به تیروئید نیز جلوگیری می‌شود.

  درصورتی‌که پزشک تشخیص داد عفونت دندان بسیار کم و ناچیز است و شما در دوره بارداری اولیه هستید؛ می‌توانید با استفاده از برخی مواد طبیعی این درد را کاهش دهید. درنهایت در زمان مورد تأیید پزشک که اصولاً در دوره ۴ تا ۶ ماهگی است برای کشیدن دندان عقل مراجعه کنید.

  کمپرس یخ می‌تواند التهاب دندان عقل را کاهش داده و اثر ضد درد داشته باشد. بهتر است کمپرس یخ  را به مدت ۱۵ دقیقه بر روی گونه (روی دندان عقل) قرار داده و ۱۵ دقیقه به آن استراحت دهید و این کار را تکرار نمایید.

  می‌توانید از محلول آب نمک برای از بین بردن باکتری‌ها و کاهش درد استفاده کنید. آب نمک دارای خصوصیات ضدعفونی‌کننده طبیعی است. مطالعه سال ۲۰۱۰ نشان داد که شستشوی دهان با آب نمک می‌تواند به کاهش باکتری و از بین بردن عفونت کمک کند. چند قاشق چای‌خوری نمک را در یک لیوان آب جوش بریزید و بعد از سرد شدن آن را چند دقیقه غرغره کنید. مراقب باشید که آب نمک را قورت ندهید.

  گل میخک به دلیل اثرات طبیعی به کاهش درد کمک کرده و به‌عنوان یک تسکین‌دهنده درد موضعی عمل می کند. برای این کار می‌توانید از گل میخک و یا روغن آن استفاده کنید. درصورتی‌که گل میخک دارید آن را بر روی دندان عقل قرار داده و فک را ببندید؛ اما آن را نجوید و یا قورت ندهید و بعد از کاهش درد آن را خارج کنید. درصورتی‌که روغن میخک دارید، چند قطره از آن را روی پنبه ریخته و بر روی دندان عقلتان بگذارید و صبر کنید تا دندان‌درد شما کم‌تر شود و سپس آن را خارج کنید.

  پیاز دارای خواص ضد التهابی و ضد میکروبی است که می‌تواند به کاهش تورم کمک کرده و باکتری‌ها را از بین ببرد. برای استفاده از آن یک قطعه پیاز بردارید و آن را در قسمتی از دهانتان بگذارید که درد دارد. سپس آن را بجوید و صبر کنید تا پیاز کار خود را کند. درنهایت آن را از دهانتان خارج کنید. آب پیاز با ورود به لثه‌ها تورم و التهاب را کمتر می‌کند.

  از کیسه‌های چای استفاده کره و بعد از خنک شدن آن را بر روی دندان عقل بگذارید. تانن موجود در چای دارای خواص ضد باکتریایی و ضد التهابی است و می‌تواند به کاهش تورم و از بین بردن عفونت‌های باکتریایی کمک کند. بنابراین چای کیسه‌ای را در آب جوش انداخته و سپس آن در یخچال بگذارید تا خنک شود. بعد آن را بروی دندان عقل خود قرار دهید. هیچ نوع شکر، شیر و کرمی نباید به چای اضافه شود؛ زیرا جذب چای کیسه‌ای شده  و وارد دندان عقل خواهند شد و درد را بیشتر می‌کنند.

  منبع:بلاگ بورسیکا

  منبع مطلب : www.boorsika.com

  مدیر محترم سایت www.boorsika.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  قبل از کشیدن دندان در بارداری حتما بخوانید

  به گزارش «شیعه نیوز»، اگر یک دندان خراب که با درد شدید همراه است دارید لازم است که آن دندان را بکشید. همچنین، مشکلات پریودنتال به دلیل از بین رفتن استخوان های اطراف دندان ممکن است منجر به سست شدن دندان ها شود که در چنین مواردی کشیدن دندان لازم است.

  علائمی که نیاز به کشیدن دندان می باشد:

  اگر دچار مشکلات ذکر شده در ذیل هستید، بنابراین زمان مناسبی برای کشیدن دندان است:

  درد حاد در لثه و دندان
  دندان خراب یا پوسیده
  مشکل در خوردن غذا
  لثه های متورم
  مشکل در صحبت کردن
  خونریزی لثه

  اگرچه مشکلات دندانپزشکی در هر زمان از بارداری ممکن است بوجود آید اما ممکن است مجبور شوید کشیدن دندان را در زمان مناسبی انجام دهید. در طی بارداری به دنبال سفید کردن دندان یا هر روش زیبایی نباشید. در عین حال پر کردن، تمیز کردن یا روکش دندانی را به تعویق بیاندازید.

  اگر دندان زنی در دوران بارداری او به شدت پوسیده شود، طوری که غیر قابل درمان بوده و عفونت آن در حال گسترش یافتن باشد، دندانپزشک کشیدن دندان را برای او توصیه خواهد کرد.

  چه موقع می توان دندان را در دوران بارداری کشید؟

  بهترین زمان برای کشیدن دندان در سه ماهه دوم بارداری است.
  سه ماهه اول:

  معمولاً مراحل دندانپزشکی در سه ماهه اول انجام نمی شود مگر این که اورژانسی باشد. در هفته سوم تا هشتم بارداری زمان رشد اندام های مهم در جنین است و هرگونه دارو یا استرس ناشی از کشیدن دندان می تواند روی رشد جنین تأثیر بگذارد و سبب بروز ناهنجاری در اندام های آسیب پذیر جنین شود. اگر مادر بارداری در سه ماهه اول از دوران بارداری خود دچار پوسیدگی دندان شود، باید درمان را به تعویق اندازد.
  سه ماهه دوم:

  سه ماهه دوم امن ترین دوره برای کشیدن دندان است زیرا در این زمان، جنین رشد چشمگیری داشته است. با این حال، دندانپزشک اقدامات مختلفی را انجام می دهد تا فرد احساس راحتی داشته و از بروز هرگونه مشکل جلوگیری خواهد کرد.

  در حین انجام عمل، اگر در حالت سنکوپ قرار گرفتید (از بین رفتن جزئی یا موقت هوشیاری به دلیل افت فشار خون) به سمت چپ خود بخوابید تا فشار را کاهش دهید.
  هنگامی که در حالت خوابیده (طاق باز) قرار دارید ممکن است به دلیل فشار وارده از جنین بر روی کاوا ونا تحتانی (یک رگ بزرگ) منجر به سندرم افت فشار خون (خواب با فشار خون) شوید. بنابراین دندانپزشک باید حالتی را به ارتفاع 10 تا 12 سانتی متر روی صندلی برایتان در نظر بگیرد.

  سه ماهه سوم:

  نشستن به مدت طولانی برای شما دشوار می شود. این به نوبه خود سبب ناراحتی شما خواهد شد. همچنین امکان خونریزی کردن لثه در حین کشیدن دندان در این دوره زیاد است، بنابراین کشیدن دندان پوسیده زنان در سه ماهه سوم از دوران بارداری مضرات زیادی بر روی جنین داخل رحم او خواهد داشت.

  اگر دچار درد شدید هستید و کشیدن دندان لازم است ماه اول از آخرین سه ماه بارداری می تواند زمان ایده آل برای انجام آن باشد. در حالی که درمان های اساسی مانند کشیدن دندان در دوران بارداری قابل انجام است اما معمولاً از درمان های پیشرفته اجتناب می شود.

  آیا روش های دندانپزشکی در دوران بارداری ایمن هستند؟
  ایمنی کشیدن دندان:

  از روش های دندانپزشکی در حین بارداری کشیدن دندان با اشعه ایکس و انجام بی حسی می باشد. اما آن ها چقدر بی خطر هستند؟
  1. اشعه ایکس:

  برای کشیدن دندان نیاز به اشعه ایکس است تا دندان آسیب دیده را پیدا کرده و میزان پوسیدگی را مشخص کند. در این مدت از پیش بندی سربی برای پوشاندن قسمت بالای بدن بیمار استفاده می شود تا از عوارض جانبی اشعه به جنین جلوگیری شود.
  2. بی هوشی:

  قبل از کشیدن دندان به بیمار بی هوشی موضعی تزریق می شود که معمولاً لیدوکائین یا نووکائین است و یک داروی رده B محسوب می شود، بدان معنی که استفاده آن در دوران بارداری بی خطر است.

  بیهوشی وارد جفت می شود اما قبل از رسیدن به جنین فیلتر می شود. ممکن است دندانپزشک دوز کم تری از حد معمول را تزریق کند که دراین شرایط می توانید با آرامش و بدون استرس با دندانپزشک خود همکاری کنید.

  براساس ژورنال انجمن دندانپزشکی، بیهوشی موضعی برای زنان باردار بی خطر است زیرا براساس مطالعات نیزهیچ گونه شواهدی مبنی بر اینکه نشان دهد درمان دندانپزشکی با بیهوشی در دوران بارداری مضر است وجود ندارد اما با این وجود بسیاری از زنان باردار از مراجعه به دندانپزشک خودداری می کنند.

  در هر صورت، روش های معمول بهداشت دندان قبل از شروع بارداری باید در دوران بارداری برنامه ریزی شده و در طول سه ماهه میانی در حاملگی های غیرمترقبه انجام شود.

  از آن جا که هم مادرو هم جنین تحت درمان قرار خواهند گرفت، مهم است که قبل از شروع هرگونه روش یا دارو با متخصص زنان مشورت شود.

  پزشک به احتمال زیاد از هرگونه روش درمانی یا داروهایی که می تواند جنین را در معرض خطر قرار دهد، جلوگیری می کند.

  با این وجود، ممکن است در موارد اضطراری که شامل عفونت، تروما و آسیب دیدگی باشد، پیشگیری از درمان را انجام دهند. هر نوع درمان باید در بهینه سازی سلامت مادر باشد بدون اینکه جنین را در معرض خطر قرار دهد.

  ایمنی داروهای مورد استفاده در طی مراحل دندانپزشکی:
  3. آنتی بیوتیک ها و داروهای مسکن:

  دندان پزشک ممکن است پنی سیلین، آموکسی سیلین و کلیندامایسین را که در دوران بارداری بی خطر هستند تجویز کند. اریترومایسین نیز اگر معده بیمار قادر به تحمل آن باشد بی خطر بوده و تجویز می شود. اگر به هر یک از این داروها حساسیت دارید، با پزشک خود مشورت کنید و از آن ها برای گزینه جایگزین سوال کنید.
  4. داروهای مسکن پس از کشیدن دندان:

  داروهایی که برای مادران باردار و جنین داخل رحم آن ها امن هستند، عبارتند از:

  ناحیه ای از دهان برای چند روز دردناک خواهد بود. ممکن است پزشک از داروهای ضد دردی چون اپیوئید (کدئین، هیدروکدون و غیره) استفاده کند.
  پاراستامول مسکن دندان درد:داروی پاراستامول باعث تسکین یافتن درد ناشی از کشیدن دندان در زنان باردار خواهد شد و برای مادر باردار و جنین داخل رحم او بی خطر است.
  ایبوپروفن:مصرف داروی ایبوپروفن تا پایان هفته 32 از دوران بارداری برای سلامتی مادران و جنین داخل رحم او امن می باشد.

  برخی از داروهایی که پس از انجام کارهای دندانپزشکی در دوران بارداری باید از مصرف آن ها خودداری کنید:

  تتراسایکلین (تتراسایکلین، مینوسیکلین، داکسی سایکلین) را به عنوان قرص یا فرمول موضعی مصرف نکنید زیرا این دارو می تواند دندان های جنین را لکه دار کند.
  همچنین باید از مصرف فلوئوروکینولون ها (سیپروفلوکساسین، لووفلوکساسین، مکسیفلوکساسین) خودداری کنید.
  در دوران بارداری، داروهای تراتوژنیک مانند تالیدومید و بعضی از رتینوئیدها مورد استفاده قرار نمی گیرند زیرا ممکن است باعث ناهنجاری هایی مانند شکاف کام در نوزاد شود.

  عصب کشی و کشیدن دندان در دوره بارداری

  عصب کشی در دوران بارداری حساس است و از اهمیت ویژه ای برخوردار است. هنگامی که دندان پزشک نیاز به عصب کشی دندان را برای فرد تشخیص دهد، لازم است عصب کشی دندان بعد از سه ماهه اول بارداری که مهم ترین تاثیر را در رشد جنین دارد یا پس از به دنیا آوردن کودک به تعویق انداخته شود.

  دندان عقل و کشیدن آن در دوران بارداری

  چنانچه در سلامت دهان و دندان نمناک هم گفتیم ممکن است که در دوران بارداری، به دلیل مشکلات لثه، درد دندان عقل غیرقابل کنترلی را تجربه کنید. عواملی مانند ایجاد پلاک، رشد غیر طبیعی دندان یا عفونت ممکن است به درد دندان عقل منجر شود. در صورت درد شدید و پوسیدگی دندان، دندان عقل نیز درست مانند هر دندان دیگری باید کشیده شود.
  درمان های خانگی برای درد دندان در طول دوره بارداری

  اگر در دوران بارداری با درد دندان خفیف مواجه شدید، از برخی روش های درمان خانگی مانند کمپرس سرد، دهان شویه با آب نمک، روغن میخک و... برای کاهش موقت درد استفاده نمایید.

  پیشگیری از درد دندان در طول دوره بارداری

  قبل از بارداری برای بررسی وضعیت دندان ها و تمیز کردن آن ها به مطب دندانپزشک مراجعه کنید تا تمام مشکلات مربوط به سلامت دندان قبل از شروع دوره بارداری تحت درمان قرار گیرند.
  در طول بارداری با دندان پزشک به طور منظم ملاقات شود.
  در طول دوره بارداری از مصرف مواد غذایی حاوی شکر خودداری شود.
  برای رشد استخوان های جنین و جلوگیری از پوسیدگی دندان در بارداری مقدار کلسیم کافی مصرف شود.
  در طول دوره بارداری لازم است مراقبت کافی از بهداشت دهان و دندان وجود داشته باشد.

  منبع : نمناک

  منبع مطلب : www.shia-news.com

  مدیر محترم سایت www.shia-news.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 4 روز قبل
  0

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید