توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  گیاه سرخس در چه آب و هوایی رشد می کند

  1 بازدید

  گیاه سرخس در چه آب و هوایی رشد می کند را از سایت اسک 98 دریافت کنید.

  معرفی گیاه سرخس

  معرفی گیاه سرخس

  معرفی گیاه سرخس: سرخس از گیاهان چند ساله است که مخصوص آب و هوای گرمسیری است اما انواع مختلفی از سرخس در مناطق مختلف جغرافیایی معرفی شده‌اند به نام‌ها گوناگون و در مناطق مختلف آب و هوایی حتی سردسیر و برخی از نویسندگان بر این باورند سرخس در واقع از چند گونه ساخته شده است.

  تجارت این گیاه برای ویژگی‌های مختلف عجیب و غریب بودن از برگ و شرایط تحمل دمائی بسیار مناسب و قابل قبول هست.
  روش نگهداری سرخس:
  نور: سرخس‌ها می‌توانند در آفتاب کامل و حتی سایه تقریباً کامل رشد کنند. در بهترین حالت آن در سایه جزئی، به عنوان مثال زیر درختان کاج بلند عالی رشد می‌کنند. 
  روش نگهداری:
  این گیاه به نور متوسط، دمای معمولی منزل، آبیاری متوسط (پس از خشک شدن سطح خاک)، رطوبت هوای ۷۰-۹۰ درصد
  کود کریستالونسبز رنگ و یا کود ۱۸/۱۸ /۱۸ بهترین کود برای این گیاه ماهی یکبار به جز زمستان.

  خاک: خاک کوکوپیت و کوکوچیپس و یا مخلوط پیتماس و پرلیت میتواندخاک خوبی برای این گیاه باشد.

  روش تکثیر: سرخس را می‌توان به دو روش تکثیر کرد. زمانی که گیاه ساقه‌های رونده ریشه زا تولید می‌کند، در صورت تماس انتهای ساقه‌ها با خاک گیاهان کوچک به وجود می‌آیند که پس از ریشه دار شدن، با جدا کردن و پرورش آنها می‌توان گیاهان جدیدی تولید کرده این روش بهار و تابستان بهترین زمان تکثیر است.

  روش دیگر تکثیر سرخس، استفاده از هاگ‌های بوجود آمده در سطح زیرین برگ‌ها است. هاگ‌ها را روی یک صفحه کاغذ سفید جمع آوری کنید و در سینی نشاء در بستر کوکوپیت به شکل پراکنده روی سطح خاک بکارید.. گیاه را همیشه دور از تابش مستقیم خورشید بگذارید. بهتر است آبیاری از زیر انجام گیرد یعنی گلدان را در بشقابی قرا داده و آب را داخل بشقاب پر کنید. ضمناً گاهی گیاه را با یک سم‌پاش کوچک خیس نمایید.

  معرفی گیاه سرخس

  موارد استفاده از این گیاه:
  استفاده از سرخس به عنوان یک پوشش زمین در خاک‌های شنی بسیار معمول است. به خصوص که در آن یک منطقه تا حدی سایه در زیر درخت بلوط بزرگ نیز فراهم باشد. جایی که چمن به سختی زنده می‌ماند سرخس به راحتی زنده می‌ماند.

  بخش‌های مختلف از سرخس‌ برای انواع مقاصد دارویی (داخلی و خارجی) توسط مردم مختلف در سراسر جهان استفاده می‌شود. و کارشناسان زیادی معتقد به سرطان‌زا بودن سرخس هستند اما با این وجود، بسیاری از مردم در کره، ژاپن، تایوان و اقیانوسیه هنوز هم بخش‌هایی از سرخس را می‌خورند.

  توجه:
  شاخ و برگ سرخس سمی است و برای دام مضر و خطرناک است. هر چند که هنوز توسط مردم در چند فرهنگ در سراسر جهان خورده می‌شود.
  بدیهی است که شیوع بالایی از ابتلا به سرطان معده در برخی از جوامع ژاپنی از مصرف بی رؤیه سرخس‌ها هست اما همچنان مصرفان ادامه دارد.

  گل سرخس؛
  در افسانه‌ها در مورد گل افسانه‌ای سرخس در فرهنگ عامه اسلاوی از گل سرخس اعتقاد دارند در سال یکبار شکوفه می‌دهد که آن هم در طول شب‌ها اتفاق می افتد. اگرچه گفته می‌شود زمان پیدا کردن گل بسیار دشوار است و هر کسی که یک “گل سرخس ببیند تصور می‌شود که برای همیشه شاد و ثروتمند خواهد شد. و برای بقیه عمر خود زندگی راحتی خواهد داشت.به طور مشابه، سنت فنلاندی معتقد است که کسی که از شکوفه سرخس در شب نیمه تابستان دیدن کند و ان را بکند و در اختیار خود داشته باشید، داشتن آن، باعث می‌شود به سفر نامرئی به مکان‌های که در آن تا ابد فروزان خواهد شد برود.

  در واقع گل سرخس وجود دارد و نقطه‌ای از گنج پنهان است.

  فهرست قسمتی از ارقام سرخس در فضای باز:

  ۱_ ostrich ferns
  : این یکی از بلندترین و با شکوه ترین انواع سرخس در فضای باز است، با برگ‌های که اغلب به پنج متر طول می‌رسد. برگ در این سرخس در رفت و برگشت به سمت بالا که شبیه به یک گلدان رشد می‌کنند هست. این سرخس خاک مرطوب و سایه نیاز دارد. آب آنها هر وقت سطح زمین خشک شد. و رطوبت بر روی برگ‌ها نیاز است.

  ۲_Japanese painted ferns
  : اگر شما در یک منطقه با زمستان‌های سخت زندگی می‌کنید، این سرخس در فضای باز گیاه مناسبی برای باغ شما خواهد بود.و تا ۳۰F_ درجه را می تواند تحمل کند.برگ‌های مخروطی در این سرخس مخلوط زیبا از بنفش و نقره‌ای هستند و رشد آنها تا ۱۸ اینچ طول دارد. و بینهایت برای ایران مناسب هست.

  ۳_Australian tree fern
  : همان‌طور که از نام آن پیداست، این گیاه در واقع یک درخت است که به طور معمول به حدود ۳۰ فوت ارتفاع رشد می‌کند، با برگ‌هایی هشت پا و تنه حدود شش اینچ در دور است. که در سراسر جنگل‌های بارانی در نیوزیلند و استرالیا، به طوری که فقط آن را در آب و هوای با بارش سنگین و دمای گرم را کشت می‌توان کرد.

  ۴_Asparagus fern
  : اگر چه سه رقم از این سرخس وجود دارد، شایع‌ترین نوع خوب سرخس است، برگ سوزن مانند دارد که تحریک کننده پوست أست. آنها به خوبی در نور روشن رشد می‌کنند و به دلیل رشد زیاد هرس مکرر نیاز دارند. ضمناً گروهی این نوع را جزء خانواده سرخس‌ها نمی‌دانند.

  ۵_Bird nest ferns
  : سرخس لانه پرنده مانند و ارائه یک تضاد بزرگ برای گیاهان گل‌دار یک باغ است. آنها در سایه کامل و می‌توانند در سنگ‌ها و درختان و همچنین در خاک رشد می‌کنند.

  ۶_Cinnamon fern
  : این سرخس اغلب وحشی رشد می‌کند به همراه نهرها و رودخانه‌ها، و نیاز به مقدار زیادی آب دارد اگر در یک باغ کاشته شود این رشد ممکن است حدود پنج متر قد بکشد و دارای دو نوع از برگ هستند. آنهایی که سبز روشن نابارور هستند و آنهایی سبز پررنگ هستند بارور.

  فهرست بعضی از سرخس‌های داخل سالن:

  ۱_Boston fern:
  این محبوب‌ترین انواع گیاهان اپارتمانی هست، اگر چه آنها نیز در خارج از منزل وحشی در بسیاری از مناطق رشد می‌کنند.

  ۲_Holly ferns:
  این مدل متنوع است. در بین بوته‌ها و در گرما و به نور و آب مقاوم هستند. آنها درسه گونه از جمله ژاپنی، هاوایی و شرق هند موجود هستند.

  ۳_Maidenhair ferns:
  به عنوان یکی از ظریف‌ترین انواع سرخس داخلی محسوب می‌شوند. این گیاه منحصر به فرد است سیاه و سفید دارای ساقه نازک و کوچک، برگ خوش طعم. آنها به یک چالش به رشد معروفند. آنها به عنوان بهترین در محیط‌های با رطوبت بالا رونق دارند. در نور مستقیم بلافاصله می‌میرند و در گوشه حمام به دلیل نیاز رطوبت بالا بهترین محل نگهداری هست.

  ۴_Staghorn ferns:
  اگر چه این گونه معمولاً در پوست درختان در آسیا، آفریقا و استرالیا رشد می‌کند، آن را یک گیاه اپارتمانی خوب می‌دانند. اگر در خاک درشت دانه با زهکشی خوب کاشته شود رشد خوبی خواهد داشت. این گیاه دارای دو مجموعه از برگ. برگ‌های سبز حاصلخیز هستند، شبیه شاخ گوزن، و بسیار زیبا.

  معرفی گیاه سرخس با عکس:

  منبع:میهن کاکتوس

  مقالات مشابه:

  منبع مطلب : mihancactus.ir

  گلهای آپارتمانی_ از گیاه سرخس بیشتر بدانید

  گونه های زیادی از سرخس های گرمسیری و نیمه گرمسیری وجود دارند، اما بسیاری از گونه های دیگر سرخس در شرایط آب و هوایی معتدل رشد می کنند.

  این سرخس ها به خوبی در قسمت های خنک خانه رشد می کنند، اما در اتاق های گرم زنده نخواهند ماند. سرخس های گرمسیری بهترین گزینه برای خانه هایی است که حرارت مرکزی دارند.

  در زیر به شرایط محیطی برای رشد بهتر سرخس اشاره می شود:

  همه سرخس ها رطوبت را دوست دارند و باید محیط مرطوبی را برای آن فراهم کنید. در اتاق نشیمن و اتاق های خانوادگی، گلدان های خود را روی سینی هایی (زیرگلدانی) با سنگریزه های مرطوب یا دانه های ریز رس قرار دهید.

  بنابراین سرخس ها دوست دارندبه طور منظم با آب شیرین ولرم آبیاری و آبپاشی شوند، یا مگر اینکه رطوبت کل اتاق با استفاده از یک رطوبت سنج، بالا نگه داشته شود.

  همچنین شما نیاز دارید مخلوط خاک خوبی را تهیه کنید. سرخس ها گیاهان جنگلی اند و ریشه های ظریفی دارند که با خاک سبک جنگل، که غنی از خاکبرگ و مواد پوسیده گیاهان اند سازگار هستند.

  کمپوست مناسب باید دارای زهکشی درست باشد تا ریشه ها هرگز غرقاب نشوند. یک کمپوست دارای کود گیاهی است یا بهتر است جایگزین آن، پودر فیبردار با مقدار زیادی شن و ماسه باشد.

  کمپوستهرگز نباید خشک شود، که این ممکن است به معنای آبیاری هر روز و کم، در یک محیط خشک باشد.

  اگر چه بسیاری از سرخس ها در کف جنگل های مرطوب رشد می کنند، این بدان معنا نیست که آنها نیازی به نور ندارند. وضعیت عادی آنها در نور های پراکنده است، و اگر سطح نور در خانه خیلی پایین باشد، موجب رشد ضعیف و زرد شدن برگ ها می شود.

  سرخس های خود را در موقعیتی قرار دهید که در نزدیکی پنجره قرار گیرد، که آفتاب صبح های زود و یا غروب به آن بتابد. سرخس ها را از تابش نور آفتاب شدید به ویژه در طول تابستان دور نگه دارید.

  نور مستقیم خورشید باعث می شود که برگ های خود را از دست بدهند یا برگ های زردشان خرد (خشک) شوند. شما می توانید سرخس های خود را در نور کم نگه دارید تا زمانی که به طور منظم آنها را در نور روشن قرار دهید.

  به سرخس می توان نور مصنوعی داد، اما باید از یک لامپ باغبانی خاص یا نوار فلورسنت استفاده شود چرا که لامپ های معمولی حرارت زیادی تولید می کنند.

  نگهداری از گیاه سرخس در خانه

  محل رشد سرخس یا زیستگاهی که متعلق به آن است تعیین می کند که چه دمایی مورد نیاز آن است. بیشتر سرخس ها هوای خنک را دوست ندارند. این سرخس ها در مناطق گرمسیری بین 15 تا 21 درجه سانتی گراد را تحمل می کنند.

  و این سرخس ها از مناطقی با دمای 10 تا 16 درجه سانتیگراد لذت می برند.

  کود دادن به سرخس ها هر دو تا چهار هفته در فصل تابستان، با کود نیتروژن و کود مایع انجام می شود. اما نباید با قدرت زیاد آن را با خاک مخلوط کنید زیرا ممکن است به ریشه آسیب برسانید. فقط می توانید چند قطره کود را به طور مداوم به آب اضافه کرد.

  سرخس ها در زمستان به تغذیه نیاز ندارند زیرا آنها استراحت می کنند.

  شما می توانید در فصل بهار گلدان سرخس را جابه جا کنید، البته اگرریشههای آن گلدان را پر کرده باشد. درغیر اینصورت، فقط لایه رویی کمپوست را خرد کرده و آن را با کمپوست تازه جایگزین کنید.

  قسمت های آسیب دیده را ببرید تا بهرشد جوانه های جدید تشویق شوند.

  وقتی که شما می خواهید سرخس را در گلدان بزرگتر بگذارید، آنها را از یکدیگر جدا کنید، و دو تا از آنها را بردارید. همچنین می توانید برای رشد جدید سرخس ها ازهاگ های پودری تولید شده در کپسول های کوچک استفاده کنید.

  ترجمه: میترا نامجو

  منبع مطلب : www.yadbegir.com

  مدیر محترم سایت www.yadbegir.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  سارا 2 ماه قبل
  1

  سلام دوستان جواب آب و هوای گرم و مرطوب هست

  معین 12 ماه قبل
  2

  سلام من جواب را می دانم در هوا ی گرم و مرطوب

  بی یوتی فول 12 ماه قبل
  -1

  من خیلی خوشگلم تو زشتی

  رها 1 سال قبل
  1

  یه نفر لطفا بگه سرخس در کجا زندگی میکنه؟ 😔

  مهدی 1 سال قبل
  2

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید