توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  یکی از دخالت های انسان در طبیعت مفید یا مضر

  1 بازدید

  یکی از دخالت های انسان در طبیعت مفید یا مضر را از سایت اسک 98 دریافت کنید.

  مفید یا مضر بودن دخالت انسان در طبیعت

  دخالت انسان در طبیعت علوم پنجم ابتدایی

  ,دخالت های مفید انسان در طبیعت,تحقیق در مورد دخالت انسان در طبیعت,تحقیق دخالت انسان در طبیعت,یکی از دخالت های انسان در طبیعت مفید یا مضر,پایه پنجم ابتدایی,علوم پنجم ابتدایی,کانال تلگرام پنجم ابتدایی,دخالت انسان در طبیعت,دخالت های انسان در طبیعت,یکی از دخالت های انسان در طبیعت,دخالت مفید انسان در طبیعت,مفید یا مضر بودن دخالت انسان در طبیعت,دخالت انسان در طبیعت مفید است یا مضر,مفید بودن دخالت انسان در طبیعت,نقش انسان در حفظ یا تخریب زیستگاه,نقش انسان در تخریب محیط زیست,نقش انسان در حفظ محیط زیست

  سلام دوستان و همکاران محترم پایه پنجم ابتدایی (دبستان)

  در این پست از سایت معلم یار برای شما عزیزان , مطلبی درمورد دخالت انسان در طبیعت ویژه ی درس علوم پنجم ابتدایی و آماده کردیم

  امیدوارم مورد استفاده شما عزیزان قرار بگیره

  فــــدا

  مقدمه

  داستان دخالت انسان در طبیعت با داستان تکامل اجتماعی او همراه است. انسان در شروع عصر حجر مداخله‌ای در رویدادهای طبیعی نداشته و به مقدار قابل توجهی از منابع آن بهره برداری نمی‌کرده است. زیرا صنعت او ابتدایی و جمعیتش کم و خواستهایش ساده بوده‌اند. انسان فقط گردآورنده خوراک و شکارچی بود و به قدر حاجت ، خوراک جمع آوری و حیوان شکار می‌کرد. انسان پس از طی دوره شکار و گردآوری خوراک به کشت گیاهان و اهلی کردن جانوران پرداخت.

  در حدود هزار سال پیش مردم خاورمیانه این دو روش را با یکدیگر تلفیق کردند و کشاورز و دامدار شدند و در نتیجه از آوارگی در آمدند و اسکان یافتند. انسان عصر حجر برای ادامه زندگی فقط به انرژی عضله‌های خود متکی بود، اما انسان این دوره جدید از انرژی جانوران اهلی شده نیز استفاده می‌کرد. این تغییرات دو نتیجه مهم دربر داشت. یکی آنکه انسان برای تامین زمین مورد نیاز ، بخشی از جنگلها را از بین برد. نتیجه دوم آنکه به علت فراوانی ذخیره غذاهای گیاهی ، که حاصل کشاورزی گسترده تر است، جمعیت انسان رو به فزونی نهاد و افزایش جمعیت به دخالت بیشتر انسان در طبیعت انجامید.

  مواردی از تاثیر منفی انسان بر محیط زیست

  جابجا نمودن مواد , لغزش و ریزش ,نشست زمین,زمین لرزه‌های مصنوعی,تسریع فرسایش طبیعی,افزایش سیل,افزایش رسوبگذاری

  تاثیر منفی بر دریاچه,آلودگی آبها,تخریب سفره آبها,آلودگی هوا,افزایش اثر گلخانه‌ای,از بین رفتن لایه ازون

  توضیحات بیشتر در ادامه مطلب

  منبع مطلب : www.moallemyar.ir

  مدیر محترم سایت www.moallemyar.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  بررسی دخالت های انسان در طبیعت و مفید یا مضر بودن آن ها

  ستاره | سرویس علوم - طبیعت بطور مستقیم و غیر مستقیم در حال تغییر است. اگر فعالیت‌های انسان را جز تغییرات غیر مستقیم طبیعت در نظر بگیریم، باید بگوییم که انسان بطور روزانه تغییرهای زیادی بر طبیعت تحمیل می‌کند. بنابراین موضوع "دخالت های انسان در طبیعت"، موضوع مهمی است که باید مورد بررسی و تحلیل قرار بگیرد.

  چند نمونه از دخالت های انسان در طبیعت

  همانگونه که به آن اشاره شد، انسان بطور مدام در حال ایجاد تغییر و دگرگونی نیست که هر کدام از این تغییرات نتایج مثبت و منفی به همراه دارد. از جمله این تغییرات می‌توان به قطع درختان برای راه سازی، برداشت سوخت‌های فسیلی به منظور تولید انرژی الکتریکی، برداشت از منابع آبی به منظور کشاورزی و تولید مواد غذایی و... از جمله دخالت های انسان در طبیعت به شمار می‌آیند. در ادامه این مطلب مدیریت منابع آبی را به عنوان یکی از دخالت های انسان در طبیعت بررسی می‌کنیم و درباره مفید یا مضر بودن آن گفتگو اطلاعاتی را در اختیار شما قرار خواهیم داد.

  بررسی دخالت انسان در چرخه آب در طبیعت

  انسان با تغییراتی که در سبک زندگی خود ایجاد کرده است، ناگزیر به ایجاد تغییر در محیط طبیعی شده است. بطور مثال زندگی شهری باعث شده است تا مسیر جدید برای چرخه آب ایجاد شود؛ چرخه‌ای که قبل از این و در شرایط طبیعی وجود نداشت.

  قبل از اینکه به ادامه مطلب بپردازیم لازم است بدانید که منظور از چرخه آبی یا یا چرخه هیدرولوژی، فرایند پویای گردش آب در کره زمین شامل اتمسفر، سطح و زیر زمین است.

  به طور مثال انتقال آب برای مصارف خانگی موجب شد تا فاضلاب‌های ناشی از مصارف آب شهری به داخل مسیرهای آبی وارد شده و آب‌های بوجود آمده از این طریق در چرخه آب وارد شود و یا آبیاری مصنوعی در کشاورزی مسیر جدیدی را برای چرخه آب فراهم کرده است.

  نتیجه دخالت های انسان در چرخه آب چیست؟

  علاوه بر دخالت‌های مستقیم انسان در طبیعت و همین مثال چرخه آب، فعالیت‌های توسعه‌ای نظیر ساخت شهرها و کارخانه نیز بطور غیر مستقیم بر چرخه آب تاثیر می‌گذارند.

  اگر بخواهیم مفید یا مضر بودن این دخالت را بررسی کنیم، به این نتیجه خواهیم رسید که تغییرات ایجاد شده بطور کلی برای طبیعت مضر هستند. در واقع تاثیر آلودگی‌ها برکیفیت آب و  تغییر اقلیم از مهم‌ترین مضراتی هستند که به طبیعت تحمیل می‌شود. در ادامه بطور مختصر به این مضرات اشاره خواهیم کرد.

  ۱. تاثیرات منفی بر کیفیت آب

  یکی از نتایج دخالت های انسان در طبیعت و منابع آبی از جمله فعالیت‌های صنعتی، کشاورزی، تغییر کاربری اراضی و دفع فاضلاب‌ها شهری، صنعتی و کشاورزی و پسماندهای جامد، تاثیر مستقیم و غیر مستقیم بر کیفیت منابع آب است. در حال حاضر کیفیت منابع آب شیرین به شدت در حال تهدید است و هر ساله میلیون‌ها تن فاضلاب تصفیه نشده و مواد زائد وارد منابع آب جهان می‌شود.

  ۲. تغییرات خطرناک اقلیمی

  همانگونه که هر روز در خبرها می‌خوانید، متاسفانه اقلیم جهانی با سرعت بالایی در حال تغییر است. از آنجایی‌که به انسان برای برداشت آب‌های زیرزمینی بطور مستقیم (پمپ‌های گازوئیلی) و یا غیرمستقیم (پمپ‌های برقی) از سوخت‌های فسیلی استفاده می‌کند، استخراج مصنوعی آب‌های زیر زمینی با فناوری‌های نوین و استفاده از آب‌های غیر متعارف بویژه شیرین‌کردن آب دریا،  خود موجب افزایش گازهای گلخانه‌ای و افزایش متوسط دمای سطح زمین شده است.

  اگر چه بنظر می‌رسد که نتایج دخالت های انسان در طبیعت ناچیز است، اما همین مقدار جزئی در افزایش میزان گرمایش زمین، بسیاری از فرآیندهای طبیعی را تحت تاثیر خود قرار داده است.

  ۳. افزایش سطح آب دریاها

  یکی از نتایج مضر دخالت انسان در طبیعت و به تبع آن گرمایش زمین، ذوب برف‌های قاره‌ای و سرازیر شدن آن‌ها به سمت خشکی است. مطالعات نشان می‌دهد که سطح جهانی دریاها در ۱۰۰ سال اخیر به طور تقریبی به میزان ۲۵ سانتیمتر افزایش یافته است.

  ۴. دخالت های انسان در طبیعت و ایجاد تغییرات بارشی

  تغییر اقلیم ممکن است زمان، مقدار و طول دوره بارش را تغییر داده و همین امر باعث بروز مشکلاتی در پایداری ذخایر آبی مورد استفاده بشر و تداوم  تشدید مشکلات در این زمینه گردد.

  ۵. تغییرات آب و هوایی و ایجاد خشکسالی و سیلاب‌های غیرمنتظره

  اگر اخبار را دنبال کنید، خبرهای عجیبی در خصوص بوجود آمدن سیل در برخی مناطق کشور، در اوج تابستان خواهید شد! در واقع ایجاد تغییر در چرخه آب باعث افزایش دما و تغییر در شدت و نوع پدیده‌های آب و هوایی شده است.

  جمع بندی

  دخالت های انسان در طبیعت و ایجاد تغییر در بهره‌برداری از منابع آبی، همواره با تغییرات طبیعی همراه بوده است. تغییر اقلیم به عنوان عاملی که این تغییرات را وسعت بیشتری می‌دهد، بر شدت آن می‌افزاید و در عدم قطعیت کمیت و کیفیت تغذیه ذخایر آب در طولانی مدت تاثیر گسترده‌تری می‌گذارد. بنابراین لازم است تا با مدیریت جهانی تغییرات حاصل را کمتر و به حفظ محیط زیست کمک کنیم.

  منبع مطلب : setare.com

  مدیر محترم سایت setare.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  ناشناس 22 ساعت قبل
  0

  ۱.دود کارخانه ها باعث هوای بد

  ۲.صاف کردن جاده در طبیعت باعث از بین بردن درختان

  ۳.ته های سیگار یا خاموش نکردن آتش در طبیعت باعث از آتش گرفتن جنگل و از بین بردن درخت ها

  ۴.

  ali 22 ساعت قبل
  0

  ۱.دود کارخانه ها باعث هوای بد

  ۲.صاف کردن جاده در طبیعت باعث از بین بردن درختان

  ۳.ته های سیگار یا خاموش نکردن آتش در طبیعت باعث از آتش گرفتن جنگل و از بین بردن درخت ها

  ۴.

  دختر بلا 3 روز قبل
  0

  جوابش رو بنویسین اینا چرا اونی که ما می خوایم ندارن🥺

  ارمان 5 روز قبل
  1

  خیلی مفید بود

  ناشناس 7 روز قبل
  0

  سلام

  ناشناس 7 روز قبل
  1

  تالار

  فاطمه صالحی 10 روز قبل
  0

  خیلی عالی

  برای ارسال نظر کلیک کنید