در حال پالایش مطالب میباشیم تا اطلاع ثانوی مطلب قرار نخواهد گرفت.
  توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  یکی از ماده پرتابی در دو میدانی در حل جدول

  1 بازدید

  یکی از ماده پرتابی در دو میدانی در حل جدول را از سایت اسک 98 دریافت کنید.

  دو و میدانی

  آشنایی با رشته های ورزشی دو و میدانی

  آشنایی با رشته های ورزشی دو و میدانی

  آشنایی با رشته های ورزشی دو و میدانی
  دو و میدانی ناب ترین و اصیل ترین رشته ورزشی است که از ریشه یونانی اتلوس به معنی مبارزه و تلاش گرفته شده و به اندازه تاریخ آفرینش انسال قدمت داردپیشینه برگزاری اولین مسابقات دو، پرش و پرتاب در جهان باستان به یونان و ایرلند بازمی گردد.

  دو و میدانی,رشته های دو و میدانی,تاریخچه دو و میدانی


  در مورد تاریخچه دو و میدانی در بازیهای المپیک روایات مختلفی وجود دارد اما نام کوروبوس به عنوان اولین قهرمان این مسابقات در 884 سال قبل از میلاد ثبت شده است. کوروبوس در مسابقه دو 200 متر که تنها مسابقه ادوار اولیه بوده، برنده شده است.


  یونانی ها به برگزاری مسابقات دو سرعت، پرش طول، پرتاب دیسک و نیزه ادامه دادند و قهرمانانشان به اوج شهرت رسیدند تا هنگامی که تئودوسیوس امپراطور روم، در سال 393 پس از میلاد پایان دوران باستانی بازی ها را اعلام کرد.از آن زمان تا قرن نوزدهم میلادی، دو و میدانی در مسابقات نظامیان اروپایی به حیات خود ادامه داد تا اینکه در انگلیس شکل مدرن این ورزش پایه گذاری شد.


  در سال 1896 که آغاز دوره مدرن بازیهای المپیک بود، دو و میدانی همان مفهومی را داشت که امروزه از آن استنباط می شود. از این ورزش در کنار مسابقات شنا به عنوان قلب بازیهای المپیک یاد شده است. شعار دو و میدانی در المپیک به زبان یونانی سیتیوس، آلتیوس، فورتیوس به معنی سریعتر، بالاتر و قویتر است.طولانی ترین رقابت در میان مواد مختلف دو و میدانی، دوی 42 کیلومتر و 195 متر ماراتن است که ریشه در تاریخ یونان باستان دارد. فیلیپیدس مسافت شهر ماراتن تا آتن را می دود تا خبر پیروزی آتنی ها بر پارسیان (ایران) را اعلام کند و سپس می میرد.


  پرش طول، پرش ارتفاع و سه گام به علاوه پرش با نیزه موادی هستند که در زمین واحد انجام می شوند. رشته های پرتابی شامل پرتاب وزنه، چکش، دیسک و نیزه است اما رقابت مورد علاقه یونانیان مواد چندگانه شامل 10 گانه برای مردان و 7 گانه برای زنان است.
  امروزه دو و میدانی با رشته هایی همچون فوتبال، بسکتبال، تنیس و والیبال به عنوان پرتحرک ترین رشته های ورزشی جهان رقابت می کند.


  سابقه حضور زنان در مسابقات دو و میدانی المپیک نیز به بازی های 1928 آمستردام برمی گردد. اگرچه برنامه بازی های المپیک از سال 1932 فرق کرده و نسبتا استانداردتر شده است اما برنامه مسابقات مردان و زنان تقریبا مثل هم است و تفاوت های اندکی دارد. دوی 3000 متر زنان برای اولین بار در المپیک پکن گنجانده شده است.

  دو و میدانی,رشته های دو و میدانی,تاریخچه دو و میدانی

  تاریخچه رشته های ورزشی دو و میدانی
  منشاء پیدایش دو و میدانی به انسان‌های اولیه برمی‌گردد. انسان‌های اولیه، در جریات تلاش برای بقاء، شکار و دفاع از دو بدن، پریدن و پرتاب کردن استفاده می‌‌برند. با گذشت زمان و تغییر شرایط زندگی، انجام این حرکات طبیعی بیشتر برای عملیات جنگی صورت می‌گرفت. در زمان صلح که اوقات فراغت جنگجویان بیشتر بود و در این زمینه‌ها به تمرین و رقابت می‌پرداختند.


  نقوش روی اشیاء و ظروف بجا مانده از دوران باستان، تصاویر انسان‌هایی را نشان می‌دهد در حال دویدن، پریدن و پرتاب کردن می‌باشند. براساس مدارک موجود اثبات گردیده است که پیش از اولین دوره مسابقات المپیک دویدن، پریدن و پرتاب کردن به عنوان یک ورزش دارای جاذبه برای مردم یونان بوده است. مسابقه بیشتر دو و میدانی به یونان باستان می‌رسد. در سال ۷۷۶ ق - م و رشته‌های ۵ گانه ورزشی مرکب از: دو سرعت، پرش طول، پرتاب دیسک، پرتاب نیزه و کشتی تشکیل می‌شد.


  دو و میدانی نوین در قرن ۱۹ در امپراطوری انگلستان بوجود آمده و رشته‌های قدیمی ابقاء و رشته‌های جدیدی مانند: دو با مانع، دوهای استقامت، پرش‌ طول و پرش سه ‌گام، پرتاب چکش و وزنه جزو رشته دو ومیدانی درآمدند.

  درسال ۱۸۱۰ میلادی مسابقه‌ای در زمینه دو و میدانی در انگلستان انجام گردید. در بین سال‌های ۱۸۵۷ و ۱۸۶۰ و مسابقات دو و میدانی بین دانشگاه‌های مشهور آکسفورد و کمبریج برگزار می‌گردید. ۲۰ سال بعد رشته دو و میدانی آن چنان توسعه پیداکرد که انجمن دو و میدانی آماتوری انگلستان تأسیس گردید.

  دو و میدانی,رشته های دو و میدانی,تاریخچه دو و میدانی

   
  دو ۳۰۰۰ متر با مانع بصورت امروزی از مسابقات صحرا نوردی که بسیار مورد علاقه سربازان انگلیسی بود مشتق گردید. از سال ۱۹۰۰ مسابقات با مسافت‌های مختلف انجام می‌شد، وی از سال ۱۹۲۰ مسافت رسمی ۳۰۰۰ متر تعیین شد. ایده واردکردن دو ماراتن در سال ۱۸۹۶ در اولین دوره المپیک جدید بوجود آمده و انجام پذیرفت.


  پرش ارتفاع همراه با انواع حرکات آکروباتیک، در قرن ۱۹ از جزایر انگلستان رونق یافت. پرش سه گام نیز از جزایر ایرلند آغاز گردید، در طی قرن ۱۹ ایرلندی‌ها در این رشته تبحر پیدا کردند. ماده پرتاب وزنه نیز به جزایر انگلستان مربوط می‌شد. در آغاز برای پرتاب از سنگ استفاده می‌شده است ولی بعدها در اواسط قرن ۱۸ از گلوله‌های آهنی استفاده گردید. در آغاز قرن ۱۹ نیز محل پرتاب از مربع به دایره تبدیل گردید. پرتاب چکش نیز از قرن ۱۶ از جزایر انگلستان شروع گردید البته شکل جدید چکش از اسکاتلند آغاز شد. موارد ۱۰ گانه نیز در اواسط قرن ۱۹ در ایرلند انجام می‌شد. البته پیشگامی اسکاندیناوی‌ها موجب ورود این رشته در مسابقات المپیک استکهلم گردید.


  در مسیر تکاملی دو و میدانی، مسابقه دو ۶۰ متر سرعت در المپیک‌های ۱۹۰۰ و ۱۹۰۴ برگزار گردید. رشته ۲۰۰ متر سرعت نیز از دومین دوره المپیک در برنامه قرار گرفت. مسابقات دو صحرانوردی از سال ۱۹۱۲ انجام گردید. در سال‌های ۱۹۰۰ تا ۱۹۰۴ ماده ۳۰۰ متر با مانع، پرش ارتفاع و پرش طول درجا انجام گرفت. پرش سه گام بدون دورخیز نیز طی سال‌های ۱۹۰۰ و ۱۹۰۴ به اجرا درآمدند. ماده پیاده‌روی نیز در سال ۱۹۰۸ و ریله المپیک نیز در سال ۱۹۰۸ انجام پذیرفت.

  دو و میدانی,رشته های دو و میدانی,تاریخچه دو و میدانی

  بطورکلی نقش انگلستان در توسعه تجدید حیات رشته دو و میدانی بسیار بوده است. بطوریکه در طول سال‌های ۱۸۲۰ و ۱۸۶۰و این رشته در دانشگاه‌ها و مدارس راه یافته و دانش‌آموزان و دانشجویان به آن تمایل خوبی نشان می‌دادند. رونق دو و میدانی در انگلستان باعث روی‌آوری سایر کشورهای اروپایی به این رشته شد. آنها در کشور و نیز در مستعمرات خود دو و میدانی را ترویج کردند. باشگاه دو و میدانی نیویورک در سال ۱۸۶۸ تأسیس و مسابقات منظم در موارد دوها، پرش‌ها و پرتاب‌ها برگزار گردید.


  تفکر تأسیس فدراسیون بین‌المللی دو و میدانی، همزمان با برگزاری مسابقات المپیک ۱۹۱۲ استکهلم بوجود آمد. سه روز پس از برگزاری آن مسابقات، اولین کنگره فدراسیون بین‌المللی دو و میدانی با شرکت کشورهای: استرالیا، اتریش، بلژیک، شیلی، کانادا، دانمارک، مصر، فنلاند، فرانسه، آلمان، یونان، مجارستان، نروژ، روسیه، سوئد، آمریکا و انگلستان، برگزار گردید. اولین مقررات بین‌المللی دو و میدانی نیز در سال ۱۹۱۴ در کنگره لیون فرانسه به تصویب رسید.
  منبع : delgarm.com

  منبع مطلب : www.beytoote.com

  مدیر محترم سایت www.beytoote.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  آشنایی با قوانین و مقررات مواد پرتابی و پرشی در دو و میدانی

  آشنایی با قوانین و مقررات مواد پرتابی و پرشی در دو و میدانی

  این مواد عبارتند از پرتاب‌ها: پرتاب نیزه، پرتاب وزنه، پرتاب دیسک و پرتاب چکش (آقایان) و پرش‌ها: پرش طول، پرش سه گام، پرش ارتفاع و پرش با نیزه.

  در ادامه برخی از قوانین و مقررات مواد پرتابی و پرشی در دو و میدانیبررسی شده است:

  داوران باید درباره اندازه و رکورد هر بار پرتاب یا پرش معتبــر شـرکت‌کنندگان در تمامی مسابقاتی که نتایج روی طول یا ارتفاع تعیین می‌شود قضاوت کنند. در هر بار پرتاب یا پرش حداقل دو نفر داور باید نتایج را ثـبت کنند و سپس نتایج را تطبیق و کنترل کنند.

  چنانچه شرکت کننده‌ای در مسابقه دو و میـدانی بدون دلیل در یک آزمایش تأخیر کند در آن نوبت مردود می‌شود و به عنوان یک خطا در برگ نتایج ثبت می‌شود و اگر بار دیگر در هر زمانی در آن مسابقه تأخیر کرد از انجام آزمایشات بعدی محروم خواهد شد.

  ولی آزمایش‌هایی که تا آن زمان انجام داده به قوت خود باقی می ماند. زمان لازم برای اجرای آزمایش در پرتاب‌ها و پرش ارتفـــاع و طول و سه گام ۲ دقیقه و برای پرش با نیــزه ۳ دقیقه است.

  در مورد اندازه گیری مسافت پرتاب ها و پرش ها، اگر اندازه گیری به وسیله متر انجام می‌شود اندازه مورد نظر باید تا نزدیک ترین سانتی متر زیر مسافت به دست آمده محاسبه شود. یعنی از اندازه کمتر از یک سانتی متر صرف نظر شود به جز در پرتاب‌های دیسک، چکش و نیـــزه که مــســافـت باید با واحدهای زوج ثبت شود (مثال ۴۴/۶۲ متر) و اندازه‌های کمتر از ۲ سانتی متر صرف نظر شود.

  در مورد کسب امتیاز مساوی در آن رشته از مسابقات که نتایج مسابقه از روی مسافت تعیین می شود بهترین نتایج قبلی شرکت‌کنندگان ذینفع ملاک عمل قرار می‌گیرد و اگر همچنان تساوی باقی بماند شرکت کننده‌ای که باز هم بهترین نتیجه قبلی را داشته باشد مقــدم خواهد بود و الی آخــر.

  هنگامی که بیش از ۸ شرکت کننده در پرتاب ها وجود دارند به هر شرکت کننده اجازه ۳ پرتاب داده می‌شود و به ۸ نفر از آنها که بهترین نتیجه را به دست آورده‌اند، اجازه ۳ پرتاب دیگر هم داده خواهد شد.

  چنانچه در مورد نفر هشتم نتیجه مساوی به دست آید به شرکت‌کنندگان اجازه سه پرتاب اضافی داده می‌شود. اگر تعداد ورزشکاران کمتر از ۸ نفر باشد هر شرکت کننده اجازه انجام شش پرتاب را دارد.

  در تمام مسابقات پرتابی که از داخل دایره انجام می شود شروع حرکت برای پرتاب باید از حالت ساکن انجام بگیرد. شرکت کننده می‌تواند با قسمت لبه آهنــی یا تختــه ی توقف دایره تماس پیدا کند. اما اگر بالای تخته یا زمین خارج از دایره را لمس کند پرتاب او خطا محسوب می‌شود.

  پرتاب کننده تا زمانی که وسیله پرتاب شده اش به زمین نرسد نباید محل دایره را ترک کند. پس از پرتاب باید از حالت ایستاده کامل از نیمه عقب دایره خارج شود. در پرتاب نیزه نیز پرتاب کننده باید از عقـب قـــوس محوطه پرتاب و خطوط کناری قوس بیــرون برود.

  پرتاب غلــط و غیرصحیح خطا و جزو دفعات پرتاب محسوب می‌شود.

  پرتاب در زاویه مجاز و قطاع پرتاب صحیح است (نیزه ۲۹ درجه و بقیه پرتاب‌ها ۴۰ درجه است)

  استفاده از دستکش جز در پرتاب چکش ممنوع است.

  محوطه دور خیزنیزه نباید بیش از 36.5 و کمتر از ۳۰ متر باشد و ورزشکار نباید هیچ علامتی را در داخل محوطه دورخیز به کار ببرد.

  اگر عضوی از بدن ورزشکار با قوس پرتاب یا آن طرف نوار مزبور برخورد کند خطا نموده است. همچنین نیزه باید از روی شانه پرتاب شود.

  دیسک از درون دایره به قطر ۵۰/۲ متر پرتاب می‌شود.

  همچون پرتاب وزنه، پرتاب چکش نیز از داخل دایره به قطر ۱۳۵/۲ متر انجام گیرد.

  اگرسرچکش هنگام چرخاندن هنگام چرخاندن ابتدایی با زمین تماس پیدا کند خطا نیســت ولی اگر بعد از این مرحله، چکش با زمین تماس یابد خطا محسوب می‌شود.

  قوانین تساوی در مسابقات پرش ارتفاع و پرش با نیــزه:

  اگر مربوط به مقام نفر اول باشد: شرکت کننده‌ای که کمترین تعداد پرش را در ارتفاعی که باعث تساوی شده انجام داده است در مقام بالاتر قرار می‌گیرد و اگر هنوز تساوی وجود دارد افراد مزبور یک پرش دیــگر در ارتفاعی که خطا کرده‌اند انجام می‌دهند و اگر به نتیــجه نرسیدند میله پرش باید بالاتر یا پاییـن تر قرار داده شود و پرش انجام شود. روی هر ارتفاع پرش‌کننده حق یک مرتبـه پریدن داشته و تا زمانی که نتیجــه مطلوب به دست آید شرکت کننده موظف است به پرش خود ادامه دهد.

  اگر تساوی مربوط به مقام دیگری باشد تساوی کنندگان در مقام خود باقی می‌مانند.

  نوبت شرکت‌کنندگان در مسابقه به قید قــرعه تعییــن می‌شود.

  حداقل مسافت دور خیــز در پرش ارتفاع ۱۵ متر ، پرش با نیــزه ، طول و سه گام ۴۰ متر می باشد.

  در کلیه مسابقات پرش ، بهـتــرین نتیجـه ی پرش های هر شرکت کننده ملاک عمل می باشد.

  محل بلند شدن از زمین در پرش ها باید مسطح باشد.

  در پرش ارتفاع شرکت کننده می‌تواند علائمی را روی زمین گذاشته تا در مراحل دور خیــز به او کمک کند و یا دستمالی را روی میله افقی پرش برای دید بهـتر بگذارد. در پرش با نیــزه ، طول و سه گام علائـم دور خیــز را باید در کنار مسیر خارجی قرار داد.

  در پرش ارتفاع باید داوران ارتفاع فعلی و ارتفاع بعدی میله را اعلام کنند.

  پرش کننده به میل خود می تواند ار ارتفاع خاصی پریده یا صرف نظر کند. ولی سه بار خطای پشت سر هم بـدون تــوجه بـه ارتـفـاعی کــه خـطا ها در آن رخ داده باعث محرومیت پرش کننده از پرش های بعدی می شود. تغییــرات ارتفاع میله پرش پس از مشورت با شرکت کننده انجام شود.

  در پرش با نیزه، دست‌ها و انگشتان را نباید باند پیچی کرد مگر هنگامی که دست بریدگی داشته باشد.

  هر گاه بیش از 8 شرکت کننده در پرتاب ها وجود داشته باشند به هر شرکت کننده اجازه 3 پرش داده می شود و پس از 8 نفری که نتایج بهــتری را کسب کرده‌اند اجازه 3 پرش دیگر داده می شود و در صورتی که تعداد از 8 نفر کمتر باشد هر شرکت کننده اجازه 6 بار پرش را خواهــد داشــت.

  منبع مطلب : www.hamshahrionline.ir

  مدیر محترم سایت www.hamshahrionline.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  ناشناس 18 روز قبل
  0

  ازرشته های دومیدانی است؟؟

  مهدی 5 ماه قبل
  -2

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید