در حال پالایش مطالب میباشیم تا اطلاع ثانوی مطلب قرار نخواهد گرفت.
  توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  گیاه سرخس در چه آب و هوایی رشد می کند

  1 بازدید

  گیاه سرخس در چه آب و هوایی رشد می کند را از سایت اسک 98 دریافت کنید.

  معرفی گیاه سرخس

  معرفی گیاه سرخس

  معرفی گیاه سرخس: سرخس از گیاهان چند ساله است که مخصوص آب و هوای گرمسیری است اما انواع مختلفی از سرخس در مناطق مختلف جغرافیایی معرفی شده‌اند به نام‌ها گوناگون و در مناطق مختلف آب و هوایی حتی سردسیر و برخی از نویسندگان بر این باورند سرخس در واقع از چند گونه ساخته شده است.

  تجارت این گیاه برای ویژگی‌های مختلف عجیب و غریب بودن از برگ و شرایط تحمل دمائی بسیار مناسب و قابل قبول هست.
  روش نگهداری سرخس:
  نور: سرخس‌ها می‌توانند در آفتاب کامل و حتی سایه تقریباً کامل رشد کنند. در بهترین حالت آن در سایه جزئی، به عنوان مثال زیر درختان کاج بلند عالی رشد می‌کنند. 
  روش نگهداری:
  این گیاه به نور متوسط، دمای معمولی منزل، آبیاری متوسط (پس از خشک شدن سطح خاک)، رطوبت هوای ۷۰-۹۰ درصد
  کود کریستالونسبز رنگ و یا کود ۱۸/۱۸ /۱۸ بهترین کود برای این گیاه ماهی یکبار به جز زمستان.

  خاک: خاک کوکوپیت و کوکوچیپس و یا مخلوط پیتماس و پرلیت میتواندخاک خوبی برای این گیاه باشد.

  روش تکثیر: سرخس را می‌توان به دو روش تکثیر کرد. زمانی که گیاه ساقه‌های رونده ریشه زا تولید می‌کند، در صورت تماس انتهای ساقه‌ها با خاک گیاهان کوچک به وجود می‌آیند که پس از ریشه دار شدن، با جدا کردن و پرورش آنها می‌توان گیاهان جدیدی تولید کرده این روش بهار و تابستان بهترین زمان تکثیر است.

  روش دیگر تکثیر سرخس، استفاده از هاگ‌های بوجود آمده در سطح زیرین برگ‌ها است. هاگ‌ها را روی یک صفحه کاغذ سفید جمع آوری کنید و در سینی نشاء در بستر کوکوپیت به شکل پراکنده روی سطح خاک بکارید.. گیاه را همیشه دور از تابش مستقیم خورشید بگذارید. بهتر است آبیاری از زیر انجام گیرد یعنی گلدان را در بشقابی قرا داده و آب را داخل بشقاب پر کنید. ضمناً گاهی گیاه را با یک سم‌پاش کوچک خیس نمایید.

  معرفی گیاه سرخس

  موارد استفاده از این گیاه:
  استفاده از سرخس به عنوان یک پوشش زمین در خاک‌های شنی بسیار معمول است. به خصوص که در آن یک منطقه تا حدی سایه در زیر درخت بلوط بزرگ نیز فراهم باشد. جایی که چمن به سختی زنده می‌ماند سرخس به راحتی زنده می‌ماند.

  بخش‌های مختلف از سرخس‌ برای انواع مقاصد دارویی (داخلی و خارجی) توسط مردم مختلف در سراسر جهان استفاده می‌شود. و کارشناسان زیادی معتقد به سرطان‌زا بودن سرخس هستند اما با این وجود، بسیاری از مردم در کره، ژاپن، تایوان و اقیانوسیه هنوز هم بخش‌هایی از سرخس را می‌خورند.

  توجه:
  شاخ و برگ سرخس سمی است و برای دام مضر و خطرناک است. هر چند که هنوز توسط مردم در چند فرهنگ در سراسر جهان خورده می‌شود.
  بدیهی است که شیوع بالایی از ابتلا به سرطان معده در برخی از جوامع ژاپنی از مصرف بی رؤیه سرخس‌ها هست اما همچنان مصرفان ادامه دارد.

  گل سرخس؛
  در افسانه‌ها در مورد گل افسانه‌ای سرخس در فرهنگ عامه اسلاوی از گل سرخس اعتقاد دارند در سال یکبار شکوفه می‌دهد که آن هم در طول شب‌ها اتفاق می افتد. اگرچه گفته می‌شود زمان پیدا کردن گل بسیار دشوار است و هر کسی که یک “گل سرخس ببیند تصور می‌شود که برای همیشه شاد و ثروتمند خواهد شد. و برای بقیه عمر خود زندگی راحتی خواهد داشت.به طور مشابه، سنت فنلاندی معتقد است که کسی که از شکوفه سرخس در شب نیمه تابستان دیدن کند و ان را بکند و در اختیار خود داشته باشید، داشتن آن، باعث می‌شود به سفر نامرئی به مکان‌های که در آن تا ابد فروزان خواهد شد برود.

  در واقع گل سرخس وجود دارد و نقطه‌ای از گنج پنهان است.

  فهرست قسمتی از ارقام سرخس در فضای باز:

  ۱_ ostrich ferns
  : این یکی از بلندترین و با شکوه ترین انواع سرخس در فضای باز است، با برگ‌های که اغلب به پنج متر طول می‌رسد. برگ در این سرخس در رفت و برگشت به سمت بالا که شبیه به یک گلدان رشد می‌کنند هست. این سرخس خاک مرطوب و سایه نیاز دارد. آب آنها هر وقت سطح زمین خشک شد. و رطوبت بر روی برگ‌ها نیاز است.

  ۲_Japanese painted ferns
  : اگر شما در یک منطقه با زمستان‌های سخت زندگی می‌کنید، این سرخس در فضای باز گیاه مناسبی برای باغ شما خواهد بود.و تا ۳۰F_ درجه را می تواند تحمل کند.برگ‌های مخروطی در این سرخس مخلوط زیبا از بنفش و نقره‌ای هستند و رشد آنها تا ۱۸ اینچ طول دارد. و بینهایت برای ایران مناسب هست.

  ۳_Australian tree fern
  : همان‌طور که از نام آن پیداست، این گیاه در واقع یک درخت است که به طور معمول به حدود ۳۰ فوت ارتفاع رشد می‌کند، با برگ‌هایی هشت پا و تنه حدود شش اینچ در دور است. که در سراسر جنگل‌های بارانی در نیوزیلند و استرالیا، به طوری که فقط آن را در آب و هوای با بارش سنگین و دمای گرم را کشت می‌توان کرد.

  ۴_Asparagus fern
  : اگر چه سه رقم از این سرخس وجود دارد، شایع‌ترین نوع خوب سرخس است، برگ سوزن مانند دارد که تحریک کننده پوست أست. آنها به خوبی در نور روشن رشد می‌کنند و به دلیل رشد زیاد هرس مکرر نیاز دارند. ضمناً گروهی این نوع را جزء خانواده سرخس‌ها نمی‌دانند.

  ۵_Bird nest ferns
  : سرخس لانه پرنده مانند و ارائه یک تضاد بزرگ برای گیاهان گل‌دار یک باغ است. آنها در سایه کامل و می‌توانند در سنگ‌ها و درختان و همچنین در خاک رشد می‌کنند.

  ۶_Cinnamon fern
  : این سرخس اغلب وحشی رشد می‌کند به همراه نهرها و رودخانه‌ها، و نیاز به مقدار زیادی آب دارد اگر در یک باغ کاشته شود این رشد ممکن است حدود پنج متر قد بکشد و دارای دو نوع از برگ هستند. آنهایی که سبز روشن نابارور هستند و آنهایی سبز پررنگ هستند بارور.

  فهرست بعضی از سرخس‌های داخل سالن:

  ۱_Boston fern:
  این محبوب‌ترین انواع گیاهان اپارتمانی هست، اگر چه آنها نیز در خارج از منزل وحشی در بسیاری از مناطق رشد می‌کنند.

  ۲_Holly ferns:
  این مدل متنوع است. در بین بوته‌ها و در گرما و به نور و آب مقاوم هستند. آنها درسه گونه از جمله ژاپنی، هاوایی و شرق هند موجود هستند.

  ۳_Maidenhair ferns:
  به عنوان یکی از ظریف‌ترین انواع سرخس داخلی محسوب می‌شوند. این گیاه منحصر به فرد است سیاه و سفید دارای ساقه نازک و کوچک، برگ خوش طعم. آنها به یک چالش به رشد معروفند. آنها به عنوان بهترین در محیط‌های با رطوبت بالا رونق دارند. در نور مستقیم بلافاصله می‌میرند و در گوشه حمام به دلیل نیاز رطوبت بالا بهترین محل نگهداری هست.

  ۴_Staghorn ferns:
  اگر چه این گونه معمولاً در پوست درختان در آسیا، آفریقا و استرالیا رشد می‌کند، آن را یک گیاه اپارتمانی خوب می‌دانند. اگر در خاک درشت دانه با زهکشی خوب کاشته شود رشد خوبی خواهد داشت. این گیاه دارای دو مجموعه از برگ. برگ‌های سبز حاصلخیز هستند، شبیه شاخ گوزن، و بسیار زیبا.

  معرفی گیاه سرخس با عکس:

  منبع:میهن کاکتوس

  مقالات مشابه:

  منبع مطلب : mihancactus.ir

  مدیر محترم سایت mihancactus.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  معرفی انواع گیاه سرخس و روش نگهداری از آن

  معرفی انواع گیاه سرخس و روش نگهداری از آن

  روش نگهداری و پرورش گیاه سرخس

  سرخس ها گروهی از گیاهان نهان زاد آوندی هستند که بسیار زیبا و انواع گوناگونی دارند . این گیاه طرفداران زیادی دارد و در اکثر خانه ها یافت می شود . زمانی که یک گیاه را درون خانه نگهداری می کنید ، راحت تر به نیازهای مراقبتی آن پی می برید .

  گیاه سرخس نیز یکی از گیاهانی است که در داخل منزل نگهداری می شود و در اقلیم های شرجی دوام بهتری دارد . حال در این قسمت از نمناک درباره انواع گیاهان سرخس و راهکارهای مفیدی در مورد چگونگی مراقبت از این گیاه با شما صحبت می کنیم .

  انواع گیاه سرخس در ایران

  پرسیاوشان معمولی

  این نوع سرخس که دارای دمبرگ دراز بی کرک و براق با پهنکی از تقسیمات کوچک است در مناطق مرطوب ، در کنار جویبارها و حلقه چاههای آب رشد می کند.

  پرسیاوشان پا سیاه

  این نوع سرخس دم برگ براق سیاه دارد و قسمت انتهایی برگ آن دارای تقسیمات باریک و فراوان است .

  سرخس مار زبان

  این نوع سرخس دو نوع برگ عقیم و بارور دارد . برگ عقیم بیضی شکل دارای کناره های کامل است وهاگدان ندارد اما برگ باور دارای دو ردیف اسپورانژ ، باریک و لوله ای شکل است.

  سرخس بسپایک

  این نوع سرخس که همیشه سبز است و برگهای پایا یا چند ساله دارد دارای حلقه مکانیکی اسپورانز ناقص است و رگبرگهای فرعی برگها که مرکز به لبه یا کناره آن نمی رسند.

  زنگی دارو

  ساقه زیرزمینی این سرخس از باقی مانده پوسیده برگهای قبلی پوشیده شده است و حلقه مکانیکی اسپورانژ آن ناقص می باشد.

  سرخس بلوطی

  این نوع سرخس دارای ساقه ای خزنده و بدون گل است که به صورت افقی در زیر سطح زمین رشد می کند . برگ ساقه های سبز رنگی به شکل عمودی از این ساقه رشد می کنند. تولید مثل گیاه سرخس بلوطی از طریق هاگهای ریز در زیر برگ ساقه ها می باشد.

  گیاه سرخس

  مراحل کاشت و پرورش گیاه سرخس

  1. دمای داخل محیط خانه را مناسب کنید :

  بیشتر سرخس ها در محیطی دوام می آورند که دمای آن به صورت مداوم بین 64 تا 75 درجه فارنهایت یا 18 تا 24 درجه سلیوس باشد .

  2. سرخس را به جای یک گلدان سفالی در یک گلدان پلاستیکی قرار دهید :

  گلدان پلاستیکی رطوبت را بهتر از گلدان سفالی نگه می دارد .

  3. سرخس ها را در یک خاک مناسب نگهداری کنید :

  سرخس ها در زمین های سبز بیش از همه دیده می شوند . خاک آن باید کاملا ارگانیک باشد . زمانی که سرخس را در یک گلدان در محیط خانه قرار دهید ، باید محتوای ارگانیک بودن خاک را بالا ببرید و از خزه و ذغال سنگ درون آن استفاده کنید .

  4. نور مناسب را برای گیاه فراهم کنید :

  سرخس ها نور غیر مستقیم را ترجیح می دهند . نوری که در طول روز از پشت پنجره می تابد ، برای این گیاه کافی است . سرخس ها در کنار پنجره های غربی و جنوبی تابش خوبی ندارند زیرا نور در طول روز بسیار قوی و شدید می باشد . نور بیش از حد زیاد نیز باعث خشک شدن سرخس می شود .

  سرخس ها در محیط هایی با نور کمتر عملکرد بهتری دارند اما نباید آن ها را در محیط تاریک قرار دهید . پس حتما گیاه را در محیطی قرار دهید که 4 الی 6 ساعت در معرض نور جانبی قرار بگیرید .

  5. حتما آب مورد نیاز را به گیاه برسانید :

  سطح خاک گلدان را لمس کنید . زمانی که سطح بالایی خاک خشک شد ، به آن آب دهید و آب دادن را تا جایی ادامه دهید که از زیر گلدان بیرون بزند و بهتر است که یک بشقاب را زیر گلدان قرار دهید .

  هرگز از آب معدنی برای این گیاه استفاده نکنید زیرا باعث پوسیدگی ریشه می شود . برنامه آب دهی به گیاه را بر اساس دمای اتاق تغییر دهید ، به طور مثال اگر دمای اتاق شما گرم تر از 75 درجه فارنهایت و یا 24 درجه سلسیوس می باشد، باید آب دادن را بیشتر کنید .

  اگر اتاق خنک تر از 65 درجه فارنهایت یا 18 درجه سلیوس است ، اجازه دهید که خاک کمی خشک شود و بعد دوباره به آن آب بدهید . اگر بیش از حد به آن آب بدهید، کم کم به رنگ زرد تغییر می یابد . پژمردگی نیز نشانه کم آبی می باشد .

  6. رطوبت محیط را در اطراف گیاه افزایش دهید :

  رطوبت اطراف سرخس به اندازه میزان آب دادن به ریشه ها اهمیت دارد . سرخس ها عاشق رطوبت هستند و بنابراین باید در معرض رطوبت و بخار قرار بگیرند و در نتیجه شاداب تر از همیشه خواهند بود . اگر رطوبت محیط کم باشد ، رنگ سرخس کم کم به قهوه ای تبدیل می شود .

  حتما یک فضای پهناور را برای گیاه فراهم کنید تا جریان هوا به خوبی در آن رد و بدل شود و به تک تک قسمت های سرخس برسد .

  سرخس خود را داخل حمام بگذارید تا مدت زمانی را با رطوبت بالا سپری کند ، همچنین می توانید از یک دستگاه بخور برای آن استفاده کنید .

  می توانید یک ظرف آب را در کنار گلدان سرخس قرار دهید و مراقب باشید که آب این ظرف به گیاه برخورد نکند و زمانی که آب درون ظرف تبخیر می شود، رطوبت اطراف گیاه نیز بالا می رود .

  همچنین می توانید ساقه ها و برگ های سرخس را نیز با آب اسپری کنید . از اسپری آبی استفاده کنید که مناسب با دمای محیط باشد و آب آن بیش از حد سرد و یا گرم نباشد که این کار باعث افزایش رطوبت محیط نمی شود ، بلکه برگ های گیاه را تمیز نگه می دارد و حشرات را دور می کند .

  مراقبت از گیاه سرخس

  7. در طول فصل رشد ، به این گیاه کمتر کود بدهید :

  فصل رشد نیز بین فروردین تا شهریور است . کود عصاره ماهی گزینه مناسبی برای این گیاه است . کود بیش از حد زیاد و غنی باعث سوختن ساقه ها می شود .

  8. برای سالم به نطر رسیدن گیاه و افزایش رشد آن، ساقه های آسیب دیده را هرس کنید :

  می توانید تمام ساقه ها و برگ های اطراف مرکز گیاه را برش دهید تا برگ های مرده آن را از انتهای چسبیده شده به ساقه بزنید .

  9. با حشرات مبارزه کنید :

  حشراتی مثل عنکبوت و زنبورها در اطراف این گیاه می چرخند ، می توانید آن ها را با بخار مستقیم آب از گیاه دور کنید .

  10. این گیاه را در فصل بهار تقسیم کنید و گلدان آن را عوض کنید :

  در فصل بهار رویش این گیاه بیشتر از همیشه است . گیاه را از گلدان بردارید و آن را با سایز مناسب ریشه در یک گلدان دیگر قرار دهید . 4 تا 6 ماه صبر کنید تا رشد گیاه به مقدار قابل قبولی برسد .

  11. گیاه سرخس را از دانه بکارید :

  گاهی اوقات ترجیح این است که سرخس را از دانه بکارید . گیاه را در فصل تابستان قلمه بزنید و آن را در محیط مناسب قرار دهید و سپس خاک مناسب را برای دانه ها بریزید و با مهربانی به آن آب دهید .

  می توانید گلدان را در یک کیسه پلاستیکی بگذارید و در پلاستیک را محکم ببندید . دما را بین 18 تا 21 درجه سلسیوس یا 65 تا 70 درجه فارنهایت نگه دارید و زمانی که قد رشد گیاه به 5 سانتی متر رسید ، آن را در یک گلدان جداگانه قرار دهید .

  کاشت گیاه سرخس

  چگونگی تکثیر گیاه سرخس

  از طریق ساقه های رونده ریشه زا

  هنگام تولید ساقه های رونده ریشه زا توسط گیاه ، اگر انتهای ساقه ها با خاک برخورد کند گیاهان کوچک بوجود می آیند .

  بعد از ریشه دار شدن، این گیاهان کوچک می توانید آنها را از هم جدا کنید و گیاهان جدیدی تولید نمایید. این روش هنگامی که گیاه در طول بهار و تابستان انجام می شود .

  ازطریق هاگهای بوجود آمده در سطح زیرین برگها

  می توانید از طریق هاگهای بوحود آمده در سطح زیرین برگها گیاه سرخس را تکثیر کنید . برای این کار روی یک صفحه کاغذ سفید هاگها را جمع آوری کنید و درون سینی بذر که حاوی کمپوست بذر و قلمه است بکارید سپس سینی بذر را با کیسه پلاستیکی بپوشانید .

  وقتی که سرخس ها 5/2 سانتیمتر شدند، آنهار ا بیرون آورده و درون گلدانی حاوی کمپوست با قطر دهانه 6 سانتیمتر بکارید . گیاه را در محلی قرار دهید که از خورشید به آن مستقیم نتابد. برای آبیاری زیر گلدان بشقابی قرار داده و آب را داخل بشقاب پر کنید.

  سرخ برگ پهن(Asplenium)

  این نوع سرخس با کاشت اسپور افزایش پیدا می کنند . می توانید برای افزایش سرخس برگها در مخلوطی از خاکبرگ پوسیده و ماسه خم کنید تا گیاهک ها ریشه دار شوند سپس آنها را جدا کنید .

  سرخس معمولی مجعد (Nephrolepis)

  این نوع سرخس با تقسیم بوته افزایش می یابد زیرا فاقد اسپور بارور هستند . در افزایش این گیاه ریزوم های خزنده و دستک سرخس نقش دارد. برای افزایش گیاه می توان انتهای ساقه رونده را با خاک گلدان تماس دهند تا گیاه کوچکی به دست آید سپس بعد از ریشه دار شدن آن را از گیاه مادری جدا نمایند.

  نحوه تکثیر گیاه سرخس

  سرخس شاخ گوزنی(Platycerium)

  افزایش این نوع سرخس از طریق جدا کردن پاجوش ها از ریشه ها است . این نوع سرخس با اسپور نیز قابل افزایش است.

  روش افزایش اسپور:

  برای افزایش سرخس ها به مقدار زیاد پس از رسیدن اسپورها و تغییر رنگ آنها به قهوه ای،برگ های بارور را قطع کرده و در پاکت های کاغذی قرار داده و درهوای خشک و دمای اتاق 20 تا 25 درجه سانتی گراد نگهداری می کنند.پس از چند روز اسپورها کشت میشوندو برای کاشت آن،از بستر های مختلف مثل خاک لوم و خاکبرگ پوسیده ویا آگار استفاده می کنند .

  پس از گندزدایی و تسطیح سطح خاک، نگام کاهش یافتن رطوبت خاک اسپورها را به طور یکنواخت پراکنده می کنند و گلدان را با یک شیشه گندزدایی شده می پوشانند و برای اینکه نور به آن نرسد روی آنرا با یک کاغذ می پوشانند.با سبز شدن سطح کاشته شده ،به تدریج نور را افزایش میدهیم.

  آفات و بیماریها و عوارض گیاه سرخس

  آفاتی که در سرخس به علت کمبود رطوبت ایجاد می شود عبارتند از :

  مگس سفبد، شپشک آردآلود، کنه، شته

  برای مبارزه با این آفات می توان از را هایی مانند : افزایش رطوبت ، هرس کردن به روش تقسیم ریشه ، حذف تدریجی برگ ها استفاده کرد .

  مشکلاتی که در سرخس به علت زیاد بودن رطوبت ایجاد می شود عبارتند از :

  بیماری های قارچی بوتریس و فوزاریوم، لکه برگی، پوسیدگی ریشه

  برای درمان این مشکلات بهتر است از قارچ کش ها برای ضد عفونی کردن بستر ، آبیاری در صبح کمک بگیرید.

  منبع مطلب : namnak.com

  مدیر محترم سایت namnak.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  گلهای آپارتمانی_ از گیاه سرخس بیشتر بدانید | یاد بگیر

  گلهای آپارتمانی_ از گیاه سرخس بیشتر بدانید | یاد بگیر

  سرخس ها نسبتا آسان رشد می کنند؛ با این حال، هوای خشک و درجه حرارت شدید به رشد آن ها کمک نمی کند. سرخس ها ناز پرورده هستند بنابراین از عواملی مثل هوای خشک و حرارت خیلی زیاد باید دور باشند، و به صورتی نگه داری شوند که در طول سال سرسبزی و شادابی خود را حفظ کنند تا در خانه، منظره زیباتری داشته باشند.

  گلهای آپارتمانی_ از گیاه سرخس بیشتر بدانید

  گونه های زیادی از سرخس های گرمسیری و نیمه گرمسیری وجود دارند، اما بسیاری از گونه های دیگر سرخس در شرایط آب و هوایی معتدل رشد می کنند.

  این سرخس ها به خوبی در قسمت های خنک خانه رشد می کنند، اما در اتاق های گرم زنده نخواهند ماند. سرخس های گرمسیری بهترین گزینه برای خانه هایی است که حرارت مرکزی دارند.

  در زیر به شرایط محیطی برای رشد بهتر سرخس اشاره می شود:

  همه سرخس ها رطوبت را دوست دارند و باید محیط مرطوبی را برای آن فراهم کنید. در اتاق نشیمن و اتاق های خانوادگی، گلدان های خود را روی سینی هایی (زیرگلدانی) با سنگریزه های مرطوب یا دانه های ریز رس قرار دهید.

  بنابراین سرخس ها دوست دارندبه طور منظم با آب شیرین ولرم آبیاری و آبپاشی شوند، یا مگر اینکه رطوبت کل اتاق با استفاده از یک رطوبت سنج، بالا نگه داشته شود.

  همچنین شما نیاز دارید مخلوط خاک خوبی را تهیه کنید. سرخس ها گیاهان جنگلی اند و ریشه های ظریفی دارند که با خاک سبک جنگل، که غنی از خاکبرگ و مواد پوسیده گیاهان اند سازگار هستند.

  کمپوست مناسب باید دارای زهکشی درست باشد تا ریشه ها هرگز غرقاب نشوند. یک کمپوست دارای کود گیاهی است یا بهتر است جایگزین آن، پودر فیبردار با مقدار زیادی شن و ماسه باشد.

  کمپوستهرگز نباید خشک شود، که این ممکن است به معنای آبیاری هر روز و کم، در یک محیط خشک باشد.

  اگر چه بسیاری از سرخس ها در کف جنگل های مرطوب رشد می کنند، این بدان معنا نیست که آنها نیازی به نور ندارند. وضعیت عادی آنها در نور های پراکنده است، و اگر سطح نور در خانه خیلی پایین باشد، موجب رشد ضعیف و زرد شدن برگ ها می شود.

  سرخس های خود را در موقعیتی قرار دهید که در نزدیکی پنجره قرار گیرد، که آفتاب صبح های زود و یا غروب به آن بتابد. سرخس ها را از تابش نور آفتاب شدید به ویژه در طول تابستان دور نگه دارید.

  نور مستقیم خورشید باعث می شود که برگ های خود را از دست بدهند یا برگ های زردشان خرد (خشک) شوند. شما می توانید سرخس های خود را در نور کم نگه دارید تا زمانی که به طور منظم آنها را در نور روشن قرار دهید.

  به سرخس می توان نور مصنوعی داد، اما باید از یک لامپ باغبانی خاص یا نوار فلورسنت استفاده شود چرا که لامپ های معمولی حرارت زیادی تولید می کنند.

  نگهداری از گیاه سرخس در خانه

  محل رشد سرخس یا زیستگاهی که متعلق به آن است تعیین می کند که چه دمایی مورد نیاز آن است. بیشتر سرخس ها هوای خنک را دوست ندارند. این سرخس ها در مناطق گرمسیری بین 15 تا 21 درجه سانتی گراد را تحمل می کنند.

  و این سرخس ها از مناطقی با دمای 10 تا 16 درجه سانتیگراد لذت می برند.

  کود دادن به سرخس ها هر دو تا چهار هفته در فصل تابستان، با کود نیتروژن و کود مایع انجام می شود. اما نباید با قدرت زیاد آن را با خاک مخلوط کنید زیرا ممکن است به ریشه آسیب برسانید. فقط می توانید چند قطره کود را به طور مداوم به آب اضافه کرد.

  سرخس ها در زمستان به تغذیه نیاز ندارند زیرا آنها استراحت می کنند.

  شما می توانید در فصل بهار گلدان سرخس را جابه جا کنید، البته اگرریشههای آن گلدان را پر کرده باشد. درغیر اینصورت، فقط لایه رویی کمپوست را خرد کرده و آن را با کمپوست تازه جایگزین کنید.

  قسمت های آسیب دیده را ببرید تا بهرشد جوانه های جدید تشویق شوند.

  وقتی که شما می خواهید سرخس را در گلدان بزرگتر بگذارید، آنها را از یکدیگر جدا کنید، و دو تا از آنها را بردارید. همچنین می توانید برای رشد جدید سرخس ها ازهاگ های پودری تولید شده در کپسول های کوچک استفاده کنید.

  ترجمه: میترا نامجو

  منبع مطلب : www.yadbegir.com

  مدیر محترم سایت www.yadbegir.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  رها 22 روز قبل
  1

  یه نفر لطفا بگه سرخس در کجا زندگی میکنه؟ 😔

  مهدی 6 ماه قبل
  1

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید